Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλέ ευχαριστώ για την απάντηση σου, κατάλαβα τι λές για την official. Το θέμα μου είναι οτι το κινητό είναι νεκρό.Δεν ανοιγει δεν κάνει τίποτα....

 

λογικα φτιαχνεται αυτο. νομιζω οτι θα κανεις παλι διαδικασια upgrade σε froyo ή gb απλα θα σαι χωρις μπαταρια και το κινητο συνδεδεμενο με usb στο ρευμα...καπως ετσι το κανουν απ'οτι θυμαμαι απο παρομοιες περιπτωσεις. οπως ειπα και πριν, υπομονη λιγο μεχρι να το δει καποιος που γνωριζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30300880&postcount=61 Πειραγμενο recovery 5027 δεν χρειαζεται λεει να κανεις reboot to recovery..

Ελληνικη γλωσσα miui εχει μονο η Multilanguage του sofo αλλα ειναι λιγο παλια..βεβαια ειναι μια απο τις καλες εκδοσεις!!

 

Ναι!! Δεν το εθεσα σωστα!!! Απλα εννουσα την miui που την εχει κανει edit ο king!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχθές πήρα κάρτα μνήμης και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση έχω την 2.2 και σκέφτομαι για την 2.3 αλλά απ ότι διαβάζω εδώ βλέπω για προβλήματα και επίσης σε κάποιον οδηγό δεν χρειάζεται κάποιο step ξέρει κάποιος κάτι σίγουρο να κατεβάσω για να μην έχω πρόβλημα?? και επίσης ποια αρχεία να κατεβάσω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,ηθελα να ρωτησω κατι γιατι εχω ενα προβλημα με το u8800 pro,πηγα να το κανω update σε ics αλλα στο πρωτο step εκανε update failed,εβγαλα την μπαταρια και οταν πηγα να το αναψω,απλα δεν αναψε και πατησα και τα πληκτρα volume + - και power,με και χωρις μπαταρια απλα με τον φορτιστη και παλι τπτ,υπαρχει καποια λυση για αυτο παιδες??
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, ξέρει κάποιος πως βάζεις το ρολόι καιρού(animated) στην τελευταία rom του kalo?γιατί από ότι είδα δεν το έχει, ενώ οι προηγούμενες εκδόσεις το είχαν
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, ξέρει κάποιος πως βάζεις το ρολόι καιρού(animated) στην τελευταία rom του kalo?γιατί από ότι είδα δεν το έχει, ενώ οι προηγούμενες εκδόσεις το είχαν

 

Θες το winiewidget καπως ετσι!η απλα κατεβασε ενα weather widget!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1840425 [Recovery] Unofficial CWM Recovery Touch v6.0.1.0 for u8800pro&u8800

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

για να κανω upgrgade την IcePika v3 eno εχω την v2 πρεπει να περασω παλι το part1 απο την official ics???

 

Οχι το step1 απο την ics το περναμε μια φορα μονο.... σκεφτείτε το σαν ενα φορματ που κανουμε στο pc για να μεγαλώσουμε τον C:/ μια φορα φτανει!!

 

