Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο στρατοπεδο στην κερατεα πως πανε τα πραγματα ; Θεκω να παω εκει αλλα δεν εχω γνωμη για το στρατοπεδο εκει

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια.11/3 Κεπβ Θήβας,πυροβολικό...Θα ήθελα την γνώμη σας όσοι έχετε πάει εκεί!! :)

 

Φίλε μου, παρουσιάζεσαι 1 χρόνο (και μία μέρα :p) αφού παρουσιάστηκα εγώ στο ΚΕΠΒ. Υπέροχες αναμνήσεις :D

 

Λίγα πράγματα είναι αυτά που πρέπει να ξέρεις για το ΚΕΠΒ, κυρίως ότι είναι ίσως το καλύτερο (δηλ. πιο εύκολο) κέντρο νεοσύλλεκτων στην Ελλάδα (άντε, μαζί με το Ναύπλιο).

 

Εν συντομία:

 

- Επειδή το κέντρο είναι τεράστιο (1200+ άτομα ήμασταν εμείς από 1500 περίπου που έπρεπε να είναι κανονικά) τα πράγματα είναι πιο χαλαρά από τα υπόλοιπα στρατόπεδα.

 

- Να πάρεις μαζί σου sleeping bag (τουλάχιστον μέχρι περσι τα επέτρεπαν, βέβαια λίγο πριν φύγω εγώ άλλαξε ο Ταξίαρχος οπότε δεν ξέρω). Στο λέω γιατί εγώ είχα κάνει τη βλακεία να μην πάρω και αναγκάστηκα να αγοράσω από εκεί μέσα (έχει μαγαζί).

 

- Τα ΚΨΜ είναι ιδιωτικά που σημαίνει αφ'ενός ότι δεν υπάρχει υπηρεσία στα ΚΨΜ για εσάς και αφ'ετέρου ότι υπάρχουν όλα όσα μπορείς να βρεις σε μια κανονική καντίνα και με το παραπάνω. Βέβαια, αυτό ταυτόχρονα σημαίνει ότι είναι και πιο ακριβά τα πράγματα από τα κλασσικά ΚΨΜ αν και...

 

-...έτσι κι αλλιώς το φαγητό στα μαγειρία είναι πολύ καλό, δε θα έχεις θέμα αν δεν είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ περίεργος.

 

- Κινητά επιτρέπονται...στη ζούλα. Ή αλλιώς, μην το έχεις σε κοινή θέα μπροστά σε κανα λοχία και δε θα έχεις πρόβλημα.

 

- Αν μπεις στην Γ' Μοίρα, θα περάσεις ακόμα καλύτερα γιατί το κτίριο είναι καινούργιο (καλά, όχι ότι στις υπόλοιπες δε θα περάσεις καλά, λέμε τώρα)

 

- Θα εκπαιδευτείτε στα όπλα (λύσιμο-δέσιμο και αν είσαι Ι1-Ι2-Ι3 ένοπλο θα πας και για βόλη) αλλά δε χρεώνεσαι όπλο, δηλαδή δε θα έχεις όπλο υπ'ευθύνη σου. Τα βγάζουν για την εκπαίδευση και μετά τα ξαναβάζετε μέσα και τέλος. Προσωπικά σου προτείνω, αν δεν έχεις κάποιο θέμα, να πας για τη βολή και να μην το παίξεις τρελός γιατί είναι απίστευτη εμπειρία - εκτός και αν έχεις κυνηγήσει οπότε ξέρεις.

 

- Από υπηρεσίες έχεις Θαλαμοφυλίκι, Αρτοκλίβανο (φτιάχνετε το ψωμί που τρώτε), Μαγειρεία (που είναι και η πιο βαρετή/δύσκολη γιατί έχει ΠΟΛΥΥΥΥ τρίψιμο σε ταψί) και Κτιριοφύλακας.

 

Αυτά εν ολίγοις. Θα περάσεις ΖΑΧΑΡΗ, ιδιαίτερα αν πέσεις και με καλά παιδιά στο θάλαμο (ουλαμός λέγεται στο Πυροβολικό).

