Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ έχω μακρά ιστορία με Teclast dual boot και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, windows για δουλειά και android για διασκέδαση, σήμερα αν έψαχνα θα κοίταζα τα chuwi ΑΛΛΑ 2 φορές καμένος από τελωνείο σε μικροπράγματα, δεν θα κοίταζα Κίνα μέχρι νεοτέρας....
Link to comment
Share on other sites

2gb είναι οριακά. Ίσα που δεν θα σέρνεται.

Συνιστώ 3gb minimum.

 

Κοίτα και τα CUBE. Κορυφαία μάρκα στα ταμπλετ.

Έχω το iwork10 με windows+Android, το είχα πάρει στα 155€ και δουλεύει τέλεια!

 

Ρε φιλε, πως γινεται να εχει μεσα και τα 2? Δε τρωει τσαμπα χωρο απο τη μνημη;;

 

εγώ έχω μακρά ιστορία με Teclast dual boot και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, windows για δουλειά και android για διασκέδαση, σήμερα αν έψαχνα θα κοίταζα τα chuwi ΑΛΛΑ 2 φορές καμένος από τελωνείο σε μικροπράγματα, δεν θα κοίταζα Κίνα μέχρι νεοτέρας....

 

Πες μου μια εν ταχει σε παρακαλω τι εννοεις καηκες απο τελωνειο;; Γιατι θελω να παραγγειλω απο κινεζομαγαζο και συγκεκριμενα ενα Teclast που μπανισα, αλλα μου λενε διαφορα για τα τελωνεια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ενα ταμπλετ για την κόρη μου 8 χρονων στις 7 ίντσες και φτηνό, έχετε καμια προταση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ταμπλετ με Windows;

Μιλάς για το συγκεκριμένο ή γενικά;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Γενικά μιλάω, ο συγκεκριμμένος το θέλει για απλή χρήση, και το να πάρει ακριβό με Windows τα οποία τρώνε όλη την μνήμη δεν τον συμφέρει. Επίσης, το κατάλαβαν και οι κατασκευαστές, γιατί ενώ τα τελευταία 2 χρόνια σου έβγαινε το λάδι για να βρείς τάμπλετ χωρίς Windows, τώρα άρχισαν ξανά να κυκλοφορούν με σκέτο android ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλάω, ο συγκεκριμμένος το θέλει για απλή χρήση, και το να πάρει ακριβό με Windows τα οποία τρώνε όλη την μνήμη δεν τον συμφέρει. Επίσης, το κατάλαβαν και οι κατασκευαστές, γιατί ενώ τα τελευταία 2 χρόνια σου έβγαινε το λάδι για να βρείς τάμπλετ χωρίς Windows, τώρα άρχισαν ξανά να κυκλοφορούν με σκέτο android ...

 

Θα συμφωνήσω με βάση και την προσωπική μου εμπειρία. Τα dual boot ήταν μια αποτυχία σχεδόν σε όλες τις εταιρίες.

Εγώ σε dual boot τελικά πέρασα μόνο τα Windows, καταλαμβάνουν πλέον όλο το χώρο, και ησύχασα. Εγώ γενικά πλέον προτείνω αγορά είτε μόνο Android είτε μόνο Windows ανάλογα για τη χρήση που το χρειάζεται ο καθένας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με βάση και την προσωπική μου εμπειρία. Τα dual boot ήταν μια αποτυχία σχεδόν σε όλες τις εταιρίες.

Εγώ σε dual boot τελικά πέρασα μόνο τα Windows, καταλαμβάνουν πλέον όλο το χώρο, και ησύχασα. Εγώ γενικά πλέον προτείνω αγορά είτε μόνο Android είτε μόνο Windows ανάλογα για τη χρήση που το χρειάζεται ο καθένας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Το αντίθετο γίνεται ;;;:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να καταληξω σε αυτο

 

TABLET LENOVO A10-70F 10.1'' FHD IPS QUAD CORE 16GB WIFI BT GPS ANDROID 4.4 MIDNIGHT BLUE

 

Μονο με προβληματιζει η παλια εκδοση Android. Γνωριζει καποιος αν επηρεαζει αυτο σε κατι;;

 

Σε συγκριση με αυτο,

 

TABLET LENOVO TAB4 X304F ZA2J0041BG 10.1'' QUAD CORE 16GB WIFI BT GPS ANDROID 7.0 BLACK

 

το οποιο ειναι 1280x800 η οθονη, εχει ομως επεξεργαστη snapdragon, ενω το πανω ειναι 1920 x 1200 με επεξεργαστη mediatek. και ειναι και 5 € φθηνοτερο :lol:

 

Δε με χαλαει τοσο η οθονη οσο με προβληματιζει η παλαιοτητα της εκδοσης android

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με βάση και την προσωπική μου εμπειρία. Τα dual boot ήταν μια αποτυχία σχεδόν σε όλες τις εταιρίες.

