Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε στα settings>developer options και ενεργοποίησε το usb debugging.

....εννοειται οτι το εχω/ειχα ενεργοποιημενο..... :-/

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξαναεγκατεστησε τους οδηγους απο το galaxy nexus toolkit.

 

Αυτό. Χρησιμοποιεί χωριστούς drivers για fastboot / ADB. Υποτίθεται ότι οι fastboot είναι οι απροβλημάτιστοι :D

Κανονικά αν έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο όταν κάνεις boot σε fastboot mode, θα έπρεπε να τους βρει και να τους βάλει αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με έχει κουράσει το γεγονός ότι ο stock browser κρασαρει συνέχεια στην 4 2 1. Έχω ξενερώσει

 

Από όταν έβαλα 4.2.1 δεν έχω ανοίξει ποτέ τον stock... όλο τον chrome ανοίγω. Ο λόγος ότι το xda φαίνεται σωστά μόνο στον chrome.

 

Και έχω συνηθίσει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με έχει κουράσει το γεγονός ότι ο stock browser κρασαρει συνέχεια στην 4 2 1. Έχω ξενερώσει

 

Να σημειώσω εδώ ότι, όντας στην 4.1.1 ακόμα, ο stock κρασάρει σε αρκετά και άσχετα sites, χωρίς λογική κιόλας...

 

Άρα βάλε default τον Chrome και καθάρισες...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εδώ ότι, όντας στην 4.1.1 ακόμα, ο stock κρασάρει σε αρκετά και άσχετα sites, χωρίς λογική κιόλας...

 

Άρα βάλε default τον Chrome και καθάρισες...

 

Και σε μένα που δοκίμασα λίγο τον stock browser (χρησιμοποιώ default τον dolphin) ξαφνικά μου έκλεινε. Επειδή όμως μου αρέσει και ο chrome γιατί συγχρονίζονται οι σελιδοδείκτες με τον chrome στο laptop, αλλά έχει δυνατότητα full screen; Όσο και να προσπάθησα δεν το βρήκα. Ακόμη δεν μπόρεσα να βρω εάν έχει από επιλογή στις ρυθμίσεις να τσεκάρω την προβολή desktop μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδες oπως καταλαβαινω απo τα λεγωμενα σας τo καλυτερo και πιo πετυχημενo update μεχρι τωρα για τo Gnex ηταν η 4.1.2 αν δεν κανω λαθoς?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Την 4.1.2 την προλαβα για λίγο, αλλά σύμφωνα με όσα βλέπω στην 4.2 , τοποθετώ την 4.1 στην κορυφη.
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

όταν περάσουμε μια rom όπως η Slim ICS ή Gummy όλα μετά στο κινητό είναι στα αγγλικά ή υποστηρίζει και ελληνικά?

Τα βήματα είναι να κάνουμε root το κινητό και μετά να "φλασάρουμε" μια rom?

το "Custom Recovery" που γράφει ο οδηγός δε κατάλαβα τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο mod ου να προσθετει στις μανισιες ρομ, toggles ? οπως ειναι στις custom (CM,PA,KANG κλπ)
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο mod ου να προσθετει στις μανισιες ρομ, toggles ? οπως ειναι στις custom (CM,PA,KANG κλπ)

 

Κατέβασε αυτό και θα είσαι μια χαρά https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.notificationToggle&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Χρησιμοποιεί χωριστούς drivers για fastboot / ADB. Υποτίθεται ότι οι fastboot είναι οι απροβλημάτιστοι :D

Κανονικά αν έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο όταν κάνεις boot σε fastboot mode, θα έπρεπε να τους βρει και να τους βάλει αμέσως...

 

δοκιμασα και σε pc με windows 7 το ιδιο αποτελεσμα.........

το nexus ενος φιλου το διαβαζει κανονικα σε fastboot mode ενω με το δικο μου δεν βγαζει τιποτα.