Για όποια άλλη πληροφορία θες στείλε μου πμ.

 

καλή θητεία! :D

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, παρουσιάζεσαι 1 χρόνο (και μία μέρα :p) αφού παρουσιάστηκα εγώ στο ΚΕΠΒ. Υπέροχες αναμνήσεις :D

 

Λίγα πράγματα είναι αυτά που πρέπει να ξέρεις για το ΚΕΠΒ, κυρίως ότι είναι ίσως το καλύτερο (δηλ. πιο εύκολο) κέντρο νεοσύλλεκτων στην Ελλάδα (άντε, μαζί με το Ναύπλιο).

 

Εν συντομία:

 

- Επειδή το κέντρο είναι τεράστιο (1200+ άτομα ήμασταν εμείς από 1500 περίπου που έπρεπε να είναι κανονικά) τα πράγματα είναι πιο χαλαρά από τα υπόλοιπα στρατόπεδα.

 

- Να πάρεις μαζί σου sleeping bag (τουλάχιστον μέχρι περσι τα επέτρεπαν, βέβαια λίγο πριν φύγω εγώ άλλαξε ο Ταξίαρχος οπότε δεν ξέρω). Στο λέω γιατί εγώ είχα κάνει τη βλακεία να μην πάρω και αναγκάστηκα να αγοράσω από εκεί μέσα (έχει μαγαζί).

 

- Τα ΚΨΜ είναι ιδιωτικά που σημαίνει αφ'ενός ότι δεν υπάρχει υπηρεσία στα ΚΨΜ για εσάς και αφ'ετέρου ότι υπάρχουν όλα όσα μπορείς να βρεις σε μια κανονική καντίνα και με το παραπάνω. Βέβαια, αυτό ταυτόχρονα σημαίνει ότι είναι και πιο ακριβά τα πράγματα από τα κλασσικά ΚΨΜ αν και...

 

-...έτσι κι αλλιώς το φαγητό στα μαγειρία είναι πολύ καλό, δε θα έχεις θέμα αν δεν είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ περίεργος.

 

- Κινητά επιτρέπονται...στη ζούλα. Ή αλλιώς, μην το έχεις σε κοινή θέα μπροστά σε κανα λοχία και δε θα έχεις πρόβλημα.

 

- Αν μπεις στην Γ' Μοίρα, θα περάσεις ακόμα καλύτερα γιατί το κτίριο είναι καινούργιο (καλά, όχι ότι στις υπόλοιπες δε θα περάσεις καλά, λέμε τώρα)

 

- Θα εκπαιδευτείτε στα όπλα (λύσιμο-δέσιμο και αν είσαι Ι1-Ι2-Ι3 ένοπλο θα πας και για βόλη) αλλά δε χρεώνεσαι όπλο, δηλαδή δε θα έχεις όπλο υπ'ευθύνη σου. Τα βγάζουν για την εκπαίδευση και μετά τα ξαναβάζετε μέσα και τέλος. Προσωπικά σου προτείνω, αν δεν έχεις κάποιο θέμα, να πας για τη βολή και να μην το παίξεις τρελός γιατί είναι απίστευτη εμπειρία - εκτός και αν έχεις κυνηγήσει οπότε ξέρεις.

 

- Από υπηρεσίες έχεις Θαλαμοφυλίκι, Αρτοκλίβανο (φτιάχνετε το ψωμί που τρώτε), Μαγειρεία (που είναι και η πιο βαρετή/δύσκολη γιατί έχει ΠΟΛΥΥΥΥ τρίψιμο σε ταψί) και Κτιριοφύλακας.

 

Αυτά εν ολίγοις. Θα περάσεις ΖΑΧΑΡΗ, ιδιαίτερα αν πέσεις και με καλά παιδιά στο θάλαμο (ουλαμός λέγεται στο Πυροβολικό).

Για όποια άλλη πληροφορία θες στείλε μου πμ.

