Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω παρα πολυ και μονο που ασχοληθηκες και μου απαντησες!!

:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω παρα πολυ και μονο που ασχοληθηκες και μου απαντησες!!

:)

 

Να'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

σαν φανταροι,τι εκπτωση εχουμε στις μετακινησεις? για επαρχια, (κτελ,τρενα,αεροπλανο)?
Link to comment
Share on other sites

σαν φανταροι,τι εκπτωση εχουμε στις μετακινησεις? για επαρχια, (κτελ,τρενα,αεροπλανο)?

 

αεροπλανο? καμια...

κτελ-τρενα ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα....

σαν φανταρος δικαιουσε τις καταστασεις επιβιβασεως ...

αν εισαι παραμεθωριο-νησια νομιζω οτι ειναι 4 ...

πριν χρονια στη Θεσ/νικη κυκλοφορουσες με τα αστικα δωρεαν....

νομιζω οτι ισχυει ακομα...

καποιος "νεος" φανταρος θα ξερει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα είναι δωρεάν οι αστικές συγκοινωνίες.

 

Στα τραίνα και τα ΚΤΕΛ η έκπτωση δεν είναι στάνταρ, πρέπει να ρωτάς κατά περίπτωση.

 

Στα αεροπλάνα πληρώνεις τα πάντα, εκτός αν έχεις κατάσταση επιβίβασης. Δικαιούσαι μέχρι κάποιον αριθμό (όντως πρέπει να είναι μέχρι 4) αλλά μόνο αν μένεις ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων από την μονάδα σου. Αν π.χ. έχεις δηλώσει τόπο κατοικίας Πάτρα και υπηρετείς Σάμο, δικαιούσαι ΔΩΡΕΑΝ μετακίνηση. Αν έχεις δηλώσει Αθήνα, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...ειναι 4 καταστασεις επιβιβασεως εφοσων κανεις πληρες θητεια (12μηνο) και για αεροπλανο δικαιουσαι μονο εφοσον η πιο κοντινη διαδρομη για να φτασεις στον τοπο προορισμου σου ειναι πανω απο 500 χιλιομετρα!Σε διαφορετικη περιπτωση δεν δικαιουσαι για αεροπλανο, αλλα για τα υπολοιπα μεταφορικα μεσα που ειναι τα φθηνοτερα κατα περιπτωση και ανα προορισμο!

Για τα στελεχη ειναι ολες εφοσων το επιθημουν για αεροπλανο πλεον!(4 για οσους ειναι σε παραμεθοριο και 1 για οσους ειναι στο εσωτερικο)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια πως ξεκιναει απο την στιγμη που μπεις στρατο? Ας πουμε σου ερχεται το χαρτι και σου λεει που θα παρουσιαστεις.

 

Εκει που παρουσιαζεσαι κανεις και την εκπαιδευση? Και μετα σε στελνουν να υπηρετησεις και υστερα μετατιθεσαι και 1 φορα σε αλλο στρατοπεδο? Ετσι πανε τα πραγματα ή καπου κανω λαθος?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια πως ξεκιναει απο την στιγμη που μπεις στρατο? Ας πουμε σου ερχεται το χαρτι και σου λεει που θα παρουσιαστεις.

 

Εκει που παρουσιαζεσαι κανεις και την εκπαιδευση? Και μετα σε στελνουν να υπηρετησεις και υστερα μετατιθεσαι και 1 φορα σε αλλο στρατοπεδο? Ετσι πανε τα πραγματα ή καπου κανω λαθος?

Εκεί που παρουσιάζεσαι κάνεις και την βασική εκπαίδευσή σου. Στην συνέχεια αν τυχόν έχεις ειδικότητα που προϋποθέτει ξεχωριστή εκπαίδευσης, π.χ. βαρυοπλίτης, πας στο αντίστοιχο κέντρο εκπαίδευσης και περνάς και εκεί επιπλέον εκπαίδευση και μετά πας στην μονάδα, αλλιώς πας κατευθείαςν στην μονάδα όπου είναι και η τοποθέτησή σου (και όχι η μετάθεσή σου). Στην συνέχεια και από εκεί θα πάρεις μετάθεση πιθανόν κοντά στον τόπο που έχεις δηλώσει ως τόπο συμφερόντων σου.

