Jump to content

Polls @ myphone.gr: Nokia - to MeeGo or... not to MeeGo?


TN97
 Κοινοποίηση

Η Nokia πρέπει...  

385 members have voted

  1. 1. Η Nokia πρέπει...

    • ...να ασχοληθεί περισσότερο με το MeeGo OS
      316
    • ...να συνεχίσει να δίνει βαρύτητα στο Windows Phone OS
      69


Recommended Posts

MeeGo.Αν εχουν λιγο ανοιχτα τα μυαλα-ματια τους,πιστευω οτι θα κανουν πολλους ανταγωνιστες να χασουν τον υπνο τους.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Meego και πάλι Meego. Το πιο αδικημένο λειτουργικό σύστημα και μάλιστα από την ίδια του τη μάνα!
Υπάρχουν 10 κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που κατανοούν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το κατανοούν.
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε. Από τη μία έχεις το Maemo/Harmattan που σαν ελεύθερο λογισμικό (Qt) μπορείς να το κάνεις ότι θές και να αποφασίσεις εσύ την εξέλιξη της συσκευής σου και της εμπειρίας χρήσης που θα έχεις. Κάθε παρέμβαση στο λογισμικό είναι νόμιμη. Από την άλλη το Windows Phone, ένα butter smooth, eyecandy, κλουβί στο οποίο θα κάνεις ότι σου επιτρέπει η Microsoft μιας και το λογισμικό είναι πρακτικά, δική της ιδιοκτησία...

Οπότε... ΝΑΙ ΡΕ. MEEGO!

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

απορώ... όλοι εσείς που λέτε meego, έχετε παραπάνω γνωσεις; το έχετε λειτουργήσει;

οκ, φαίνεται ωραίο, τρέχει πολύ καλά αλλά μέχρι εκεί. αν δε το πιάσω στα χέρια μου δε μπορώ να ξέρω

πάντως επιμένω να υποστηρίξει και meego κα wp :D

 

@stewe

μα το symbian το υποστηρίζει ουτως ή αλλως ;)

Link to comment
Share on other sites

απορώ... όλοι εσείς που λέτε meego, έχετε παραπάνω γνωσεις; το έχετε λειτουργήσει;

οκ, φαίνεται ωραίο, τρέχει πολύ καλά αλλά μέχρι εκεί. αν δε το πιάσω στα χέρια μου δε μπορώ να ξέρω

πάντως επιμένω να υποστηρίξει και meego κα wp :D

 

Φίλε και εγώ δεν έχω οδηγήσει mclaren αλλά ξέρω ότι τα σπάει...

Link to comment
Share on other sites

για σένα ναι, για μένα όχι όμως :) άρα; ;)

 

καλό χρυσό το meego (από ότι διαβάζω) αλλά και τα wp δεν ειν κακά.

 

 

btw λατρεύω Ν9 :D

Link to comment
Share on other sites

απορώ... όλοι εσείς που λέτε meego, έχετε παραπάνω γνωσεις; το έχετε λειτουργήσει;

οκ, φαίνεται ωραίο, τρέχει πολύ καλά αλλά μέχρι εκεί. αν δε το πιάσω στα χέρια μου δε μπορώ να ξέρω

πάντως επιμένω να υποστηρίξει και meego κα wp :D

 

@stewe

μα το symbian το υποστηρίζει ουτως ή αλλως ;)

 

εχουμε ασχοληθει με τον προκατοχο του Meego.

 

δεν λεω πως ειναι το ιδιο ακριβως αλλα... μια μυρωδια την εχεις.

οποτε η λογικη (αλλα και τα reviews) λεει πως θα ειναι ακομα καλυτερο απο το Maemo 5.

 

οποτε ... τι κανει 1+1

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

για σένα ναι, για μένα όχι όμως :) άρα; ;)

 

καλό χρυσό το meego (από ότι διαβάζω) αλλά και τα wp δεν ειν κακά.

 

 

btw λατρεύω Ν9 :D

 

Για εσένα όχι τι? Δε πετάει η mclaren ? Δε διάβασα καλά...:wacko: Κόλησες στη mclaren? Τι θες να γράψω, ferrari? Χαλάλι. Έγραψα mclaren γιατί η ferrari είναι πιο mainstream, μου κάνει σε iOS ενώ η mclaren πιο "ψαγμένη" και καλά. Αλλά όχι ότι δεν πετάει..... Τουλάχιστον για εμάς τους "κοινούς θνητούς"..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ δεν έχω οδηγήσει mclaren αλλά ξέρω ότι τα σπάει...