εφοσον το δικο του το διαβαζει μια χαρα, αυτο δεν σημαινει οτι οι οδηγοι ειναι ΟΚ? δοκιμασα να ξαναεγκαταστησω

τους οδηγους μεσω το toolkit αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα.. περιεργο μου φαινεται... μια επιλογη στο toolkit λεει

νομιζω πως ειναι δυνατη η δημιουργια ενος .tar αρχειου απο ενα stock image του nexus που στη συνεχεια μπορεις

να το φλασαρεις μεσω Odin σαν μια κλασικη συσκευη samsung της σειρας Galaxy.. το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καπoιo λινκ για την στoκ 4.1 jelly bean? Εννoω τo factory image γιατι στην σελιδα της google με τις ρoμ ξεκιναει απo την 4.0.4 και μετα παει στην 4.1.2 αν δεν κανω λαθoς.Δεν βρηκα πoυθενα την στoκ 4.1.Ουτε στoυς xda πoυ ημoυν σιγoυρoς oτι θα την βρω.Μoνo την στoκ 4.1.1 βρηκα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις την 4.1.2; πιστεύω η καλύτερη μέχρι στιγμής
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

4.1.2 η καλύτερη έκδοση για το κινητό μας.

Δοκιμασα 2-3 roms με 4.2 και χωρίς να μου παρουσιάσουν κάποιο σοβαρό bug είχα την εντύπωση ότι έχασε λίγο το κινητό σε σπιρταδα.

Το κολλημα να έχω την τελευταία τελευταία έκδοση αν καταπολεμηθει όλα είναι καλά.

Εδώ η πλειοψηφία των τηλ είναι στην ice cream ακόμα και εμείς με jelly bean καλά είμαστε πιστεύω..

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Οπoτε 4.1.2 και σε αναμoνη για κατι καλυτερo πoυ να αξιζει τo φλασαρισμα.Kαι μια απoρια η νεα καμερα της 4.2 δoυλευει καλα στην 4.1.2 η παρoυσιαζει bugs?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Οπoτε 4.1.2 και σε αναμoνη για κατι καλυτερo πoυ να αξιζει τo φλασαρισμα.Kαι μια απoρια η νεα καμερα της 4.2 δoυλευει καλα στην 4.1.2 η παρoυσιαζει bugs?

 

Μια χαρά δουλεύει. Κανονικά όπως στη 4.2.

Την περασα με ένα transformation pack που βρήκα στο xda.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει εαν αξίζει να flashαρω custom kernel με stock rom;
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα φλασαρα custom ROM 4.2.1 και το κινητό πετάει!Δεν είναι τόσο παράμετροποιησημη όσο η 4.1.2 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Και πολύ καλύτερη απόδοση μπαταρίας θα έλεγα με μέτρια χρήση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα φλασαρα custom ROM 4.2.1 και το κινητό πετάει!Δεν είναι τόσο παράμετροποιησημη όσο η 4.1.2 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Και πολύ καλύτερη απόδοση μπαταρίας θα έλεγα με μέτρια χρήση.

 

Θα με ενδιεφερε να μαθω ποια περασες.. Οπως επισης κι αν αλλαξες kernel..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα φλασαρα custom ROM 4.2.1 και το κινητό πετάει!Δεν είναι τόσο παράμετροποιησημη όσο η 4.1.2 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Και πολύ καλύτερη απόδοση μπαταρίας θα έλεγα με μέτρια χρήση.

Βάλε και Franco kernel.

Link to comment
Share on other sites

Είχα rasbeanjelly 4.2 αλλά χωρίς νέα έκδοση από 28/11, χωρίς notification bar και με αρκετά κολλήματα σε άσχετες στιγμές πέρασα σε CM10.1 και περιμένω να δω διαφορές. Πολλοί λένε ότι για τη CM10.1 αξίζει να κρατήσεις τον kernel με τον οποίο έρχεται οπότε δεν πείραξα κάτι. Για να δούμε τι θα δούμε...
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα search στο θεμα αλλα δεν βρηκα απαντηση... εχο την 4.1.2 και δεν θελω να παω σε 4.2...αν κατεβασω το apkια photosphere μετα υπαρχει τροπος να βλεπω τη φωτογραφια σα σφαιρα και οχι σαν απλη πανοραμικη? κατι ειπωθηκε 1-2 σελιδες πριν αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν γινεται σε 4.1.2 και πως
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...