Jump to content

Polls @ myphone.gr: Nokia - to MeeGo or... not to MeeGo?


TN97
 Κοινοποίηση

Η Nokia πρέπει...  

385 members have voted

  1. 1. Η Nokia πρέπει...

    • ...να ασχοληθεί περισσότερο με το MeeGo OS
      316
    • ...να συνεχίσει να δίνει βαρύτητα στο Windows Phone OS
      69


Recommended Posts

Το καλύτερο είναι σίγουρα, αλλά είναι εύκολο να γίνει; Το να καθίσει η ΝΟΚΙΑ να αναπτύξει στα γραφεία της το Symbian^100, το Meego 50 και τα Windows Phone είναι εφικτό. Αλλά όπως είπα και πριν, η επιτυχία μιας πλατφόρμας εξαρτάται και από άλλα πράγματα που συμβαίνουν εκτός των εργαστηρίων. Σε αυτά τα πράγματα λοιπόν δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία εταιρεία στον κόσμο που να μπορεί να στηρίξει 3 διαφορετικές πλατφόρμες. Άλλωστε θεωρητικά και τώρα δεν έβγαλε το Belle; Δεν κυκλοφόρησε το Ν9; Όμως ο τρόπος που τα κυκλοφορεί σαν να προορίζονται για ένα κλειστό club χρηστών δεν βοηθάει καθόλου στην επιτυχία τους. Και αναπόφευκτα δεν μπορεί μία εταιρεία να εξελίσει ένα προϊόν το οποίο η ίδια το οδηγεί στην αφάνεια.

 

Από την στιγμή που πάει σε meego δεν υπάρχει λόγος να έχει και το symbian. Και πριν την συμφωνία με την MS το meego θα είχε σαν λειτουργικό, τουλάχιστον στις πιο ακριβές συσκευές και το symbian στις μεσαίες άρα θα είχε 2 λειτουργικά και μάλιστα και τα δύο σε 100% σε ανάπτυξη από την ίδια ενώ τώρα την ανάπτυξη των windows την έχει η MS και η νοκια θα μπορεί να αφοσιωθεί στο meego.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχοντας δει και τα δυο λειτουργικα απο βίντεο παρουσιάσεις και κρίνοντας με βάση την εμπειρία μου στα αλλα δυο κορυφαία λειτουργικα iOS και android αλλα και αρκετή ενασχόληση με τα WM, θα πω ότι το Meego ειναι πολυ πιο κοντα σ' αυτα απ ότι τα WP7.

Μάλιστα θα τολμούσα να πω με επιφύλαξη βέβαια λόγο ότι δεν το έχω δουλέψει, ίσως ειναι και καλυτερο σε κάποιους τομείς.

 

Απο την αλλη η ΝΟΚΙΑ πορεύεται με βάση την πλατεία μάζα του κοινού που αγοράζει με βάση το όνομα. Αλλιώς ακούγεται στα αυτιά το ΝΟΚΙΑ με Windows και αλλιώς με Meego.

Πιθανώς αν το είχε διαχειριστεί διαφορετικά και λίγο νωρίτερα, κανά χρόνο πριν, όταν έγινε το μεγάλο μπαμ των φθηνών συσκευών προς τα android, όχι μόνο δεν θα χρειάζονταν την Microsoft, αλλα θα είχε ανεβάσει τις πωλήσεις της στα ύψη.

 

Ακόμα και τωρα δεν ειναι αργά. Το κοινο θα εκτιμήσει το Meego αν υπάρξει η κατάλληλη προώθηση απο την ΝΟΚΙΑ μέσω του ειδικού τύπου.

Όμως η συμφωνία δεν την αφήνει να το παίξει σε διπλό ταμπλο. Μέγα λάθος γιατι στην παρούσα φάση δεν βλέπουμε να έχει καποιο προβάδισμα έναντι των άλλων κατασκευαστών όπως η Samsung, LG κλπ που βγάζουν συσκευές και με android.

Άρα μάλλον υπάρχουν συμφωνίες η και οικονομικές διευκολύνσεις που δεν γνωρίζουμε. Διαφορετικά δεν εξηγείται να αποκλείει ένα λειτουργικο που άρεσε τόσο πολυ στο κοινο.

