Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προβλημα ειναι στο systemui και στο framework res.

Μολις βαλετε το στοκ systemui και framework res, reboot και φυτρωσαν τα widgets κατευθειαν.

Το framework res φτιαχτηκε μεσω uot kiitchen ...

Το systemui ομως δεν περναει απο uot kitchen και το παω με μια-μια αλλαγη να δω τι ακριβως φταιει .

Μολις τελειωσω θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Το προβλημα ειναι στο systemui και στο framework res.

Μολις βαλετε το στοκ systemui και framework res, reboot και φυτρωσαν τα widgets κατευθειαν.

ποια stock, που μπορουμε να τα βρουμε;

τα apks εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

ποια stock, που μπορoυμε να τα βρουμε;

τα apks εννοεις;

Ακριβως ...

Το framework res που ειναι σωστο ειναι το , Stallion battery , αυτο ειμαι περασμενο απο uot kitchen και δεν δημιουργει κανενα προβλημα στα widgets.

Αυτο που ψαχνω ακομα ειναι το systemui ..... το ξεκιναω απ'την αρχη για να δω που ειναι το προβλημα.

Μεχρι τωρα αλλαξα μονο τα εικονιδια και ολα καλα , οποτε πλεον το προβημα ειναι η στα xml η στη διαφανεια,,,,,κατι απο αυτα τα δυο ειναι που κανει τη ζημια η και τα δυο.

Θα δοκιμασω τωρα παλι το βραδυ απ'την αρχη να δω ποια μοντα απο τις δυο φταιει.

Δεν θα ειχαμε προβλημα αν περναγε το systemui απο uot kitchen, το προβλημα δηλαδη ειναι καπου στο signing της εφαρμογης, το βραδυ θα ξερω ακριβως που ειναι το θεμα και αυριο θ'ανεβασω το ζιπ που θα τα φτιαχνει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

αν το φτιαξεις respect!

 

Δεν υπαρχει, ΑΝ, το θεμα εχει τελειωσει ...

Το προβλημα βρεθηκε και διορθωνεται.

Αυτο που μενει να δω ειναι αν διορθωνεται τελειως η θ'αναγκαστουμε να μην εχουμε διαφανο κουρτινακι για να εχουμε τα widgets.

Eλπιζω να διορθωθει τελειως οπως και το framework res apk.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει, ΑΝ, το θεμα εχει τελειωσει ...

Το προβλημα βρεθηκε και διορθωνεται.

Αυτο που μενει να δω ειναι αν διορθωνεται τελειως η θ'αναγκαστουμε να μην εχουμε διαφανο κουρτινακι για να εχουμε τα widgets.

Eλπιζω να διορθωθει τελειως οπως και το framework res apk.

κουρτινακι ναχει και μην ειναι διαφανο

ας ειναι και 10 ποντους παχυ:p

Link to comment
Share on other sites

κουρτινακι να'χει κι ας μην ειναι διαφανο

ας ειναι και 10 ποντους παχυ:p

Χα χα χα χα χα!!!! Φανταζεσαι;, να ξεχιλιζει εξω απο την οθονη!

 

Μπραβο ρε gkalen τρελε!

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν εχω ακουσει κανεναν να ζηταει κατι τετοιο γι αυτο και δεν ηξερα τι ειναι και τι ακριβως κανει ( κι ακομα δεν εχω καταλαβει τι κανει, χαχα αλλα θα δουμε).
Ο proxy είναι server διαμεσολαβητής. Για να σερφάρεις σε ένα site, μιλάς μέσω του proxy. Αυτό γίνεται για διάφορους λόγους, για ασφάλεια (κόψιμο sites πχ. με τυχερά παιχνίδια, πορνό, κτλ.) και για να εφαρμόσει κάποιος μια πολιτική όσον αφορά το σερφάρισμα (όταν μιλάμε για κάποια εταιρία ή φορέα). Προφανώς δεν είναι κάτι που συναντάς πχ. σε ένα σπίτι ή μικρή επιχείρηση, αλλά χρειάζεται ορισμένες φορές, γιατί χωρίς proxy δεν μπορείς να σερφάρεις.

 

Αν θεωρήσεις κάποια στιγμή ότι το βρήκες, μην βγάλεις νέα rom μόνο και μόνο γι' αυτό (ελπίζω να είναι κάτι απλό και να γίνεται με επεξεργασία ενός αρχείου για παράδειγμα). Πες μου τότε να δοκιμάσω.

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα από 2 μερες και κατι με την stallion ics look δινω μια συνοπτικη αποψη κατα τα δικα μου δεδομενα.

