Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το Lenovo P8 Tablet μου φαινεται οτι ειναι το Lenovo Tab4 Plus WiFi στο skroutz που εχει ενα 300αρι!! Κανω λαθος;;;

Με 106 απο Κινα ειναι καλη ευκαιρια παρα την απωλεια της εδω εγγυησης.

Μονο το τελωνειο με φοβιζει γιατι δεν το εχει απο EU warehouse. Ποσο πιθανο ειναι οτι θα παει τελωνειο με οσα αλλαξαν τελευταία;;

 

Δεν είναι το Tab 4 plus αλλά το Tab 3 plus και είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του. Ψήνομαι να το πάρω και εγώ

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ψαχνω για ενα ταμπλετ, το πρωτο μου, σχεδον αποκλειστικα για σερφαρισμα.

οθονη μετριου μεγεθους, 8-10 ιντσες και με καλη αναλυση για να διαβαζω τις σελιδες αποβληματιστα.

παιχνιδια δεν με πολυενδιαφερουν, ισως κατι απλο.

δεν με ενδιαφερουν οι κλησεις.

ολα αυτα να μην ξεπερασουν 150 ευρω και η αγορα να γινει απο ελληνικο καταστημα, δεν θελω να μπλεκω με εισαγωγες, email, κλπ.

 

τι προτεινετε;;

 

 

ευχαριστω.

 

Για αυτήν την χρήση που το προορίζεις σε κάνει αυτό το tablet.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι εχει εγγυηση κατ/τος και οχι ελληνικης αντιπροσωπειας...

 

το οριτζιναλ της lenovo ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το Tab 4 plus αλλά το Tab 3 plus και είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του. Ψήνομαι να το πάρω και εγώ

 

Έχεις δίκιο, το Tab3 Plus 8'' ειναι.

Και παλι η τιμη μου φαίνεται απίστευτη για τέτοια χαρακτηριστικά.

Πάντως δίνει και επιλογή για Priority Line με EU Express, που με ενα 20αρι γλιτώνεις τελωνείο.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Ψάχνω για tablet 8"-10" οσο το δυνατον πιο γρηγορο και αξιοπιστο.Θα χρησιμοποιηθει για browsing και ελαφριά παιχνιδια.Τα χρηματα που θα διατεθούν είναι max 200€ και η αγορά θα γίνει από Ελλάδα.ευχαριστώ εκ των προτέρων! Edited by nektarios21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Ψάχνω για tablet 8"-10" οσο το δυνατον πιο γρηγορο και αξιοπιστο.Θα χρησιμοποιηθει για browsing και ελαφριά παιχνιδια.Τα χρηματα που θα διατεθούν είναι max 200€ και η αγορά θα γίνει από Ελλάδα.ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν θές , δές τι πρότεινα στο προηγούμενο post μου που βρίσκεται λίγο πιο πάνω.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θές , δές τι πρότεινα στο προηγούμενο post μου που βρίσκεται λίγο πιο πάνω.

 

Συμφωνώ... έχω 2 Chuwi Hi8 από Κίνα μεριά εδώ και 2 χρόνια.... απίστευτη οθόνη, παίζει άνετα ότι παιχνίδι θέλεις και την επόμενη στιγμή το γυρνάς σε win 10 και κάνεις τη δουλειά σου.... για τα λεφτά του είναι super.... βέβαια από Κίνα το βρίσκεις στα 100€... αλλά ίσως μπλέξεις με τελωνεία....

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στις επιλογές μου το h8 αν και φοβάμαι τα κολληματα.Επισης με φοβίζει η αντοχή τους στο χρόνο.Π.χ μπήκα στο θέμα του chuwi hi10 και είδα πολλά προβληματα όχι μόνο μετά από καιρό αλλά και από την αρχή.Στο hi8 παλι δεν υπήρχαν τόσα θέματα..Κάτι σε samsung η lenovo δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στις επιλογές μου το h8 αν και φοβάμαι τα κολληματα.Επισης με φοβίζει η αντοχή τους στο χρόνο.Π.χ μπήκα στο θέμα του chuwi hi10 και είδα πολλά προβληματα όχι μόνο μετά από καιρό αλλά και από την αρχή.Στο hi8 παλι δεν υπήρχαν τόσα θέματα..Κάτι σε samsung η lenovo δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα έτσι?
Μια χαρά τα Lenovo.

Κανένα Tab3 για την δουλειά που θες.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στις επιλογές μου το h8 αν και φοβάμαι τα κολληματα.Επισης με φοβίζει η αντοχή τους στο χρόνο.Π.χ μπήκα στο θέμα του chuwi hi10 και είδα πολλά προβληματα όχι μόνο μετά από καιρό αλλά και από την αρχή.Στο hi8 παλι δεν υπήρχαν τόσα θέματα..Κάτι σε samsung η lenovo δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα έτσι?

