Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@adams25

Χαχαχα, αρχισαν να μας σπανε τα νευρα?

Κανε οτι λεει ο tzivas31 , πρωτα θα ανοιξεις το gps , μετα ανοιγεις το sygic και περιμενεις μεχρι να σε κλειδωσει ( η οθονη να ειναι αναμενη ).

Οταν κλειδωσει θα σε βγαλει ακριβως στο μερος που εισαι και το βελος απο γκρι θα γινει κιτρινο ... υπομονη μεχρι να κλειδωσει .

Εισαι και με μαμα ρομ , μην περιμενεις να τρεχει το τηλ.. οπως στα custom rom , υπομονετικα θα τα κανεις ολα .

 

ωπα ειναι ακομα με μανισια ρομ?αυτο τον παραγοντα δεν τον ηξερα πριν αμα εισαι ακομα με μαμα παλλικαρι μου σορρυ αλλα θα περιμενεις στανταρ 7 λεπτα το λιγοτερο για να κλειδωσεις δορυφορους το ξερω γιατι και εγω οταν ειχα μαμα ακομα και χρησιμοποιουσα παραλληλά με gps navigators και το gps test για να δω ποτε κλειδωσα δορυφορους περιμενα 7λεπτο το λιγοτερο δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα με μαμα ρομ περα της αργοποριας κλειδωματος δεν κλειδωνει και σταθερα αφου εισαι με μαμα βαλε την ρομ του γκαλεν που ειναι ευκολη να περαστει απο μαμα ρομ χωρις updates kai downgrades να χαρεις το κινητο σου και τις πραγματικες δυνατοτητες του (γκαλεν περιμενω ποσοστα :p)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ναι ακόμα την μαμά έχω ποια είναι του gkalen να την περάσω να ησυχάσω :P έχουμε κανένα οδηγό μη κάνω καμιά πατάτα γιατί δεν επιχείριση να αλλάξω ακόμα τίποτα
Link to comment
Share on other sites

ναι ακόμα την μαμά έχω ποια είναι του gkalen να την περάσω να ησυχάσω :P έχουμε κανένα οδηγό μη κάνω καμιά πατάτα γιατί δεν επιχείριση να αλλάξω ακόμα τίποτα

 

εχεις περασμενη τη recovery 5.0.27?αν ναι κατεβαζεις την horse absolute iv απο αυτη τη σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358 κανεις τα απαραιτητα wipes και τη φλασαρεις

Link to comment
Share on other sites

ναι 2,2 όπως το πήρα έτσι το έχω

 

Ωραία! και εγώ έτσι το έχω οπότε περιμένουμε μαζί να πάρουμε πληροφορίες για το πως θα περάσουμε την ρομ!

Link to comment
Share on other sites

@tzivas

Να μιλησουμε για τα ποσοστα ... χαχαχα .

 

@adams25 και gsouflas

Αν θελετε να βαλετε Horse Absolute , το πρωτο πραγμα που θα κατεβασετε ειναι αυτο ...

http://www.mediafire.com/download.php?1ppwv0zavy09a04 , ( το ξεζιπαρουμε και ειναι μεσα το "recovery.img" )

Αυτο ειναι το 5.0.2.7 recovery.img , που θα σας επιτρεψει να παρετε backup απο το υπαρχον μαμα 2.2.2 ρομ που εχετε τωρα, και μετα απο το backup μπορειτε ανετα να περασετε το Horse Absolute IV ...

 

Μαθημα 1

Παιξτε λιγο με το τηλ.. σας και συνδεθειτε σε ροζ οθονη .

Σβηστε το τηλ.. σας και μετα κρατηστε πατημενα συνεχως τα πληκτρα , vol+ , vol- και power on , και θα δειτε να κατεβαινει μια ροζ οθονη .

Συνδεστε το τηλ.. στο pc σας ( οπως ειστε στη ροζ οθονη) , και θα εμφανιστει ενας καινουριος αφαιρουμενος δισκος ( ακομα και αν σας πει οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα το νεο υλικο σας ) , ανοιξτε το "ο υπολογιστης μου" και θα δειτε εναν καινουριο αφαιρουμενο δισκο ( εμενα μου τον εχει σαν , "αφαιρουμενος δισκος j " ).

Ανοιξτε τον και θα δειτε ενα φακελο "image" τον οποιο θα αποθηκευσετε καπου στο pc σας και μετα απο αυτο ανοιξτε τον φακελο image και θα δειτε μεσα ενα αρχειο που λεγεται "recovery.img" το οποιο ειναι το μαμισιο recovery και θα πρεπει να το αλλαξετε με το "recovery.img" , που κατεβασατε στην αρχη ( 5.0.2.7 recovery.img) .

