Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gkalen μηπως εννοεις το beats που ειναι το κοκκινο εικονιδιο?γιατι dsp manager δεν εχει το ui....

αν εννοεις αυτο θα προσπαθησω να δω τι μπορω να κανω...

σ ευχαρι στω και παλι...

 

Ναι αυτο το beats, ειναι ο dsp manager.

Παιξε με τις ρυθμισεις ηχου του phone speaker.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

dsp manager

στο acoustic το εχω

τωρα εσυ κανε τις δικες σου δοκιμες

θαρρω πως θελει και reboot,δεν ειμαι σιγουρος ομως,για να παρει την ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Ξεκιναω το Hell theme, αλλα μαλλον θα στο στειλω σε ρομ να το φλασαρεις απ'την αρχη.

Δεν θ'αργησει γιατι τα πιο πολλα εικονιδια τα'χω.

 

οκ γιωργο θα περιμενω ας ειναι και ολο εννιαιο η ρομ το black ics theme τα coloured setting και το hell theme ακομα καλυτερα με ενα φλασαρισμα ολα μαζι αν οχι και ενα ενα οπως σε βολευει εσενα και με το πασο σου εδω ειμαστε

 

gkalen μηπως εννοεις το beats που ειναι το κοκκινο εικονιδιο?γιατι dsp manager δεν εχει το ui....

αν εννοεις αυτο θα προσπαθησω να δω τι μπορω να κανω...

σ ευχαρι στω και παλι...

 

αμα βρεις ενα κανενα καλο συνδυασμο calibration πες μας και εμας οχι οτι εμενα με φαινεται χαμηλος αλλα ακομα πιο δυνατα αν μπορουσαμε θα ηταν ακομα καλυτερα γιατι οταν το εχεις στην τσεπη και εισαι μεσα στη κινηση της πολης ε το θες οσο πιο δυνατα γινεται

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Μολις επανηλθα απο την ομορφη αηδια του rittik (cm10 v2).

Και ακομα τριβουν στη βιλαριμπα , χαχα ...

Μια ομορφη αηδια που σερνεται ειναι και τιποτα παραπανω.

Απορω ακομα που υπαρχουν παιδια που καθονται σ'αυτα τα ρομ , τουλαχιστον ειναι αξιοι συγχαρητηριων που αντεχουν πανω απο δυο ωρες με τετοιο ρομ.

 

το ευχαριστο ομως ειναι οτι χαρη στον pika , με αυτο το patch ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39567611#post39567611 ... δεν χρειαζεται πλεον να περασουμε ics official για να βαλουμε καποιο ics based rom.

εγω το εκανα στη δουλεια , κατεβασα to ρομ , το recovery by ivan και το patch ( ολα κατευθειαν απο το τηλ.. )

πηρα ενα backup το ιμει μου με αυτο .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591997

ΒΑΣΙΚΟ ,πηρα backup της stallion απο recovery 5.0.2.7

μετα αλλαξα ( με root explorer ) το recovery 5.0.2.7 με το recovery του ivan .. http://d-h.st/ogu

εσβησα τηλ... μπηκα στο recovery 6.. και εκανα τα γνωστα wipes και format system , φλασαρα το ρομ , αμεσως μετα φλασαρα το patch και reboot system now , και ετοιμος .

για να γυρισω ξανα σε stallion , αλλαξα πρωτα το recovery με root explorer ( ξαναεβαλα το 5.. ) και εσβησα τηλ... , μπηκα recovery , επελεξα backup and restore και διαλεξα restore ( το backup που ειχα παρει λιγες ωρες πριν ).

reboot system now και ξανα οπως ημουν πριν λιγες ωρες , ευκολα και γρηγορα , χωρις να χρειαστω pc , laptop η οτιδηποτε αλλο , ολα κατευθειαν απο το τηλ..

πρεπει να εχετε βεβαια , και gapps , καποιο keyboard apk η οτι τεςπα λεει ο δημιουργος του καθε ρομ οτι μπορει να χρειαστειτε.

εγω εχω τα παντα στη καρτα μου για να μπορω να κανω κατι τετοιο χωρις τη χρηση pc , και ξερω οτι η καρτα μου δεν εχει προβλημα με το recovery ( τι βλεπει παντα μετα το partition ).

το μονο που θελω ειναι μια συνδεση ιντερνετ και αλλαζω ρομ και σε καφετερια .

