Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάντρα είναι η μάντρα, ο φράχτης , το συρματόπλεγμα, το όριο του στρατοπέδου. Ο όρος μαντραπήδα είναι όταν φευγεις σκαστος, χωρίς άδεια, κοινώς πηδάς τη μάντρα.

 

δηλαδη οταν καποιος πει εκανα μαντρα σημαινει οτι πηδηξε τη μαντρα του στρατοπεδου και εφυγε σκαστος;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έκανα μαντραπήδα ναι αυτό σημαίνει (αν και σπάνια πηδάς μάντρα,συνήθως απ την πόρτα βγαίνεις αν ο σκοπός είναι φιλαράκι σου)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε πότε περίπου μπαίνει η Δ' ΕΣΣΟ του Ιουλίου; Θα καταταγώ στο στρατό με αυτή την ΕΣΣΟ, αλλά θέλω να ξέρω πότε στο περίπου μέσα στον Ιούλιο πότε θα μπει.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε πότε περίπου μπαίνει η Δ' ΕΣΣΟ του Ιουλίου; Θα καταταγώ στο στρατό με αυτή την ΕΣΣΟ, αλλά θέλω να ξέρω πότε στο περίπου μέσα στον Ιούλιο πότε θα μπει.

 

Συνήθως οι ΕΣΣΟ μπαίνουν το πρώτο 10ήμερο του μήνα. Πέρσι αν θυμάμαι καλά ήταν 8-11 Ιουλίου. Εκεί υπολόγιζέ το και για φέτος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω,προσπαθώ να πάω στο στρατόπεδο Χαιδαριού σδβ αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται μέσο μετρο/ λεωφ. , μήπως ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω,προσπαθώ να πάω στο στρατόπεδο Χαιδαριού σδβ αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται μέσο μετρο/ λεωφ. , μήπως ξέρει κανείς?

 

Μπορείς να πας με μετρό, στον Άγιο Αντώνιο και από 'κει να πάρεις λεωφορείο, νομίζω το 750 προς Αττικό Νοσοκομείο ή το Α15/Β15 προς Δάσος Χαϊδαρίου. Το στρατόπεδο είναι δίπλα στο νοσοκομείο.

Το μόνο μειονέκτημα ότι λεωφορεία δε περνούν συχνά προς τα 'κει..

Κάνε μια ερώτηση και στο 18185 για πιο σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα στρατόπεδα στη πατρα τι λένε;μάλλον πάω για κατεξαιρεση μετάθεση στην πατρα αλλά δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκεί.μου ειπαν οτι είναι δυο στρατόπεδα.τι λέει απο υπηρεσίες και εμποκες γενικά;
Link to comment
Share on other sites

:happy:Παιδια καλησπερα...ο ξαδερφος μου ειναι μονιμος στην αεροπορια στην παρνηθα και παιρνει μεταθεση για ζουμπερι..ξερει κανεις για το κλιμα εκει;;;;
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο ΚΕΠ είναι μάχιμη μονάδα και ιδιαίτερα απαιτητική. Το ΚΕΔΑ/Ζ είναι από σχετικά χαλαρή έως διακοπές κατάσταση, ανάλογα με την ειδικότητα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι έχει τρέξιμο. Η ασφάλεια θα έχει φόρτο λόγω του ότι παραθερίζουν αρκετοί υψηλόβαθμοι.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...λογικα το χειμωνα θα ναι οκ....του ανακοινωσαν οτι θα παει η ζουμπερι η γνα...με το πιο πιθανο για ζουμπερι....παιρνει μεταθεση μετα απο 10 χρονια στο 2ο ΚΕΠ
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μονάδα αναφέρεσαι; Τα off είναι σχετικά για το μόνιμο προσωπικό. Δικαιούται συγκεκριμένες μέρες άδειας και off μετά από υπηρεσία. Δεν είναι θέμα διοικητή. Συνήθως αυτά τα καθορίζουν οι προσωπάρχες ή/και οι μοίραρχοι.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ζουμπερι....το καλοκαιρι τωρα δικαιουται αδεια;;;;α και κατι αλλο...ισχυει οτι η πολ.αεροπορια βαζει συγκοινωνια απο εθνικη αμυνα προς ζουμπερι;;;
Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει δικαιούται άδεια; Εφόσον είναι μόνιμο προσωπικό έχει στη διάθεσή του συγκεκριμένο αριθμό ημερών κανονικής άδειας και αναλόγως την περίπτωση υπάρχουν και ειδικές άδειες. Αν είναι 10 χρόνια στην ΠΑ θα πρέπει να τα γνωρίζει αυτα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα υπάρχει υπηρεσιακό, δεν είμαι όμως σίγουρος για την αφετηρία. Για το 2ο ΚΕΠ γνωρίζω καλά ότι έχει από το ΓΝΑ στις 5.30 κάθε πρωί.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