 

Το Chuwi Hi8 ,όπως σωστά μάντεψες, είναι ανθεκτικό. Το Chuwi Hi10 είναι καλό , απλά κάναν κάποια λάθη στην αρχική κατασκευή του που το έβλεψαν. Πάντως,εγώ που το έχω κανά τρίμηνο όλα καλά.Εννοείται πως μπορείς να κοιτάξεις και samsung ή lenovo απλά ίσως ανέβει η τιμή...

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω γρήγορα για να μπω στο θέμα. Η γυναίκα είχε ένα LG Gpad 8.3 και τα έπαιξε η μπαταρία. Στην προσπάθεια αλλαγής, την ώρα που έβγαζα την συσκευή από το πλαίσιο, σπάει το πλαστικό εργαλείο στην άκρη και, ό,τι είχε απομείνει τράβηξε την οθόνη, που ξεκόλλησε. Παρά το κόλλημα που έγινε 2 φορές η εγχείρηση δεν πέτυχε και πατώντας ένα κουμπί εμφανίζονται δύο-δύο τα γράμματα. Τέλος πάντων, πάει για πέταμα αυτό, αν και ήμασταν ικανοποιημένοι ως προς την αντοχή, αφού το δούλευε κι ο μικρός.

 

Τώρα, ψάχνω tablet, ανεξαρτήτως μεγέθους οθόνης, για browsing και λοιπές ελαφρές εργασίες από την γυναίκα, ταινίες, YouTube από τον μικρό και κανένα παιχνίδι της πλάκας για να περνάει την ώρα του την ώρα που τρώει (να ξεχνιέται λίγο και να μην τρέχει). Εξαιρώντας όλα τα μοντέλα της Apple, με την οποία διαφωνώ ως προς την πολιτική τι αγοράζουμε;

 

Θέλω να είναι σοβαρό (δηλαδή λύσεις 2GB/16GB τις ξεχνάμε), αλλά δεν θέλω και πενάκι κτλ, αφού δεν θα το δουλεύω εγώ. Μόνον WiFi αρκεί, καθώς εκτός σπιτιού έχουμε κινητά. Θα με βόλευε από Ελλάδα, για να το πάρω δώρο για την γυναίκα που γιορτάζει το Σάββατο, αλλά, αν είναι κάτι καλό και φτηνό, το κρατάω κρυφό το δώρο (με την ανάλογη γκρίνια κτλ που γνωρίζουν οι παντρεμένοι) και έρχεται από εξωτερικό.

 

Οι σκέψεις πολλές. Από Windows, που θα το δουλεύω κι εγώ (αλλά οπωσδήποτε με πληκτρολόγιο) μέχρι απλά Android από Κίνα. Προφανώς, για Android, που δεν θα το δουλέψω εγώ, μέχρι 350€ είναι το όριο. Για Windows πάω και πιο πάνω, αρκεί να υπάρχει πληκτρολόγιο. Σημείωση: η γυναίκα έχει καλό laptop, εγώ έχω ένα που θέλει αλλαγή, έχω δικό μου tablet, ένα Nexus 2013 και κινητό Galaxy Note 2, που θα αλλαχτεί σε λίγο σε 8, όταν ξεχρεώσω το NAS.

 

Ευχαριστώ.

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Koίτα ,αν θές, το Chuwi Hi10 Plus.Έχει και windows και android , μπορείς να το αγοράσεις και απο Ελλάδα και απο εξωτερικό (στην Κίνα κοστίζει 174 ευρώ μαζί με πληκτρολόγιο https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_505918.html) και για την χρήση που θές νομίζω θα σου ταιρίαζει άψογα .

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

tablet με πενάκι και δυνατότητα σημειώσεων σε pdf και φωτογραφίες

μνήμη τουλάχιστο 2Gb, καλή φωτογραφική, οθόνη στις 10''

Link to comment
Share on other sites

tablet με πενάκι και δυνατότητα σημειώσεων σε pdf και φωτογραφίες

μνήμη τουλάχιστο 2Gb, καλή φωτογραφική, οθόνη στις 10''

 

Aπο Ελλάδα ή απο εξωτερικό?

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην κολλατε μόνο με Κίνα.

Μπορεί να βρείτε καλές τιμές και από Ευρώπη.

Ειδικά αυτές τις μέρες λόγω Black friday, κοιτάξτε και κανένα αγγλικό Αμαζον, γιατί μπορεί να παίζει τίποτα καλό.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Aπο Ελλάδα ή απο εξωτερικό?

 

απο Ελλαδα. ταμπλετ με πενακι ή συμβατο με πενακι.

