Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου :)

Έχω το iPad 3 την wifi έκδοση και κάτι λίγες φορές που χρειάστηκε να πάρω Ίντερνετ απο το iPhone μου το έκανα απροβλημάτιστα και επηδεί αύριο το iPhone μπαινει για πούλημα θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένες λεπτομέρειες για να μην μετανοιώσω για την μετάβαση όταν θα είναι αργά.

 

Άλλη μια απορία που έχω, βλέπω σε σκρουτζομάγαζα ότι μερικά δίνουν την συσκευή με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας, τι ακριβώς σημαίνει αυτό και πως θα το διακρίνω αυτό απο την συσκευασία;

 

Σίγουρα θα χρειαστώ την βοηθειά σας πάλι αφού πάνε 2 χρόνια που είχα στην κατοχή μου συσκευή με android.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδες μια απορια , το κινητακι το εχω στα χερια μου αλλα επειδη ειναι το πρωτο αντροιντ που πηρα στα χερια μου (παλιος κατοχος blackberry) οταν ερθει η επισημη αναβαθμιση οπως λετε ,πως την περναω στο κινητο;

 

Υ.Γ : Φοβερο εργαλειο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες μια απορια , το κινητακι το εχω στα χερια μου αλλα επειδη ειναι το πρωτο αντροιντ που πηρα στα χερια μου (παλιος κατοχος blackberry) οταν ερθει η επισημη αναβαθμιση οπως λετε ,πως την περναω στο κινητο;

 

Υ.Γ : Φοβερο εργαλειο

οταν ρθει η επισημη θα πας ρυθμισεις > σχετικα με το τηλεφωνο > ενημερωσεις συστηματος.

αυτο υπο την προυποθεση οτι εισαι συνδεδεμενος σε καποιο wifi, και θα σου πει μονο του οτι

βρεθηκε update και θα το κατεβασει και θα το εγκαταστήσει.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου :)

Έχω το iPad 3 την wifi έκδοση και κάτι λίγες φορές που χρειάστηκε να πάρω Ίντερνετ απο το iPhone μου το έκανα απροβλημάτιστα και επηδεί αύριο το iPhone μπαινει για πούλημα θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένες λεπτομέρειες για να μην μετανοιώσω για την μετάβαση όταν θα είναι αργά.

 

Άλλη μια απορία που έχω, βλέπω σε σκρουτζομάγαζα ότι μερικά δίνουν την συσκευή με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας, τι ακριβώς σημαίνει αυτό και πως θα το διακρίνω αυτό απο την συσκευασία;

 

Σίγουρα θα χρειαστώ την βοηθειά σας πάλι αφού πάνε 2 χρόνια που είχα στην κατοχή μου συσκευή με android.

 

Ολα την ιδια εγγυηση εχουν, μη σε προβληματιζει αυτο.

