Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω πάντως τις έχω πάρει στο νούμερο μου, έβγαλα αυτους που είχαν μεσα και έβαλα αυτούς που αγόρασα... Να ξέρεις ότι μέχρι να μαλακώσεί η αρβυλα θα σε ενοχλεί μετα θα είσαι οκ. Α πάρε 2 ζευγάρια κορδονια να σου βρίσκονται

 

 

Για να μαλακωσει μπορει να παρει και να βαζει λιπος φωκιας ...

Επισης να αφηνεις κενη μια τρυπα στη μεση , για να κανει σπασιμο η αρβυλα και να μην σε χτυπαει στον αστραγαλο ;)

Πατο παρτε εσεις γιατι αν δεν κανω λαθος αυτες εχουν πλαστικους ... (???)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε μόνος σου εκείνη την στιγμή τις αρβύλες. Εγώ τις πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο και από την στιγμή που "έσπασαν" το πόδι έπαιζε αρκετά και δεν με βόλεψαν τόσο. Για να μαλακώσει ρίχνε μπόλικο από το βερνίκι του στρατού το βράδυ ώστε να μείνει ώρα στην μπότα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις αρβύλες να τις πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερο και να βάλω πάτους ή το νούμερό μου και να βάλω πάτους;;;

 

το δευτερο δλδ το νουμερο σου παρε. Εγω μπηκα τον Αυγουστο, μετραω ακομα 1 μηνα περιπου και μια χαρα με βολεψαν αυτο το ζευγαρι αρβυλες μου νο.43. την πρωτη νυχτα εβαλα σιλικονη εξωτερικα και το πρωι ειχαν μαλακωσει. επισης για πατους δεν ειναι αναγκη να καταξοδευτεις με ακριβους σιλικονης, εγω τετοιους ειχα στην αρχη, αλλα καλυτερα με βολεψαν καποιοι χοντροι υφασματινοι, αρκετα χοντροι ομως σε παχος για να μην κοβονται.

 

αυτα, καλη θητεια , και ολα ωραια θα κυλισουνε. μακαρι να ξαναπαρουσιαζομουνα απ' την αρχη, τα ζορια ειναι εκει εξω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, παρουσιαζομαι το Μαιο στα ΚΕΤΘ στην Αυλώνα και μου αναγράφεται ως σώμα το πεζικό, θα υπηρετήσω οχτώ μήνες.

Άλλαξα διευθυνση αφού έμαθα που παρουσιάζομαι, και εβαλα ενα νησι του Ιονιου, γιατι εκει ειναι το σπιτι μου, και εχω ξεκινησει και τις διαδικασιες αλλαγης διευθυνσης οσον αφορα τον στρατο. Θέλω να ρωτησω τα εξης, γιατι εχω διαβασει σε διαφορα forum και δεν εχω καταλαβει καποια πραγματα και επισης πολλοι που εχω ρωτησει και ειναι τωρα στο στρατο μαλλον εχουν γνωστους που τους εχουν βαλει σε καλες θεσεις οποτε δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα.

 

1. Ως οχτάμηνος, μετά τον ενα μηνα στο κεντρο, παιρνω μια μεταθεση για καπου (παραμεθωριο) και μετα για καπου αλλου (πχ εγω θελω Αθήνα)?

2. Γινεται αφου παρουσιαστω, εκει που σου ζητανε τι χαρτια εχεις να μου αλλαξουν σωμα και να με πανε πχ ερευνας πλήροφορικης που θελω (εχω πτυχιο πανω σε τηλεπικοινωνιες-πληροφορικη και μεταπτυχιακο πανω σε σχετικο τομέα που πηρα προσφατα και δεν τον εχεια προσκομισει εκει που εκοψα την αναβολη, καθως και μια πιστοποιηση αλλα και σοβαρη εργασιακή εμπειρια πάνω στον χωρο)

3. Επειδή προσφατα έχω κάνει εγχειριση στα ματια, ειμαι ενταξει σχετικα τωρα πια, απλα εχω μια μικρη φαρμακευτικη αγωγη, και δεν πρεπει ειμαι σε πολυ χαλια περιβαλλον, προτεινεται να το πω? ετσι ωστε να γλυτωσω καποια πραγματα? δεν θελω να παω Ι1, Ι2 με τιποτα. Γινεται να κερδισω κατι απο αυτο? Πχ να ερθω σε κανενα νοσοκομειο Αθηνα να με ελεγξουν, για να κανω και παραπανω εξετασεις?

4.Όσον αφορα μεταθεσεις εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να πας σε παραμεθωριο που ειναι Εβρος ή νησια. Πιανεται και η Κρητη σαν νησι-παραμεθωριος, επισης αν παω Κρητη ειναι χαλια? Το πιο βολικο νησι κοντα στην Αθηνα ποιο ειναι? Γιαννενα πιανεται για παραμεθωριος?

Edited by vismed
Link to comment
Share on other sites

1. Ως οχτάμηνος, μετά τον ενα μηνα στο κεντρο, παιρνω μια μεταθεση για καπου (παραμεθωριο) και μετα για καπου αλλου (πχ εγω θελω Αθήνα)?