Εξηγήστε μου καποιος γιατι ολα τα περιεργα σημβαινουν σε μενα...μετα το flasharisma του step1 απο 927..η ics δεν βλεπει την sd...η GB την βλεπει... η ics μου οχι....δλδ θα το πεταξω και θα παω να παρω κανα 3310!!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το τηλέφωνο μου κάνει κάτι κουλά δύο μέρες. Έχω περασμένη την ROM του kalo. Χθες του έκανα restart (επειδή δεν του είχα κάνει για μέρες) και δεν μπούταρε όπότε μην ξέροντας να την επαναφέρω με κάποιο άλλο τρόπο αναγκάστηκα να του ξαναπεράσω κάποια από τις ROM που έχω πάρει μαζί μου αφού είμαι διακοπές. Περάσα την KISS4DROID του Moihack αλλά στα settings δεν μου έδειχνε το menu accounts & sync !!! από τα contacts όταν επέλεγα accounts χτύπαγε οπότε αναγκάστηκα και ξαναπέρασα του kalo. Αρχικά όλα καλά, πέρασα και με το titanium τα backups κατέβασα και κανα δύο που δεν είχα κάνει. Το βράδυ πέρασα ότι εφαρμογές περνούσαν στην SD και το έκλεισα. Το πρωί πάλι κόλαγε στο boot με το logo της HUAWEI. Τι τρέχει και με ταλαιπωρεί έτσι ο κινέζος? μήπως να φταίει το πρόγραμα που ρυθμίζει τη συχνότητα του cpu της ΑNTUTU? Αλλά το είχα συνέχει κάνα μήνα χωρίς πρόβλημα μέχρι τα 1.2GHz. Αναγκαστικά τώρα θα ξαναβάλω του kalo για να έχω τηλέφωνο και θα περνάω λίγα λίγα τα backups να δω τι παίζει.

Ερώτηση προς Moihack: Γιατί δεν μου δείχνει τo accounts&sync?

Ευχαριστώ πολύ.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ενα βραδυ με mokeeos και σημερα η ics βλεπει την sdcard...δεν τη παλευει ο κινεζος....αλλα το ηθικο διδαγμα ειναι ενα...μην παιζεται με τα step1 φλασαρετε ενα και τελος μην ξαναφλασαρετε αλλο!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

απο τοτε που περασα τη rom του kalo δεν δουλευει το gps :(δε λεω οτι φταιει η ρομ απλα ανρωτιεμαι αν μπορω να ελεγξω με καποιο τροπο αν εχει βλαβη ο δεκτης της συσκευης ή κατι τετοιο.Δοκιμασα κατι απο xda που υποτιθεται οτι μπαινεις στις ρυθμισεις του gps αλλα τζιφος:mad: ο κωδικος που βαζω στον dialer απλα δεν κανει τιποτα:ρ

και τελος παντων αν εχει οντως βλαβη ο δεκτης μπορω να περασω απ ευθειας την ics official και να το στειλω service διατηρωντας την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς Moihack: Γιατί δεν μου δείχνει τo accounts&sync?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Γιατι εχω μια κακια συνηθεια να σβηνω οτι .apk δεν χρησιμοποιω εγω :p

Ετσι λοιπον εσβησα και οτι εχει σχεση με το sync μιας και δεν το χρησιμοποιω.

 

Οριστε: http://www.mediafire.com/?z6da8r2ox4kr7a7

κανεις αποσυμπιεση το αρχειακι και εχει μεσα 3 .apk αρχεια

τα περνας ολα με εναν root explorer στον φακελο /system/app του κινητου, χωνεις και 1 reboot και θα σαι comple ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ, οκ, ίσος πέρασαν τα χρόνια, και άρχισα να κουράζομαι, (γαλιφιές.. :p) πέρασα την of ics , μάπα το καρπούζι, κράσαρε, και τέρμα.Πρακτικά δεν έχω κινητό σήμερα:mad: Για να γυρίσω σε custom 2.3.5 τι πρέπει να κάνω? και θέλω απλά μια stable... να μι κολλάει.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

οκ, οκ, ίσος πέρασαν τα χρόνια, και άρχισα να κουράζομαι, (γαλιφιές.. :p) πέρασα την of ics , μάπα το καρπούζι, κράσαρε, και τέρμα.Πρακτικά δεν έχω κινητό σήμερα:mad: Για να γυρίσω σε custom 2.3.5 τι πρέπει να κάνω? και θέλω απλά μια stable... να μι κολλάει.

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Φλασαρε στεπ2 απο Β572 μονο περνα recovery.img και βαλε οτι ρομ θες!!οι περισοτεροι απο εμας ειμαστε με custom ics τωρα αν θες βαλε kalo...η την Miui του king...οτι αγαπας ουτος η αλλος εχουμε τοσες πολλες ρομ!!αχαχχαχ! ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα πολλα παιδια νεα και προβληματισμενα με το αγαπημενο μας κινητο θα δωσω καποιες οδηγιες προς ολους τους νεους.