Απλα, ειναι καποιες συσκευες που προοριζονται για Ελλαδα και καποιες που προοριζονταν για αλλες χωρες. Πρακτικα ομως δεν υπαρχουν διαφορες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα απεκτησα το xt910. Προσπαθησα να κανω αναβαθμηση και μου εβγαλε μια ενημερωση μεγεθους 96.6 mb. Την κατεβασα, το κινητο εκανε επανεκινηση αλλα κατα την διαρκεια εγκαταστασης εμφανιστηκε ενα android με ενα θαυμαστικο πανω απο το κεφαλι, η αναβαθμιση διακοπηκε το τηλεφωνο ανοιξε και παλι κανονικα με την εκδοση 2.3.5 και εμφανιστηκε μια ειδοποιηση που ελεγε οτι απετυχε η αναβαθμιση. Τρεχει κατι; Υπαρχει καποιο προβλημα; :wacko:
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι μπήκα στο http://www.scroutz.gr για την αγορά κινητού. Συγκεκριμένα σκοπεύω να αγοράσω το motorola razr XT910. Παρατήρησα ότι σε κάποια κινητά δίπλα απο τον τίτλο υπήρχε ένα "GR". Έστειλα ένα μηνυμα για να μάθω ποια είναι η διαφορά απο τα υπόλοιπα και μου απάντησαν ότι αυτα με το σήμα GR ειναι ελληνικής εισαγωγής και οτι για service απευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο στην αντιπροσωπεία της Motorola , ενώ τα υπόλοιπα είναι ευρωπαικής εισαγωγης και οτι για service απευθύνομαι στη cellcom. Επίσης και τα δυο έχουν ελληνικό μενου και manual. Μπορεί καποιος να μου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες; Επίσης τα κινήτα που εχουν γενικά τα καταστήματα είναι ελληνικής εισαγωγής ή ευρωπαικής; Τι να προτιμήσω τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι μπήκα στο http://www.scroutz.gr για την αγορά κινητού. Συγκεκριμένα σκοπεύω να αγοράσω το motorola razr XT910. Παρατήρησα ότι σε κάποια κινητά δίπλα απο τον τίτλο υπήρχε ένα "GR". Έστειλα ένα μηνυμα για να μάθω ποια είναι η διαφορά απο τα υπόλοιπα και μου απάντησαν ότι αυτα με το σήμα GR ειναι ελληνικής εισαγωγής και οτι για service απευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο στην αντιπροσωπεία της Motorola , ενώ τα υπόλοιπα είναι ευρωπαικής εισαγωγης και οτι για service απευθύνομαι στη cellcom. Επίσης και τα δυο έχουν ελληνικό μενου και manual. Μπορεί καποιος να μου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες; Επίσης τα κινήτα που εχουν γενικά τα καταστήματα είναι ελληνικής εισαγωγής ή ευρωπαικής; Τι να προτιμήσω τελικά;

 

Έκανα και εγώ παραπάνω την ίδια ερώτηση φίλε μου, είμαστε στην ίδια θέση.

Έστειλα λοιπόν ένα email στην cellcom με το ερώτημα αυτό και η απάντηση που πήρα είναι η εξής:

 

"Καλησπέρα,

 

Η Εγγύηση που παρέχεται στην Ελλάδα είναι πλήρης για τις συσκευές που

προορίζονται για την Ελληνική αγορά και έχουν αγοραστεί από επίσημο

προμηθευτή.

Συσκευές που προορίζονται για άλλη χώρα, για ορισμένες βλάβες υπάρχει

περίπτωση να πρέπει να σταλούν στη χώρα για την οποία προορίζονται για να

επισκευαστούν εντός εγγύησης καθώς ενδέχεται να υπάρχουν διαφορές στα

ανταλλακτικά καθώς και στο Λογισμικό.

Η Χώρα προέλευσης μπορεί να βρεθεί από το service, μέσω του σειριακού

αριθμού της συσκευής. Πρακτικά, εύκολος τρόπος εντοπισμού είναι η γλώσσα των

οδηγιών χρήσης που περιέχονται στην συσκευασία. Εάν η συσκευή προορίζεται

για Ελλάδα, θα πρέπει αυτές να είναι στα Ελληνικά.

 

Με εκτίμηση,

 

Δημήτρης Στυλιανίδης"

 

 

Είναι λίγο θολό το τοπίο απο ότι κατάλαβα, θα το εξετάσω λίγο παραπάνω πρίν αγοράσω.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ παραπάνω την ίδια ερώτηση φίλε μου, είμαστε στην ίδια θέση.

Έστειλα λοιπόν ένα email στην cellcom με το ερώτημα αυτό και η απάντηση που πήρα είναι η εξής:

 

"Καλησπέρα,

 

Η Εγγύηση που παρέχεται στην Ελλάδα είναι πλήρης για τις συσκευές που

προορίζονται για την Ελληνική αγορά και έχουν αγοραστεί από επίσημο

προμηθευτή.

Συσκευές που προορίζονται για άλλη χώρα, για ορισμένες βλάβες υπάρχει

περίπτωση να πρέπει να σταλούν στη χώρα για την οποία προορίζονται για να

επισκευαστούν εντός εγγύησης καθώς ενδέχεται να υπάρχουν διαφορές στα

ανταλλακτικά καθώς και στο Λογισμικό.