2. Γινεται αφου παρουσιαστω, εκει που σου ζητανε τι χαρτια εχεις να μου αλλαξουν σωμα και να με πανε πχ ερευνας πλήροφορικης που θελω (εχω πτυχιο πανω σε τηλεπικοινωνιες-πληροφορικη και μεταπτυχιακο πανω σε σχετικο τομέα που πηρα προσφατα και δεν τον εχεια προσκομισει εκει που εκοψα την αναβολη, καθως και μια πιστοποιηση αλλα και σοβαρη εργασιακή εμπειρια πάνω στον χωρο)

3. Επειδή προσφατα έχω κάνει εγχειριση στα ματια, ειμαι ενταξει σχετικα τωρα πια, απλα εχω μια μικρη φαρμακευτικη αγωγη, και δεν πρεπει ειμαι σε πολυ χαλια περιβαλλον, προτεινεται να το πω? ετσι ωστε να γλυτωσω καποια πραγματα? δεν θελω να παω Ι1, Ι2 με τιποτα. Γινεται να κερδισω κατι απο αυτο? Πχ να ερθω σε κανενα νοσοκομειο Αθηνα να με ελεγξουν, για να κανω και παραπανω εξετασεις?

4.Όσον αφορα μεταθεσεις εχω ακουσει οτι πρωτα πρεπει να πας σε παραμεθωριο που ειναι Εβρος ή νησια. Πιανεται και η Κρητη σαν νησι-παραμεθωριος, επισης αν παω Κρητη ειναι χαλια? Το πιο βολικο νησι κοντα στην Αθηνα ποιο ειναι? Γιαννενα πιανεται για παραμεθωριος?

 

1) Ο οκτάμηνος κάνει τρεις μήνες στην παραμεθόριο και τους υπόλοιπους τέσσερις κάπου κοντά στον τόπο διαμονής του.

 

2) Γίνεται αλλά μετάθεση από πεζικό στο ΕΠ που είναι μικρό σώμα και θεωρείται καλό/προνομιακό θέλει βύσμα. Έπρεπε τουλάχιστον να δώσεις τα χαρτιά σου όταν έκοψες την αναβολή.

 

3)Όλοι οι στρατιώτες έχουν κάποιο Ι. I1 ονομάζεται η πλήρης σωματική ικανότητα. Πάντως για να γλυτώνεις πράγματα πρέπει να είσαι τουλάχιστον Ι3.

Αφού παρουσιαστείς και δηλώσεις το πρόβλημα ή την ευαισθησία σου θα σε στείλουν σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο όπου και θα κριθεί η σωματική σου ικανότητα, δηλαδή το Ι σου.

 

4) Τα Γιάννενα και η Κρήτη δεν θεωρούνται παραμεθόριος απ' ό,τι ξέρω. Εν πάση περιπτώσει, πιο πολλή σημασία έχει το στρατόπεδο και η μονάδα που θα πας παρά το μέρος. Αν και σου εύχομαι σε κάθε περίπτωση να γλυτώσεις τον Έβρο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Eρευνας πληροφορικής πάς μόνο είτε απευθείας είτε από Διαβιβασεις .

 

Εχουν πολυ αυστηρά κριτήρια επιλογής πέρα από μέσο,και αν κοπείς πάς Διαβιβασεις σε "παρόμοια" ειδικότητα.

 

Αν λόγω των πτυχίων κάποιος ,παρότι δεν είχε μέσο (μετράνε και σχετικές γνώσεις εκτός του μέσου) δεν σε επέλεξαν για διαβιβασεις,δύσκολα τα πραγματα.

 

Το καλύτερο λοιπόν σε τέτοια περίπτωση στο όπλο σου με ειδικότητα διαβιβαστή:wacko:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν λόγω των πτυχίων κάποιος ,παρότι δεν είχε μέσο (μετράνε και σχετικές γνώσεις εκτός του μέσου) δεν σε επέλεξαν για διαβιβασεις,δύσκολα τα πραγματα.

 

 

Τις σχετικες γνωσεις πως τις καταλαβαινουν απο εκει που εκοψα την αναβολη? Αφου δεν με ρωτησαν τιποτα. Δεν σου παιρνουν κατι σαν συνεντευξη μετα?

Link to comment
Share on other sites

Τις σχετικες γνωσεις πως τις καταλαβαινουν απο εκει που εκοψα την αναβολη? Αφου δεν με ρωτησαν τιποτα. Δεν σου παιρνουν κατι σαν συνεντευξη μετα?

 

Τι συνέντευξη, επιχείρηση είναι; :lol:

 

Κανονικά, με την αίτηση διακοπής αναβολής, θα έπρεπε να έχεις συμπληρώσει και Δελτίο Απογραφής. Δεν έδωσες;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να το δεις ηλεκτρονικώς. Νομίζω ότι γίνεται μόνο μέσω αλληλογραφίας που την παραλαμβάνεις από το Α.Τ. της περιοχής σου. Μπορεί να κάνω και λάθος, έχουν 5 χρόνια που παρουσιάστηκα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να το δεις ηλεκτρονικώς. Νομίζω ότι γίνεται μόνο μέσω αλληλογραφίας που την παραλαμβάνεις από το Α.Τ. της περιοχής σου. Μπορεί να κάνω και λάθος, έχουν 5 χρόνια που παρουσιάστηκα.