Αν το κινητο μας κρασαρει για οποιοδηποτε λόγο και δεν ανάβει μην πανικοβαλεστε βαλτε σε μια microsd καρτα μεχρι 2 mb το φακελο dload και μεσα στο φάκελο το στεπ1 απο οποια επισημη ρομ θελετε 2.2 ή 2.3 οχι "φτιαγμενη" επισημη!!!και αφου βαλετε τη καρτα στο κινητο βγαλτε τη μπαταρια απο το κινητο και συνδεστε το με το usb καλώδιο και ξεκινηστε το upgrade ή downgrade γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τροπο για 2.2 και 2.3 αποψή μου μετα απο πολλα ξενυχτια upgrade και downgrade βαζετε στο φακελο dload πρωτα το update.app απο το στεπ1 και συνδεστε το κινητο να το φορτωσει και αφου βγάλει το μήνυμα update complete βγάλτε την sd card σβηστε το update.app του στεπ1 και επαναλάβετε το ίδιο με το αρχείο του στεπ 2, αν βαζετε και τα 2 μαζι στο φακελο ακομα και με το δεύτερο μετανομασμενο εμενα σχεδον ολες τις φορές δεν πετύχαινε.Και κατι ακομα μπορει να σας βγαλει μεχρι και 3 με 4 φορες update fail και μετα την επομενη να προχωρησει να μην πτοειστε λοιπόν αν φτασετε όμως στις πέντε συνεχιζει το ίδιο τροπάριο κατι κανετε λαθος ή δοκιμαστε κατι αλλο.

Για όσους ειχαν θεμα με το gps ενα προγραμμα αξιολογο και δωρεαν ειναι το gps test που το βρισκετε στο playstore, περαν αυτου το gps ειναι ενα λεπτο θεμα γιατι σε καποιες περιοχες αργει να κλειδωσει οσο καλοφτιαγμενη ρομ και αν εχουμε εμενα π.χ. στη νεαπολη και πολίχνη θεσσ/νικης μπορει να αργησει και 7 λεπτα να κλειδωσει δορυφορους και στο περιφερειακο και εγνατια οδο κλειδώνει σε δευτερολεπτα δοκιμασμενο και με τη ρομ του kalo και με του gkalen που χρησιμοποιώ τώρα.

Το κινητο μας εχει τρομερες δυνατοτητες αρκεί να εχουμε όρεξη να δοκιμασουμε πραγματα,ειναι τοσο παραμετροποιησιμο εγώ προσωπικα το λατρεύω από οσα κινητα και αν εχω αλλάξει.Μην φοβάστε λοιπον τιποτα και οτι απορια εχετε εδώ θα σας βοηθήσει πολύς κοσμος οπως βοήθησε και εμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα βραδυ με mokeeos και σημερα η ics βλεπει την sdcard...δεν τη παλευει ο κινεζος....αλλα το ηθικο διδαγμα ειναι ενα...μην παιζεται με τα step1 φλασαρετε ενα και τελος μην ξαναφλασαρετε αλλο!!!

 

Ανέβασε καμμία φώτο αν θες να δούμε τι λέει. Ειναι στα αγγλικά φανταζομαι. Δουλεύουν όλα?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Tzivas

Το sygic ειναι κορυφη , μολις χθες γυρισα απο ελαφονησο , δεν ειχα παει ποτε και με πηγε η "δεσποινα" ( sygic) , και με εφερε πισω , δεν εχασε δορυφορο ποτε και κλειδωνε ακομα και σε κατι απιθανα χωρια μεσα σε 30 δ.λ.π.

Τωρα τι ζορια τραβαει στη θεσσαλονικη δεν ξερω , αλλα το νοεμβριο που θα παω αριδαια στη γιαγια και θα μεινω και μερικες μερες θεσσαλονικη στα ξαδελφια θα σου πω αν ζοριζεται η οχι .