1. Το πρόβλημα με widgets το ξερουμε ολοι και ήδη ο gkalen ειναι επι το εργον για τη λυση του

2. Wifi και μαρκετ δουλεουν αψογα γρηγορα και απροβληματιστα χωρις κανενα κολλημα.

3. Camera ιcs δουλευει αψογα χωρις προβλημα ακομα και για εμας με atmel screen βγαζει κανονικες φωτογραφιες και οχι μπλε φωτογραφιες λες και ειμαστε στο στρουμφοχωριο ολα αυτα χωρις περαιτερω ρυθμισεις απο εμας

4. Έχοντας το sygic 12.2.2 και κάνοντας διαδρομή από εύοσμο έως καλαμαριά Θεσσαλονίκης σε οσα σημεια και αν εσβηνα και αναβα τη χρηση δορυφορων gps δεν επαιρνε πανω απο 10 δευτεροολεπτα να με δωσει στιγμα και κινηση εννοειτε σε εξωτερικους χωρους και οχι μεσα στο σπιτι αλλα μεσα σε λεωφορεια και αυτοκινητο

5. Παίζοντας παιχνιδια οπως extreme roadtrip 2 και asphalt 5 που σε παλιοτερες ρομ μπορει μετα απο καποια ωρα να τρωγανε κολληματα και lag πλεον πανω απο 3 ωρες παιξιματος χωρις κανενα σκαλωμα!!!

6. O ήχος κλήσης αλλά και ο ήχος συνομιλιας ειναι σε νορμαλ επιπεδα οπως παντα χωρις κατι περισσοτερο αλλα ουτε και λιγοτερο.

7. Επιτελους εχω στο κινητο μου crt off βεβαια μετα απο πολυ πρηξιμο εκ μερους μου στον gkalen(φανταζομαι μετα απο τοσο πρηξιμο απο μεσα του με βριζει:p:p)αλλα το καταφερε και το εβαλε και δουλευει αυτοματα χωρις καποια ρυθμιση και εγω προσωπικα το καραγουσταρω

8. Bluetooth δεν εχω δοκιμασει ακόμα αλλα και ποιος στις μερες μας το χρησιμοποιει?

9. Για τον adw launcher που φοράει η ρομ δεν μπορω να εκφερω άποψη γιατι εγώ φοράω κατευθειαν τον next launcher

 

Αυτα απο μενα με γεια μας λοιπον και καλοφορετη και ενα μεγαλο μπραβο στον δημιουργο της gkalen

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε αυτο ... http://www.mediafire.com/?s9nq1bghmbqka5m

ειναι απο τον tzivas , tο νεο sygik

ακολουθησε οδηγιες μεσα απο το ζιπ .

αν δεν καταλαβαινεις θα σου στειλω π.μ. αναλυτικο.

 

Γιώργο, τις οδηγίες τις κατάλαβα και τις ακολούθησα πιστά. Όμως στην αρχή δεν κατέβαζε τίποτα, μετά ξεκόλλησε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι ο.κ. Έχω την εντύπωση ότι είμαι ακόμη με το trial των 7 ημερών. Πού μπορώ να το τσεκάρω; Έψαξα στο μενού του sygik, αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει αν έχει ενεργοποιηθεί. Στο Sygic μου μόνο γράφει κάτω κάτω ενεργοποίηση/ Ανάκτηση. Αυτό σημαίνει ότι είμαι με trial; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, τις οδηγίες τις κατάλαβα και τις ακολούθησα πιστά. Όμως στην αρχή δεν κατέβαζε τίποτα, μετά ξεκόλλησε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι ο.κ. Έχω την εντύπωση ότι είμαι ακόμη με το trial των 7 ημερών. Πού μπορώ να το τσεκάρω; Έψαξα στο μενού του sygik, αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει αν έχει ενεργοποιηθεί. Στο Sygic μου μόνο γράφει κάτω κάτω ενεργοποίηση/ Ανάκτηση. Αυτό σημαίνει ότι είμαι με trial; :confused:

 

καπου κατι σου ξεφυγε σβησε το φακελο sygic και ξαναεπανελαβε τα βηματα 1 προς 1 κατα λεξη τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω πριν ξεκινησεις την διαδικασια ελεγξε οτι εισαι συνδεδεμενος σε σταθερο δικτυο και μην κανεις τιποτα αλλο κατα τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

καπου κατι σου ξεφυγε σβησε το φακελο sygic και ξαναεπανελαβε τα βηματα 1 προς 1 κατα λεξη τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω πριν ξεκινησεις την διαδικασια ελεγξε οτι εισαι συνδεδεμενος σε σταθερο δικτυο και μην κανεις τιποτα αλλο κατα τη διαδικασια

Αυτό ακριβώς έκανα όταν είδα ότι δεν κατέβαζε τίποτα την πρώτη φορά ! Τη δεύτερη δούλεψε αλλά δεν ξέρω αν έχω trial ή το έχω ενεργοποιήσει. Πώς το τσεκάρω; περιμένω μια εβδομάδα να δω αν θα κλειδώσει;

Link to comment
Share on other sites

8. Bluetooth δεν εχω δοκιμασει ακόμα αλλα και ποιος στις μερες μας το χρησιμοποιει?

πολλοιιιιιιιιιι

για να μαθαινεις,κλειδωνει αυτοματα,αρα ουτε εδω εχουμε προβλημα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σε λιγη ωρα θα ξερω να σας πω ακριβως πως παει το πραμα ..

παντως μεχρι τωρα ειμαι σε καλο δρομο , ισως δεν χρειαστει να χασουμε τιποτα , δηλαδη και διαφανεια και widgets .... :worry: ... περιμενω να bootαρει το τηλ. μετα απο wipe cache και dalvik ...

