Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια μετα την αναβαθμιση 4.0.3 εμφανιζει το μηνυμα για ενημερωση λογισμικου 10 μερες και δεν φευγει με τιποτα συνεχεια αποτυχια επεξεργασιας λεει. καμια βοηθεια εκτος απο παγωμα με τιτανιουμ???

 

Υ.Γ. το προβλημα με τα διπλα μηνυματα με προγραμμα εκτος της μαμας καπου διαβασα οτι διορθωνεται με καινουργιο κερνελ δεν το εχω δοκιμασει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα είναι θέμα εφαρμογής γιατι η εφαρμογή είναι αυτή που πρέπει να σου στείλει την ειδοποίηση στα android.

Εγώ έχω ειδοποίησεις τουλάχιστον εκεί που τις χρειάζομαι. Twitter, Facebook κλπ

 

Σου ερχονται αληθεια ειδοποιησεις απο facebook?Εμενα απο καποια εκδοση και μετα δεν ερχεται τιποτα με αποτελεσμα να μου στελνει καποιος μνμ και να το βλεπω καμια ωρα μετα τυχαια

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Είδαμε και όταν δεν ήταν beta.

 

Το θέμα είναι ότι δίνει πραγματικά updates, με χαρακτηριστικά που άλλοι θα έκαναν μέρες/βδομάδες να τα περάσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

περασε ολες τις επαφες σε μια καρτα sd απο το νοκια επιλογη ολων αντιγραφη σε sd κλπ κλπ κλπ

συνδεσου στο gmail και κανε εισαγωγη επαφων απο την sd και μετα συγχρονισμο

καλο ειναι να του μαθεις μετα την αποθηκευση επαφων να την κανει default στο gmail ωστε να τις εχει ολες και παντα

ευκολο ειναι

 

Κοίτα εδώ, μάλλον αυτό εννοείς :)

 

εγινε παιδες ευχαριστω πολυ!

το εκανα! τελος καλο ολα καλα!

να ειστε καλα:)

Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα απο ηλ.καταστημα, αυστριακο branded vodafone (αρ.κατ. BUKJ3) οπως διαπιστωσα.Κάποια βοηθεια για να του περάσω ICS? to KIES δεν δινει αναβαθμιση, αρα παω μεσω root?καποιες οδηγίες θα μου ηταν χρήσιμες.εχω σχετικη εμπειρια απο Αndroid Nand σε HD2, αλλα δεν καταλαβαινω τα counters και τα insecure kernels????o ευκολος τροπος μπορει να δουλεψει?

ευχαριστω εκ των προτερω.

EDIT:εκανα chainfire root μετα τι?

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγες μέρες υπομονή ..., λογικά θα εμφανιστεί η αναβάθμιση πολύ σύντομα!

Στο λέω για να μην μπλέξεις με root και τέτοια! Υπολογίζω μέσα σε 10 μέρες θα βγει!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα απο ηλ.καταστημα, αυστριακο branded vodafone (αρ.κατ. BUKJ3) οπως διαπιστωσα.Κάποια βοηθεια για να του περάσω ICS? to KIES δεν δινει αναβαθμιση, αρα παω μεσω root?καποιες οδηγίες θα μου ηταν χρήσιμες.εχω σχετικη εμπειρια απο Αndroid Nand σε HD2, αλλα δεν καταλαβαινω τα counters και τα insecure kernels????o ευκολος τροπος μπορει να δουλεψει?

ευχαριστω εκ των προτερω.

 

Κοίτα στο θέμα με τις επίσημες αναβαθμίσεις, για την τελευταία ics ROM και οδηγίες εγκατάστασης.

