Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω και εγώ μερικές ημέρες πολύ όμορφη συσκευή παρα πολύ καλή οθόνη και παρα πολύ γρήγορη η ανταπόκριση τις αφής από την κάμερα δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος μου παρουσιάσει πρόβλημα αρκετές φορές το WiFi δεν ανοίγει οταν πατάω επανω και φαίνεται απενεργοποιημένο το κλείνω και για να ανοίξει κάνει πάνω από 10 λεπτα έχει κανείς άλλος τέτοιος πρόβλημα ?Για είναι πρόβλημα με αναβάθμιση

 

Δεν νομίζω να είναι γενικό πρόβλημα, μάλλον δικό σου.

Πάντως το wifi μόλις κλειδώνεις την οθόνη κλείνει αυτομάτως και με το που την ανοίξεις, ανοίγει και πάλι αυτομάτως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παω μάλλον καρφί για το lumia.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

 

Πληθώρα εφαρμογών έχει το market?

Στό Facebook έχει κανονικά chat?

Επίσης μπορώ να ανέβαζω φωτογραφίες,να φτιάχνω κάποιες ομάδες που χρησιμοποιώ για την δουλειά μου?

Στην οθόνη φαίνονται καθόλου pixels???στό galaxy s2 παρόλο που έχει καλή οθόνη φαίνονται.

Το touch κατά την πλοήγηση πληκτρολόγηση είναι καλό?

Στό ίντερνετ όταν παταω διπλό touch προσαρμόζει το κείμενο σύμφωνα με την οθόνη?

Το ηχείο τι λέει.

Από ποιότητα πρέπει να ναι κορυφή υποθέτω,αλουμίνιο.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παω μάλλον καρφί για το lumia.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

 

Πληθώρα εφαρμογών έχει το market?

Στό Facebook έχει κανονικά chat?

Επίσης μπορώ να ανέβαζω φωτογραφίες,να φτιάχνω κάποιες ομάδες που χρησιμοποιώ για την δουλειά μου?

Στην οθόνη φαίνονται καθόλου pixels???στό galaxy s2 παρόλο που έχει καλή οθόνη φαίνονται.

Το touch κατά την πλοήγηση πληκτρολόγηση είναι καλό?

Στό ίντερνετ όταν παταω διπλό touch προσαρμόζει το κείμενο σύμφωνα με την οθόνη?

Το ηχείο τι λέει.

Από ποιότητα πρέπει να ναι κορυφή υποθέτω,αλουμίνιο.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

 

1. Υπάρχει πληθώρα εφαρμογών, πολλές ελληνικές μάλιστα.

2. Το FB έχει chat μέσω του People Hub από τα μηνύματα. Κλάσεις ανώτερο από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε άλλο OS.

3. Pixels στην οθόνη δεν νομίζω να δεις, εκτός και αν πλοηγείσαι με μεγεθυντικό φακό.

4. Το touch είναι σε απίστευτο επίπεδο. Ίσως σε φάση που να το λες και benchmark.

5. Το κείμενο δεν έχει την αναδίπλωση που έχει το iPhone. Για εμένα ήταν το πρώτο μείον ειδικά αν μπαίνεις σε forum από το κινητό. Έχει μια περίεργη προσαρμογή αλλά εγώ πλέον δουλεύω περισσότερο το εξαιρετικά smooth pinch to zoom του.

6.Το ηχείο είναι πάρα πολύ καλό.

7. Η ποιότητα υλικών είναι σε υψηλά επίπεδα. Δεν είναι αλουμίνιο είναι πολυκαρβόνιο, premium πλαστικό όπως λέει και η Nokia. Και γενικά το polycarbonate είναι όντως υψηλού επιπέδου πλαστικό. Κυρίως ξεχνάς τις γρατσουνιές. Η συναρμογή θα μπορούσε να είναι καλύτερη καθώς από την δεξιά πλευρά, την πλευρά των κουμπιών δηλαδή σχεδόν σε όλα τα Lumia 800 κάνει ένα μικρό τριγμό η οθόνη...Μην σε τρομάζω όμως, απλά εγώ είμαι πολύ της ανάλυσης και θα κρίνω το οτιδήποτε.