μην επιχειρησετε κατι τετοιο αν δεν ειστε σιγουροι , αλλιως υπαρχει κινδυνος να μεινετε χωρις τηλ... μεχρι να ξαναγυρισετε στο σπιτι σας

 

 

ΝΕΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ STALLION

ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ STATUSBAR

 

KATEΒΑΣΜΑ , center_clock.zip

http://www.mediafire.com/download.php?440a8rb9lj55d9y

 

screenshots

[ATTACH]31129[/ATTACH] [ATTACH]31130[/ATTACH]

 

 

ΤΟ PLAYSTORE ME TA KANONIKA ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΑ

KATΕΒΑΣΜΑ , playstore.zip

http://www.mediafire.com/download.php?r8h0ry0v0n4ar8q

 

και τα δυο ζιπ τα φλασαρουμε κατευθειαν (install zip from sd card) απο recovery .

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΖΙΠ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ,, ENA-ENA ( για οσους θελουν να βαλουν και τα δυο ).

 

ENJOY ... :cool:

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μολις επανηλθα απο την ομορφη αηδια του rittik (cm10 v2).

Και ακομα τριβουν στη βιλαριμπα , χαχα ...

Μια ομορφη αηδια που σερνεται ειναι και τιποτα παραπανω.

Απορω ακομα που υπαρχουν παιδια που καθονται σ'αυτα τα ρομ , τουλαχιστον ειναι αξιοι συγχαρητηριων που αντεχουν πανω απο δυο ωρες με τετοιο ρομ.

 

το ευχαριστο ομως ειναι οτι χαρη στον pika , με αυτο το patch ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39567611#post39567611 ... δεν χρειαζεται πλεον να περασουμε ics official για να βαλουμε καποιο ics based rom.

εγω το εκανα στη δουλεια , κατεβασα to ρομ , το recovery by ivan και το patch ( ολα κατευθειαν απο το τηλ.. )

πηρα ενα backup το ιμει μου με αυτο .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591997

ΒΑΣΙΚΟ ,πηρα backup της stallion απο recovery 5.0.2.7

μετα αλλαξα ( με root explorer ) το recovery 5.0.2.7 με το recovery του ivan .. http://d-h.st/ogu

εσβησα τηλ... μπηκα στο recovery 6.. και εκανα τα γνωστα wipes και format system , φλασαρα το ρομ , αμεσως μετα φλασαρα το patch και reboot system now , και ετοιμος .

για να γυρισω ξανα σε stallion , αλλαξα πρωτα το recovery με root explorer ( ξαναεβαλα το 5.. ) και εσβησα τηλ... , μπηκα recovery , επελεξα backup and restore και διαλεξα restore ( το backup που ειχα παρει λιγες ωρες πριν ).

reboot system now και ξανα οπως ημουν πριν λιγες ωρες , ευκολα και γρηγορα , χωρις να χρειαστω pc , laptop η οτιδηποτε αλλο , ολα κατευθειαν απο το τηλ..

πρεπει να εχετε βεβαια , και gapps , καποιο keyboard apk η οτι τεςπα λεει ο δημιουργος του καθε ρομ οτι μπορει να χρειαστειτε.

εγω εχω τα παντα στη καρτα μου για να μπορω να κανω κατι τετοιο χωρις τη χρηση pc , και ξερω οτι η καρτα μου δεν εχει προβλημα με το recovery ( τι βλεπει παντα μετα το partition ).

το μονο που θελω ειναι μια συνδεση ιντερνετ και αλλαζω ρομ και σε καφετερια .

μην επιχειρησετε κατι τετοιο αν δεν ειστε σιγουροι , αλλιως υπαρχει κινδυνος να μεινετε χωρις τηλ... μεχρι να ξαναγυρισετε στο σπιτι σας

 

Aπο την στιγμη που οποιαδηποτε custom rom θελει για χαλί official ics αυτο και μονο με φτανει για να την αποριψω μετα απο οσα εχω ακουσει απο πολυ λαο ομως. Καλη φαση παντως αυτο το patcaki και πολυ χρησιμο και to app του πικα για backup imei να'ναι καλα το παιδι που παρολο που πηγε σε nexus συνεχιζει και εδω μεσα να δινει τα φωτα του οπως μπορει. Γιατι και στο xda σε πολλες ρομ για το κινητο μας τον εχω δει να δινει βοηθειες. Αμα δεν κατσεις ομως εσυ γιωργο να πιαστεις με καμια cm δεν δοκιμαζω γιατι διαβαζω πολλα και περιεργα και πολλες φορες και μονο γλωσσας δεν μπορεις να βγαλεις ακρη και να συννενοηθεις με τα παιδια εκει μεσα. Να σε πω ομως επειδη το εχω διαβασει πολλακις στο xda και δεν ξερω τι ειναι και βλεπω και εσενα τωρα να το αναφερεις μηπως μπορεις να με διαφωτισεις τι ειναι τα gapps?