Μολις αντικαταστησετε το recovery.img , καντε ασφαλη καταργηση υλικου και αποσυνδεστε το usb απο το pc σας .

Μετα βγαλτε μπαταρια και ξαναβαλτε την και ειστε ετοιμοι με το πρωτο σκελος .

 

Μαθημα 2

Πως μπαινουμε στο recovery.

Σβηνουμε το τηλ.. μας και μετα , κραταμε πατημενα ΣΥΝΕΧΩΣ ( δεν τ'αφηνουμε μεχρι να μπουμε στο 5.0.2.7 recovery menu ) τα πληκτρα , vol+ και power on .

Μπηκαμε στο recovery menu και τωρα μπορουμε να παρουμε backup της μαμας ρομ που εχουμε .

Με τα πληκτρα της φωνης πηγαινουμε πανω κατω στο μενου , με το πληκτρο search επιλεγουμε και με το πληκτρο πισω γυριζουμε πισω στο μενου .

Το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι να επιλεξουμε το "backup" και να περιμενουμε μεχρι να τελειωσει , οταν ολοκληρωθει το backup , παμε πισω στο αρχικο μενου και επιλεγουμε , reboot system now .

Και τελειωσαμε με το backup της μαμας ρομ , και απο δω και περα ειμαστε ετοιμοι οποτε θελουμε να φλασαρουμε το Horse Absolute IV .

Επισης , βασικο ειναι να ξερετε οτι μετα που θα εχετε τελειωσει με το backup της μαμας ρομ , θα δειτε στην καρτα σας οτι εχει δημιουργηθει ενας καινουριος φακελος που λεγεται , "clockworkmod" .

Αυτον τον φακελο , clockworkmod , θα τον αποθηκευσετε κι αυτον εκει που αποθηκευσατε και τον μαμισιο image φακελο , στην περιπτωση που θελησετε να ξαναγυρισετε σε μαμα ρομ .

 

Οδηγιες για το πως φλασαρουμε το ρομ , εχω στη σελιδα 347 , ποστ 5197

Λινκ για το Horse Absolute IV , εδω ...

http://www.mediafire.com/download.php?8wn7g835e9db3ma , ( το ρομ δεν το ξεζιπαρουμε , το αφηνουμε οπως ειναι )

 

Oτι αλλο θελησετε , εδω θα'μαστε ...

Αν κατι δεν καταλαβαινετε , καλυτερα να ρωτησετε πριν κανετε οτιδηποτε .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

διορθωσε με αν κανω λαθος γκαλεν αλλα αν εχουν μαμα ρομ αυτο δεν σημαινει οτι εχουν τη β540 που ειναι κλειδωμενη και ισως θελει πρωτα να βαλουν την β025 ή τη β026?παιδια μην ακουτε εμενα ισως κανω και λαθος οτι πει ο γκαλεν κανετε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μονο για τις 2.3 official (b540 οχι ροζ οθονη) , δεν τους ενδιαφερει αυτο .

Ακολουθουν οσοι ειναι με μαμα 2.2 , τις οδηγιες που εχω στο προηγουμενο ποστ 5909.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μονο για τις 2.3 official (b540 οχι ροζ οθονη) , δεν τους ενδιαφερει αυτο .

Ακολουθουν οσοι ειναι με μαμα 2.2 , τις οδηγιες που εχω στο προηγουμενο ποστ 5909.

 

Φίλε gkalen πέρασα την adsolut κανονικά αλλά έχω πρόβλημα στη φωτογραφική μου βγαζει πράσινη εικόνα! τώρα για να βάλω την 2.3 τι πρέπει να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gkalen πέρασα την adsolut κανονικά αλλά έχω πρόβλημα στη φωτογραφική μου βγαζει πράσινη εικόνα! τώρα για να βάλω την 2.3 τι πρέπει να κάνω??

Δεν ξερω γιατι σου συμβαινει αυτο αλλα το ιδιο προβλημα μου ειπε οτι ειχε κι ενα αλλο παιδι με τη καμερα σε 2 συσκευες ...

Περασε λοιπον αυτο το ρομ ...

http://www.mediafire.com/download.php?pp96ombckms9gw2

Κανε παλι τη διαδικασια με τα wipes και format systen και βαλε αυτο το ρομ και δεν θα'χεις προβλημα με την καμερα .