Όσο και να το θέλει ο Elop δεν μπορει να πάρει μια τέτοια απόφαση μόνος του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συσκευή με Meego δεν έχω δει απο κοντά, αλλά αν ο κόσμος το θέλει προφανώς θα πρέπει να ασχοληθεί περισσότερο η nokia. Στο κάτω κάτω το symbian το άφησε οπότε δεν θα ασχολείται με 4 λειτουργικά (μαζί με τη σειρά S40) αλλά με 3 (και φυσικά τα WP7 δεν τα αναπτύσσει η ίδια οπότε ουσιαστικά 2).
Link to comment
Share on other sites

H Nokia ασχολείται με την εξέλιξη του wp και μάλιστα πολύ ενεργά. Το είχε πεί τον Φλεβάρη ο Elop ότι ήδη δουλεύουν πάνω σε αυτό, έχει δώσει το Symbian 3 σε εξωτερικό συνεργάτη, έχει ανακοινώσει ότι η εταιρία κάνει μετάβαση (όχι τοποθέτηση) σε wp, έχει δηλώσει ότι το Espoo είναι το μεγαλύτερο κέντρο εξέλιξης του wp παγκοσμίως και ότι στοιχεία από το Meego (ακόμα και του UI) θα περάσουν σε wp... Επίσης ο στόχος μείωσης του κόστους εξέλιξης είναι πολύ συγκρατημένος, <20%. Εάν πάμε σε εννιαίο λετουργικό στο μέλλον, μπορεί να είναι περισσότερο Microsoft παρά Nokia αλλά αυτή τη στιγμή κάθε πληροφορία δείχνει ότι η Nokia συνεξελίσει το wp. Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Meego προφανώς. Ένα λειτουργικό επιπλέον στον χώρο, με ευχρηστία και απλότητα, μόνο θετικά μπορεί να επιδράσει...
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν απαντάς...

 

Με τη λέξη ειδήμονας ξέρεις τί εννοώ. Κανείς δε πάει να σκάσει 300 έως 600 ευρώ σε κινητό χωρίς να ρωτήσει κάποιον που ξέρει.

 

Κι ο explorer δωρεάν είναι (όπως οι πολύ καλύτερες επιλογές που γράφεις) και γι'αυτό δε χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον. Δε δίνεις χρήματα. Ο κόσμος είναι απληροφόρητος εκεί που δεν έχει να χάσει κάτι. Άμα είναι να τα σκάσει φυσικά και θα ρωτήσει ή θα ενημερωθεί. Άτοπη η σύγκριση.

 

Κι άλλες μαντεψιές για τον μέσο χρήστη.

Που δεν έμαθε ότι η Nokia εγκατέλειπε το Symbian αλλά διάβασε τα reviews στα blogs... Που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ σε ένα περιβάλλον το οποίο γνώριζε ήδη από όλα τα κινητά που είχε παλιά... Που αγοράζει με βάση το λογισμικό και μόνο - γιατί συσκευή, ανταγωνισμός, μάρκετινκ, τιμή, μάλλον είναι αμελητέοι παράγοντες... Που ενημερώνει τον Bahamut και τον Dimgeo για τα γούστα του, σε παγκόσμια αποκλειστικότητα...

Έχετε καμία στατιστική έρευνα πρόχειρη για τον μέσο χρήστη ή στον αέρα μιλάτε;

 

Φιλε μου κανεις λαθος...ημουνα super mod στο omniacs,ξερεις ποσος κοσμος εδινε 600ευρω για το πρωτο ομνια και δεν ειχε ιδεα οτι τρεχει windows και ρωτουσανε χιλια πραγματα;;;πως θα βαλουμε μενου νοκια κτλ.δεν μπορουσανε να το δουλεψουνε και τα πουλουσανε και γυναικες μεσα.στο δε θεμα του HTC diamond γινοτανε ο χαμος..εχω φιλο που πηρε το HD και hd2 μονο γιατι εβλεπε να κανω παπαδες με αυτα και τα εχει στο αμαξι για GPS.εχει ενα samsung απλο για τηλεφωνο.δεν βαζω το iphone μεσα που κανει 700 γιατι ειναι και apple

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πλεον μια πλατφορμα (πειτε το οικοσυστημα, world, οπως θελέτε...) που θα υποστηριζεται απο μονη της (= απο developers) ειναι μονοδρομος. Οσο και να τα χωνει η Νοκια σε developers για εφαρμογες δεν φτανει....