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να ανησυχω για σενα

http://wiki.rootzwiki.com/Google_Apps

 

=Να σε πω ομως επειδη το εχω διαβασει πολλακις στο xda και δεν ξερω τι ειναι και βλεπω και εσενα τωρα να το αναφερεις μηπως μπορεις να με διαφωτισεις τι ειναι τα gapps? =

 

κοινως ολοι οι ρουφιανοι σε ενα zip

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αρχιζω να ανησυχω για σενα

http://wiki.rootzwiki.com/Google_Apps

 

=Να σε πω ομως επειδη το εχω διαβασει πολλακις στο xda και δεν ξερω τι ειναι και βλεπω και εσενα τωρα να το αναφερεις μηπως μπορεις να με διαφωτισεις τι ειναι τα gapps? =

 

κοινως ολοι οι ρουφιανοι σε ενα zip

 

α μαλιστα για τους ανοητους με τις εφαρμογες που θελουν να λενε καθε στιγμη που ειναι και τι κανουν ετσι ωστε να ελεγχονται ακομα πιο ευκολα απο οσο ελεγχομαστε ηδη καθε μερα απλα ετσι για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις ηθελα να ξερω τι ειναι. Εξάλλου εγω περα απο ρομ του gkalen και του kalo που φορουσα παλιοτερα αλλες δεν βαζω. Και οι ρομ του gkalen ποτε δεν θελανε να περναμε gapps και χαιρομαι για αυτο. Αλλα τωρα μου γεννάται αλλο ερωτημα

γιατι καποιοι στις ρομς τους ζητανε να περναμε περα απο τη ρομ και αυτα αν δεν τα θες να τα χρησιμοποιεις? εκτος αν στα gapps εννοει για να ενεργοποιεις λογαριασμο gmail για να μπαινεις στο market γιατι εγω τουλαχιστον δεν χρησιμοποιω κατι αλλο της google

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Μολις επανηλθα απο την ομορφη αηδια του rittik (cm10 v2).

Και ακομα τριβουν στη βιλαριμπα , χαχα ...

Μια ομορφη αηδια που σερνεται ειναι και τιποτα παραπανω.

Απορω ακομα που υπαρχουν παιδια που καθονται σ'αυτα τα ρομ , τουλαχιστον ειναι αξιοι συγχαρητηριων που αντεχουν πανω απο δυο ωρες με τετοιο ρομ.

 

το ευχαριστο ομως ειναι οτι χαρη στον pika , με αυτο το patch ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39567611#post39567611 ... δεν χρειαζεται πλεον να περασουμε ics official για να βαλουμε καποιο ics based rom.

εγω το εκανα στη δουλεια , κατεβασα to ρομ , το recovery by ivan και το patch ( ολα κατευθειαν απο το τηλ.. )

πηρα ενα backup το ιμει μου με αυτο .. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591997

ΒΑΣΙΚΟ ,πηρα backup της stallion απο recovery 5.0.2.7

μετα αλλαξα ( με root explorer ) το recovery 5.0.2.7 με το recovery του ivan .. http://d-h.st/ogu

εσβησα τηλ... μπηκα στο recovery 6.. και εκανα τα γνωστα wipes και format system , φλασαρα το ρομ , αμεσως μετα φλασαρα το patch και reboot system now , και ετοιμος .

για να γυρισω ξανα σε stallion , αλλαξα πρωτα το recovery με root explorer ( ξαναεβαλα το 5.. ) και εσβησα τηλ... , μπηκα recovery , επελεξα backup and restore και διαλεξα restore ( το backup που ειχα παρει λιγες ωρες πριν ).

reboot system now και ξανα οπως ημουν πριν λιγες ωρες , ευκολα και γρηγορα , χωρις να χρειαστω pc , laptop η οτιδηποτε αλλο , ολα κατευθειαν απο το τηλ..