Εφτιαξα αυτο το ρομ για εναν φιλο που ειχε προβλημα με την ics+ καμερα .

Δεν ξερω γιατι τα τηλ.. σας εχουν ζορια με την ics+ καμερα αλλα σ'εμενα δουλευει τζαμι .

Κατι τρεχει με τις συσκευες που φερανε τελευταια και οι νεοι αγοραστες του τηλ.. εχουν θεμα με την ics+ καμερα.

 

Edit

Αν θες να βαλεις 2.3 , τοτε δεν χρειαζοταν να βαλεις το Horse Absolute , γιατι δεν εκανες κατευθειαν αναβαθμιση?

 

Μαλλον εχεις atmel οθονη και γι'αυτο εχεις προβλημα με την καμερα .

Κανε αυτο

Dial *#*#2846579#*#*

Πηγαινε , projectmenu, veneer information query, apparatus type query ,kαι πανω λεει αν εχεις atmel η synaptics .

Απο που πηρες τη συσκευη ?

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Από κατάστημα της wind αθηνας! θα βάλω τη ρομ που μου λες! τώρα αν θελήσω να πάω στην 2.3 τι βήματα πρεπει να ακολουθήσω και από ποια λινκ να κατεβάσω γιατί τα πιο πολλά που βρίσκω στο φορουμ δε λειτουργούν! σε ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Από κατάστημα της wind αθηνας! θα βάλω τη ρομ που μου λες! τώρα αν θελήσω να πάω στην 2.3 τι βήματα πρεπει να ακολουθήσω και από ποια λινκ να κατεβάσω γιατί τα πιο πολλά που βρίσκω στο φορουμ δε λειτουργούν! σε ευχαριστώ πολύ!

Καλως , κατι τρεχει με την καινουρια φουρνια συσκευων και κατι δεν παει καλα .

Για να αναβαθμισεις , εχω λινκ μονο για την Β512 , εδω ...

http://www.mediafire.com/download.php?ldvm8pn6uh3beop

 

Αλλα αμα θα μεινεις με official , δεν θα στη συνιστουσα , θα τραβηξεις περισσοτερα ζορια απ'οτι τωρα , μονο αμα θες να βαλεις καποιο custom rom η να πας σε official ics θα σου κανει δουλεια .

Αμα θες περιμενε να σου δωσει κανας αλλος λινκ για την Β572 ...

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι εισαι...αν και δεν καιγομαι για το διαφανο αλλα να φερνει σε ics ξες το κολλημα μου!! :Ρ Καπου ειχα δει κατι για widget Οταν του dzo δεν ειχε αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει στην 2.2

 

την pikachukaki thn custom rom 4.0.4 που μπορω να την κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Καλως , κατι τρεχει με την καινουρια φουρνια συσκευων και κατι δεν παει καλα .

Για να αναβαθμισεις , εχω λινκ μονο για την Β512 , εδω ...

http://www.mediafire.com/download.php?ldvm8pn6uh3beop

 

Αλλα αμα θα μεινεις με official , δεν θα στη συνιστουσα , θα τραβηξεις περισσοτερα ζορια απ'οτι τωρα , μονο αμα θες να βαλεις καποιο custom rom η να πας σε official ics θα σου κανει δουλεια .

Αμα θες περιμενε να σου δωσει κανας αλλος λινκ για την Β572 ...

 

Για να βάλω την 2.3 πρέπει να επιστρέψω στην 2.2 μαμα και να γίνω unroot και μετά να ακολουθήσω τον οδηγό σου?? ή γίνετε και από την ρομ που εχω τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω την 2.3 πρέπει να επιστρέψω στην 2.2 μαμα και να γίνω unroot και μετά να ακολουθήσω τον οδηγό σου?? ή γίνετε και από την ρομ που εχω τωρα??

Γινεται οπως εισαι τωρα , δεν αλλαζει τιποτα .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! κατέβασα το αρχείο ποιον οδηγό ακολουθώ!

Νομιζω εχει οδηγο σε pdf , μεσα στο zip που κατεβασες ,

Ξεζιπαρουμε το zip και ακολουθεις τις οδηγιες του pdf .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές μιας εβδομάδας μπορώ πλέον να σας ανακοινώσω ότι βρήκα το λόγο που δεν μου λειτουργούσε σωστά το gps μου.