Το βλεπουμε και στο symbian, με ημερομηνια ληξης :( , οι καινοτομες εφαρμογες δεν υπαρχουν πια! Κανει οτι ενα κινητο αλλα τιποτα καινουρφιο πλεον (σε αντιθεση με το παρελθον).

 

Εμενα ολα αυτα που δειχνουν οτι η Νοκια αμφιταλαντευεται μεταξυ 2 επιλογων οσο οι αντιπαλοι (ios, android kai blackberry) αυξανουν την αποσταση απο την ουραγο (πλεον) νοκια ... Γιατι στις πωλησεις μπορει να ειναι οκ για την ωρα, αλλα η δυναμικη του εκαστοτε λειτουργικου απο την νοκια, που δεν ξερει που παει ακομα, μεγαλωνει...

 

Θα ηθελα να την δω να πηγαινει στο meego, δειχνει ωραιο, γρηφορο open κτλ αλλα δυστυχως οι εταιρειες δεν κανουν πειραματισμους οταν ειναι με το μαχαιρι στο λαιμο... Αν ηταν μπορστα απο τον ανταγωνισμο θα μπορουσε να δοκιμασει, τωρα οχι!

Η MS αγορασε εναν καλο κατασκευαστη hardware για να ενσωματωσει το δικο της OS. Αλλιως δεν θα εστελνε τον κονιορδο της στην Νοκια.

 

Δυστυχως αποτι βλεπω παντως, το Ν8 μου ειναι το τελευταιο νοκια κινητο που αγοραζω :( το επομενο θα ειναι android.

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφiσα meego. Θα μπορουσε η Νοκια να παρατησει τελειως το Symbian αφου βλεπει οτι δεν τραβαει και να αρκεστει σε meego και WP.

Θα μπορει να βγαζει και πιο φτηνες προτασεις μεσω του meego και ακριβες με meego και WP.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος...ημουνα super mod στο omniacs,ξερεις ποσος κοσμος εδινε 600ευρω για το πρωτο ομνια και δεν ειχε ιδεα οτι τρεχει windows και ρωτουσανε χιλια πραγματα;;;πως θα βαλουμε μενου νοκια κτλ.δεν μπορουσανε να το δουλεψουνε και τα πουλουσανε και γυναικες μεσα.στο δε θεμα του HTC diamond γινοτανε ο χαμος..εχω φιλο που πηρε το HD και hd2 μονο γιατι εβλεπε να κανω παπαδες με αυτα και τα εχει στο αμαξι για GPS.εχει ενα samsung απλο για τηλεφωνο.δεν βαζω το iphone μεσα που κανει 700 γιατι ειναι και apple

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Την δέχομαι την εμπειρία σου ως έγκυρο και σοβαρό επιχείρημα. Έχω όμως και κάποιες ενστάσεις:

1. Η εμπειρία σου είναι αρκετά παλιά. To πρώτο omnia και η κατάσταση ασχετοσύνης που μας περιγράφεις, ήταν καλοκαίρι του 2009. Εποχή Nokia 5800, με το Android στην έκδοση 1.5 σε 2-3 συσκευές της Htc. Οι Samsung, Lg, Sony παρουσίασαν Android 6 με 12 μήνες αργότερα. Οι πωλήσεις smartphone υπερδιπλασιάστηκαν μέχρι τις 12 Φλεβάρη του 2011. Ήταν εξίσου ψαγμένος ο κόσμος τον Ιούνιο του '09 και τον Φλεβάρη του '11;

2. Η φήμη για ένα προϊόν είναι ίδιο πράγμα με πληροφορίες που αφορούν τη χρήση του; Δεν υπάρχει ποιοτική διαφορά μεταξύ της μίας πληροφορίας και της άλλης; Το ίδιο εύκολα θα φτάσει στ'αυτιά μου ότι "το Symbian είναι νεκρό" με τον τρόπο που αλλάζω π.χ. κάποια ρύθμιση ασφάλειας σε αυτό;

 

Από εκεί και πέρα περιγράφεις και εσύ ο ίδιος πόσο σημαντική είναι η γνώμη του "ειδικού" και πόσο επηρρέασε τον μέσο χρήστη.