Ισως την εχω γλυτωσει απο καποια πραγματακια επειδη δεν αναβαθμισα ποτε και οπως βλεπω δεν θα το κανω κιολας .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Tzivas

Το sygic ειναι κορυφη , μολις χθες γυρισα απο ελαφονησο , δεν ειχα παει ποτε και με πηγε η "δεσποινα" ( sygic) , και με εφερε πισω , δεν εχασε δορυφορο ποτε και κλειδωνε ακομα και σε κατι απιθανα χωρια μεσα σε 30 δ.λ.π.

Τωρα τι ζορια τραβαει στη θεσσαλονικη δεν ξερω , αλλα το νοεμβριο που θα παω αριδαια στη γιαγια και θα μεινω και μερικες μερες θεσσαλονικη στα ξαδελφια θα σου πω αν ζοριζεται η οχι .

Ισως την εχω γλυτωσει απο καποια πραγματακια επειδη δεν αναβαθμισα ποτε και οπως βλεπω δεν θα το κανω κιολας .

 

Κοιτα και μεσα στη θεσσαλονικη με τις ωρες του ειναι αναλογως τις περιοχες οταν ειμαι στα δυτικα ζοριζεται καθως παω προς ανατολικα στη κοπελια μου βλεπω διαφορά οχι και μεγαλη σε λεπτα μιλαμε κλειδωνει πιο γρηγορα οπως σε ειπα και παλιοτερα ακομα και οι δορυφοροι φαινεται σνομπαρουν τις δυτικες φτωχογειτονιες...:p αλλα ναι οτι και να λεμε το sygic ειναι αψογο εμενα στη χαλκιδικη με εβγαλε εναν μικρο οικισμο μεσα στη καλλικρατεια απο χωματοδρομο πως να παω εκει που ουτε οδος δεν υπηρχε!!!

 

Με καλωδιο τι εκανες ακομα δεν πηρες?

 

Α τελικα βρηκα γιατι αναβοσβηνε και με ειχε σπασει τα νευρα το εκανε και στο alcatel ot-990 της κοπελιας μου εφταιγε ενα παιχνιδι logos quiz που ειχαμε με το που σβησαμε δεν ξαναεμφανισε θεμα ολα κομπλε

 

Τελικα με εκεινη τη miui που ειχες καταπιαστει τα παρατησες και λες οτι τελικα δεν θα αναβαθμιστεις?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Ενα βραδυ με mokeeos και σημερα η ics βλεπει την sdcard...δεν τη παλευει ο κινεζος....αλλα το ηθικο διδαγμα ειναι ενα...μην παιζεται με τα step1 φλασαρετε ενα και τελος μην ξαναφλασαρετε αλλο!!!

 

Εμένα σε ICS δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα με την SD ούτε στην 927 ούτε στην 928 που είμαι τώρα.... :wacko:

Αυτό με τα step το γράφει βρε και στις οδηγίες, μια φορά μόνο όταν έρχεσαι από gingerbread και μετά αλλάζεις rom με step 2 και 3.

 

Για όσους ειχαν θεμα με το gps ενα προγραμμα αξιολογο και δωρεαν ειναι το gps test που το βρισκετε στο playstore, περαν αυτου το gps ειναι ενα λεπτο θεμα γιατι σε καποιες περιοχες αργει να κλειδωσει οσο καλοφτιαγμενη ρομ και αν εχουμε εμενα π.χ. στη νεαπολη και πολίχνη θεσσ/νικης μπορει να αργησει και 7 λεπτα να κλειδωσει δορυφορους και στο περιφερειακο και εγνατια οδο κλειδώνει σε δευτερολεπτα δοκιμασμενο και με τη ρομ του kalo και με του gkalen που χρησιμοποιώ τώρα.

 

Το πρόγραμμα που λες το χρησιμοποιώ καιρό και με έχει βοηθήσει πολύ

Το θέμα gps όμως σε αυτό το κινητό είναι μεγάλη ιστορία...