 

Στην θεωρία τα παραπάνω βέβαια, καθώς υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις και υποσενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια πως ξεκιναει απο την στιγμη που μπεις στρατο? Ας πουμε σου ερχεται το χαρτι και σου λεει που θα παρουσιαστεις.

 

Εκει που παρουσιαζεσαι κανεις και την εκπαιδευση? Και μετα σε στελνουν να υπηρετησεις και υστερα μετατιθεσαι και 1 φορα σε αλλο στρατοπεδο? Ετσι πανε τα πραγματα ή καπου κανω λαθος?

 

Γενικά να ξέρεις πως στάνταρ κάτι δεν υπάρχει στον στρατό.

Τα πάντα αλλάζουν ανάλογα με το άτομο, το βύσμα και τις συγκεκριμένες

συνθήκες. Εσύ μπορεί να αλλάξεις 6 στρατόπεδα, ο άλλος κανένα.

Έχουν χίλια δυο πράγματα σημασία, μπορεί να πας με απόσπαση κάπου για λίγο, έχει φυλάκια, Λέσχες Αξιωματικών, να ανήκεις σε μια μονάδα και να υπηρετείς αλλού, ό,τι μπορεί να βάλει το μυαλό σου.

Πάνω κάτω είναι όπως στα είπε ο Trobocop, βασική εκπαίδευση εκεί που παρουσιάζεσαι, αλλαγή μονάδας για εκπαίδευση ειδικότητας ΑΝ χρειάζεται, τοποθέτηση στην μονάδα σου και μετά μια-δυο μεταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

σαν φανταροι,τι εκπτωση εχουμε στις μετακινησεις? για επαρχια, (κτελ,τρενα,αεροπλανο)?

 

Στα αστικά Θεσσαλονίκης Αθήνας και Ηρακλείου δωρεάν.Δε ξέρω αν κάποιο άλλο Αστικο ΚΤΕΛ έχει συνάψει συμφωνία με το κράτος.

 

Στα υπεραστικά ΚΤΕΛ δεν έχει πάντα έκπτωση.Το ΚΤΕΛ Ν.Έβρου π.χ είχε 25% έκπτωση ενώ το ΚΤΕΛ Χαλκιδικής δεν εχει καθόλου.

 

Δικαιούσαι 6 καταστάσεις επιβίβασης αν υπηρετείς 12 μήνες.

Κατάσταση επιβίβασης=δωρεάν εισητήριο μέχρι το σπίτι σου.

Απ τις 6 καταστάσεις επιβίβασης μέχρι και 4 μπορεί να είναι με αεροπλάνο ή με τρένο IC

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που παρουσιάζεσαι κάνεις και την βασική εκπαίδευσή σου. Στην συνέχεια αν τυχόν έχεις ειδικότητα που προϋποθέτει ξεχωριστή εκπαίδευσης, π.χ. βαρυοπλίτης, πας στο αντίστοιχο κέντρο εκπαίδευσης και περνάς και εκεί επιπλέον εκπαίδευση και μετά πας στην μονάδα, αλλιώς πας κατευθείαςν στην μονάδα όπου είναι και η τοποθέτησή σου (και όχι η μετάθεσή σου). Στην συνέχεια και από εκεί θα πάρεις μετάθεση πιθανόν κοντά στον τόπο που έχεις δηλώσει ως τόπο συμφερόντων σου.

 

Στην θεωρία τα παραπάνω βέβαια, καθώς υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις και υποσενάρια.

 

Γενικά να ξέρεις πως στάνταρ κάτι δεν υπάρχει στον στρατό.