 

Επειδή η λύση απαιτεί χειρουργείο θα υπενθυμίσω ότι όλα τα PRO κινητά είναι ακόμα σε εγγύηση (αφού δεν έχουν κλείσει 2 χρόνια ούτε τα πρώτα) οπότε ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ή ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ. Ο λόγος αυτού του οδηγού είναι να ενημερώσει τους χρήστες που έχουν σοβαρό πρόβλημα* με το gps για να δώσουν κάποιες κατευθύνσεις στο service για την επισκευή του. Αν παρ' όλα αυτά κάποιος θέλει να το κάνει μόνος του, το κάνει με δική του ευθύνη.

 

Δεν θα σταθώ στο άνοιγμα του κινητού γιατί δεν έχω καλή κάμερα να τραβήξω βιντεάκι και με φωτογραφίες δεν γίνεται σωστή δουλειά. Αν κάποιος θέλει να δει πως πρέπει να ανοίξει το κινητό υπάρχει ενα πολύ ωραίο βίντεο

Αυτά που θα χρειαστείτε για το άνοιγμα του κινητού είναι

1 κατσαβιδάκι torx Νο5

1 Ανοιχτήρι κινητού (φτυαράκι)

και προτείνω και ενα σετ αντιστατικά γάντια ή βραχιολάκι για να μην κάνετε καμια ζημιά από στατικό ηλεκτρισμό.

 

 

Λίγα λόγια για το πως και γιατί μπήκα στη διαδικασία να το ανοίξω :

Το κινητό όσον αφορά το gps με είχε ταλαιπωρήσει πολύ. Είχα σοβαρό θέμα και δεν λειτουργούσε ούτε σε official ούτε σε custom rom. Μια μέρα λοιπόν εκεί που το είχα ανοιχτό και περίμενα πολλή ώρα (μιλάμε για πάνω από μισή ώρα) εκνευρισμένος το ακουμπάω στο τραπέζι λίγο έντονα.....και αμέσως...full σήμα!! και ξεκινάει αμέσως να πιάνει δορυφόρους μέχρι που έφτασε τους 12 με πολύ καλό σήμα σε όλους!!

Ωπα λεω...αυτό δείχνει ότι κάτι δεν κάνει καλή επαφή και με το κούνημα έπιασε...

Φυσικά αυτό δεν ήταν μόνιμο μόλις το κουνούσες χάλαγε πάλι...

 

Αποφάσισα λοιπόν να ψάξω για παρόμοια περιστατικά στο internet. Μετά από πολλές ώρες ψαξίματος / καψίματος στο internet βρήκα στο xda περιστατικά που αναφέρουν κακή γείωση (για άλλα κινητά και άλλες εταιρείες). Το τονίζω...σε άλλα κινητά και για άλλες εταιρείες. Για το δικό μας δεν βρήκα κάτι, μονο διάσπαρτες αναφορές από κάποιους ότι το gps δεν λειτουργεί καλά και αργεί.

 

Έτσι με την υποψία της κακής γείωσης αποφάσισα να το ερευνήσω μόνος μιας και στο service δεν είχαν βρεί τίποτα δεν είχε νόημα να τους το ξαναπάω.Επειδή έχω ξανα ανοίξει κινητά της οικογένειας (αλλαγή σπασμένες οθόνες, καθαρισμό κτλπ) και έχω και μια επαφή με τα ηλεκτρονικά δεν είχα κανένα κόλλημα και ξεκίνησα το άνοιγμα.

 

Ανοίγοντας το κινητό βλέπουμε ότι και στην παρακάτω εικόνα.

http://img809.imageshack.us/img809/3098/photo0408n.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Σας διαβεβαιώ ότι το μόνο που έκανα ήταν τα σηκώσω τις επαφές (είναι ελαστικές) που έχω κυκλώσει με κόκκινο στη φωτογραφία για να πατάνε καλύτερα.Συναρμολογώ το τηλέφωνο πάλι και....κλείδωμα σε δευτερόλεπτα, πολύ καλύτερο σήμα απο κάθε φορά που λειτούργησε και ακρίβεια μόλις 3m!! (σε εξωτερικό χώρο)

 

Δώστε λίγο παραπάνω προσοχή στις πάνω επαφές που δείχνω εδώ

http://img717.imageshack.us/img717/1016/photo0409g.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Είναι λίγο κοντές, προσέξτε να πατάνε καλά και οι δύο.