Η Χώρα προέλευσης μπορεί να βρεθεί από το service, μέσω του σειριακού

αριθμού της συσκευής. Πρακτικά, εύκολος τρόπος εντοπισμού είναι η γλώσσα των

οδηγιών χρήσης που περιέχονται στην συσκευασία. Εάν η συσκευή προορίζεται

για Ελλάδα, θα πρέπει αυτές να είναι στα Ελληνικά.

 

Με εκτίμηση,

 

Δημήτρης Στυλιανίδης"

 

 

Είναι λίγο θολό το τοπίο απο ότι κατάλαβα, θα το εξετάσω λίγο παραπάνω πρίν αγοράσω.

 

 

 

Εστειλα και εγω μήνυμα σε ένα μαγαζί που έχει κινητά και ελληνικής και ευρωπαικης εισαγωγής και μου απαντησαν το παρακάτω:

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως τα προϊόντα Motorola RAZR XT910 με το διακριτικό GR είναι ελληνικής εισαγωγής και για τεχνική υποστήριξη απευθύνεστε αποκλειστικά και μόνο στην αντιπροσωπεία της Motorola.

 

Το προϊόν χωρίς το διακριτικό GR είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής, έχει ελληνική γλώσσα και ελληνικό manual και μπορείτε να απευθύνεστε για τεχνική υποστήριξη στην Cellcom, που είναι επίσημη αντιπροσωπεία της Motorola στην Ελλάδα, ενώ ο χρόνος Εγγύησης που προβλέπεται επισήμως, είναι στα 2 (δύο) έτη για το τηλέφωνο, ενώ περιορίζεται στους 6 μήνες για όλα τα αξεσουάρ και τη μπαταρία και 3 μήνες για κάρτες μνήμης.

 

Αυτό σημαίνει ,ότι διαθέτει όλα εκείνα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τους κανόνες ασφαλείας οι οποίοι απαιτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την νομοθεσία (επίσης Ελληνικό μενού και εγχειρίδιο χρήσης στην Ελληνική γλώσσα ).

 

Όντως ειναι λίγο θολό το τοπίο. Όσον αφορά το MEDIΑ MARKT ειναι όντως η καλύτερη λύση απλά δεν κάνει αποστολές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη, αλλά δεν βλέπω κάτι το θολό στο θέμα της εγγύησης. Πουθενά δεν σας λένε ότι αν δεν είναι ελληνικής εισαγωγής δεν σας δίνουν εγγύηση. Η εγγύηση υπάρχει και είναι πανευρωπαική.

 

ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΖΗΤΗΜΑ ΤΟΥ BROWSER στην 4.0.4 , δοκιμάστε από τις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσετε την javascript και αν ξαναδείτε έστω και απειροελάχιστο λαγκ, να μου γράψετε.

Ο browser είναι τέλειος!!!

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχει κάποιος επιχειρήσει με επιτυχία nandroid restore από CWM? Φοράω aokp πάνω σε 2.3.6 φυσικά και θέλω να γυρίσω σε stock για να κάνω την αναβάθμιση όταν με το καλό βγει. Εννοείται ότι το nandroid είναι δικό μου. Να το κάνω λέτε η είναι πιο ασφαλές μέσω rsd? Έχει πάρει το μάτι μου και ένα RAZR restore utilities (κάπως έτσι νομίζω λέγεται). Τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχει κάποιος επιχειρήσει με επιτυχία nandroid restore από CWM? Φοράω aokp πάνω σε 2.3.6 φυσικά και θέλω να γυρίσω σε stock για να κάνω την αναβάθμιση όταν με το καλό βγει. Εννοείται ότι το nandroid είναι δικό μου. Να το κάνω λέτε η είναι πιο ασφαλές μέσω rsd? Έχει πάρει το μάτι μου και ένα RAZR restore utilities (κάπως έτσι νομίζω λέγεται). Τι προτείνετε?