Τα πάντα αλλάζουν ανάλογα με το άτομο, το βύσμα και τις συγκεκριμένες

συνθήκες. Εσύ μπορεί να αλλάξεις 6 στρατόπεδα, ο άλλος κανένα.

Έχουν χίλια δυο πράγματα σημασία, μπορεί να πας με απόσπαση κάπου για λίγο, έχει φυλάκια, Λέσχες Αξιωματικών, να ανήκεις σε μια μονάδα και να υπηρετείς αλλού, ό,τι μπορεί να βάλει το μυαλό σου.

Πάνω κάτω είναι όπως στα είπε ο Trobocop, βασική εκπαίδευση εκεί που παρουσιάζεσαι, αλλαγή μονάδας για εκπαίδευση ειδικότητας ΑΝ χρειάζεται, τοποθέτηση στην μονάδα σου και μετά μια-δυο μεταθέσεις.

 

Και βυσμα να εχεις παλι δεν κανεις 1 τουλαχιστον μεταθεση?Η παιζει να μεινεις σε ενα μερος για ολη την θητεια?

 

Εν πασει περιπτωσει το χρονοδιαγραμμα περιπου ποιο ειναι? Ας πουμε εγω παρουσιαζομαι στην Θηβα, αρα εκει θα κανω και την βασικη μου εκπαιδευση.

 

-Σε ποσες μερες ειναι η ορκομωσια απο την στιγμη που μπεις στο στρατοπεδο?

-Ποσες μερες ειναι η εκπαιδευση?

-Και ποτε μαθαινεις σε ποια μοναδα θα σταλεις μετατην εκπαιδευση?

 

Αυτα θελω να μαθω κατα κυριο λογο.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως προανέφερα, με βάλανε οδηγό στα τεθωρακισμένα.... Επειδή έχω βγάλει σχολή σεφ καλό δεν θα ήταν να τους πάω ένα αντίγραφο του διπλώματος αυτού να υπάρχει στα υπόψην...;;; Έτσι κι αλλιώς, όταν πριν μήνες είχα πάει να "κόψω" την αναβολή, εκεί που στα χαρτιά ζητούσαν δύο φορες επάγγελμα, εγώ το έβαλα "τεχνικός μαγειρικής τέχνης" (μάγειρας)...
Link to comment
Share on other sites

-Σε ποσες μερες ειναι η ορκομωσια απο την στιγμη που μπεις στο στρατοπεδο?

-Ποσες μερες ειναι η εκπαιδευση?

-Και ποτε μαθαινεις σε ποια μοναδα θα σταλεις μετατην εκπαιδευση?

Αυτα θελω να μαθω κατα κυριο λογο.

 

Η ορκομωσία είναι σε 12-14 μέρες απο τη στιγμή που θα παρουσιαστείς.

Η βασική εκπαίδευση είναι 3 4 βδομάδες αν θυμάμαι καλά και μετά είναι ανάλογα την ειδικότητα που θα σου δώσουν.Υπάρχουν ειδικότητες που σου τις μαθαίνουν στο κέντρο(δηλαδή μπορεί να μίνεις στο κέντρο αλλους 1-2 μήνες) αλλά υπάρχουν και ειδικότητες που τις κάνεις στην μονάδα σου.Κατά τη διάρκεια τις βασικής εκπαίδευσης μαθαίνεις και την μετάθεση σου.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπωςπροανέφερα, με βάλανε οδηγό στα τεθωρακισμένα.... Επειδή έχω βγάλει σχολή σεφ καλό δεν θα ήταν να τους πάω ένα αντίγραφο του διπλώματος αυτού να υπάρχει στα υπόψην...;;; Έτσι κι αλλιώς, όταν πριν μήνες είχα πάει να "κόψω" την αναβολή, εκεί που στα χαρτιά ζητούσαν δύο φορες επάγγελμα, εγώ το έβαλα "τεχνικός μαγειρικής τέχνης" (μάγειρας)...