 

Όσοι έχουν πρόβλημα με το gps μιας και το ανοίγουν δεν χάνουν τίποτα να ρίξουν και μια ματιά στο καλωδιάκι της κεραίς gps.Το καλώδιο το βλέπετε εύκολα, η μία του άκρη είναι ακριβώς πάνω από τις μεσαίες επαφές που έχω κυκλώσει στην πρώτη φωτογραφία.Βεβαιωθείτε ότι δεν έχει ξεκουμπώσει η μία ή η άλλη άκρη του. Αν είναι κουμπωμένες είστε οκ.

 

Αργότερα θα ανεβάσω και βιντεάκι με το πόσο γρήγορα κλειδώνει.Σε εξωτερικό χώρο κλειδώνει περίπου σε 10 δευτερόλεπτα ενώ πλέον πολλές φορές μπορεί να κλειδώσει ακόμα και μέσα στο σπίτι. Η ακρίβεια έχει φτάσει όπως έγραψα και νωρίτερα στα 3m όπως δείχνει το gps test.

 

Κάπου εδώ να τονίσω ότι ενώ φοράω official ICS (B928) rooted, το gps.conf είναι αλλαγμένο και έχω περάσει τους ευρωπαικούς και τους ελληνικούς servers για γρηγορότερο κλείδωμα οπότε μην συγκρίνετε τους χρόνους κλειδώματος με τις official rom.

Η διαφορά στο gps.conf είναι η εξής:

 

Το original gps.conf της ICS έχει αυτή την καταχώρηση στους servers:

#Test
NTP_SERVER=time.gpsonextra.net
#Asia
# NTP_SERVER=asia.pool.ntp.org
#Europe
# NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org
#North America
# NTP_SERVER=north-america.pool.ntp.org

 

Το δικό μου gps.conf έχει :

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

 

Για επίλογο θα ξανα προτείνω όσοι είναι σε εγγύηση να κάνουν προσπάθεια με το service, μην παίζετε με την εγγύηση σας. Μιλήστε τους, πείτε και δύο λόγια για να κοιτάξουν τις επαφές που σας έδειξα νωρίτερα και βλέπετε, άλλωστε δουλειά τους είναι. Διαφορετικά προχωράτε με δική σας ευθύνη.

 

 

*όπως το να μην πιάνει δορυφόρους ακόμα και αν το αφήνετε αρκετή ώρες ή αν χάνει τους δορυφόρους έτσι ξαφνικά χωρίς να υπάρχει κάποιο εμπόδιο.

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

antonius πολυ καλη δουλεια!

αν το επιχειρησω θα επανελθω με εντυπωσεις.

πες μου κατι τελευταιο τωρα.....τις ρυθμισεις του gps πως τις αλλαζουμε?κι εγω την ιδια rom φοραω rooted.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ χρήσιμος οδηγός!

Απλά να μοιραστω και εγώ την εμπειρία μου.

Το μεσημέρι ήρθε ένας φίλος που σκάμπαζε περισσότερο από εμένα στα κινητά και κάναμε ακριβώς αυτά που λέει στον οδηγό για τiς δύο ελαστικές επαφές και όντως το gps κλειδώνει σε δευτερόλεπτα ακόμα και εντός του σπιτιού!!!

Απλά μια μικρή επισήμανση που νομίζω ότι είναι σημαντική:

Για να πειραχθούν αυτές οι δύο αυτές επαφές ΔΕΝ είναι απαραίτητο να ανοιχθεί όλο το τηλέφωνο με κατσαβιδάκια κ.τ.λ. Αρκεί να βγεί προσεκτικά το καπάκι στην πίσω και πάνω πλευρά του κινητού (που δεν έχει βίδες) με το φτυαράκι που λέει ο φίλος antonius ή ακόμα και με το νύχι. Κάντε αυτή τη διαδικασία , δοκιμάστε το gps , ακόμα και χωρίς να κλείσετε το καπάκι. Αν παρόλα αυτά δεν κλειδώνει το gps συνεχίστε να ανοίξετε το κινητό και ακολουθήστε πιστά τις οδηγίες του antonius.

Link to comment
Share on other sites

Τπτ για το κωλομικροφωνο εχουμε που πρεπει να περνουμε αγκαλια το κιν για να μας ακουνε?? :Ρ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα παιδια.

ειδα στο site της hawuei οτι εχει βγει ηεκδοση V100R001C00B928,και θαθελα να την περασω.

αυτη την στιγμη εχω την Β572.

recovery v5.0.2.7

kai ειναι root αρισμενο.

Τι χανω και τι κερδιζω αν κανω αναβαθμιση?

τι πρεπει να κανω,αν γινεται λιγο αναλυτικα.

ευχαριστω (δροσερα) :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...