 

Εγώ πίνω νερό στο όνομα το CWM. Δύο φορές με έχει σώσει. Κάντο άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα καμια προταση για θηκουλα κ κανενα αλλο αξεσουαρ που να αξιζει το παιρνω το σαββατο το κινητο γιατι εχω δει στην αγορα τουλαχιστον θεσσαλονικη τιποτα κανενας να χεσω..... τα iphone τους μας εχουν πρηξει τα κακαλα...... συγνωμη κιολας δηλαδη
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα καμια προταση για θηκουλα κ κανενα αλλο αξεσουαρ που να αξιζει το παιρνω το σαββατο το κινητο γιατι εχω δει στην αγορα τουλαχιστον θεσσαλονικη τιποτα κανενας να χεσω..... τα iphone τους μας εχουν πρηξει τα κακαλα...... συγνωμη κιολας δηλαδη

λινκ και λινκ

απαυτες εχω την δευτερη και ειναι παρα πολυ καλη, αλλα ειμαι σιγουρος οτι η 1η θα ειναι ακομη καλυτερη

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα απεκτησα το xt910. Προσπαθησα να κανω αναβαθμηση και μου εβγαλε μια ενημερωση μεγεθους 96.6 mb. Την κατεβασα, το κινητο εκανε επανεκινηση αλλα κατα την διαρκεια εγκαταστασης εμφανιστηκε ενα android με ενα θαυμαστικο πανω απο το κεφαλι, η αναβαθμιση διακοπηκε το τηλεφωνο ανοιξε και παλι κανονικα με την εκδοση 2.3.5 και εμφανιστηκε μια ειδοποιηση που ελεγε οτι απετυχε η αναβαθμιση. Τρεχει κατι; Υπαρχει καποιο προβλημα; :wacko:

Καταρχην, γενικος κανονας, καλυτερα να εισαι συνδεδεμενος σε καποιο wifi δικτυο για να κανεις την αναβαθμιση. Δεν ξερω αν ησουν ή οχι, γενικα το λεω.

 

Πηγαινε στις ρυθμισεις> σχετικα με το τηλεφωνο> ελεγχος για ενημερωσεις (καπως ετσι το λεει, ειναι η πρωτη επιλογη) και δες αν στην εμφανιζει ξανα την ενημερωση. Αν ναι, δοκιμασε να την ξανακανεις. Αν οχι, δεν ξερω τι να σου πω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

με wifi το εκανα. το ξαναδοκιμασα 3 φορες αλλα και παλι το ιδιο!

Δοκίμασε να βγάλεις κάρτα σιμ και κάρτα μνήμης κάνε restart και μετά ξαναπροσπάθησε.

Περίεργο πάντως αυτό που αντιμετωπίζεις.... Μπορεί να είναι πρόσκαιρο πρόβλημα του σέρβερ της μοτορόλα και να μην έχει σχέση με το κινητό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις κάρτα σιμ και κάρτα μνήμης κάνε restart και μετά ξαναπροσπάθησε.

Περίεργο πάντως αυτό που αντιμετωπίζεις.... Μπορεί να είναι πρόσκαιρο πρόβλημα του σέρβερ της μοτορόλα και να μην έχει σχέση με το κινητό.

 

απο οτι καταλαβα τελικα το προβλημα ειναι οτι το κινητο ειναι rooted. το αγορασα μεταχειρισμενο και δεν μου ειπαν καν γι αυτο. ελεος. το καταλαβα επειδη εχει το superuser εγκατεστημενο. αυτο ηταν. ειμαι ασχετος απο αυτα και δεν ξερω τι να κανω τωρα. με αυτη τη λογικη δεν θα μπορεσω να παρω και ics, σωστα;

MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,μολις απεκτησα κι εγω το συγκεκριμενο κινητο και ειναι απιστευτο σε ολα του και σαν τιμη (349 mm ρεντης ασπρο) και σαν δυνατοτητες,τωρα στο θεμα μας,δε ξερω αν εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες αλλα υπαρχει καποιο προβλημα-θεμα με την οθονη του,το παρατηρησα τυχαια χθες νυκτα οταν σε απολυτο σκοταδι εβλεπα trailers youtube,σε σημεια που ηταν dark σκηνες δηλαδη μαυρο φοντο παρατηρησα κατι σαν σημαδια-μουτζουρες πιο μαυρου χρωματος αλλα πιο εντονα απο το μαυρο της οθονης,στην αρχη σκεφτηκα πως ειναι ιδρωτας απο τα χερια μου,μετα σκεφτηκα πως θερμαινεται λογω ζεστης και συνεχους φορτωσης αλλα τελικα οπως διαβαζω ειναι bug(?) το οποιο κατα 70% ολοι οι κατοιχοι του συγκεκριμενου μοντελου το εχουμε.Η αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα σπαστικο μιας και σε συνθηκες απολυτου σκοταδιου και βλεπωντας ταινειες η φωτο με την φωτεινοτητα στο economy φαινονται και τα σχετικα σημαδια της οθονης....παραθετω και καποια Links

 

https://forums.motorola.com/posts/b02c502aee?commentId=551751#551751

http://androidforums.com/motorola-droid-razr/453143-weird-dark-spots-screen.html

Φωτο http://i558.photobucket.com/albums/ss24/N05M0K1N9/razrscreenflaw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα σημάδια της φωτογραφίας είναι υπερβολικά πολλά. Γενικά το έχουν όλα τα RAZR όπως και το δικό μου, αλλά τουλάχιστον σε εμένα ίσα που μπορείς να παρατηρήσεις κάποια λίγα σημαδακια σε συνθήκες φωτισμού παρόμοιες με αυτές που περιγράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ευτυχως ειναι ελαχιστα κατω αριστερα και λιγο στη μεση αλλα οπως και να το κανουμε 349 ευρω και να σε ξενερωνει οποτε το βλεπεις το συγκεκριμενο προβλημα ειναι βλακεια....τι να πουν κι αυτοι που εσκασαν 600αρες και 700αρες που οταν θελουν να δουν καμια ταινια βαζουν κλαμματα που φαινεται συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα τελικα το προβλημα ειναι οτι το κινητο ειναι rooted. το αγορασα μεταχειρισμενο και δεν μου ειπαν καν γι αυτο. ελεος. το καταλαβα επειδη εχει το superuser εγκατεστημενο. αυτο ηταν. ειμαι ασχετος απο αυτα και δεν ξερω τι να κανω τωρα. με αυτη τη λογικη δεν θα μπορεσω να παρω και ics, σωστα;

Α, ναι, μπορει να ειναι και αυτο.

Καλυτερα ρωτησε τον πωλητη σου πως να αφαιρεσεις το ρουτ, μιας και αυτη τη στιγμη εισαι εκτος εγγυησης. Φανταζομαι οτι στο πουλησε με εγγυηση το κινητο...:rolleyes:

 

Η αλήθεια είναι ότι τα σημάδια της φωτογραφίας είναι υπερβολικά πολλά. Γενικά το έχουν όλα τα RAZR όπως και το δικό μου, αλλά τουλάχιστον σε εμένα ίσα που μπορείς να παρατηρήσεις κάποια λίγα σημαδακια σε συνθήκες φωτισμού παρόμοιες με αυτές που περιγράφεις.

 

Εχει παρατηρηθει αυτο. Ειναι ας πουμε προβλημα των amoled οθονων. Οχι μονο στο razr. Φαινεται μονο στο πολυ σκοταδι και με χαμηλα το φωτισμο.

Καλα, δεν νομιζω οτι ειναι κατι φοβερο, ποτε δεν με ενοχλησε. Αντιστοιχα, στις ips οθονες, οπως στο ipad υπαρχει διαχυση φωτος απο τις ακρες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

το κινητο το εκανα unroot!!! αρα το προβλημα θα επρεπε να ειχε λυθει και η ενημερωση να γινει, σωστα; εσεις πως την κανατε;
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...