 

Αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα κάποιες φορές από την καθυστέρηση (όπως επίσης και όταν έχανε έτσι ξαφνικά τους δορυφόρους) αποφάσισα να το ανοίξω να δω τι τρέχει με την κεραία. Την έχω rooted τώρα και βαριέμαι να περνάω πάλι την official για να το στείλω service .Εξ άλλου την πρώτη φορά που το έστειλα στο σέρβις με το πρόβλημα στο gps δεν βρήκαν τίποτα και δεν έκαναν τίποτα (μόνο επανεγκατάσταση της 2.2. η οποία φυσικά δεν έλυσε το πρόβλημα).

Είχα διαβάσει εδώ και άλλο ενα παιδί που είχε θέμα το είχε στείλει στο σέρβις και είχαν σφίξει το καλώδιο της κεραίας. Το άνοιξα λοιπόν και είδα ότι το καλώδιο της κεραίας του gps ήταν χαλαρό.Μόλις το έσφιξα κάνω δοκιμή και έπιασε 8-9 δορυφόρους σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα!! Το δε σήμα ήταν 30-42 % σε όλους!!

Αρα εδώ κάτι παίζει προφανώς...

Συνεχίζω τις δοκιμές και θα ενημερώσω για ότι νεότερο...

 

Τώρα τα 7 λεπτά που λές που σου κάνει κάποιες φορές το βλέπω υπερβολικό..πιθανόν να έχεις και εσύ θέμα...(μειωμένη απόδοση όταν δεν κάνει καλή επαφή) και μετά κουνιέται κάνει καλή επαφή και επανέρχεται...

 

Tzivas

δεν εχασε δορυφορο ποτε και κλειδωνε ακομα και σε κατι απιθανα χωρια μεσα σε 30 δ.λ.π.

Τωρα τι ζορια τραβαει στη θεσσαλονικη δεν ξερω , αλλα το νοεμβριο που θα παω αριδαια στη γιαγια και θα μεινω και μερικες μερες θεσσαλονικη στα ξαδελφια θα σου πω αν ζοριζεται η οχι .

Ισως την εχω γλυτωσει απο καποια πραγματακια επειδη δεν αναβαθμισα ποτε και οπως βλεπω δεν θα το κανω κιολας .

 

Κανονικά το gps δεν προβλέπεται να χάσει το κλείδωμα σε χωριά...μόνο αν περνάς από τίποτα φαράγγια ή σε πυκνοκατοικημένο σημείο πόλης με ψηλές πολυκατοικίες και κάτω από γέφυρες,τούνελ,στοές κτλπ. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει συσκευή πλοήγησης που προορίζεται αποκλειστικά γι αυτό το σκοπό θα δεις ότι δεν χάνουν εύκολα το κλείδωμά τους (ειδικά αν μιλάμε για επώνυμη/καλή συσκευή με καλή κεραία)

Τυχερός είσαι πάντως ;)

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Ενα βραδυ με mokeeos και σημερα η ics βλεπει την sdcard...δεν τη παλευει ο κινεζος....αλλα το ηθικο διδαγμα ειναι ενα...μην παιζεται με τα step1 φλασαρετε ενα και τελος μην ξαναφλασαρετε αλλο!!!

 

Ποια mokeeos? Την official η του sakura?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Δες αυτο που λεει ο antonius , για το σφιξιμο κεραιας , ισως γι'αυτο σου κανει 7λεπτα σε κατι φασεις που λες , κανονικα αντε να εισαι σε κανα δυσκολο σημειο και να κανει κανα λεπτο .