 

Ναι αλλά όταν αγοράζεις κάτι βάζεις σαν κριτίριο την προσωπική σου ανάγκη και το γούστο ή το ότι κάποιος είπε ότι τα "σπάει"; Γιαυτό άλλωστε δεν πέφτει κράξιμο στους χρήστες iPhone; Ότι αγοράζουν κάτι επειδή απλά "τα σπάει";

Και επίσης εδώ δεν ψηφίζουμε τι είναι καλύτερο αλλά ποια κίνηση θα ήταν η καλύτερη για την ΝΟΚΙΑ. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Διότι μπορεί και κάποιος άλλος να πει ότι το Android είναι το καλύτερο λειτουργικό από όλα, αλλά με μία αγορά η οποία έχει μπουκώσει και δεν σηκώνει έναν παίχτη σαν την ΝΟΚΙΑ. Γιαυτό είπα και πριν, από την πλευρά του καταναλωτή ίσως να ήταν καλύτερα η ΝΟΚΙΑ να πήγαινε σε Meego. Από την πλευρά της εταιρείας ίσως η συνεργασία με την MS να ήταν η σωστή κίνηση. Και να βάλω και μία τρίτη παράμετρο που δεν είπα πριν, ότι και από την πλευρά του λειτουργικού ίσως αυτή η συνεργασία να ήταν σωστή, διότι με την ΝΟΚΙΑ στο παιχνίδι υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα να πάρει τα πάνω του.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επέλεξα πολύ προσεχτικά τι είπα. Κάποιος είπε ότι τα σπάει η mclaren (ή η ferrari ή κάποιο supercar) ?? Ποιός χρειάζεται να πει ότι "τα σπάει" από τη στιγμή που είναι ολοφάνερο χωρίς να το πει κανείς...? Αυτό ήθελα να πω. Σίγουρα είναι κάπως υπερβολή, αλλά παρεξηγήθηκα πέρα αυτής της υπερβολής. Τέλος παντων, σίγουρα ένα κινητό δεν είναι αμάξι και θα έπρεπε να το δούμε στα χέρια μας, αλλά σπάνια ΟΛΕΣ οι αναφορές σε κάποια συσκευή είναι από θετικές ως "αποθεωτικές".
Link to comment
Share on other sites

Να ασχοληθεί περισσότερο με το MeeGo OS και με μόνο μία συσκευή η οποία να εξελίσσεται.

Μη γεμίσει το κόσμο με Ν9ακια :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβρισκα ποιο ενδιαφερον ενα NOKIA με Windows... Κατι φρεσκο γι τη ΝΟΚΙΑ. Βαρεθηκα τα κλασσικα ΝΟΝΙΑ, αλλα παντα ΚΟΡΥΦΑΙΑ. Το 90% απ' τα κινητα μου ηταν ΝΟΚΙΑ, απλα τωρα με το android ψαχνω ποιο ενδιαφερον κινητα ( και οταν λεω ποιο ενδιαφερον για ψιλοχαζομαρουλες, γιατι τα κινητα πανω απ ολα ειναι κινητα και οχι παιχνιδομηχανες ) .

ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ ΝΟΚΙΑ για κινητο. Ουτε i-Phone ουτε ΗΤC, ουτε SAMSUNG τπτ, τπτ, τπτ! Αμα θες κινητο παρε ΝΟΚΙΑ,

Εγω ηθελα ενα κινητο να παιζω, πηρα το HTC Desire S. Τωρα θα παρω το GALAXY Nexus. Αυτα...για να παιζω!

Πιστευω τα ειπα ολα.

Link to comment
Share on other sites

MeeGo ...

΄Ενα "ναι" να πει η Nokia, θα γίνει άνετα ισχυρό χαρτί στην αγορά ... Το κινητό είναι εξαιρετικό, το μόνο που μένει για να κλείσει τα στόματα κακόβουλων είναι να αποκτήσει το δικό του ταχέως αναπτυσσόμενο market και να διαφημήζεται .. ΄Οχι ότι δεν έχει το δικό του, αλλά πολλοί δεν το γνωρίζουν ακόμα, όπως βλέπω ακόμα και μέσα στο forum ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

να συνεχισει με τα wp και καθε χρονο να βγαζει μια συσκευη ουαου με meego σαν το Ν9 ωστε να μπορει να ανταπεξερχετε και οικονομικα στην βελτιωση του meego

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

to meego αμεσως.δεν το αφηνεις ετσι τετοιο λειτουργικο ειναι αμαρτια.