πρεπει να εχετε βεβαια , και gapps , καποιο keyboard apk η οτι τεςπα λεει ο δημιουργος του καθε ρομ οτι μπορει να χρειαστειτε.

εγω εχω τα παντα στη καρτα μου για να μπορω να κανω κατι τετοιο χωρις τη χρηση pc , και ξερω οτι η καρτα μου δεν εχει προβλημα με το recovery ( τι βλεπει παντα μετα το partition ).

το μονο που θελω ειναι μια συνδεση ιντερνετ και αλλαζω ρομ και σε καφετερια .

μην επιχειρησετε κατι τετοιο αν δεν ειστε σιγουροι , αλλιως υπαρχει κινδυνος να μεινετε χωρις τηλ... μεχρι να ξαναγυρισετε στο σπιτι σας

 

 

ΝΕΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ STALLION

ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ STATUSBAR

 

KATEΒΑΣΜΑ , center_clock.zip

http://www.mediafire.com/download.php?440a8rb9lj55d9y

 

screenshots

[ATTACH]31129[/ATTACH] [ATTACH]31130[/ATTACH]

 

 

ΤΟ PLAYSTORE ME TA KANONIKA ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΑ

KATΕΒΑΣΜΑ , playstore.zip

http://www.mediafire.com/download.php?r8h0ry0v0n4ar8q

 

και τα δυο ζιπ τα φλασαρουμε κατευθειαν (install zip from sd card) απο recovery .

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΖΙΠ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ,, ENA-ENA ( για οσους θελουν να βαλουν και τα δυο ).

 

ENJOY ... :cool:

 

gkalen γιατί αλλάζεις recovery από 5.. σε 6.. αντίστροφα?..Εγω περασα την stallion σε gb με το 6.. χωρίς κανένα πρόβλημα.Υπάρχει καποιος άλλος λόγος?

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα για τους ανοητους με τις εφαρμογες που θελουν να λενε καθε στιγμη που ειναι και τι κανουν ετσι ωστε να ελεγχονται ακομα πιο ευκολα απο οσο ελεγχομαστε ηδη καθε μερα απλα ετσι για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις ηθελα να ξερω τι ειναι. Εξάλλου εγω περα απο ρομ του gkalen και του kalo που φορουσα παλιοτερα αλλες δεν βαζω. Και οι ρομ του gkalen ποτε δεν θελανε να περναμε gapps και χαιρομαι για αυτο. Αλλα τωρα μου γεννάται αλλο ερωτημα

γιατι καποιοι στις ρομς τους ζητανε να περναμε περα απο τη ρομ και αυτα αν δεν τα θες να τα χρησιμοποιεις? εκτος αν στα gapps εννοει για να ενεργοποιεις λογαριασμο gmail για να μπαινεις στο market γιατι εγω τουλαχιστον δεν χρησιμοποιω κατι αλλο της google

 

Ρε συ tziva παντα ειχες gapps. Και του Kalo και του gkalen οι ROMs τα εχουν ενσωματωμενα. Χωρις τα gapps δεν μπορεις να εχεις λογοριασμο στη Google. :)

Κι εγω μονο για το μαρκετ μου ειναι χρησιμα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικα rom που να δουλευουν ολα δεν υπαρχει στο κινητο αυτο,ουτε gb ουτε ics ουτε jb (την froyo δεν την βαζω γιατι εκει δεν λειτουργουν και εφαρμογες κιολας λογω ηλικιας) οποτε παιζουμε καθαρα με την rom που δεν μας ενοχλουν για την συγκεκριμενη χρηση που του κανει ο καθενας προσωπικα τα προβλήματα της.Οποιος θελει games παει αλλου,οποιος θελει looks παει αλλου,οποιος θελει widgets παει αλλου..!Εγω παντως περναω τωρα μια miui v4.2 που βρηκα καπου ανυποπτα ετσι για να ασχολιομαστε..!θα ενημερωσω αν λεει Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

@gio350D

Νομιζω καλυτερα δουλευει για gb και κατω το recovery 5..

Ενω για 4+ , καλυτερα η 6...

Αν δεν εχεις προβλημα με το recovery 6 .. , τοτε ολα καλα.