 

καλή θητεία! :D

 

Αδερφε σε ευχαριστώ πολύ με καλυψες πλήρως ειλικρινά!!!Τι αλλη απορια να χω...αν μου ρθει καμια απορια θα σου στείλω.Να σαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, 3η μοίρα ΚΕΠΒ, ζωαρα. Η λεγόμενη και ξενοδοχείο. Με αμέτρητες (που λέει ο λόγος) ώρες πινγκ πονγκ. Τα υπόλοιπα όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω. Και πολύ περπάτημα μέχρι να φτάσετε στο πεδίο βολής. Α, εγώ είχα μπει Μάιο του 2008. :)
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουαριος 2008. Τελευταιο σπιτακι πριν τα συρματα κατω απο την πυλη του τάγαρη (δεν θυμαμαι μοιρα). Κοιμομασταν οτι ωρα θελαμε και ξυπνουσαμε μετα τις 10 το πρωι. Δεν μαθαμε ουτε οπλοασκησεις. Οι αξιωματικοι ερχονταν μετα τις 10 σε εμας και πινανε απλα καφε. Κοινως ηταν οτι καλυτερο μπορουσα να φανταστω για σχεδων 2 μηνες που εμεινα, πριν φυγω για την 107 Α/Κ ΜΜΠ-ΠΕΠ ΔΙΔΥΜΟΤΟΙΧΟΥ. Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

αληθεια κανεις απο 80 εαρμεθ εδω?266 σειρα.

 

παντως Θηβα ηταν ανεκαθεν καλα,μονο για κοριους ακουγα παλιοτερα οτι ειχαν θεματα.κατα τα αλλα πολυ καλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, Θήβα=ζωάρα! Μια χαρά θα περάσεις! (325 σειρά εγώ)

Μόνο για το φαγητό δεν νομίζω πως μπορεί να μιλήσει κανείς σίγουρα. Εμάς δεν ήταν καλό ας πούμε αλλά αυτό αλλάζει από σειρά με σειρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, Θήβα=ζωάρα! Μια χαρά θα περάσεις! (325 σειρά εγώ)

Μόνο για το φαγητό δεν νομίζω πως μπορεί να μιλήσει κανείς σίγουρα. Εμάς δεν ήταν καλό ας πούμε αλλά αυτό αλλάζει από σειρά με σειρά.

 

Ο Ταξίαρχος που έχουν τώρα (πήγε πέρσι τον Απρίλη) ήταν από την αρχή πολύ κολλημένος με το θέμα της διατροφής των φαντάρων.

Όσο ήταν ο προηγούμενος τρώγαμε κάτι ζελεδάκια Στεργίου για γλυκό και όταν τα είδε είπε ότι δεν είναι γλυκό αυτό το πράγμα και την ημέρα που φεύγαμε είχαμε...καταϊφι! χαχαχα

 

Αφού είχε τέτοιο κόλλημα με το φαγητό που έκανε όλη την ώρα επισκέψεις στα μαγειρεία και τον λέγαμε χαϊδευτικά Ταψίαρχο (καλά...όχι μπροστά του εννοείται :p)

 

Μια φορά έπλενα και έρχεται δίπλα μου, δεν τον κατάλαβα γιατί νόμιζα ότι ήταν ο άλλος φαντάρος που πλέναμε και του λέω "κάτσε ρε πιο κει θα σε βρέξω" και τον πιάσανε τα γέλια. Εννοείται φυσικά πως μετά δεν ήξερα πού να κρυφτώ χαχαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό περί ταξίαρχου και φαγητού.

 

Τελευταία εβδομάδα στην οποία κάναμε και εξαντλητικές πρόβες για την ορκομωσία, σκάει μύτη ο ταξίαρχος κατά της 11+ και βλέπει ότι το δεκατιανό δεν είχε μοιραστεί ακόμη.

Αυτό συνέβαινε πάντα εντομεταξύ, δε μοίραζαν ποτέ στην ώρα του το δεκατιανό.

