Jump to content

Ποια Custom ROM «φοράει» το Blade σας;


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Ποια Custom ROM «φοράει» το Blade σας;  

115 members have voted

  1. 1. Ποια Custom ROM «φοράει» το Blade σας;

    • Swedish Spring
      31
    • CM 7 (Android 2.3)
      34
    • Blue Ginger for ZTE BLADE
      6
    • Modaco Custom ROM
      7
    • Ginger Stir Fry (GSF)
      16
    • Blade mix 2.3 with meego icons
      11
    • Άλλη (γράψτε ποια)
      10


Recommended Posts

για ποια rom αναφερεσαι φιλε?

 

http://www.modaco.com/topic/350875-romgen2-swedish-snow-rls7-android-235/

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α οκ. τελικα εψαξα λιγο και εβαλα την cm7 2.3.7 .Ειδα αρκετη σταθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Μόλις εχθές εγκατέστησα την

[ROM]CyanogenMod 10.1 KonstaKANG[29.1]

 

Πολύ καλή και σταθερή! Νομίζω αξίζει να της ρίξετε μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
Eco CM9 σφαίρα πάει το ρημάδι!

 

ποσο καιρο την φορας?ακομα εισαι ευχαριστημενος?εχει lag?εγω τωρα εχω την rootbox γενικα πολυ ευχαριστημενος αλλα ωρες ωρες lagarei σε εκενυριστικο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ απο οσες custom rom δοκίμασα στο blade η Swedish snow rls7 είναι η ποιο γρήγορη και παίζανε τα παντα χωρίς άλλα apps. Με Eco cm9 είχα κάποια σκηνικά με την μπαταρία. Πάντως και με Eco πήγαινε σφαίρα , αν και μερικές φορες παίζανε κάποια lag. Το καλό είναι οτι βγάζουν updates ενω στην snow όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ανασταίνω το νήμα (μιας και πλησιάζουμε την μεγάλη βδομάδα :p )

Πόσοι χρησιμοποιούν ακόμα άραγε το ZTE Blade?

Τι ROM έχετε περασμένη; Εγώ μόνιμα πλέον έχω την ECO-CM9 (Android 4.0.4).

Δοκίμασα και άλλες πιο νέες εκδόσεις που κυκλοφορούν αλλά είχαν θέματα σταθερότητας οπότε παρέμεινα στο CM9 με το οποίο δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα. Μόνο πρόβλημα ήταν ανέκαθεν η μικρή χωρητικότητα. Δεν φτιάχνω εξωτερικό partition στην κάρτα μνήμης διότι - κακά τα ψέματα - το κινητό μετά σέρνεται!

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 4.4.2 με ενσωματωμένο link2sd και σώθηκα απο θέμα χώρου γιατί βλέπει το 1GB partition της SD σαν εσωτερική μνήμη.

Ακόμα το δουλεύω μερικές φόρες.

Link to comment
Share on other sites

:happy: Δεν παλεύεται αυτή η συσκευή ! Θέλει φλασάρισμα όμως άλλο παρτισιον για 4.4.2

Εγω το έχω με rootbox και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Τόσο γρήγορο και παραμετροποιήσιμο δεν ήταν ποτέ. Απλά γέρασε και εντός των ημερών παραλαμβάνω νεο κινέζο και με πόνο καρδιάς θα το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

:happy: Δεν παλεύεται αυτή η συσκευή ! Θέλει φλασάρισμα όμως άλλο παρτισιον για 4.4.2

Εγω το έχω με rootbox και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Τόσο γρήγορο και παραμετροποιήσιμο δεν ήταν ποτέ. Απλά γέρασε και εντός των ημερών παραλαμβάνω νεο κινέζο και με πόνο καρδιάς θα το αφήσω.

Καλησπερα στους συναδελφους!

Τριτη πρωι ερχεται το lg g2.

Θα ηθελα να παιξω λιγο για τελευταια φορα. Θα το κρατησω βεβαια το μπλειντ, αλλά για δεύτερο κινητό.