 

@tzivas

Τα gapps ειναι οτι λενε τα παιδια.

Στην ουσια για το μαρκετ και γενικα αλλες εφαρμογες της google.

Βεβαια εγω ενσωματωνω αυτα που χρειαζονται και φλασαρω μονο το ρομ χωρις να χρειαστει να φλασαρω και gapps.

Οταν ερθει η ωρα ν'ασχοληθω με cm7, 9 , 10 κ.λ.π. θα ειναι κομπλε το ρομ με ενα φλασαρισμα, αλλα θα τελειωσω με gb πρωτα και μετα βλεπουμε.

τουλαχιστον σε gb ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Ωραια η ομορφια αλλα δεν υποφερεται η αργοπορια με τιποτα χωρια που μολις βαλεις καμμια 20αρια εφαρμογες αρχιζει και χειροτερευει το πραμα, αστα να πανε τεςπα, εγω δεν το αντεχω αυτο με τιποτα παντως, το οτι ημουνα με την cm10 για 5-6 ωρες μου φαινεται οτι εκανα ρεκορ, ηθελα να τη βγαλω γρηγοροτερα αλλα δες το ενα δες το αλλο μου πηρε λιγη ωρα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθει η ωρα ν'ασχοληθω με cm7, 9 , 10 κ.λ.π. θα ειναι κομπλε το ρομ με ενα φλασαρισμα, αλλα θα τελειωσω με gb πρωτα και μετα βλεπουμε.

τουλαχιστον σε gb ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Ωραια η ομορφια αλλα δεν υποφερεται η αργοπορια με τιποτα χωρια που μολις βαλεις καμμια 20αρια εφαρμογες αρχιζει και χειροτερευει το πραμα, αστα να πανε τεςπα, εγω δεν το αντεχω αυτο με τιποτα παντως, το οτι ημουνα με την cm10 για 5-6 ωρες μου φαινεται οτι εκανα ρεκορ, ηθελα να τη βγαλω γρηγοροτερα αλλα δες το ενα δες το αλλο μου πηρε λιγη ωρα.

 

αφου εκανες το μεγαλο βημα χαρης στη δευτερη συσκευη και ανεβηκες σε gb απο froyo και εφτιαξες μαματη ρομ τωρα ποιος σε πιανει εχεις παρει φορα και βαζω στοιχημα μεχρι τελος καλοκαιριου και cm θα εχεις κανει και miui και jb χαλαρα σε λεω τα βλεπω να ερχονται

Link to comment
Share on other sites

azuli μπορεις να στειλεις το link της rom για να το τεσταρω κι εγω?

 

θα την βαλω μια να δω τι παιζει και αν ειναι ενταξει θα την ανεβασω μετα

edit:δεν την βαζω τελικα ειναι ics.Δεν θα σου την προτεινα ιδιαιτερα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

azuli μπορεις να στειλεις το link της rom για να το τεσταρω κι εγω?

ορεξη ναχεις!

http://bbs.anzhi.com/forum.php?mod=forumdisplay&fid=440&filter=typeid&typeid=8647

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα για τους ανοητους

για ολους μας,οχι μονο για τους αυτους

android=ρουφιανολειτουργικο στο επαρκον

εβαλες sim με μπαταρια;

το εχεις χασει το παιχνιδι πριν ακομα πατησεις το power

δεν ειναι λοιπον μονο τα gapps,ολο το λειτουργικο ειναι σαπιο,μπαζει απο παντου

δεν εχω αποψη για τα αλλα λειτουργικα,αρα συγχωρεστε με

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

για ολους μας,οχι μονο για τους αυτους

android=ρουφιανολειτουργικο στο επαρκον

εβαλες sim με μπαταρια;

το εχεις χασει το παιχνιδι πριν ακομα πατησεις το power

δεν ειναι λοιπον μονο τα gapps,ολο το λειτουργικο ειναι σαπιο,μπαζει απο παντου

δεν εχω αποψη για τα αλλα λειτουργικα,αρα συγχωρεστε με

 

δεν βαριεσαι ευχομαι να με παρακολουθουνε και να με ακουνε ολες τις ωρες που ειμαι τουαλετα και αεριζομαι ετσι για να τους αρεσει

anyway μην την ψαχνεις οτι φτιαχνεται απο τον ανθρωπο παντα μπαζει για να μπορει να πειραζεται απο τον ιδιο