 

http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=katataxi

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια σελιδα βλεπεις ποτε και που παρουσιαζεσαι?

 

μόνο αν είσαι για αυτή την σειρά αυτή την εποχή μπορείς να το δείς είτε από το army.gr είτε από το stratologia.gr!

αν δεν είσαι προγραμματισμένος για κατάταξη σε αυτή την εσσο θα περιμένεις να ανανεωθεί το σύστημα 1 περίπου μήνα πρίν την επόμενη εσσό

Link to comment
Share on other sites

Οχι τωρα για Μαιο ειμαι, απλως δεν εχω ευκολοπροσβασιμο το Χαρτι που λεει τον ΑΣΜ μου για να τον εισαγω στην παραπανω φορμα...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

στο stratologia.gr δεν χρειάζεσαι το ΑΣΜ!μπορείς και με την ταυτότητα σου να δείς που έχεις οριστεί για κατάταξη!μπές και δές

 

Ωχ, ωραιος ρε φιλαρακι, δεν προσεξα καλα τι εγραφε. Λεει οτι θελει ΑΣΜ ή ταυτοτητα ή ΑΦΜ. Δλδ ενα απο ολα. Εγω το διαβασα στα γρηγορα και νομιζα οτι τα θελε και τα 3.

 

Εν πασει περιπτωση λεει Γ' ΕΣΣΟ (Αυγουστος). Αλλα εγω περσυ πηρα αναβολη Μαιο απο φρουραρχειο πριν την ημερομηνια που επρεπε να παρουσιαστω. Οποτε λογικα παλι Μαιο δεν θα επρεπε να ειμαι και φετος? Αφου δεν εκανα ουτε μια μερα απο την περσινη ημερομηνια...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΙΗΝ ΑΔΙΣΠΟ? ΕΙΜΑΙ ΝΑΥΤΗΣ ΚΑΙ Η ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΕΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΔΙΣΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ...

Φίλε μου αν δεις το μηνυμα μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως ειναι τα πραγματα στην αδισπο; η αν ξέρει καποιος απο το forum; Μου ήρθε μετάθεση εκεί και είμαι σωμα υλικού πολέμου. Ευχαριστώ πολύ

Edited by dekaoxtoura
Link to comment
Share on other sites

Για τεχνικο σωμα στην Πατρα εχει κανεις πληροφοριες;

Τι λεει σα σωμα κτλ για καποιον χωρις μεσο;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Για τεχνικο σωμα στην Πατρα εχει κανεις πληροφοριες;

Τι λεει σα σωμα κτλ για καποιον χωρις μεσο;

 

Καλό είναι.Στο φυλάκιο που ήμουν, οι φαντάροι ήταν κυρίως ΣΤΡ (ΤΧ) και μου λέγαν καλά λόγια για το κέντρο τους.

Γενικά, να ξέρεις πως τα σώματα είναι πιο "χαλαρά" από τα όπλα.

Καλή θητεία!

Link to comment
Share on other sites

Σαν Κέντρο είναι καλά,αλλά σχετικό είναι πλέον μετά, γιατί οι μονάδες Τεχνικού έχουν ενσωματωθεί με άλλες σαν ΤΥΠ (ταγματα υποστήριξης) και αν είσαι σε μάχιμη ταξιαρχία σε έχουν σαν καβατζα από υπηρεσίες που δεν βγαίνουν για τους άλλους τους πολύ μαχιμους. :X
Link to comment
Share on other sites

Σαν Κέντρο είναι καλά,αλλά σχετικό είναι πλέον μετά, γιατί οι μονάδες Τεχνικού έχουν ενσωματωθεί με άλλες σαν ΤΥΠ (ταγματα υποστήριξης) και αν είσαι σε μάχιμη ταξιαρχία σε έχουν σαν καβατζα από υπηρεσίες που δεν βγαίνουν για τους άλλους τους πολύ μαχιμους. :X

 

Oύτε καν καβάτζα...Κανονικά κάνουν υπηρεσίες...Απλώς τα πρωινά αράζουν συνήθως. Τα σώματα είναι καλά από την άποψη ότι είναι πιο χαλαρά σε σχέση με ιεραρχίες και τυπικούρες αλλά αν είσαι σε μάχιμη ταξιαρχία σ επάνε αίμα...Οι ΕΜ τρελαίνονται στο κουβάλημα και στις μεταφορές και παράλληλα κάνουν τις υπηρεσίες όπως όλοι εν αντιθέσει με τους ΠΖ που τα πρωινά έχουν εκπαίδευση...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όποιος είναι για Υλικού πολέμου Λαμία 2/5 ας στείλει κανένα μήνυμα!!

 

καλα θα περασεις...ηταν ενας φιλος μου και δεν ειχε κανενα προβλημα εκει...

αντε καλη θητεια να εχεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...