Εγώ σε dual boot τελικά πέρασα μόνο τα Windows, καταλαμβάνουν πλέον όλο το χώρο, και ησύχασα. Εγώ γενικά πλέον προτείνω αγορά είτε μόνο Android είτε μόνο Windows ανάλογα για τη χρήση που το χρειάζεται ο καθένας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Γενικευεις χωρίς επιχειρήματα.

Γιατί ήταν μια αποτυχία δηλαδή;

Ποιο μοντέλο είχες εσύ και κρίνεις όλες τις εταιρείες;

 

Ρε φιλε, πως γινεται να εχει μεσα και τα 2? Δε τρωει τσαμπα χωρο απο τη μνημη;;

.

Σίγουρα τρώει, άλλα προσωπικά είμαι μια χαρά με 64gb αρχική. Έχεις και SD card.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γενικευεις χωρίς επιχειρήματα.

Γιατί ήταν μια αποτυχία δηλαδή;

Ποιο μοντέλο είχες εσύ και κρίνεις όλες τις εταιρείες;

 

 

Σίγουρα τρώει, άλλα προσωπικά είμαι μια χαρά με 64gb αρχική. Έχεις και SD card.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Ε άμα έχει 64gb αρχική, δεν έχεις κανένα πρόβλημα ρε φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, πως γινεται να εχει μεσα και τα 2? Δε τρωει τσαμπα χωρο απο τη μνημη;;

 

 

 

Πες μου μια εν ταχει σε παρακαλω τι εννοεις καηκες απο τελωνειο;; Γιατι θελω να παραγγειλω απο κινεζομαγαζο και συγκεκριμενα ενα Teclast που μπανισα, αλλα μου λενε διαφορα για τα τελωνεια.

 

την πιο πρόσφατη φορά αγόρασα ip cam με 19,χχ απο gearbest, με τα έξοδα αποστολής μέσω NL (registerd+insured) πήγε 22,05 ευρώ και αφού έκανε 1,5 μήνα να εμφανιστεί στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ, το περάσανε τελωνείο και του ρίξανε ΦΠΑ 12+ ευρώ (λες και είχε αξία 50) + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ = 28 ευρώ καπέλο σε πληρωτέα αξία 19,χχ! Παλιότερα έφερα 3 Χ led ταινίες από aliexpress με αξία περίπου 36 ευρώ και μπήκε τελωνείο, με έλουσε ιδρώτας με το τι αξία θα μου υπολογίσουν ΦΠΑ αλλά τελικά τη γλύτωσα με ένα 3 ευρω στα ΕΛΤΑ για έξοδα παράστασης τελωνείου. Τώρα κάνω αγορές ψιλοκοκκό, μέχρι 15 ευρώ μαξ.

Link to comment
Share on other sites

την πιο πρόσφατη φορά αγόρασα ip cam με 19,χχ απο gearbest, με τα έξοδα αποστολής μέσω NL (registerd+insured) πήγε 22,05 ευρώ και αφού έκανε 1,5 μήνα να εμφανιστεί στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ, το περάσανε τελωνείο και του ρίξανε ΦΠΑ 12+ ευρώ (λες και είχε αξία 50) + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ = 28 ευρώ καπέλο σε πληρωτέα αξία 19,χχ! Παλιότερα έφερα 3 Χ led ταινίες από aliexpress με αξία περίπου 36 ευρώ και μπήκε τελωνείο, με έλουσε ιδρώτας με το τι αξία θα μου υπολογίσουν ΦΠΑ αλλά τελικά τη γλύτωσα με ένα 3 ευρω στα ΕΛΤΑ για έξοδα παράστασης τελωνείου. Τώρα κάνω αγορές ψιλοκοκκό, μέχρι 15 ευρώ μαξ.

