Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, τι το συζητάμε;Βεβαίως και να βγεις άοπλος.

 

Όσο για αυτό που λένε μερικοί περί "γιωτάδων" κτλ,μην ακούς.Στα σύνορα δεν άκουσα κανέναν να κοροιδεύει κάποιον άοπλο,μόνο εδώ στην Αθήνα κάτι κακομαθημένα.

 

έτσι λέω και εγώ!αν και θα με εξετάσουν εκεί πρώτα για να το βεβαιώσουν άσχετα από τις γνωματεύσεις που έχω!

ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έτσι λέω και εγώ!αν και θα με εξετάσουν εκεί πρώτα για να το βεβαιώσουν άσχετα από τις γνωματεύσεις που έχω!

ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

δηλαδη η εγχειρηση η αοπλος?και το συζητας κιολας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ο γιατρός μου το είπε να βγώ! μια βολή μου λέει να ρίξεις και να τρανταχτεί ο ώμος πάς για χειρουργίο!τώρα τι να σας πώ;να κάνω και τσάμπα χειρουργείο;;;λέτε;;

 

Στην περίπτωσή σου μπορείς να βγεις ένοπλος και απλά να κάνεις σκοπιά, και όχι βολές, γίνεται. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα...

Πιό εύκολα θα σου πειραχτεί ο ώμος με την επαναλαμβανόμενη κίνηση της σφουγγαρίστρας παρά με σκοπιά :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου μπορείς να βγεις ένοπλος και απλά να κάνεις σκοπιά, και όχι βολές, γίνεται. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα...

Πιό εύκολα θα σου πειραχτεί ο ώμος με την επαναλαμβανόμενη κίνηση της σφουγγαρίστρας παρά με σκοπιά :)

 

με τετοιο προβλημα καλυτερα αοπλος για να ξεμπερδευει μια και καλη. ακι αφου εχει σοβαρο προβλημα θα αποφυγει και πολλες αγγαρειες. καποια πραγματα ειναι και θεμα ανθρωπιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με τετοιο προβλημα καλυτερα αοπλος για να ξεμπερδευει μια και καλη. ακι αφου εχει σοβαρο προβλημα θα αποφυγει και πολλες αγγαρειες. καποια πραγματα ειναι και θεμα ανθρωπιας

 

Οκ, μάλλον κάναμε διαφορετικές θητείες με διαφορετικούς διοικητές. Σε μας, σιγά μην τον αφήνανε να κάθεται όλη μέρα. Όπως είπε και ο Νihil πιο πάνω, όλες τις αγγαρείες τις κάνανε οι άοπλοι. Μαγειρεία συνέχεια, τουαλέτες συνέχεια. Ποιά ανθρωπιά; Ή αγγαρεία θα κάνεις, ή σκοπιά. Αν είναι να μην κάνει τίποτα θα του δίνανε Ι5...

Βέβαια μιλάω για θητεία χωρίς βύσμα... να εξηγούμαστε. Όλα είναι σχετικά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οκ, μάλλον κάναμε διαφορετικές θητείες με διαφορετικούς διοικητές. Σε μας, σιγά μην τον αφήνανε να κάθεται όλη μέρα. Όπως είπε και ο Νihil πιο πάνω, όλες τις αγγαρείες τις κάνανε οι άοπλοι. Μαγειρεία συνέχεια, τουαλέτες συνέχεια. Ποιά ανθρωπιά; Ή αγγαρεία θα κάνεις, ή σκοπιά. Αν είναι να μην κάνει τίποτα θα του δίνανε Ι5...

Βέβαια μιλάω για θητεία χωρίς βύσμα... να εξηγούμαστε. Όλα είναι σχετικά.

 

στην δικια μου θητεια οι αοπλοι ειχαν σαφως καλυτερη μεταχειριση. απο τον δεκανεα μεχρι τον διοικητη. και δεν ηταν θεμα βυσματος,ξεκαθαρα. οπως ειπες, ολα εινια σχετικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην δικια μου θητεια οι αοπλοι ειχαν σαφως καλυτερη μεταχειριση. απο τον δεκανεα μεχρι τον διοικητη. και δεν ηταν θεμα βυσματος,ξεκαθαρα. οπως ειπες, ολα εινια σχετικα

 

Οκ, ήσουνα τυχερός... απλά να έχει υπ'όψη του ο φίλος ότι δεν είναι παντού έτσι όπως τα λες... Κι αφού έχει πρόβλημα στον ώμο και όχι στη μέση η στα πόδια, εγώ χίλιες φορές θα διάλεγα σκοπιά να ξεμπερδεύω, παρά άοπλο, γιατί είναι κι άλλοι με σοβαρότερα προβλήματα να κάνουν θαλαμοφύλακες...