1. Ο μέσος χρήστης, τότε, έψαξε λύση στο διαδίκτυο, σε ένα forum. Ενάμιση χρόνο μετά, που βούιξε το διαδίκτυο, δεν άκουσε τίποτα για το θάνατο του Symbian;

2. Ως "ειδικός" που είσαι κι εσύ (δεν το λέω ειρωνικά) ποιά ήταν η πρώτη πληροφορία που σου έρχονταν στο μυαλό, αν σε ρωτούσε κάποιος για Symbian3 συσκευή τότε;

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

MeeGO Harmattan, Meltemi, Tizen, Ubuntu, Fedora, οτιδήποτε linux-οειδές με το Swipe UI που το κάνουν μοναδικό..! :cool:
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κακια διοτι ειχα εμπειρια και παλιοτερα ημουνα φανατικος του symbian.το λειτουργικο βελτιωθηκε πολυ με το s3 αλλα ο πυρηνας παραμενει και το μενου ειναι πολυπλοκο

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

το menu του Symbian ειναι πολυπλοκο?!

 

Φυσικά και είναι πολύπλοκο, δεν το ξερες ???? Για αυτό και το iOS & Android το αντέγραψαν καρμπόν το μενού του ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

μου θυμιζει ατακες που λενε οι πωλητες σε κοπελες και ατομα μεγαλυτερης ηλικιας,

σε μια φιλη μου και στον πατερα μου κατι τετοια τους εχουν πει.

 

"ειναι πολυπλοκο, καταργειται, ειναι αργο

 

πηγαινετε σε Android καλυτερα"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυπλοκο το menu των symbian....πολλες επιλογες εβρισκονται σε μεγαλο βαθος (υπομενου κτλ) και δεν ειναι ευκολα προσβασιμες.... οποιος ειναι συνηθισμενος απο ios πχ δυσκολα θα το γυρισει σε symbian.....εγω περυσι ημουν στο τσακ να παρω n8 και οταν το δοκιμασα στο public πηγαν να με πιασουν γελια! αναχρονιστικο σχεδιαστικα οσο δεν παει.... με την belle ευτυχως η κατασταση φαινεται να αλλαζει Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα λέγα να ασχοληθεί και με τα 2. Αν και χρήστης WP7,το meego απ όσο εχω δει μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.Μένει να το δοκιμάσω κιόλας με την πρώτη ευκαιρία...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα μικρο review του n9 εδω. Ισως βοηθησει :ninja:

 

Ωραιος φιλε! Αυριο θα το εχω κι εγω... σε μαυρακι!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυπλοκο το menu των symbian....πολλες επιλογες εβρισκονται σε μεγαλο βαθος (υπομενου κτλ) και δεν ειναι ευκολα προσβασιμες.... οποιος ειναι συνηθισμενος απο ios πχ δυσκολα θα το γυρισει σε symbian.....εγω περυσι ημουν στο τσακ να παρω n8 και οταν το δοκιμασα στο public πηγαν να με πιασουν γελια! αναχρονιστικο σχεδιαστικα οσο δεν παει.... με την belle ευτυχως η κατασταση φαινεται να αλλαζει

 

Κάτσε να κάνω μια πρόχειρη μετάφραση όσων λες: Είναι πολύπλοκο το μενού του symbian!!! Έχει φακέλους!! Είναι δυνατόν??? Αντί να τα έχει όλα χύμα στο κύμα, είτε πρόκειται για ρυθμίσεις συσκευής είτε για εφαρμογή farting είτε για angry birds! Τι το πέρασαν και θέλουν οργάνωση? Εγώ θέλω με ένα κλικ να τα βλέπω όλα.