 

Sent from my GT-P7510 using Tapatalk 2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα απο ηλ.καταστημα, αυστριακο branded vodafone (αρ.κατ. BUKJ3) οπως διαπιστωσα.Κάποια βοηθεια για να του περάσω ICS? to KIES δεν δινει αναβαθμιση, αρα παω μεσω root?καποιες οδηγίες θα μου ηταν χρήσιμες.εχω σχετικη εμπειρια απο Αndroid Nand σε HD2, αλλα δεν καταλαβαινω τα counters και τα insecure kernels????o ευκολος τροπος μπορει να δουλεψει?

ευχαριστω εκ των προτερω.

EDIT:εκανα chainfire root μετα τι?

 

Αφού το έκανες με cfroot μπορείς να δοκιμάσεις αν θες κάποια custom rom, όπως την Omega του "δικού μας" Γιάννη (έχεις τρεις επιλογές απ'ότι θα δεις, μία κοντά στην φιλοσοφία της stock, μία με ένα ωραίο θέμα black-blue και μία ics). Αλλιώς αν θες να περάσεις κάποια stock κοιτάς εδώ αλλά θα χαθεί η πρόσβαση root που έχεις τώρα μιας και ο πυρήνας κάθε stock rom δεν είναι και root. Βέβαια μπορείς να περάσεις ξανά αν θες μετά cf-root. Η επιλογή είναι δική σου....αν σου αρέσουν οι "stock" καταστάσεις βάζεις είτε την επίσημη είτε την omega που είναι κοντά στην φιλοσοφία της επίσημης ή περνάς όποια custom θες και μπορείς να την παραμετροποιήσεις και να την φτιάξεις όπως σου αρέσει...:wink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Μετά από μια μεγάλη περίοδο (σχεδόν απο τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε) με τον 1ο γαλαξία όπου και δεν έλεγα να αποχωριστώ με τίποτα φτιάχνοντας τον και ξανα φτιάχνοντας τον όλη την ώρα, πήρα επιτέλους την απόφαση να φρεσκαριστώ λίγο και να πεταπηδήσω στον 2ο. Λίγο καθυστερημένα βέβαια αφού σε λίγο θα έχουμε και την άφιξη του 3ου, αποχαιρέτησα τον 1ο με βαριά καρδιά θυμώμενος να μην έχω ξανα κρατήσει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα συσκευή ποτέ μου (και εχω αλλάξει πολλές μα παααάρα πολλές). Πάντα υπήρχε κάτι που θα σκαλίσω θα αλλάξω και θα με ανανεώσει κάνοντας με να επικεντρώνομαι στην δική του εξέλιξη και να αψηφώ το τι γίνεται εκεί έξω ακόμα και για τον 2ο και πιο αναβαθμισμένο. Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό να το πετύχει ένα προιόν αυτό και ιδίως όταν μιλάμε για ένα κινητό που η αγορά κ marketing του σε θέλουν εκεί σταντμπάι στην πρίζα όλη την ώρα για την άφιξη του νέου και καλύτερου.

Έτσι ρίχνωντας μια γρήγορη ματιά στο τι επικρατει αυτήν τη στιγμή απο τις εταιρίες κατέληξα πάλι χώρις δεύτερη σκέψη και με αντικειμενικά κριτήρια δυνατότητας χαρακτηριστικών στην αγκαλιά της μαμά Samsung. Πιστεύω πως και αυτή η συσκευή θα είναι ένας σταθμός που για κάμποσο καιρό που θα με κρατήσει και θα με κερδίσει ακόμα περισσότερο.

Θα ήθελα την γνώμη σας στο τι να επιλέξω (έστω για αρχή :D). Διάβασα το αμέσως προηγούμενο πόστ που προτείνει ο φίλος την Omega του Γιάννη και μιάς και θέλω custom rom σκέφτομαι να την επιλέξω. Στον 1ο ήμουν με ICS cm9 + semaphore kernel-1.2ghz+ ext4, ένας πολύ καλός συνδιασμός με τρομερή απόδοση όπου στεκόταν πολύ καλά δίπλα στα απείραχτα τηλέφωνα της περσινής αλλά και της φετινής γενιάς, ακόμα και στον μεγαλύτερο του αδελφό έβγαζε γλώσσα.