 

ΕDIT

ΚΑΙ , ΝΑΙ ...

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ WIDGETS ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ...

PROBLEM SOLVED , ΚΑΤΑ 99%

Βαζω και τα υπολοιπα στη θεση τους ( χρωματα κ.λ.π. ) και θ'ανεβασω το ζιπ ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

σε λιγη ωρα θα ξερω να σας πω ακριβως πως παει το πραμα ..

παντως μεχρι τωρα ειμαι σε καλο δρομο , ισως δεν χρειαστει να χασουμε τιποτα , δηλαδη και διαφανεια και widgets .... :worry: ... περιμενω να bootαρει το τηλ. μετα απο wipe cache και dalvik ...

 

ΕDIT

ΚΑΙ , ΝΑΙ ...

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ WIDGETS ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ...

PROBLEM SOLVED , ΚΑΤΑ 99%

Βαζω και τα υπολοιπα στη θεση τους ( χρωματα κ.λ.π. ) και θ'ανεβασω το ζιπ ...

 

Το προβλημα ηταν στα xmls.

Εκανα κι εγω οπως ειχε κανει ο kalo στο systemui, δηλαδη εδιωξα καποια xml για να μην εμφανιζεται στη λιστα των widgets το power save.

Ετσι το ξεκινησα απο την αρχη χωρις να κανω οτι και ο kalo, εκανα ολες τις αλλαγες που επρεπε και δεν εσβησα τιποτα.

Κι ετσι ας παει στο διαλα το προβλημα με τα widgets και οχι τα widgets, που λεγαμε παλιοτερα.

 

Edit

Sorry, λαθος, αντι τροπο.... εκανα παραθεση.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Τωρα δε μενει τιποτα αλλο απο το να βρεις καμια μοντα να εχουμε 2 GB RAM!!!!! Χα χα χα! :D

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

EΤΟΙΜΟ ΠΑΙΔΙΑ

 

STALLION WIDGETS FIX

Κατεβασμα ... http://www.mediafire.com/download.php?q3zpql6es6sn3l6

 

φλασαρισμα απο recovery και βαλτε οσα widgets θελετε .

και δεν χανουμε τιποτα , και διαφανο κουρτινακι και widgets

enjoy your widgets back to Home screens .... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

gkalen εισαι απιστευτος!!

Μου κολλησατε το μικροβιο για το πειραγμα του φοβερου κινητου μας για τα καλα.

Θελω να ρωτήσω κάτι.

Φοραω την the stallion πάνω σε GB Β572.

Θελω να φλασαρω την THE STALLION ICS look.

Τι ειναι προτιμοτερο α) να φλασαρω απευθειας με install from zip με ολα τα καθεκαστα wipe data , cache , dalvik cache , format system ή

β) να ξαναπερασω την GB B572 ή Β521 και μετα install from zip?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

gkalen εισαι απιστευτος!

Θελω να ρωτήσω κάτι.

Φοραω την the stallion πάνω σε GB Β572.

Θελω να φλασαρω την THE STALLION ICS look.

Τι ειναι προτιμοτερο α) να φλασαρω απευθειας με install from zip με ολα τα καθεκαστα wipe data , cache , dalvik cache , format system.

ευχαριστω

Το, α) , κατευθειαν wipes, format system, install zip...

Και μετα το πρωτο boot, ξανασβηνεις τηλ... , μπαινεις recovery και φλασαρεις το stallion widgets fix , και ετοιμος με τα widgets και τα ολα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το, α) , κατευθειαν wipes, format system, install zip...

Και μετα το πρωτο boot, ξανασβηνεις τηλ... , μπαινεις recovery και φλασαρεις το stallion widgets fix , και ετοιμος με τα widgets και τα ολα σου.

 

Ευχαριστω πολυ gkalen.

 

Ρωτησα τα παραπανω για τι οταν εκανα upgrade απο 2.2 σε GB, δεν εκανα το step 3 οπως αναφερεις στην διακδικασια.

αλλα μονο τα step 1 και 2.

Και αυτο γιατι στην διαδικασια τοτε, αναφεροταν μονο τα δυο step και οχι το step 3.

το step 3 προστεθηκε στη καινουργια διαδικασια που εβαλες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ gkalen.

 

Ρωτησα τα παραπανω για τι οταν εκανα upgrade απο 2.2 σε GB, δεν εκανα το step 3 οπως αναφερεις στην διακδικασια.

αλλα μονο τα step 1 και 2.

Και αυτο γιατι στην διαδικασια τοτε, αναφεροταν μονο τα δυο step και οχι το step 3.

το step 3 προστεθηκε στη καινουργια διαδικασια που εβαλες εσυ.

 

Δεν παιζει ρολο πλεον, και εφοσον δεν εχεις προβλημα, τοτε ολα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

gkalen κι εγω μια διευκρινιση......

το αρχειο με τα widgets το περναω οπως και τη stallion?

δλδ το φλασαρω οπως και τη ρομ?

απλα κλεινω το τηλ... μπαινω recovery wipe install και τα υπολοιπα για δευτερη φορα....

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...