 

ΣΤο λινκ που δινεις με την ρουτμποχ, στη συγκεκριμενη ρομ, εχει καποιο προβλημα? Επισης ραδιο?

Εγω ειμαι 2.2 japanese jellyfish rls8.

Edited by Mihalisgggg
Link to comment
Share on other sites

Αν σου δουλεύει το κινητό καλά, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ από 2.2 σε 4.2.2 με ρομ κοντρολ και τέτοια... :D

Πρόβλημα σαν ρομ δεν έχει, εμένα δεν δουλεύει το προξιμιτι και από εκεί ξεκινάνε πολλά κακά. Ράδιο ναι, έχει. Και πολλή (μα πάρα πολύ) παραμετροποίηση. Δοκίμασέ την, θα το ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δουλεύει το κινητό καλά, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ από 2.2 σε 4.2.2 με ρομ κοντρολ και τέτοια... :D

Πρόβλημα σαν ρομ δεν έχει, εμένα δεν δουλεύει το προξιμιτι και από εκεί ξεκινάνε πολλά κακά. Ράδιο ναι, έχει. Και πολλή (μα πάρα πολύ) παραμετροποίηση. Δοκίμασέ την, θα το ευχαριστηθείς.

Δεν τα κατάφερα :( .

Προσπάθησα να περάσω ό,τι ρομ βρηκα(που να μην εχει dead links λογω παλαιοτητας) από 4.0 και πάνω και στις πιο πολλες εκανε αμεσως abort μονο του μολις πηγαινε να διαβασει τη ρομ.

Τη ρουτμποξ την περασε(και τα 2 αρχεια ρομ και γκαπς), αλλα στο τελικο ριμπουτ αναβοσβηνε το ρομποτακι του αντροιντ κανα 5λεπτο και δεν εκκινουσε.

Ετσι το παρατησα και εκανα ριστορ την 2.2 μου.

 

Δεν ξερω τί γινεται λαθος.

Το πηρα ιανουαρη 2011, το εκανα ρουτ και 2.2 jellyfish και ξεκλειδωμα των 512 mb. Αλλά αυτα που λεει για gen2 και αν το χρειαζομαι για να περασω τη ρουτμποξ, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

abort σου εκανε μαλλον η επειδη εχεις παλιο CWM η το partition που εχεις ειναι μικρο και δεν χωραει η rom.

κατι τετοια μου εκανε και εμενα η ρομ που εχω ποσταρει πιο πανω γιατι ηθελε 180MB ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κατάφερα :( .

Προσπάθησα να περάσω ό,τι ρομ βρηκα(που να μην εχει dead links λογω παλαιοτητας) από 4.0 και πάνω και στις πιο πολλες εκανε αμεσως abort μονο του μολις πηγαινε να διαβασει τη ρομ.

Τη ρουτμποξ την περασε(και τα 2 αρχεια ρομ και γκαπς), αλλα στο τελικο ριμπουτ αναβοσβηνε το ρομποτακι του αντροιντ κανα 5λεπτο και δεν εκκινουσε.

Ετσι το παρατησα και εκανα ριστορ την 2.2 μου.

 

Δεν ξερω τί γινεται λαθος.

Το πηρα ιανουαρη 2011, το εκανα ρουτ και 2.2 jellyfish και ξεκλειδωμα των 512 mb. Αλλά αυτα που λεει για gen2 και αν το χρειαζομαι για να περασω τη ρουτμποξ, δεν ξερω...

Πρέπει να περάσεις το TPT Gen1 to Gen2 180MB λογικά. Γενικώς η διαδικασία για (fool proof) εγκατάσταση ROM είναι:

1. TPT για τα partition sizes που χρειάζεσαι (v10a / v10b) από εδώ http://www.amphoras.co.uk/downloads/blade-tpts

2. Boot μετά το TPT σε CWM (στην περνάει αυτόματα το TPT) και εγκατάσταση της ROM που θες να βάλεις

3. Boot σε android να κάνει το initialization.

4. Reboot σε CWM και περνάς τα Google Apps (αν τα θες)

5. Είσαι έτοιμος!

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ευχαριστώ πολύ!