Παρ'όλη την ανανέωση και τις συμπληρωματικές δυνατότητες κάτι δε μου άρεσε στην 4.0, μου έδινε μια βαριά αίσθηση σε σχέση με την 2.3.6 όπου και ξανα γύρισα τελικά μέχρι να το δώσω. Οπότε καταλαβαίνεται οτι θέλω κατι δυνατό να ξεκίνησει με τον 2ο και είμαι όλος μάτια για τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το όποιο ενδιαφέρον. :)

Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έκανες με cfroot μπορείς να δοκιμάσεις αν θες κάποια custom rom, όπως την Omega του "δικού μας" Γιάννη (έχεις τρεις επιλογές απ'ότι θα δεις, μία κοντά στην φιλοσοφία της stock, μία με ένα ωραίο θέμα black-blue και μία ics). Αλλιώς αν θες να περάσεις κάποια stock κοιτάς εδώ αλλά θα χαθεί η πρόσβαση root που έχεις τώρα μιας και ο πυρήνας κάθε stock rom δεν είναι και root. Βέβαια μπορείς να περάσεις ξανά αν θες μετά cf-root. Η επιλογή είναι δική σου....αν σου αρέσουν οι "stock" καταστάσεις βάζεις είτε την επίσημη είτε την omega που είναι κοντά στην φιλοσοφία της επίσημης ή περνάς όποια custom θες και μπορείς να την παραμετροποιήσεις και να την φτιάξεις όπως σου αρέσει...:wink:

Φίλε μου τι δυνατότητα χρονισμού σου δίνει η Omega;

Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι δυνατότητα χρονισμού σου δίνει η Omega;

 

Οπως και στο sgs1 ετσι κ στο sgs2 το ρολο τον παιζει ο κερνελ κ οχι η ρομ στον υπερ/υποχροχισμο

Εγω ειμαι με ω10.3 με τον τουρκο κερνελ που φτανει στα 1,6 αλλα ποτε δε το χω εκει,δε χρειαζεται

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σημερα πηρα απο φιλο ενα galaxy s2 i9100G και διαβασα σε καποιο αλλο σιτε πως να κανω ροοτ. ελεγε να φλασαρω με οντιν το αρχειο GT-I9100_Kernel_Gingerbread-supercurio-3.tar και ολα κομπλε....το φλασαρα ολα οκ αλλα το κινητο δεν ανοιγει....μενει στην αρχικη οθονη samsung με το κιτρινο τριγωνο....και μενει εκει...

δοκιμασα να κανω αρκετες ενεργειες χωρις αποτελεσμα....

δοκιμασα τις οδηγιες εδω-->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3825835#post3825835 για να περασω το I9100XWKI4 Android 2.3.4 απο το http://www.samfirmware.com/ χωρις αποτελεσμα. μετα ειδα οτι για το 9100G δινει αλλο firmware αλλα και παλι δεν καταφερα κατι...

 

μπορει να βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σημερα πηρα απο φιλο ενα galaxy s2 i9100G και διαβασα σε καποιο αλλο σιτε πως να κανω ροοτ. ελεγε να φλασαρω με οντιν το αρχειο GT-I9100_Kernel_Gingerbread-supercurio-3.tar και ολα κομπλε....το φλασαρα ολα οκ αλλα το κινητο δεν ανοιγει....μενει στην αρχικη οθονη samsung με το κιτρινο τριγωνο....και μενει εκει...

δοκιμασα να κανω αρκετες ενεργειες χωρις αποτελεσμα....

δοκιμασα τις οδηγιες εδω-->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3825835#post3825835 για να περασω το I9100XWKI4 Android 2.3.4 απο το http://www.samfirmware.com/ χωρις αποτελεσμα. μετα ειδα οτι για το 9100G δινει αλλο firmware αλλα και παλι δεν καταφερα κατι...