 

Μαζεύει ο τύπος τους λοχίες που ήταν εκεί και τους βάζει μία φωνή που παίζει να ακούστηκε μέχρι το κέντρο της θήβας.

"Ξέρετε γιατί λέγετε δεκατιανό; Γιατί πρέπει να μοιράζετε στις 10. Μοιράστε τα προγεύματα τώραααα"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις 13/2 ορκίστηκα στη Θήβα. Ήμουν στην 2η μοίρα στη β πυροβολαρχια που είχε το μειονέκτημα να μην εχει ζεστό νερό εντός του κτηρίου και έπρεπε να πάμε σε ένα άλλο 50μ πιο μακριά με αποτέλεσμα πολλοί να αρρωστησουμε αφού βγαίναμε στο... χιόνι.

 

Κατα τ άλλα ζωάρα. Και sleeping bag επιτρέπονται και smartphones μπορείς να έχεις χωρίς να προκαλείς, εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα το Note. Επίσης μην βγάλετε ακτινογραφία θώρακα, θα σας πανε μια μέρα βόλτα στο 414 με λεωφορείο. Εμείς ούτε παρέλαση δεν κάναμε λόγω περιορισμένου χρόνου αφού λόγω εκλογών μπήκαμε 28/1 και χιονιζε για τρεις μερες με πολυ χιόνι στρωμένο όπου είχαν παραλύσει σχεδόν τα πάντα. Μόνο βολή, καμία σχέση με όσα έκανε φίλος μου στο Μεσολόγγι. Είναι ευτύχημα να είσαι στη Θήβα κέντρο. Και το φαγητό καλό σε γενικές γραμμές.

 

Η 3η μοίρα είναι ξενοδοχείο αλλά έχει το τίμημα να έχει έναν υπολοχαγό λίγο... κάπως.

 

Τώρα είμαι με 5ημερη τιμητική επιπλέον λόγω... Ελδυκ.

Link to comment
Share on other sites

'Ηρθε και εμένα η σειρά μου. 10/3 στην Αυλώνα (Τεθωρακισμένα). Καλή θητεία σε όλους μας όσους μπαίνουμε. Μιας και ρώτησε ο φίλος παραπάνω για Θήβα, να ρωτήσω και εγώ για Αυλώνα ; Thnx.
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή πολίτες..κανένας που να πηγαίνει Σπάρτη να τον πάρουμε εδώ πάνω ???

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν κάποιος μπαίνει φαντάρος τι πρέπει να έχει μαζί του ; πολλά άτομα παίρνουν πολλά πράματα άχρηστα κ δεν τα χρησιμοποιούν . Εσείς τι προτείνετε ; να έχει κάποιος όταν πρωτο μπαίνει στον στρατό !. Ολοι μου είπανε τα απολύτως απαραίτητα και άλλοι μου είπανε ότι πήραν πολλά και τελικa ούτε που τα χρειάστηκαν !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν κάποιος μπαίνει φαντάρος τι πρέπει να έχει μαζί του ; πολλά άτομα παίρνουν πολλά πράματα άχρηστα κ δεν τα χρησιμοποιούν . Εσείς τι προτείνετε ; να έχει κάποιος όταν πρωτο μπαίνει στον στρατό !. Ολοι μου είπανε τα απολύτως απαραίτητα και άλλοι μου είπανε ότι πήραν πολλά και τελικa ούτε που τα χρειάστηκαν !

 

 

Οπωσδηποτε εσωρουχα, καλτσες, ταλκ για τις αρβυλες και ξυριστικα.

κινητο χωρις καμερα με καλη αυτονομια.

Τουλαχιστον 3 λουκετα.

Sleeping Bag και σεντονι σε διακριτικο χρωμα.

Καλο ειναι να μην εχεις μαζι σου πραγματα αξιας γιατι κυκλοφορουν πολλα αρπακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και καμιά 20αριά ζευγάρια μιας χρήσης θα σε βοηθήσουν :rolleyes:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε εσωρουχα, καλτσες, ταλκ για τις αρβυλες και ξυριστικα.