εψαξα και στο ιντερνετ για το κεδα/ζ και διαβασα πολλα σχολια..αλλοι λεγανε οτι ειναι μοναδα αισχος...με πολυ αγγαρεια και αλλοι οτι απλα περνανε ζαχαρη...και ειναι γενικα μια βυσματικη μοναδα...κατα ποσο ισχυει αυτο???
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση αν ισχύει κάτι τέτοιο, αφορά κυρίως τους στρατεύσιμους, άντε και κάποιους ΕΠΟΠ. Αλλά δεν νομίζω για το μόνιμο προσωπικό να είναι άσχημα τα πράγματα σε οποιοδήποτε ΚΕΔΑ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Από όσο ξέρω, δικαιούμαι μειωμένη θητεία 8 μηνών στο στρατό ξηράς, επειδή είμαι ο μόνος γιος θανόντος γονέα.

Εδώ και 2 χρόνια, πάσχω από κατάθλιψη και μη καθορισμένη οργανική ψύχωση και γι'αυτό το λόγο με παρακολουθεί ψυχίατρος. Παίρνω ένα αντιψυχωσικό και ένα αντικαταθλιπτικό.

Λόγω του ότι δεν δίνουν εύκολα την απαλλαγή, θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο πιθανόν είναι να βγω τουλάχιστον Ικανότητας 4 για να γλιτώσω τα όπλα και τις αυξημένες υποχρεώσεις μέσα στο στρατό ξηράς??

 

Και κάτι τελευταίο.

Γίνεται να πάρω νόμιμα μετάταξη από τον στρατό ξηράς, σε έναν άλλο κλάδο των ενόπλων δυνάμεων (π.χ. πολεμικό ναυτικό)?? Βλέπετε έχω απολυτήριο λυκείου 19,3 , έχω πάρει δίπλωμα το πληροφορικής keycert καθώς και το Proficiency στα αγγλικά. Μου είπαν ότι μπορώ να πάω στη στρατολογική υπηρεσία και να κάνω αίτηση μετάταξης, επισυναπτόμενη με όλες τις γραμματικές μου γνώσεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης Παπαδημητρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Από όσο ξέρω, δικαιούμαι μειωμένη θητεία 8 μηνών στο στρατό ξηράς, επειδή είμαι ο μόνος γιος θανόντος γονέα.

Εδώ και 2 χρόνια, πάσχω από κατάθλιψη και μη καθορισμένη οργανική ψύχωση και γι'αυτό το λόγο με παρακολουθεί ψυχίατρος. Παίρνω ένα αντιψυχωσικό και ένα αντικαταθλιπτικό.

Λόγω του ότι δεν δίνουν εύκολα την απαλλαγή, θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο πιθανόν είναι να βγω τουλάχιστον Ικανότητας 4 για να γλιτώσω τα όπλα και τις αυξημένες υποχρεώσεις μέσα στο στρατό ξηράς??

 

Αφού έχεις το συγκεκριμένο ιστορικό είναι το πιο εύκολο πράγμα να πάρεις αναβολή,απλά για να σου δώσουν χαρτί απόλυσης πρέπει να γίνει αυτό 2-3 φορές.Να αξιολογήσουν δηλαδή ότι σε βάθος χρόνο(5-6) χρόνια που είναι αυτες οι αναβολές ότι δεν μπορείς να υπηρετήσεις.

 

 

Και κάτι τελευταίο.

Γίνεται να πάρω νόμιμα μετάταξη από τον στρατό ξηράς, σε έναν άλλο κλάδο των ενόπλων δυνάμεων (π.χ. πολεμικό ναυτικό)?? Βλέπετε έχω απολυτήριο λυκείου 19,3 , έχω πάρει δίπλωμα το πληροφορικής keycert καθώς και το Proficiency στα αγγλικά. Μου είπαν ότι μπορώ να πάω στη στρατολογική υπηρεσία και να κάνω αίτηση μετάταξης, επισυναπτόμενη με όλες τις γραμματικές μου γνώσεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης Παπαδημητρίου

 

Μεταταξη για τέτοιους λόγους δεν παίρνεις παρά μόνο αν είσαι ναυπηγός/αεροναυπηγος.

κατά τα άλλα θες γνωριμίες για να το πετύχεις,η προσπάθεια όμως εννοείται ότι πρέπει να γίνει από μέρους σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...