μην ξεχνατε και το κινητο μας ανθρωποι το εκαναν με χαλια λειτουργικο και ανθρωποι εδω το στρωσανε

Link to comment
Share on other sites

για ολους μας,οχι μονο για τους αυτους

android=ρουφιανολειτουργικο στο επαρκον

εβαλες sim με μπαταρια;

το εχεις χασει το παιχνιδι πριν ακομα πατησεις το power

δεν ειναι λοιπον μονο τα gapps,ολο το λειτουργικο ειναι σαπιο,μπαζει απο παντου

δεν εχω αποψη για τα αλλα λειτουργικα,αρα συγχωρεστε με

 

λοιπον επειδη εχω ασχοληθει με αρκετα λειτουργικα συστηματα (windows/(αρκετες διανομες)linux/ελαχιστα με bsd και φυσικα android)

ξερω πως ισχυει το εξης. Οταν ενα λογισμικο(λειτουργικο συστημα στην περιπτωση μας) ειναι ανοιχτου κωδικα ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να κρυβει μεσα στον κωδικα του μηχανισμους παρακολουθησης (τυπου τι κανεις οταν μπαινεις στο νετ,κτλ κτλ)

Και αυτο γιατι υπαρχει μια ολοκληρη κοινοτητα προγραμματιστων απο ολο τον κοσμο πισω απο την αναπτυξη του.

Οταν τα windows τα γραφουν στην Microsoft1000 πες προγραμματιστες και δεν εχουμε δει ποτε ουτε μιση γραμμη κωδικα δημοσια ουτε απο τον κερνελ ουτε απο το OS τοτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι παιζει πραγματικα. Απλα μονο να ελπιζουμε οτι η Microsoft δεν επιθυμει να μαθει τι κανουμε με τον υπολογιστη μας. Σε μια διανομη linux απο την αλλη που ολος ο κωδικας (αν οχι ολος το μεγαλυτερο μερος - οχι ολος σε περιπτωση που χρησιμοποιεις proprietary drivers) ειναι προσβασιμος απο τον καθενα, τοτε μπορει καποιος με γνωσεις προγραμματισμου να διαβασει 1 τμημα του κωδικα που τον ενδιαφερει και αν τυχει και διαπιστωσει κατι "περιεργο" να το αναφερει.Σκεψου ποσοι ειναι οι προγραμματιστες ανα τον κοσμο ολο που μπορει να μελετουν τον ανοιχτο κωδικα στο linux. Ειναι σιγουρα πολλοι περισσοτεροι απο την ομαδα προγραμματιστων της Microsoft. Βεβαια αρκετες εταιριες του χωρου (intel/hp κτλ) δωριζουν κωδικα στον Linux kernel αρκετα συχνα και θα μπορουσαν να βαλουν κακοβουλο κωδικα εκει μεσα. Ελπιζουμε και να μην το θελουν αυτο αλλα και αν τυχει κατι τετοιο να ανακαλυφθει συντομα απο τους ανεξαρτητους developers ανα τον κοσμο.

Τωρα κανε μια συγκριση στο μυαλο σου του android με το linux & των windows/mac os x με το iOS/Windows Mobile.

Τουλαχιστον το android που ειναι ανοιχτου κωδικα (εκτος απο ορισμενους drivers παλι - βλεπε adreno drivers (ati/amd)) μπορει να ελεγχεται καλυτερα για τετοιου ειδους κωδικα. Σκεψου μονο ποσες open source rom υπαρχουνε (CyanogenMod/Paranoid Android/AOKP) ακομα και το ιδιο το AOSP σημαινει Android Open Source Project. Να τονισω μονο οτι οι κινεζικες κυριως ρομ οπως MIUI/Depth OS κτλ δεν ειναι ανοιχτου κωδικα αν και βασιζονται στο android. Εκει ενταξει, παω πασο. Ειδικα με το πως ειναι και τα πραγματα στην κινα δεν αποκλειεται να υπαρχει τιποτα κρυμμενο εκει μεσα...

Οχι οτι το αποκλειω να συμβαινει αυτο και σε λειτουργικα οπως μια διανομη GNU/Linux ή BSD. Απλα εκει θεωρω οτι ο χρηστης ειναι περισσοτερο ασφαλης.