κινητο χωρις καμερα με καλη αυτονομια.

Τουλαχιστον 3 λουκετα.

Sleeping Bag και σεντονι σε διακριτικο χρωμα.

Καλο ειναι να μην εχεις μαζι σου πραγματα αξιας γιατι κυκλοφορουν πολλα αρπακτικα.

 

επίσης νυχοκόπτη και όχι ψαλίδι, φακό, πάτους (οι σιλικόνης αν και ακριβοί εμένα δεν με βόλεψαν). Κάλτσες για μένα μην πάρεις χακί...τσάμπα θα τις πάρεις μιας και μετά δεν θα τις φοράς...Τέλος πάρε κανά gel τύπου detol για να χεις να καθαρίζεις τα χέρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και καμιά 20αριά ζευγάρια μιας χρήσης θα σε βοηθήσουν :rolleyes:

 

γάντια μίας χρήσης θέλεις να πεις ;. Το κινητό σίγουρα να είναι χωρίς κάμερα ;. Άμα πάρω ενα κινητό και το ανοίξω και βγάλω την κάμερα θα μου το πάρουν ;. Δεν αντέχεται να πάρω ενα παλιό κινητό χωρίς internet ! Θέλω και internet και ράδιο ! Το να πάω να πάρω μια συσκευή χωρίς κάμερα μόνο για internet και ράδιο δεν θέλω να σκασω τζάμπα λεφτά για αυτο το λέω. Όσο για το σεντόνι το χακι το λες ; για μέσα στο sleeping bag ; επίσης είναι ακριβά τα sleeping bag ; δεν έχω ιδέα δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε !. όσο για τα αντίσηπτικα detol επειδη έχω περάσει ενα είδος εκζεματος στα χέρια από την πάνω μεριά και είναι κατά κόκκινα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιήσω , υπάρχει κάτι που να μην έχει οινόπνευμα ;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γάντια μίας χρήσης θέλεις να πεις ;. Το κινητό σίγουρα να είναι χωρίς κάμερα ;. Άμα πάρω ενα κινητό και το ανοίξω και βγάλω την κάμερα θα μου το πάρουν ;. Δεν αντέχεται να πάρω ενα παλιό κινητό χωρίς internet ! Θέλω και internet και ράδιο ! Το να πάω να πάρω μια συσκευή χωρίς κάμερα μόνο για internet και ράδιο δεν θέλω να σκασω τζάμπα λεφτά για αυτο το λέω. Όσο για το σεντόνι το χακι το λες ; για μέσα στο sleeping bag ; επίσης είναι ακριβά τα sleeping bag ; δεν έχω ιδέα δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε !. όσο για τα αντίσηπτικα detol επειδη έχω περάσει ενα είδος εκζεματος στα χέρια από την πάνω μεριά και είναι κατά κόκκινα δεν θα μπορω να το χρησιμοποιήσω , υπάρχει κάτι που να μην έχει οινόπνευμα ;

 

Ναι γάντια μιας χρήσης εννοούσα. Εγώ είχα ένα Νόκια με σύνδεση στο Internet χωρίς κάμερα ήμουν μια χαρά άπλας. Το σεντόνι ναι χακί είναι μία πολύ καλή λύση. Για sleeping bag τιμές δνε ξέρω, χρησιμοποιούσα αυτό που είχε πάρει ο αδερφός μου, καθώς μπήκαμε με 1 χρόνο διαφορά στο στρατό περίπου. Αντισηπτικό χωρίς οινόπνευμα δεν ξέρω άμα υπάρχει.