 

Ένα άλλο σημαντικό που παίζει ρόλο, είναι τί όπλο/σώμα θα είναι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ήσουνα τυχερός... απλά να έχει υπ'όψη του ο φίλος ότι δεν είναι παντού έτσι όπως τα λες... .

 

ειναι που θα πεσεις. εχω ακουσει τραγικες καταστασεις που σε κανεις να ντρεπεσε και περιπτωσεις που καποιοι δουλευαν ολοκληρο στρατοπεδο για να μην παρουν οπλο και τους εδιναν και δικιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ, μάλλον κάναμε διαφορετικές θητείες με διαφορετικούς διοικητές. Σε μας, σιγά μην τον αφήνανε να κάθεται όλη μέρα. Όπως είπε και ο Νihil πιο πάνω, όλες τις αγγαρείες τις κάνανε οι άοπλοι. Μαγειρεία συνέχεια, τουαλέτες συνέχεια. Ποιά ανθρωπιά; Ή αγγαρεία θα κάνεις, ή σκοπιά. Αν είναι να μην κάνει τίποτα θα του δίνανε Ι5...

Βέβαια μιλάω για θητεία χωρίς βύσμα... να εξηγούμαστε. Όλα είναι σχετικά.

Δεν είπε κανείς να κάθεται όλη μέρα.Είπαμε να μην κάνει εργασίες που επιβαρύνουν τον ώμο του.Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του και δεν μπορεί να τον αναγκάσει κανείς να κάτι που θα επιβαρύνει την υγεία του.

 

Επίσης,στις μονάδες που βρέθηκα εγώ,τις αγγαρείες τις κάνανε όλοι ανεξαρτήτως σωματικής ικανότητας.Μην πω ότι οι ένοπλοι κάνανε και περισσότερες γιατί οι άοπλοι προφασίζονταν ή όντως είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αν είχαμε Ι τους στέλναμε δυσμενή μετάθεση.

απλα τραγικο

Μην πω ότι οι ένοπλοι κάνανε και περισσότερες γιατί οι άοπλοι προφασίζονταν ή όντως είχαν πρόβλημα.

 

ακριβως. κανεις δεν αναλμβανει την ευθυνη οσο εξωφθαλμη και αν ειναι η κοροιδια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, τι το συζητάμε;Βεβαίως και να βγεις άοπλος.

 

Όσο για αυτό που λένε μερικοί περί "γιωτάδων" κτλ,μην ακούς.Στα σύνορα δεν άκουσα κανέναν να κοροιδεύει κάποιον άοπλο,μόνο εδώ στην Αθήνα κάτι κακομαθημένα.

 

ρε παιδιά ο γιατρός μου το είπε να βγώ! μια βολή μου λέει να ρίξεις και να τρανταχτεί ο ώμος πάς για χειρουργίο!τώρα τι να σας πώ;να κάνω και τσάμπα χειρουργείο;;;λέτε;;

Όταν υπάρχει θέμα υγείας, δεν τίθεται θέμα. Θα πας να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις και κατά 90% θα σε βγάλουν άοπλο. Δεν το διακινδυνεύουν ούτε αυτοί.

 

Και όσον αφορά αυτό που λέει ο 21ος βομβιστής, συμφωνώ απολύτως. Και εγώ τους 10 από τους 12 μήνες τους έκανα ως άοπλος (από σοβαρό ατύχημα που έπαθα τον δεύτερο μήνα της θητείας εκτός στρατοπέδου) αλλά ποτέ κανένας δεν μου είπε το παραμικρό.

 

Δεν γούσταρα και εγώ στην αρχή την ιδέα του γιωτά αλλά πάνω απ'όλα η υγεία.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το θέμα μου δεν είναι αν θα κάνω σκοπιές αγγαρείες ή τπτ γενικότερα!αν ήταν αυτή η έννοια μου προσπαθούσα να βρώ ένα καλό βύσμα να βολευτώ!

Το θέμα είναι ο ώμος!δεν είναι ότι είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση αυτή την στιγμή αλλά ενέργειες που τον επιβαρύνουν μπορεί να τον αποτελειώσουν!εδώ μου έκοψε το κολύμπι και μου είπε να κάνω μπάνιο σαν παππούς!!