 

Υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το τελωνείο. Για λεπτομέρειες ψάξε στα αντίστοιχα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

CRM και κάποια εταιρικά προγράμματα που τρέχουν μόνο σε windows και επεξεργαστή

 

 

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, ψάχνοντας βρήκα αυτά ...

techradar reiews / chuwi-surbook

notebookcheck review Chuwi Surbook

 

Με χάλασε η μπαταρία και το USB C ... κατά τα άλλα δείχνει ικανοποιητικό ...

Βρήκα και αυτό από την αναφορά του techradar ... Cube Mix Plus 2 στα 395 ...

Βέβαια έχει πολύ πιο δυνατό επεξεργαστή M3-7Y30 που μου αρέσει και επίσης έχει SSD αντί eMMC που είναι πιο αργός ... Δυστυχώς έχει χειρότερη οθόνη.

 

Συνεχίζω το ψάξιμο ...

 

Το Chuwi Surbook έχει USB C ,οπότε μια χαρά.Πάντως και το Cube Mix φαίνεται μια καλή επιλογή.

 

Ρε φιλε, πως γινεται να εχει μεσα και τα 2? Δε τρωει τσαμπα χωρο απο τη μνημη;;

 

 

 

Πες μου μια εν ταχει σε παρακαλω τι εννοεις καηκες απο τελωνειο;; Γιατι θελω να παραγγειλω απο κινεζομαγαζο και συγκεκριμενα ενα Teclast που μπανισα, αλλα μου λενε διαφορα για τα τελωνεια.

Όπως είπε και ο προλαλήσαντας , υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το τελωνείο, ψάξτο περισσότερο!

 

Ψάχνω ενα ταμπλετ για την κόρη μου 8 χρονων στις 7 ίντσες και φτηνό, έχετε καμια προταση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

To φθηνό εξαρτάται πως το ορίζεις... Εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματία εδώ : https://www.banggood.com/Original-Box-CHUWI-Hi9-64GB-MTK8173-Quad-Core-8_4-Inch-Android-7_0-Tablet-PC-p-1238867.html?rmmds=search γιατί πιστεύω οτι είναι vfm για αυτά που προσφέρει.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις το τελωνείο. Για λεπτομέρειες ψάξε στα αντίστοιχα θέματα.

 

κάνε μια επίσκεψη και εσύ στα θέματα και του διπλανού άϋπνου φορουμ που έχει σχετικές ανυσηχίες, και θα δεις οτι και αυτές οι priority λύσεις κόπηκαν για τα ηλεκτρονικά... μόνο unregistered πια, με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια επίσκεψη και εσύ στα θέματα και του διπλανού άϋπνου φορουμ που έχει σχετικές ανυσηχίες, και θα δεις οτι και αυτές οι priority λύσεις κόπηκαν για τα ηλεκτρονικά... μόνο unregistered πια, με ότι ρίσκο αυτό συνεπάγεται.

Μάλλον δεν πήραν χαμπάρι οι "άϋπνοι" ότι επανήλθε το priority.... και ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα δεν είναι τόσο χαζό ώστε να σου στείλει unregistered ακριβά πράγματα με κίνδυνο να χάσει τα χρήματά του .. :):)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα ατυχημα στο yoga tab 2 8" και εσπασε η οθιονη.

Με το οποιο ημουν αρκετα ικανοποιημενη προπαντων απο μπαταρια

Θα ηθελα μια προταση για καποιο καλυτερο του σε χαρακτηριστικα με αντιστοιχη η και καλυτερη μπαταρια εως 200 ευρω

ευαριστω

Edited by lebanta
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα ατυχημα στο yoga tab 2 8" και εσπασε η οθιονη.

Με το οποιο ημουν αρκετα ικανοποιημενη προπαντων απο μπαταρια

Θα ηθελα μια προταση για καποιο καλυτερο του σε χαρακτηριστικα με αντιστοιχη η και καλυτερη μπαταρια εως 200 ευρω

ευαριστω

Τσέκαρε εδώ : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_1513393.html

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καποια γνωμη για αυτο;το βλεπω πολυ καλο https://www.banggood.com/Original-Box-VOYO-Q101-MT6753-Octa-Core-3G-RAM-64G-ROM-10_1-Inch-Android-7_0-Dual-4G-Tablet-PC-Gold-p-1225971.html?cur_warehouse=CN

υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γενικευεις χωρίς επιχειρήματα.