 

Τώρα που ανέφερες εκζεμά, να πω και γω τη δική μου ιστορία. Είχα χρόνια έκζεμα στα πόδια, με έντονη φαγούρα (κνησμό). Είχα πάει σε 2-3 ιδιώτες γιατρούς σε διαφορετικές χρονικές στιγμές χωρίς αποτέλεσμα. Στο 401 ΓΣΝ της Αθήνας, μου έδωσε 2 κρέμες η δερματολόγος σε 1.5 εβδομάδα είχαν εξαφανιστεί στις 4 εβδομάδες ήταν σαν να μην υπήρχαν. Κάτι δηλαδή που με ενοχλούσε επί 5ετία+ λύθηκε σε 1.5 εβδομάδα στο στρατό!

 

Οπότε ότι πρόβλημα υγείας έχετε το αναφέρεται άμεσα κατά την παρουσίαση, επίσης να έχετε βγάλει την ακτινογραφία θώρακος γιατί δεν αξίζει η ανομονή που θα φάτε. Επίσης σημείωση, όσοι πέρνετε φαρμακά καθημερινα (πχ θυρεοειδή, άσθμα κτλπ, όχι depon, panadol) να έχετε μαζί σας χαρτί γιατρού που σας τα έχει συνταγογραφήσει πρόσφατα, αλλιώς θα κατασχεθούν, τουλάχιστον στο κέντρο.

 

Ένα καλό άρθρο για το τι θα χρειαστείς υπάρχει εδώ, http://www.neolaia.gr/2014/09/10/ti-tha-xreiastw-sto-kedro-fadaros/

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρε και ενα mp3 player, γιατι χωρις μουσικη ειδικα τις πρωτες μερες δεν παιζει να κοιμηθεις με τοση φασαρια στο θαλαμο. Επισης να εχεις μαζι σου κερματα, θα χρειαστουν τις πρωτες μερες για νερα, καφεδες κλπ απο τα μηχανηματα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε εσωρουχα, καλτσες, ταλκ για τις αρβυλες και ξυριστικα.

κινητο χωρις καμερα με καλη αυτονομια.

Τουλαχιστον 3 λουκετα.

Sleeping Bag και σεντονι σε διακριτικο χρωμα.

Καλο ειναι να μην εχεις μαζι σου πραγματα αξιας γιατι κυκλοφορουν πολλα αρπακτικα.

 

Αυτό με το κινητό με κάμερα εξαρτάται από το κέντρο. Κάποια είναι πιο αυστηρά κάποια άλλα κάνουν πως δεν το βλέπουν αν δεν είσαι προκλητικός και δε βγάζεις selfies την ώρα της αναφοράς (ναι... το έζησα κι αυτό...)

 

Για τα πράγματα αξίας, εντάξει μην πάρεις και το laptop σου αλλά αν έχεις λουκετάκια είσαι σχετικά ΟΚ - προτείνω αυτά με τους κωδικούς και όχι με κλειδιά για να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα να κουβαλάς.

 

Επίσης, αυτό που λέει ο moutsa για το διακριτικό χρώμα, είναι σημαντικό.

Στο κέντρο που παρουσιάστηκα ήταν ένας με sleeping bag... Tweety & Sylvester. Και ενώ κανονικά ******* το τι χρώματα ή σχεδιάκια έχουν τα πράγματα του άλλου, στη συγκεκριμένη περίπτωση ήμασταν γκαντέμηδες και το είδαν σε βραδινή έφοδο και μας απαγόρεψαν να χρησιμοποιούμε sleeping bag όλοι.

 

Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να συνηθίσεις με το στρατό - ένας κάνει τη *******, ΟΛΟΙ την πληρώνουν.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόματε κόσμια

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που αναφερθηκε η τουαλετα... κωλοχαρτο να παρεις! Δεν κανω πλακα. Στη σειρα μου (Θηβα) ειχε ξεμεινει το κυλικειο απο τη 2η μερα! Η μιση μοιρα προσπαθουσε να δανειστει απο την αλλη μιση!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειναι κανεις αλλος για ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗ εφοδιασμου - μεταφορων ? 10/3 ξεκινα το πανηγυρι τι παιζει κατω σαν ΚΕΝ ? Κανεις αλλος που να μπαινει αααα και πως συμφερει να παμε ρε παιδια απο κατερινη ? κτελ / τρενο ?
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...