Γι'αυτό ρώτησα!δεν ήθελα να φέρω αναστάτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι όποιος έχει σοβαρό προβλημα ΠΡΕΠΕΙ να βγει άοπλος... Οι γιατροί θα τον κρινουν... κι επειδή στο Στρατό κανείς δεν θέλει να αναλαμβάνει την παραμικρή ευθύνη, θα τον κρίνουν πολύ επιεικώς... Αυτό που είπα εγώ είναι να μην προφασιστεί κάτι.

 

Επίσης, εξαρτάται από τα συφάνταρα το πώς θα τον πάρουν... Σε μας κανείς δεν δούλεψε άοπλο, αλλά οι "άοπλοι" έτρωγαν και δούλεμα και χώσιμο σε αγγαρείες...

Τα κακομαθημένα δεν είναι μόνο στην Αθήνα, αλλά παντού...

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, εξαρτάται από τα συφάνταρα το πώς θα τον πάρουν... Σε μας κανείς δεν δούλεψε άοπλο, αλλά οι "άοπλοι" έτρωγαν και δούλεμα και χώσιμο σε αγγαρείες...

Τα κακομαθημένα δεν είναι μόνο στην Αθήνα, αλλά παντού...

 

το ενοχλητικο στην ολη υποθεση ειναι οτι οι αοπλοι εχουν καταντησει η ντροπη του στρατου. παραπανω καποιος ανεφερε οτι εφευγαν με δυσμενη μεταθεση. αν εινια δυνατον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παραπανω καποιος ανεφερε οτι εφευγαν με δυσμενη μεταθεση. αν εινια δυνατον

 

Φεύγανε γιατί στη Ν. Σάντα χρειάζονται μάχιμους.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές μονάδες/φυλάκια είναι γεγονός ότι χρειάζονται αποκλειστικά ενόπλους!

 

σε φυλακια ναι, σε μια μοναδα με δυναμη 100 ατομων 3-4 αοπλοι ειναι τοσο μεγαλο βαρος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές μονάδες/φυλάκια είναι γεγονός ότι χρειάζονται αποκλειστικά ενόπλους!

 

 

εχει και φυλακια που ενας στους 6 ειναι Ι και κανει θαλαμοφυληκη , μην νομιζεις , ειναι και μερικοι μαχιμοι διοικητες που δεν θελουν Γιωταδες στα στρατοπεδα τους και τους στελνουν φυλακια για να ξενοιασουν ..

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι σοβαρο τωρα μιας και εφτασε η ωρα να φυγουμε απο τη χαζομαρα του στρατου...

 

τι γινεται με το θεμα ασφαλισης?

επειδη αυτη τη στιγμη ειμαι ανασφαλιστος πρακτικα αφου δεν συμπληρωσα ενσημα το 2010 που να δικαιολογουν ασφαλιση και μετα μπηκα στρατο το Μαιο μεχρι τωρα Φεβρουαριο που απολυομαι....

 

αν ξερει καποιος αλλα με σιγουρια του στυλ ναι πριν λιγο απολυθηκα και εγω και με καλυπτε ο στρατος για 3,6,9 μηνες πχ...

Link to comment
Share on other sites

Για 6 μήνες έχεις ασφάλιση από τον στρατό για αυτό και πριν απολυθείς σου ζητάνε να κάνεις κάποιες εξετάσεις να είναι καλυμμένοι οι ίδιοι.
Link to comment
Share on other sites

Για 6 μήνες έχεις ασφάλιση από τον στρατό για αυτό και πριν απολυθείς σου ζητάνε να κάνεις κάποιες εξετάσεις να είναι καλυμμένοι οι ίδιοι.

 

δεν ζητανε εξετασεις. μια ακτινογραφια ζητανε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γραφεσε αμεσως ταμειο ανεργιας και εχεις αυτοματως ασφαλεια

 

για να γραφτεις ταμειο ανεργιας δεν πρεπει να πληρεις καποιους ορους συμφωνα με ενσημα κλπ ομως? ή ισχυει κατι διαφορετικο για τους φανταρους που τελειωσαν το στρατιωτικο?

Για 6 μήνες έχεις ασφάλιση από τον στρατό για αυτό και πριν απολυθείς σου ζητάνε να κάνεις κάποιες εξετάσεις να είναι καλυμμένοι οι ίδιοι.

 

ποσο σιγουρος εισαι γιαυτο?

εννοω ειναι μονο η ακτινογραφια που ζητανε σαν εξεταση και αυτη για τυπικους λογους ωστε να φαινεται οτι στη διαρκεια της θητειας δεν επαθες κατι μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...