 

Οπως και να χει, δεν οφειλεται μονο το λογισμικο που φοραει το καθε κινητο (ειτε ειναι smartphone ειτε οχι) για το ποσο ευκολα μπορουν να σε παρακολουθουν. Ας μην ξεχναμε οτι η κρυπτογραφηση του GSM σπαει πλεον μεσα σε λιγα λεπτα για οποιον εχει τον καταλληλο εξοπλισμο. Ακομα υπηρεσιες οπως ΕΥΠ/στρατος κτλ εχουν τα μεσα να ακουσουν τις συνομιλιες μας ανα πασα στιγμη αν το επιθυμουν (οχι δεν βλεπω πολλες ταινιες :P - δεν ειναι κατι αδυνατο )

 

Τι πιστευω εγω; Παντα κραταω μια πισινη για καθε λογισμικο που χρησιμοποιω. Στο android ιδιαιτερα προσεχω παρα πολυ τα permissions απο οτι εφαρμογη βαζω απο play store (ή και εκτος αυτου). Αν δω κατι που με παραξενευει απλα δεν την βαζω(για αυτο καταληγω παντα να χω το πολυ 10 εφαρμογες). Προσωπικα να κατεβασω το google music πχ που ζηταει αρκετα permissions δεν με ενοχλει τοσο απο την αποψη οτι μερα νυχτα χρησιμοποιω το google search/chrome/το ιδιο το android, αρα η google αν θελησει κατι να μαθει για μενα εχει ακομα 1000 τροπους να το μαθει. Εκει που ειμαι αρκετα προσεχτικος ειναι σε εφαρμογες τυχαιων developers (ή και γενικα μικρων εταιρειων πχ rovio games) για τα permissions που ζητανε. Στην τελικη δεν θα παιξω angry birds.

 

Αυτα απο μενα! Σορρυ για την εκθεση xD αλλα απλα ειπα τη γνωμη που εχω σχηματισει εγω σχετικα με τα λειτουργικα συστηματα μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης με τους υπολογιστες :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο

το πλαισιο της φωτο στα μηνυματα,σε τυφλωνει ενα πραμα, ειναι πολυ φωτεινο ενω το text πολυ σκοτεινο σε σημειο που δεν διαβαζεται

ΚΑΝΩ κατι λαθος;

@moi

επαναλαμβανω ακομη μια φορα

εδωσες ρευμα στην sim...το εχασες το παιχνιδι,εισαι σε δικτυο,αρα εισαι μερος του,αρα.......ΤΕΛΟΣ.

φανταζομαι οτι ετσι ειναι και στα αλλα mobile λειτουργικα

τωρα αυτο με τα apps ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια στην οποια οπως ειπες δεν εχεις επιλογη

η την βαζεις η οχι

edit:εβαλα το handcent αλλα τωρα εχω δυο ειδοποιησεις οταν εχω νεο μηνυμα συν banner...mad

αλλη προταση που να εχει επιλογη για να μην εμφανιζονται τα πλαισια των φωτος και ΧΩΡΙΣ banners??

για το GO SMS Pro διαβαζω

Decent app, but has trouble downloading pictures people send me save rarely sends my pictures. The UI is ok, but this app SENDS SO MUCH SPAM! Works ok for the must part. But not being able to download or send pictures is really frustrating and makes the app pointless. The spam is getting ridiculous, I'm getting rid of this app

αρα το αποκλειω και αυτο

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

για το GO SMS Pro διαβαζω

 

εχει φαει τρελο σουτ!εκτος του οτι ειναι πολυ βαρυ εχουν ενσωματωσει μεσα στο app OTI να ναι απο εξτρα εφαρμογες που δεν εχουν καμια σχεση με sms και ολες ειναι ανενεργες και καθονται εκει και καινε mb,αφου oλες ειναι με πληρωμη.Και απο spam αλλο τιποτα,σου στελνουν κανονικα sms με spam καθημερινα.Δεν εχω βρει ομως και καποια καλυτερη εφαρμογη για sms,οι περισσοτερες ειναι full στο lag (και το go sms δεν παει πισω),η πιο γρηγορη ειναι παντα η default του android αλλα στην gingerbread ειναι ασχημη και δεν μπορεις να την παραμετροποιησεις.Σε miui και jb ειναι καλοσχεδιασμενες και παλευονται

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για το mms apk

Το mms apk , καταφερα να το κανω recompile (οπως και πολλες αλλες εφαρμογες).