Το εκανα gen 2 (ειχα και παλια εκδοση CWM) me τις οδηγιες και το λινκ σου.

 

Ασταλαβιστα φιλε πολυ εντυπωσιακο το περιβαλλον και τα μπιχλιμπιδια που εχει μεσα.

Όμως δεν εχει εφαρμογες του αντροιντ 4.0 και μετά(google chrome ktl).

Kai perasa 3-4 εφαρμογες και δεν ειχα επιλογη μεταφορας στην καρτα sd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα λίγο πατάτα.

Δεν κράτησα μπακαπ τις εφαρμογες μου να τις περασω στην 4.2 κι ετσι θελω να παω παλι στην 2.2 μηπως σωσω τα δεδομενα μου.

 

Έχω μπακ απ στο Clockworkmod recovery, με την παλια εκδοση του και την 2.2 που ειχα.

 

Προσπαθησα, αλλά δεν μπορω να γυρισω σε gen1 για να περασω την παλια ρομ με το restore.

 

Καποια βοηθεια πλιζ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα λίγο πατάτα.

Δεν κράτησα μπακαπ τις εφαρμογες μου να τις περασω στην 4.2 κι ετσι θελω να παω παλι στην 2.2 μηπως σωσω τα δεδομενα μου.

 

Έχω μπακ απ στο Clockworkmod recovery, με την παλια εκδοση του και την 2.2 που ειχα.

 

Προσπαθησα, αλλά δεν μπορω να γυρισω σε gen1 για να περασω την παλια ρομ με το restore.

 

Καποια βοηθεια πλιζ?

 

Για να γυρίσεις πίσω σε gen1 λογικά θες πάλι να περάσεις TPT Gen2 to Gen1. Παρόλα αυτά, λογικά ΔΕΝ χρειάζεται να πας πίσω σε Gen1! Και σε Gen2 μπαίνει η ROM που είχες περασμένη. Αν δεν μπορείς να την περάσεις ίσως να φταίει το μέγεθος του partition (να χρειάζεσαι μεγαλύτερο). Εγώ με την EcoCM9 δεν έχω πρόβλημα πάντως με την μεταφορά σε SD των εφαρμογών! Βέβαια δεν υποστηρίζεται σε όλες τις εφαρμογές.

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσεις πίσω σε gen1 λογικά θες πάλι να περάσεις TPT Gen2 to Gen1. Παρόλα αυτά, λογικά ΔΕΝ χρειάζεται να πας πίσω σε Gen1! Και σε Gen2 μπαίνει η ROM που είχες περασμένη. Αν δεν μπορείς να την περάσεις ίσως να φταίει το μέγεθος του partition (να χρειάζεσαι μεγαλύτερο). Εγώ με την EcoCM9 δεν έχω πρόβλημα πάντως με την μεταφορά σε SD των εφαρμογών! Βέβαια δεν υποστηρίζεται σε όλες τις εφαρμογές.

Την περναει κανονικα στο recovery. Προς το τελος της εγκαταστασης ομως μου γραφει sd-ext.img not found. skipping restore of /sd-ext.

kai restore complete...

Κανω ριμπούτ και μενει στο ανθρωπακι...

 

Θα παω στο ΤΡΤ helper, αλλα δεν ξερω ποια να διαλεξω απο τις διαθεσιμες που εχει, ποιο παρτισιον δηλαδη θελω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το /sd-ext σημαίνει ότι είχες στην κάρτα μνήμης έξτρα partition με εφαρμογές. Τώρα μάλλον δεν μπορεί να το βρει (στην κάρτα μνήμης) και ίσως για αυτό να κολλάει.

Πάντως μόνο ένα TPT υπάρχει για μετατροπή από Gen2 σε Gen1, αυτό που λέγεται "G2-G1 v2 stock". Είναι το stock partition που έρχεται η συσκευή από το εργοστάσιο. Λογικά θα σου κάνει!

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
περασα την kitkat στο κινητο !!παρα πολυ ευχαριστημενος ,εχει ακομα ζωη το blade:)

 

Δουλεύουν όλα; Τι TPT θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...