Οσο για τη miui , ειναι οντως η καλυτερη miui που εχει φτιαχτει για το τηλ.. μας αλλα σου ειπα οτι δεν εχει ελληνικα και ραδιοφωνο γι'αυτο δεν τη θελω , αφου ξερεις το προβλημα μου με τις λειτουργιες τις συσκευης ( θελω να δουλευουν ολα σωστα ) , αλλωστε δεν χρειαζεται να αναβαθμισω για να δοκιμασω καποιο ρομ , τα δοκιμαζω κι ετσι και εφοσον δεν με εχει καλυψει μεχρι τωρα τιποτα , θα συνεχισω να περιμενω .

Χαιρομαι που βρηκες την εφαρμογη που σου δημιουργουσε το προβλημα ... :)

 

@antonius

Πολυ χρησιμο αυτο που λες με την κεραια και καλο ειναι να δωσεις περισσοτερες εξηγησεις για το πως το εκανες μηπως εχουν κι αλλοι τετοιο προβλημα .

Για το gps , μιλαμε για το sygic , που δεν θες ιντερνετ για να σε παει στον προορισμο σου ( νομιζω το ξερεις αυτο) , αν δεν το'χεις σου συνιστω να το βαλεις ( κορυφαιο ) . Δεν χανει το σημα του ποτε εκτος απο τουνελ, και μολις βγεις απ'το τουνελ , ξανακλειδωνει και συνεχιζει ακαριαια .

Οσο για το "τυχερος" , ναι νιωθω τυχερος που μου'κατσε η συσκευη να βγει καλη , γιατι καποιες μπορει να παρουσιασουν "εργοστασιακο" προβλημα .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε ICS δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα με την SD ούτε στην 927 ούτε στην 928 που είμαι τώρα.... :wacko:

Αυτό με τα step το γράφει βρε και στις οδηγίες, μια φορά μόνο όταν έρχεσαι από gingerbread και μετά αλλάζεις rom με step 2 και 3.

 

 

 

Το πρόγραμμα που λες το χρησιμοποιώ καιρό και με έχει βοηθήσει πολύ

Το θέμα gps όμως σε αυτό το κινητό είναι μεγάλη ιστορία...

 

Αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα κάποιες φορές από την καθυστέρηση (όπως επίσης και όταν έχανε έτσι ξαφνικά τους δορυφόρους) αποφάσισα να το ανοίξω να δω τι τρέχει με την κεραία. Την έχω rooted τώρα και βαριέμαι να περνάω πάλι την official για να το στείλω service .Εξ άλλου την πρώτη φορά που το έστειλα στο σέρβις με το πρόβλημα στο gps δεν βρήκαν τίποτα και δεν έκαναν τίποτα (μόνο επανεγκατάσταση της 2.2. η οποία φυσικά δεν έλυσε το πρόβλημα).

Είχα διαβάσει εδώ και άλλο ενα παιδί που είχε θέμα το είχε στείλει στο σέρβις και είχαν σφίξει το καλώδιο της κεραίας. Το άνοιξα λοιπόν και είδα ότι το καλώδιο της κεραίας του gps ήταν χαλαρό.Μόλις το έσφιξα κάνω δοκιμή και έπιασε 8-9 δορυφόρους σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα!! Το δε σήμα ήταν 30-42 % σε όλους!!

Αρα εδώ κάτι παίζει προφανώς...

Συνεχίζω τις δοκιμές και θα ενημερώσω για ότι νεότερο...

 

Τώρα τα 7 λεπτά που λές που σου κάνει κάποιες φορές το βλέπω υπερβολικό..πιθανόν να έχεις και εσύ θέμα...(μειωμένη απόδοση όταν δεν κάνει καλή επαφή) και μετά κουνιέται κάνει καλή επαφή και επανέρχεται...

 

 

 

Κανονικά το gps δεν προβλέπεται να χάσει το κλείδωμα σε χωριά...μόνο αν περνάς από τίποτα φαράγγια ή σε πυκνοκατοικημένο σημείο πόλης με ψηλές πολυκατοικίες και κάτω από γέφυρες,τούνελ,στοές κτλπ. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει συσκευή πλοήγησης που προορίζεται αποκλειστικά γι αυτό το σκοπό θα δεις ότι δεν χάνουν εύκολα το κλείδωμά τους (ειδικά αν μιλάμε για επώνυμη/καλή συσκευή με καλή κεραία)

Τυχερός είσαι πάντως ;)

 

antonius καταρχας ευχαριστω για τις συμβουλες οτι ξερει ο καθενας καλο ειναι να το μοιραζεται και βγαζουμε καμια ακρη.