 

Αν θες τη γνώμη μου και δεν χρειάζεται να το ψάχνεις πολύ και να ρωτάς συνεχώς, το Lumia 800 το θεωρώ το καλύτερο κινητό στην αγορά αυτή την στιγμή. Συνολικά σαν κατασκευή, design, οθόνη και υποστήριξη by Nokia. Επίσης είναι τόσο ωραίο να το κρατάς στο χέρι...θα με θυμηθείς. Είναι όντως κάτι το καινούριο. Το έχω πάνω από 3 εβδομάδες και κάθε μέρα δεν το αφήνω....κάθε μέρα είναι σαν να είναι η 1η μέρα που το πήρα. Πολλά like στην Nokia λοιπόν. Αλλά και για τα Windows Phone OS που εμένα με έκαναν να θυμηθώ τι εστί τηλέφωνο....17 μήνες Android μου έκατσαν στο στομάχι με το Desire. Η λειτουργικότητα, η απλότητα και η γρηγοράδα τους είναι μοναδική. Επίσης αυτά τα τεράστια πλακίδια βοηθούν ακόμη και αυτούς με τα τεράστια δάκτυλα. Είναι πανεύκολα.

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τριγμο στην οθόνη.ακουμπάει το πλαϊνό πληκτρο στην οθόνη?και κουνάει η οθόνη?η απλά κάνει ένα ανεξάρτητο τριξιμο το πληκτρο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τριγμο στην οθόνη.ακουμπάει το πλαϊνό πληκτρο στην οθόνη?και κουνάει η οθόνη?η απλά κάνει ένα ανεξάρτητο τριξιμο το πληκτρο

 

 

Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο κατανοητός. Λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι στα κουμπια μεχρι ωρας επειδη με υποψιασε λιγο ο φιλος δε βρηκα κατι περιεργο.....αλλα με τα μμς δεν εκανα κατι μηπως μπορει να βοηθησει καποιος.....αααααααααα η μπαταρια με σκληρη χρηση περιπου μιαμιση μερα χωρις να κλέινει ποτε και ανοιχτο το wf αυτα προς το παρον....καποιο προγραμα με το μετρητη κλησεων και δεδομενων καποιος ...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σοβαρο θεμα με την μπαταρια. Τα diagnostics δειχνουν οκ. Δηλαδη δειχενι 1500mah ενω ξερουμε πως ειναι 1200 για την ωρα. Αλλα στο 7 ωρο εχει αδειασει. Εχω 8 mail accounts ανα 15 λεπτα και τα τυπικα facebook και twitter.

Εχω τρεξει και το τελευταιο update και απλα φορτιζει πιο γρηγορα.

Το windows mango αλλα και ολη η συσκευη γενικοτερα ειναι φανταστικη. Aλλα η μπαταρια ειναι προβλημα.......

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σοβαρο θεμα με την μπαταρια. Τα diagnostics δειχνουν οκ. Δηλαδη δειχενι 1500mah ενω ξερουμε πως ειναι 1200 για την ωρα. Αλλα στο 7 ωρο εχει αδειασει. Εχω 8 mail accounts ανα 15 λεπτα και τα τυπικα facebook και twitter.

Εχω τρεξει και το τελευταιο update και απλα φορτιζει πιο γρηγορα.

Το windows mango αλλα και ολη η συσκευη γενικοτερα ειναι φανταστικη. Aλλα η μπαταρια ειναι προβλημα.......

 

145Ο εχεις παντως το κινητο ουτε 1500 ουτε 1200

Link to comment
Share on other sites

1517 mAh για την ακριβεια (την οποια θα δουμε τον Ιανουαριο) αλλα τωρα στην full φορτιση λεει 1290

 

discharge κανει με 170ma εως 310ma οταν εχω τα diagnostics ανοικτα.

Link to comment
Share on other sites

1517 mAh για την ακριβεια (την οποια θα δουμε τον Ιανουαριο) αλλα τωρα στην full φορτιση λεει 1290

 

discharge κανει με 170ma εως 310ma οταν εχω τα diagnostics ανοικτα.

 

Μπορείς να μου πεις τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί?

Έχω εγκαταστήσει και εγώ το Nokia Diagnostics και το battery status τώρα μου γράφει:

Voltage=4,100V αλλά μεταβάλλεται αυτό λίγο

Current(discharging)= από 135mA εώς 260 και παίζει συνεχώς, νομίζω ότι πάει και πάνω από 300 αν κλειδώσεις οθόνη και ξεκλειδώσεις.

Full Charge Capacity= 1511mAh

Remaining Charge Capacity=1344mAh

και μέσω ρυθμίσεων στην μπαταρία βλέπω ότι έχω 98% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.techblog.gr/mobile/nokia-lumia-800-battery-problems-0032/

Το προηγούμενο χρονικό διάστημα συζητήθηκε έντονα ότι υπάρχει θέμα με της διάρκεια ζωής της μπαταρία του Nokia Lumia 800. Σήμερα η Nokia παραδέχεται το πρόβλημα αναφέροντας ότι είναι θέμα λογισμικού που θα λυθεί με κάποια αναβάθμιση σύντομα μέσα στο 2012 και όχι της ίδια της μπαταρίας.