αρκει να κραταει τις χειρογραφες σημειωσεις στα επεξεργασιμα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

tablet με πενάκι και δυνατότητα σημειώσεων σε pdf και φωτογραφίες

μνήμη τουλάχιστο 2Gb, καλή φωτογραφική, οθόνη στις 10''

 

Θα με ενδιέφερε και μένα κάτι τέτοιο σε λογική τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και μένα κάτι τέτοιο σε λογική τιμή...

 

Kοίτα αυτό . Παίρνεις και το πενάκι και είσαι κομπλέ.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι συμβατο με το πενακι;

πως μπορουμε να το διαπιστωσουμε γενικως για ενα ταμπλετ;

 

Έχει ειδικό πενάκι που είναι συμβατό. Δες και το βιντεάκι

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα νεου ταμπλετ και ειμαι μεταξυ των..

1) Lenovo yoga tab3 10'' (4g) και

2) Lenovo tab2 A10-70 (3g/4g)

 

Ποια η γνωμη σας?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω βάλει προς πώληση ένα λάπτοπ Lenovo G40-30 που είχα φτιαγμένο με 240 ssd και 4 ram γιατί θέλω να πάω σε πιο μικρή οθόνη και καλύτερη φορητότητα (έχω ακόμη ένα στις 15 ίντσες για βασικό οπότε με αφορά τώρα η ευκολία μεταφοράς στον δεύτερο και η lenovo δε με βόλεψε σε αυτό το θέμα τελικά) και λέω να συνδυάσω Tablet/PC.

 

Με ενδιαφέρει όπως προείπα ένα μικρό σχετικά μέγεθος/βάρος, στις 10-12 ίντσες (ίσως κοντά στις 11 και κάτι το ιδανικό) το γρήγορο browsing, καμιά ταινιούλα, δουλειά γραφείου (οπότε office...οπότε και windows μαζί με το android) και από παιχνίδια ίσα ίσα να τρέχει κανά manager τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή απλώς γενικά να κάνει διεργασίες γρήγορα γιατί με πιάνουν τα νευρωτικά μου ώρες ώρες.:lol:

 

Καμία πρόταση; Κοιτάω σε gearbest κ.λπ κανένα chuwi, κανένα teclast σαν το X16 power αλλά είπα να ρωτήσω μήπως δεν αξίζει τόσο η μετάβαση κ.λπ..

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω βάλει προς πώληση ένα λάπτοπ Lenovo G40-30 που είχα φτιαγμένο με 240 ssd και 4 ram γιατί θέλω να πάω σε πιο μικρή οθόνη και καλύτερη φορητότητα (έχω ακόμη ένα στις 15 ίντσες για βασικό οπότε με αφορά τώρα η ευκολία μεταφοράς στον δεύτερο και η lenovo δε με βόλεψε σε αυτό το θέμα τελικά) και λέω να συνδυάσω Tablet/PC.

 

Με ενδιαφέρει όπως προείπα ένα μικρό σχετικά μέγεθος/βάρος, στις 10-12 ίντσες (ίσως κοντά στις 11 και κάτι το ιδανικό) το γρήγορο browsing, καμιά ταινιούλα, δουλειά γραφείου (οπότε office...οπότε και windows μαζί με το android) και από παιχνίδια ίσα ίσα να τρέχει κανά manager τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή απλώς γενικά να κάνει διεργασίες γρήγορα γιατί με πιάνουν τα νευρωτικά μου ώρες ώρες.:lol:

 

Καμία πρόταση; Κοιτάω σε gearbest κ.λπ κανένα chuwi, κανένα teclast σαν το X16 power αλλά είπα να ρωτήσω μήπως δεν αξίζει τόσο η μετάβαση κ.λπ..

 

E τότε https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_505918.html θα σε κάνει.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγελια απο gearbest απο τελος Σεπτεμβριου, εφτασε μεσα Οκτωβριου και ακομα δεν εχει ανοιξει ο σακος στο αεροδρομιο. Τον τελευταιο καιρο αργουν παρα πολυ. Αν εχεις υπομονη εχει καλως, αν οχι.........
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγελια απο gearbest απο τελος Σεπτεμβριου, εφτασε μεσα Οκτωβριου και ακομα δεν εχει ανοιξει ο σακος στο αεροδρομιο. Τον τελευταιο καιρο αργουν παρα πολυ. Αν εχεις υπομονη εχει καλως, αν οχι.........

 

Όταν αγοράζεις ταμπλετ από gearbest δεν επιλέγεις απλό ταχυδρομείο, βάζεις priority line με ένα 20αρικο και έρχεται σε 20-25 μέρες χωρίς τελωνείο με acs στο σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...