Γιατί ήταν μια αποτυχία δηλαδή;

Ποιο μοντέλο είχες εσύ και κρίνεις όλες τις εταιρείες;

 

Σίγουρα τρώει, άλλα προσωπικά είμαι μια χαρά με 64gb αρχική. Έχεις και SD card.

 

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Φίλε junglist εσύ που ξέρεις (σε παρακολουθώ και στο TV box) και η γνώμη σου μέτρησε που πήρα κι εγώ το CUBE iWORK10, υπάρχει κάποιος κοινός φάκελος που να αποθηκεύεις αρχεία και να είναι ορατά και από τα δύο συστήματα? Η κάρτα SD μπορεί να λειτουργήσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε junglist εσύ που ξέρεις (σε παρακολουθώ και στο TV box) και η γνώμη σου μέτρησε που πήρα κι εγώ το CUBE iWORK10, υπάρχει κάποιος κοινός φάκελος που να αποθηκεύεις αρχεία και να είναι ορατά και από τα δύο συστήματα? Η κάρτα SD μπορεί να λειτουργήσει έτσι?
Σε ευχαριστώ για τα σχόλια.

Καταρχήν κοινός εσωτερικός φάκελος που να βλέπεται και από τα 2 συστήματα δεν υπάρχει.

Τώρα για την κάρτα, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην την βλέπουν και τα 2 συστήματα.

Τι είδους αρχεία θες να μοιράζεσαι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια.

Καταρχήν κοινός εσωτερικός φάκελος που να βλέπεται και από τα 2 συστήματα δεν υπάρχει.

Τώρα για την κάρτα, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην την βλέπουν και τα 2 συστήματα.

Τι είδους αρχεία θες να μοιράζεσαι;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Πχ attachments σε email windows , να επεξεργαστουν από εφαρμογές που υπάρχουν μόνο Android δωρεάν και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Πχ attachments σε email windows , να επεξεργαστουν από εφαρμογές που υπάρχουν μόνο Android δωρεάν και αντίστροφα.
Δεν το κατάλαβα αυτό.

Αν μιλάς για αρχεία που βρίσκονται σε email,.τι είδους επεξεργασία θες να κάνεις;

Αν μιλάς για word, excel τοτε τα ανεβάζεις στο Google drive και τα επεξεργάζεσαι από pc/κινητό/tablet κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Αν μιλάς για αρχεία που βρίσκονται σε email,.τι είδους επεξεργασία θες να κάνεις;

Αν μιλάς για word, excel τοτε τα ανεβάζεις στο Google drive και τα επεξεργάζεσαι από pc/κινητό/tablet κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Δεν θέλω να έχω εξάρτηση από το ίντερνετ, φορτωνοντας τα στο Google drive. Το λέω και με την έννοια του shared folder, να έχει ο μικρός π.χ. το Android κι εγώ το windows μέρος του ίδιου ταμπλετ...

Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να έχω εξάρτηση από το ίντερνετ, φορτωνοντας τα στο Google drive. Το λέω και με την έννοια του shared folder, να έχει ο μικρός π.χ. το Android κι εγώ το windows μέρος του ίδιου ταμπλετ...
Ναι αλλά με μπερδεύεις πάλι. Τι shared χρήση θα κάνεις εσύ και ο μικρός;

Ο καθένας λογικά θα ασχολείται με τα δικά του.

Πχ office εσύ, Παιχνίδια ο μικρός.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με μπερδεύεις πάλι. Τι shared χρήση θα κάνεις εσύ και ο μικρός;

Ο καθένας λογικά θα ασχολείται με τα δικά του.

Πχ office εσύ, Παιχνίδια ο μικρός.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Μπορεί μια ταινία π.χ. να την κατεβάσω στα windows, που τα έχω με κωδικό και να την δει κι εκείνος στο android, που είναι ξεκλείδωτο. Θα δοκιμάσω με μια κάρτα και θα δω πώς συμπεριφέρεται.Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ενα ταμπλετ για την κόρη μου 8 χρονων στις 7 ίντσες και φτηνό, έχετε καμια προταση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Στις 8 ίντσες,μπορείς να δείς και αυτό : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_702215.html?wid=94

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...