 

Κάντε το διαγωνιστικό τεστ για να δείτε αν το δικό σας Nokia Lumia 800 έχει το πρόβλημα με τη μπαταρία.

• Στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου πληκτρολογίστε ##634#.

• Επιλέξτε Battery Status

• Αν το έχετε φορτίσει πλήρως και η ένδειξη αναφέρει κάτω από 1000 mAh τότε υπάρχει θέμα με το κινητό σας και θα πρέπει να περιμένετε το update μέσα στο 2012 (αρχές;).

 

 

 

Ισχύει; υφίσταται όντως τέτοιο πρόβλημα;

 

 

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ισχύει; υφίσταται όντως τέτοιο πρόβλημα;

 

 

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk

 

Βλέπεις να έχει γράψει κάποιος από τους 2 μας παραπάνω ότι έχει 1000mAh σε πλήρη φόρτιση?

1500 φεύγα είμαστε και οι 2.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω πάντως να γίνεται θέμα όπως με το iphone ας πούμε.τυχαίο???

αν γινόταν το ίδιο με την apple από τον ντόρο θα βουίζε το σύμπαν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..

Επειδη σκεφτομαι να το 'χτυπησω', ηθελα να ρωτησω τo εξης:

- Το προβλημα με την εγγραφη/log in στο marketplace λυθηκε ή πρεπει παλι να κανουμε 'μοντες' του τυπου "βαζω Αμερικη σαν χωρα στο hotmail', μικρο σε μεγεθος password κτλ? (παιδικες ασθενειες που ειχα αντιμετωπισει παλιοτερα με το mozart).

Link to comment
Share on other sites

Eγω δυστυχως το εστειλα πισω εκτος απο το wifi μετα απο μια κλιση το κινητο κολησε χωρις να μπορεις να το σβησεις και οταν εσβησε απο αρκετη ωρα δεν ανοιγε με τιποτα ετσι ξαναγυρισα στο android με το motorola Razr παντως σαν design συσκευης ηταν το κατι αλλο. Α μου εμειναν μια θηκη σιλικονης ασπρη με το προστατευτικο το χαριζω οποιος παρει πρωτος τηλ 6976622437
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα είδα το κινητό από κοντά και απλά τα σπάει...μία ερώτηση επειδή δεν γνωρίζω.υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε δωρεάν τις εφαρμογές???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα είδα το κινητό από κοντά και απλά τα σπάει...μία ερώτηση επειδή δεν γνωρίζω.υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε δωρεάν τις εφαρμογές???

 

Επειδή μ αρέσει το avatar σου ενα θα σου πω, προχώρα ελέυθερα στην αγορά του, μην έχεις τέτοιες ανησυχίες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα είδα το κινητό από κοντά και απλά τα σπάει...μία ερώτηση επειδή δεν γνωρίζω.υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε δωρεάν τις εφαρμογές???

 

εχετε να δωσετε 400-500 euro για ενα κινητο και δεν μπορειται να δωσεται 1-2 ευρω που κοστιζει καθε εφαρμογη?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση ενδιαφέροντος στη vodafone, και δίπλα λέει ενδεικτική τιμή 540€:

http://www.vodafone.gr/portal/client/formbuilder/displayForm.action?formId=921

Ελπίζω να πέσει η τιμή μέχρι την άνοιξη, να τσιμπήσουμε κι εμείς κανένα μεταχειρισμένο.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση ενδιαφέροντος στη vodafone, και δίπλα λέει ενδεικτική τιμή 540€:

http://www.vodafone.gr/portal/client/formbuilder/displayForm.action?formId=921

Ελπίζω να πέσει η τιμή μέχρι την άνοιξη, να τσιμπήσουμε κι εμείς κανένα μεταχειρισμένο.

 

Στο skroutz το βρισκεις 479Ε!

 

Σε κανα 2 μήνες όμως, θα το βρεις ακόμα φθηνότερα!;)

Δεν θα κάνει και τις τρελές πωλήσεις άλλωστε! Γνώμη μου είναι να περιμένεις και να μην σκάσεις τόσα λεφτά γιατι θα χάσεις πολλά στην μεταπωλητική αξία!

Edited by d2000217

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...