Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε fastgr για την βοήθεια. :)

 

To 2 το κατεβάζω από εδώ http://sbf.droid-developers.org/umts_spyder/list.php

 

Ερωτήσεις

 

1) Τι είναι καλύτερο να κάνουμε πρίν την περάσουμε (reset to factory settings, wipe everything, από custom recovery, clean devlink);

 

2) Στο cmd βάζουμε τις ίδιες εντολές με το razrguy στο βίντεο;

 

3) Το αρχείο που πάει στην SD πρέπει όντως να βγάλω την sd και με αντάπτορα να την βάλω στο pc ή στο βίντεο γίνεται έτσι επηδεί είναι bricked η συσκευή και εγώ απλά θα πρέπει συνδέσω το τηλέφωνο με usb και θα βάλω το αρχείο στην κάρτα;

 

Ναι το 2) θα το κατεβάσεις από εκεί.

1) Μόνο κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (με το τηλέφωνο ανοιχτό) πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε.

2) βάζεις τις ίδιες εντολές, για αυτό άλλωστε έχουμε μετονομάσει το boot αρχείο στο ίδιο όνομα με το βίντεο.

3) δεν χρειάζεται να βγάλεις την SD, πέρνα το αρχείο όπως θέλεις σε αυτήν.

 

μετά το φλασάρισμα θα κάνεις wipe cache partition (όπως φαίνεται στο βίντεο) και μετά reboot.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ναι το 2) θα το κατεβάσεις από εκεί.

1) Μόνο κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (με το τηλέφωνο ανοιχτό).

2) βάζεις τις ίδιες εντολές, για αυτό άλλωστε έχουμε μετονομάσει το boot αρχείο στο ίδιο όνομα με το βίντεο.

3) δεν χρειάζεται να βγάλεις την SD, πέρνα το αρχείο όπως θέλεις σε αυτήν.

 

μετά το φλασάρισμα θα κάνεις wipe cash partition (όπως φαίνεται στο βίντεο) και μετά reboot.

 

Ωραίος!

Μία τελευταία ερώτηση και πιο σημαντική από την στιγμή που έχω κάνει root την συσκευή μου υπάρχει λόγος να περάσω την συγκεκριμένη για λόγους εγγύησης;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!

Μία τελευταία ερώτηση και πιο σημαντική από την στιγμή που έχω κάνει root την συσκευή μου υπάρχει λόγος να περάσω την συγκεκριμένη για λόγους εγγύησης;

 

Αν και εφόσον μπορείς να κάνεις unroot, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνεις. Εκτός αν θέλεις να περιμένεις αν βγει fastboot αρχείο και το φλασάρεις, έτσι φεύγει και το root. Επίσης αν δεν βαριέσαι πέρνα ξανά την retail με fastboot και μετά κάνεις την παραπάνω διαδικασία. Βεβαίως ενδεχομένως να μην σε απασχολεί η εγγύηση ή κάτι άλλο, από εσένα εξαρτάται!!!!:)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/motorola_razr_xt910_android_40_rollout_begins_today-news-4634.php

για δειτε κ αυτο παιδες πιστευω να ερχεται το παγωτακι να το γευτουμε επιτελουσ κ μεις

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνουμε το reset και μετά το update ποτε όμως μετά σωστά? Για ποιο καθαρή εγκατάσταση τού update.. Να προχωρήσω άφοβα?

 

Το factory reset σβήνει τα δεδομένα των εφαρμογών και την cache. Καλό είναι να γίνεται πάντα μετά από κάποιο major update over the air. και να μη το κάνεις δεν έγινε κάτι. Εδώ οι περισσότεροι που θα πάρουν ota ics δε θα κάνουν reset και στην τελική καλά θα κάνουν. Αυτός είναι και ο μεγάλος πονοκέφαλος των εταιρειών, γιατί δεν μπορεί να αναγκάζουν το μέσο χρήστη να σβήσει όλα του τα δεδομένα για να δουλέψει σωστά μια αναβάθμιση. Πάντως το 90% των bugs που παρουσιάζονται μετά από ota λύνεται με factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εφόσον μπορείς να κάνεις unroot, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνεις. Εκτός αν θέλεις να περιμένεις αν βγει fastboot αρχείο και το φλασάρεις, έτσι φεύγει και το root. Επίσης αν δεν βαριέσαι πέρνα ξανά την retail με fastboot και μετά κάνεις την παραπάνω διαδικασία. Βεβαίως ενδεχομένως να μην σε απασχολεί η εγγύηση ή κάτι άλλο, από εσένα εξαρτάται!!!!:)

 

Αν μπορούσα να έχω και την εγγύηση μου θα ήταν super αλλά υπέθεσα ότι κάνοντας unroot όλο και με κάποιο τρόπο θα φαινόταν στο service (μακριά από εμάς!) :)

 

Οπότε να κάνω unroot (γίνεται), κάνω factory reset, περνάω retail και μετά ακολουθώ τον οδηγό σου;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έκανα λάθος κάποια ποστς πίσω που είπα ότι δε χρειάζονται fstboot files για να γυρίσει κάποιος σε nonefgis. Μπράβο frasrgr. Εγώ πάντως θα μείνω με το retail leak, μέχρι να δω τι γίνεται με το νέο update. Μπορεί να έχει μόνο νέο kernel ή να μπαίνει πάνω από το leak. Σίγουρα δε θα το βάλω μέχρι να δω τι παίζει και με τα custom roms.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι για οταν πηγαινω ενημερωσεις συστηματος ψαχνει αλλα τιποτα δεν μου βγαζει ''ελενχος για ενημερωση περιμενετε'' γραφει συνεχεια

παιζει κατι??