Από τη στιγμή που πήρες ειδικότητα γνώμη μου είναι να μην ξέρουν και τη άλλο γνωρίζεις.Στις μονάδες που είμουνα εγώ (και γω μαύρος είμουνα ) ο μάγειρας δεν ήταν και ότι καλύτερο(όλη μέρα μαγειρία και το βράδυ στην καλύτερη θαλαμόφυλακας αλλά και κανένα σκοπέτο το βαρούσε).Μην απορείς γιατί δε σου δώσανε ειδικότητα μάγειρα.θεωρείται πλεον απο τις βυσματικές ειδικότητες.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια 9 Φλεβαρη μπαινω Σπαρτη. ΣΕΜ Σωμα Εφοδιων και Μεταφορων

 

Ξερετε κατι για το/την συγκεκριμενο κεντρο / ειδικοτητα?

Μια χαρά. Το 99% των (υπαξ)αξιωματικών είναι πολύ καλά άτομα και αν δεν κάνεις ******** δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μόνο μείον είναι τα άπειρα βύσματα, οπότε μπορεί να χωθείς λίγο παραπάνω επειδή αυτοί θα παίρνουν περισσότερες άδειες (ειδικά στον 3ο λόχο) :p

Ειδικότητες του ΣΕΜ: Μάγειρας, αρτοποιός, οδηγός, σιτιστής, τεχνικός αποθηκάριος-γραφέας και μερικές άλλες που δεν τις θυμάμαι. Αν πάρεις μια από τις 3 πρώτες θα κάτσεις Σπάρτη για να εκπαιδευτείς μερικές εβδομάδες και μετά θα φύγεις για τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

για ΣΕΜιτζηδες λεει πολυ 12ο ΤΥΠ αλεξανδρουπολη.....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Στα αστικά Θεσσαλονίκης Αθήνας και Ηρακλείου δωρεάν.Δε ξέρω αν κάποιο άλλο Αστικο ΚΤΕΛ έχει συνάψει συμφωνία με το κράτος.

 

Στα υπεραστικά ΚΤΕΛ δεν έχει πάντα έκπτωση.Το ΚΤΕΛ Ν.Έβρου π.χ είχε 25% έκπτωση ενώ το ΚΤΕΛ Χαλκιδικής δεν εχει καθόλου.

 

Δικαιούσαι 6 καταστάσεις επιβίβασης αν υπηρετείς 12 μήνες.

Κατάσταση επιβίβασης=δωρεάν εισητήριο μέχρι το σπίτι σου.

Απ τις 6 καταστάσεις επιβίβασης μέχρι και 4 μπορεί να είναι με αεροπλάνο ή με τρένο IC

 

αυτο ισχυει και αν η διευθυνση του σπιτιου μου ειναι στον ιδιο νομο με την υπηρεσια μου που ειμαι αυτη τη περιοδο?

Για παραδειγμα,μενω αθηνα,και να παω απλα για διακοπες αλεξανδρουπολη,δεν εχει ομως καμια σχεση η μοναδα μου με εκει.Μου δικαιολογει μια διαδρομη με αεροπλανο?ή εκπτωση με ιντερσιτυ.

Link to comment
Share on other sites

Η ορκομωσία είναι σε 12-14 μέρες απο τη στιγμή που θα παρουσιαστείς.

Η βασική εκπαίδευση είναι 3 4 βδομάδες αν θυμάμαι καλά και μετά είναι ανάλογα την ειδικότητα που θα σου δώσουν.Υπάρχουν ειδικότητες που σου τις μαθαίνουν στο κέντρο(δηλαδή μπορεί να μίνεις στο κέντρο αλλους 1-2 μήνες) αλλά υπάρχουν και ειδικότητες που τις κάνεις στην μονάδα σου.Κατά τη διάρκεια τις βασικής εκπαίδευσης μαθαίνεις και την μετάθεση σου.