 

Επιλογή σου φίλε μου. Εγώ θέλω οργάνωση και προσωπικά μου κόβει ότι για να βρω ρυθμίσεις συσκευής, θα πάω στο φάκελο "ρυθμίσεις" , για να βρω παιχνίδια, θα πάω στο φάκελο "παιχνίδια" κοκ. Αν αυτό δε βολέυει εσένα, δε το καθιστά ούτε δύσκολο ούτε πολύπλοκο. Στην belle, δυστυχώς κατά τη γνώμη μου, τα πετάνε όλα χύμα σε φάση iphone, ευτυχώς όμως δε καταργούν τη δυνατότητα να τα ταξινομήσεις όπως θέλεις σε φακέλους και τα έχω φτιάξει όπως ήταν και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το κριτίριο της υποκειμενικότητας. Όπως εσένα σου φαίνεται απλό, έτσι στον άλλον φαίνεται πολύπλοκο. Δεν γίνεται όλοι οι άνθρωποι να έχουν την ίδια αντίληψη. Και όπως σε σένα δεν σου αρέσει το "πετάω όλα χύμα" του Belle, υπάρχουν πάρα πολλοί που βρήκαν θετικότατες τις αλλαγές που έφερε. Άλλωστε ο άνθρωπος δεν κατέκρινε την αξία του λειτουργικού, αλλά το στήσιμο του. Άνθρωποι είμαστε και δεν μπορεί κανείς να μας καθορίσει την αισθητική και την αντίληψή μας. Ούτε εμείς οι ίδιοι... :rolleyes:
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το κριτίριο της υποκειμενικότητας. Όπως εσένα σου φαίνεται απλό, έτσι στον άλλον φαίνεται πολύπλοκο. Δεν γίνεται όλοι οι άνθρωποι να έχουν την ίδια αντίληψη. Και όπως σε σένα δεν σου αρέσει το "πετάω όλα χύμα" του Belle, υπάρχουν πάρα πολλοί που βρήκαν θετικότατες τις αλλαγές που έφερε. Άλλωστε ο άνθρωπος δεν κατέκρινε την αξία του λειτουργικού, αλλά το στήσιμο του. Άνθρωποι είμαστε και δεν μπορεί κανείς να μας καθορίσει την αισθητική και την αντίληψή μας. Ούτε εμείς οι ίδιοι... :rolleyes:

 

Μα ναι, γιαυτό και....:

 

Επιλογή σου φίλε μου. Εγώ θέλω οργάνωση...

 

Με λίγα λόγια απάντησα και είπα την προσωπική μου άποψη!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυπλοκο το menu των symbian....πολλες επιλογες εβρισκονται σε μεγαλο βαθος (υπομενου κτλ) και δεν ειναι ευκολα προσβασιμες.... οποιος ειναι συνηθισμενος απο ios πχ δυσκολα θα το γυρισει σε symbian.....εγω περυσι ημουν στο τσακ να παρω n8 και οταν το δοκιμασα στο public πηγαν να με πιασουν γελια! αναχρονιστικο σχεδιαστικα οσο δεν παει.... με την belle ευτυχως η κατασταση φαινεται να αλλαζει

 

Πολύπλοκο επειδή έχει υπομενού;

1. Εγώ θα το έλεγα οικείο - τότε.

2. Και πλούσιο σε επιλογές και δυνατότητες.

3. Και οργανωμένο.

4. Θα έλεγα επίσης ότι μπορείς να τα βγάλεις όλα στο μενού αν θες.

5. Και ότι δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις αφού έτσι και αλλιώς ότι χρησιμοποιείς το έχεις στην αρχική οθόνη, όπως σε όλα τα λειτουργικά.

(Αυτά στην έκδοση ^3 γιατί ήδη από την Anna είναι πιο χύμα - αν δε κάνω λάθος. Οπότε είναι μία ιστορία που αποτελεί έτσι και αλλιώς παρελθόν.)

 

Τέτοια ήταν η κριτική στα reviews των αμερικάνικων site. Επιφανειακή και ασαφής. Και αντί η Nokia να κάνει αντίλογο (να προασπιστεί το προϊόν της βρε αδερφέ...) άφησε αυτού του είδους την κριτική αναπάντητη...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...