Θελει απ'οτι ειδα καποιες αλλαγες, (οπως τα χρωματα στις φουσκες ) , γιατι οπως ειδατε αλλαξα το background σε μαυρο, τα εισερχομενα σε ics blue, τα διαβασμενα σε γκρι.

Θελω ν'αλλαξω και τις φουσκες τωρα γιατι οντως ειναι εντονο το χρωμα τους τωρα που εγινε το background μαυρο.

Θα διορθωθουν παντως και αυτα και καποια αλλα που ανακαλυπτω σιγα-σιγα.

 

Αν εχετε προβλημα παντως, μπορειτε να χρησιμοποιησετε το mms apk απο το ρομ (Stallion) , αλλαξτε το στο system/app, δωστε και permissions και θα εχετε ξανα το λευκο mms apk.

 

Ασε που ψαχνω να κρυφτω παλι γιατι βλεπω μεχρι το τελος της βδομαδας να βγαλω το ΚΑΛΥΤΡΟ ρομ για 2.3

 

Ετοιμαστητε για το κορυφαιο ρομ, smoothest,fastest,responsiveness ...

Νεα επιλογη στο settings/display/ font size, αλλαζουμε τη γραμματοσειρα σε μικρη,μεσαια,μεγαλη και εξτρα μεγαλη.

Και το CRT off, ετοιμο και ενεργο.

 

Φευγω να κρυφτω μεχρι νεωτερας ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Για το mms apk

Το mms apk , καταφερα να το κανω recompile (οπως και πολλες αλλες εφαρμογες).

Θελει απ'οτι ειδα καποιες αλλαγες, (οπως τα χρωματα στις φουσκες ) , γιατι οπως ειδατε αλλαξα το background σε μαυρο, τα εισερχομενα σε ics blue, τα διαβασμενα σε γκρι.

Θελω ν'αλλαξω και τις φουσκες τωρα γιατι οντως ειναι εντονο το χρωμα τους τωρα που εγινε το background μαυρο.

Θα διορθωθουν παντως και αυτα και καποια αλλα που ανακαλυπτω σιγα-σιγα.

 

Αν εχετε προβλημα παντως, μπορειτε να χρησιμοποιησετε το mms apk απο το ρομ (Stallion) , αλλαξτε το στο system/app, δωστε και permissions και θα εχετε ξανα το λευκο mms apk.

 

Ασε που ψαχνω να κρυφτω παλι γιατι βλεπω μεχρι το τελος της βδομαδας να βγαλω το ΚΑΛΥΤΡΟ ρομ για 2.3

 

Ετοιμαστητε για το κορυφαιο ρομ, smoothest,fastest,responsiveness ...

Νεα επιλογη στο settings/display/ font size, αλλαζουμε τη γραμματοσειρα σε μικρη,μεσαια,μεγαλη και εξτρα μεγαλη.

Και το CRT off, ετοιμο και ενεργο.

 

Φευγω να κρυφτω μεχρι νεωτερας ....

 

θα σε περιμενουμε ετοιμοι για φλασαρισμα γιωργο εγω ενα αλλο μικρο προβληματακι ειδα που και να μην γινεται ενταξει δεν χαλασε ο κοσμος μιλαω γιατην ωρα που κανεις κληση δεν βλεπεις τον χρονο ομιλιας που κυλαει εκεινη την στιγμη γιατι εχει μαυρο background πισω τον βλεπεις μόνο οταν τελειωσει η κληση

Link to comment
Share on other sites

Στο κουρτινακι εννοεις ???

Ναι αυτο δεν το'χω βρει, αλλα δεν ειναι και τιποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Στο κουρτινακι εννοεις ???

Ναι αυτο δεν το'χω βρει, αλλα δεν ειναι και τιποτα ...

 

εννοω εκει που γινεται η κληση διπλα απο το πλαισιο της φωτογραφιας δεξια και κατω εδειχνε τη διαρκεια της κλησης σε λεπτα και δευτερολεπτα αλλα οκ οπως προειπα δεν τρεχει και κατι

Link to comment
Share on other sites

@gkalen, οι φωτό που βάζει κανείς στις επαφές, γιατί φαίνονται τόσο μικρές όταν σε καλεί η επαφή; Είναι κάποια ρύθμιση που δεν έχω δει ή κάτι άλλο;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...