 

ΥΓ:διωξτε και τον elop πριν ενσωματωσει τη nokia στο windows phone division

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα wp για συγκεκριμενο λογο... πλεον δε μετραει το ποσο καλη ειναι η πλατφορμα αλλα και το ποσο διαδεδομενη ειναι ετσι ωστε να υπαρχει υποστηριξη αλλα και apps. στην περιπτωση του meego πώς θα γινει κατι τετοιο?? για να γινει διαδεδομενο ευρεως πρεπει η nokia να παρατησει τελειως το symbian και να βγαζει μονο meego συσκευες. βλεποντας την πορεια της nokia τα τελευταια χρονια πιστευετε οτι μπορει απο μονη της να εκγκαθιδρυσει ενα νεο OS??? με την καμια.... αλλα ας πουμε οτι το κανει.. σε μια εποχη που η βαρυτητα δινεται στη δημιουργια οικοσυστηματος το meego θα ειναι το μοναδικο OS που δε θα μπορει να φτιαξει ενα οικοσυστημα δικο του!!! απο την αλλη κιολας ισως η nokia δεν ειναι πλεον σε οικονομικη θεση να προωθησει και να αναπτυσσει παραλληλα το meego. προσωπικα πιστευω οτι η nokia επραξε σωστα και αφησε το meego στην ακρη...μακροπροθεσμα θα φανει ως σωστη επιλογη...

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα MeeGo.

Ειμαι λινουξας, οπως το Android κι το MeeGo.

Οπωσδηποτε πρεπει να εχουμε περισσοτερες επιλογες γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα!

Το Android παρολο που ειναι linux εχει μπερδεψει τον κοσμο με κατακερματισμο κλπ κλπ.

Ελπιζω στου MeeGo να μην κανει τα ιδια.

Επισης εφελπιστω και το WebOS της HP. !!!!

Ζητω οι open source!!!

Yianpan Linuxas
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα MeeGo.

Ειμαι λινουξας, οπως το Android κι το MeeGo.

Οπωσδηποτε πρεπει να εχουμε περισσοτερες επιλογες γιατι ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα!

Το Android παρολο που ειναι linux εχει μπερδεψει τον κοσμο με κατακερματισμο κλπ κλπ.

Ελπιζω στου MeeGo να μην κανει τα ιδια.

Επισης εφελπιστω και το WebOS της HP. !!!!

Ζητω οι open source!!!

τον μεσο χρηστη δεν τον ενδιαφερει ΚΑΝ αν ειναι το λειτουργικο του open source ή οχι...ειδικα στα mobile os το open source περισσοτερα προβληματα εχει φερει παρα πλεονεκτηματα για το μεσο χρηστη

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το ενα ειτε το αλλο παντως μονο θετικο μπορει να ειναι οτι υπαρχει ποικιλια και οχι μονο ενα ωστε να μπορεισ να διαλεξεις και να μην κολλας μονο σε ενα !!!!
Link to comment
Share on other sites

τον μεσο χρηστη δεν τον ενδιαφερει ΚΑΝ αν ειναι το λειτουργικο του open source ή οχι...ειδικα στα mobile os το open source περισσοτερα προβληματα εχει φερει παρα πλεονεκτηματα για το μεσο χρηστη

 

Θα συμφωνήσω. Προσωπικά αν ένα λειτουργικό είναι άξιο, πλήρες και με υποστήριξη δεν βρίσκω το λόγο να είναι open source. Εκτός αυτού, δεν είναι κοντά στην αισθητική μου οι διάφορες παραλλαγές και τροποποιήσεις που κάνουν οι κατασκευαστές στο λειτουργικό(Βλέπε android). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως σκέφτονται όλοι έτσι.

 

Υπάρχουν κι αυτοί που «πειραματίζονται» με το κινητό τους, και ικανοποιούνται με την αίσθηση των επιλογών που έχουν σε ένα open source λειτουργικό.

 

Η ιδανική λύση είναι κάπου στη μέση ώστε να είναι και οι δύο πλευρές ικανοποιημένες!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το συστηματάκι με N9 και 800 μου αρέσει. Αφού βγάζεις που βγάζεις τη συσκευή βγάλε την και για τις 2 πλατφόρμες. Απλά και ωραία και ο πελάτης αποφασίζει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...