Link to comment
Share on other sites

Αν και εφόσον μπορείς να κάνεις unroot, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνεις. Εκτός αν θέλεις να περιμένεις αν βγει fastboot αρχείο και το φλασάρεις, έτσι φεύγει και το root. Επίσης αν δεν βαριέσαι πέρνα ξανά την retail με fastboot και μετά κάνεις την παραπάνω διαδικασία. Βεβαίως ενδεχομένως να μην σε απασχολεί η εγγύηση ή κάτι άλλο, από εσένα εξαρτάται!!!!:)

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση. Εμείς που περάσαμε την retail Eu και προφανώς χάσαμε την εγγύηση θα έχουμε κάποιο πρόβλημα στην επαναφορά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση. Εμείς που περάσαμε την retail Eu και προφανώς χάσαμε την εγγύηση θα έχουμε κάποιο πρόβλημα στην επαναφορά?

 

Εγώ ήμουν ένας από εσάς, έκανα τα παραπάνω και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω με σωστή εκτέλεση της διαδικασίας δεν θα υπάρχει θέμα.

 

Αν μπορούσα να έχω και την εγγύηση μου θα ήταν super αλλά υπέθεσα ότι κάνοντας unroot όλο και με κάποιο τρόπο θα φαινόταν στο service (μακριά από εμάς!) :)

 

Οπότε να κάνω unroot (γίνεται), κάνω factory reset, περνάω retail και μετά ακολουθώ τον οδηγό σου;

 

Φίλε μου αν δεν βιάζεσαι περίμενε μήπως και περνάει από πάνω το αρχείο της επίσημης αναβάθμισης για να γλυτώσεις την περίπλοκη διαδικασία. Βεβαίως σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις unroot και factory reset. Εγώ πήρα το ρίσκο και το έκανα βεβαίως δεν ήμουνα root. Άλλα και στη θέση σου να ήμουνα πάλι θα το έκανα, κάνοντας unroot και factory reset και μετά με τον οδηγό παραπάνω χωρίς το φλασάρισμα fastboot της retail μιας και δεν το έχει κάνει κάποιος έτσι και δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω λίγο τότε.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που έχω στήσει την συσκευή μου αλλά αν μπορούμε να έχω και εγγύηση ακόμα καλύτερα.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

@frastgr στον οδηγό σου το 3 έχει λαθος link (έχει μέσα ....) ευχαριστώ πάντως θα το δοκιμάσω και εγώ

 

Δεν είναι λάθος, το λινκ είναι εντάξει. Δοκίμασε ξανά, μόλις ελέγχθηκε.!!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κ εγώ την παρέα, καθώς από χτες είμαι και εγώ περήφανος κάτοχος του razr! Μία απορία μόνο: Τα πλαινά κουμπάκια σας δίνουν και εσάς την εντύπωση ότι 'κολλάνε' λίγο ή μονο σε εμένα έτυχε?? Ιδιαίτερα το lock κ το vol down button.Αναφέρομαι στην αίσθηση όταν τα πατάς. Υπέθεσα ότι συμβαίνει επειδή το κινητό υποτίθεται ότι είναι splash proof αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ να μου φύγει η έγνοια...

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος, το λινκ είναι εντάξει. Δοκίμασε ξανά, μόλις ελέγχθηκε.!!!!!

 

Δεν μπορώ και εγώ να ανοίξω αυτο το link , μου πετάει time out , και δεν ανοίγει .

Ξέρεις τι μπορεί να συμβάνει ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ και εγώ να ανοίξω αυτο το link , μου πετάει time out , και δεν ανοίγει .

Ξέρεις τι μπορεί να συμβάνει ?

Ευχαριστώ

 

Όντως είναι λίγο προβληματικό και γω από αλλού το παρέθεσα εδώ. Από ότι διαπίστωσα θέλει να δοκιμάζεις αρκετά συχνά (προφανώς έχει κίνηση), τώρα μόλις επανήλθε, δοκίμασε!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

1) Root ... DONE

2) RAZR Bootstrap Recovery ... DONE

3) Nandroid Backup ... DONE

Καλα παμε!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω.

Το backup που έχω κάνει, από recovery menu, πρέπει να κρατήσω αντίγραφο μόνο στο pc μου ή χρειάζεται και στην κάρτα μνήμης

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...