Ναι ξερω απο επωνυμα gps palmtop εχω το navigon 2100 που κανονικα ειναι μονο για αυτο το σκοπο ασχετα αν εγω με κατι πειραγματα το εχω κανει και ειναι και παιχνιδοκονσολα.Εχω καιρο να το χρησιμοποιησω γιατι με το κινητο ειναι λιγοτερο ογκωδης απο εκεινο τωρα για αυτο με το καλωδιο που λες και το σφιξιμο θελει να το ανοιξουμε μεσα ως πλακετα για να το κανουμε αυτο? αν μπορεις ειτε με καποιο βιντεο ειτε με βηματα να μας καθοδηγησεις να το κανουμε θα σου ειμουν υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του GPS πιστεύω και εγώ ότι είναι θέμα λήψης κεραίας. Μην ξεχνάμε ότι είναι μία Κινέζικη εταιρεία που ακόμα δεν έχει φτάσει στα επίπεδα ποιοτικού ελέγχου άλλων εταιρειών. Πάντως το δικό μου και κλειδωνει γρηγορα και δεν χανει στίγμα. Χρησιμοποιώ το orux maps με το οποίο κάνω track logging και καταγράφει κανονικότατα.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε καμμία φώτο αν θες να δούμε τι λέει. Ειναι στα αγγλικά φανταζομαι. Δουλεύουν όλα?

 

Καλη ειναι δεν ειχε unlockfps και με χαλασε και η μλκ ειναι οτι τα θεματα απο cm δεν τεριαζουν 100% αρα η εχεις μισα θεματα η ψαχνεις στο θεο....

 

Ποια mokeeos? Την official η του sakura?

 

Την official sofo βαλαν αγγλικα και ισπανικα...

 

@Antonius το ξερω αλλα αν δεν πειραματιστω πως θα περασει η ωρα!! ;) δεν ηταν θεμα ics κατι παιχτικε με το στεπ γιατι και παλι δεν ειναι λυση το επειδη εκατσε ενα βραδυ με GB να εστρωσε!!κατι αλλο παιχτικε που μεσα στα πολλα που εκανα επιασε!!!who knows! :P

 

Btw...εχω device tree για cm9 θελω οποίων εχει ορεξη και linux να το δει λιγακι να δουμε τη παιζει!!!

 

https://github.com/ivan19871002/cm9_device_u8800pro

https://github.com/ivan19871002/cm9_vendor_u8800pro

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι δεν ειχε unlockfps και με χαλασε και η μλκ ειναι οτι τα θεματα απο cm δεν τεριαζουν 100% αρα η εχεις μισα θεματα η ψαχνεις στο θεο....

 

 

 

Την official sofo βαλαν αγγλικα και ισπανικα...

 

@Antonius το ξερω αλλα αν δεν πειραματιστω πως θα περασει η ωρα!! ;) δεν ηταν θεμα ics κατι παιχτικε με το στεπ γιατι και παλι δεν ειναι λυση το επειδη εκατσε ενα βραδυ με GB να εστρωσε!!κατι αλλο παιχτικε που μεσα στα πολλα που εκανα επιασε!!!who knows! :P

 

Btw...εχω device tree για cm9 θελω οποίων εχει ορεξη και linux να το δει λιγακι να δουμε τη παιζει!!!

 

https://github.com/ivan19871002/cm9_device_u8800pro

https://github.com/ivan19871002/cm9_vendor_u8800pro

 

Θα δοκιμασω την 436 που βγηκε χθες με την πρωτη ευκαιρια. Εσυ λογικα εβαλες την 421;

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...