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Σε πυροβολικο τωρα τι ιδιοτητες μπορει να σου αναθεσουνε?

 

Εκτος των αρμοδιοτητων σου μενει πολυ χρονος στο στρατοπεδο μεσα? Πολυ ακουγονται τωρα τελευτεα για ατομα που τρυπωνουν λαπτοπ και psp μεσα στα στρατοπεδα. Το θεμα ειναι εχεις καθολου χρονο και υσηχια στο κεφαλι σου, η σε πρηζουν ολη μερα οι ανωτεροι? Επισης ασφαλεια υπαρχει σε περιπτωσει που κυκλοφορεις ηλεκτρονικα ειδη?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πήρες ειδικότητα γνώμη μου είναι να μην ξέρουν και τη άλλο γνωρίζεις.Στις μονάδες που είμουνα εγώ (και γω μαύρος είμουνα ) ο μάγειρας δεν ήταν και ότι καλύτερο(όλη μέρα μαγειρία και το βράδυ στην καλύτερη θαλαμόφυλακας αλλά και κανένα σκοπέτο το βαρούσε).Μην απορείς γιατί δε σου δώσανε ειδικότητα μάγειρα.θεωρείται πλεον απο τις βυσματικές ειδικότητες.

 

OK. Kατάλαβα. Γενικά λοιπόν, απο την εμπειρία σου αφού και εσύ ήσουν μαυροσκούφης, πως είναι στα τεθωρακισμένα...;;; Δύσκολα...;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

φιλε τασοσμαρουλιτσις προσπαθησε, αν εχεις καποιο βυσμα, να αποφυγεις τις ΕΜΑ του εβρου.. ειδικα τη 12η ΕΜΑ.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

φιλε τασοσμαρουλιτσις προσπαθησε, αν εχεις καποιο βυσμα, να αποφυγεις τις ΕΜΑ του εβρου.. ειδικα τη 12η ΕΜΑ.

 

Eννοείς μετά την βασική εκπαίδευση στα Γιάννενα έτσι...;;; Όταν μας στείλουν στην μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει και αν η διευθυνση του σπιτιου μου ειναι στον ιδιο νομο με την υπηρεσια μου που ειμαι αυτη τη περιοδο?

Για παραδειγμα,μενω αθηνα,και να παω απλα για διακοπες αλεξανδρουπολη,δεν εχει ομως καμια σχεση η μοναδα μου με εκει.Μου δικαιολογει μια διαδρομη με αεροπλανο?ή εκπτωση με ιντερσιτυ.

 

Αεροπλάνο και IC θα σου δικαιολογήσουν μόνο απ την μονάδα σου εώς το σπίτι σου εφόσον η απόσταση είναι πάνω απο 500κλμ.

 

Αν εσύ μένεις και υπηρετείς Αθήνα τότε δε δικαιούσε κατάσταση επιβίβασης αφού είσαι ήδη σπίτι:)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ήρθε και εμένα η ώρα μου για το στρατό. Θέλω να ρωτήσω κάτι και παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει. Το χαρτί μου λέει Τεχνικο - Πάτρα ΥΕΑ. Επειδή θέλω να πάω ΥΕΑ, που είναι το κέντρο εκπαίδευσης; Παίζει ρόλο το ότι είμαι Τεχνικο ή όλοι οι ΥΕΑ είναι στο ίδιο κέντρο;
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου όχι δεν παίζει ρόλο. Η σχολή είναι είναι και αυτή στην Πάτρα.

 

Και των τεθωρακισμένων η σχολή είναι στην Αυλώνα, του ΣΥΠ είναι στην Λαμία, των Διβιβάσεων στο Χαϊδάρι κπλ. Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις οι σχολές των ΥΕΑ είναι εντός του στρατοπέδου που φιλοξενεί και το ΚΕΝ των οπλιτών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...