 

μπορει να βοηθησει καποιος?

 

Βάλε αυτό: http://www.hotfile.com/dl/149703615/0c9c3af/I9100GXXLB1_I9100GATOKL1_ATO.zip.html

 

Τα firmware του I9100 είναι για άλλο τηλέφωνο, ξέχνα τα. Εσύ έχεις το G.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...

εχω ηδη φλασαρει με το σωστο firmware...μετα ειδα οτι το G εχει αλλα firmware:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο θέμα με τις επίσημες αναβαθμίσεις, για την τελευταία ics ROM και οδηγίες εγκατάστασης. Sent from my GT-P7510 using Tapatalk 2

 

Συνεπως μπορεις να φλασαρεις οποιαδηποτε επισημη ρομ ανεξαρτητα αν το τηλεφωνο ειναι branded η οχι;και επομενως απο επισημη gingerbread μπορεις να πας κατευθειαν σε οποιαδηποτε επισημη ics?

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εβαλα στο i9100G μου την I9100GXXLA1 ....πως κανω ροοτ?

ευχαριστω

 

Έτσι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1321582

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω αλλα αυτο το εργαλειο δεν κανει για μενα....ολο failed μου γραφε...

δοκιμασα αλλο τροπο απο xda και φλασαρα εναν αλλο kernel πειραγμενο...ολα οκ τωρα....:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες! εχτες λοιπον εβαλα την τελευταια miui isc για το κινητακι μας..

Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457061

Πραγματικα εντυπωσιαστηκα.. δεν εχω δει κατι πιο σταθερο, πιο γρηγορο, πιο ομορφο..

η μπαταρια του παει τελεια, 1% επεσε σε 7 ωρες(νυχτα). Για οποιον ενδιαφερεται για benchmarks, 6537 :)

Απο κει και περα δεν εχω δει το παραμικρο forse close, επανεφερα τα παντα απο titanium και myBackupRoot. αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα ειναι οτι παραμετροποιεις τα παντα οσων αφορα το θεμα, statusBar, εικονιδια, αλλαζεις θεμα στο dial Pad, sms, lockscreen (οχι απλα photo, αλλα διαφορετικα κλειδωματα κλπ κλπ). επισης, η status bar ειναι σαν του sense, με 2 tabs.

τελος μου αρεσε σε καποιες εφαρμογες οι επιπλεον επιλογες. θα ανεβασω και ενα βιντεο να ριξετε μια ματια για οποιον ενδιαφερεται!

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες! εχτες λοιπον εβαλα την τελευταια miui isc για το κινητακι μας.. Πραγματικα εντυπωσιαστηκα.. δεν εχω δει κατι πιο σταθερο, πιο γρηγορο, πιο ομορφο..

η μπαταρια του παει τελεια, 1% επεσε σε 7 ωρες(νυχτα). Για οποιον ενδιαφερεται για benchmarks, 6537 :)

Απο κει και περα δεν εχω δει το παραμικρο forse close, επανεφερα τα παντα απο titanium και myBackupRoot. αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα ειναι οτι παραμετροποιεις τα παντα οσων αφορα το θεμα, statusBar, εικονιδια, αλλαζεις θεμα στο dial Pad, sms, lockscreen (οχι απλα photo, αλλα διαφορετικα κλειδωματα κλπ κλπ). επισης, η status bar ειναι σαν του sense, με 2 tabs.

τελος μου αρεσε σε καποιες εφαρμογες οι επιπλεον επιλογες. θα ανεβασω και ενα βιντεο να ριξετε μια ματια για οποιον ενδιαφερεται!

Θα μας δώσεις ένα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Θα μας δώσεις ένα λινκ?

 

Ναι φυσικα απλα γινεται πανικος σημερα στη δουλεια και γιαυτο καθυστερησα.

[ROM](GB)Miui Special Edition ICS V1.1 Multilanguage(2.3.20) Online!! - xda-developers

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457061

 

Send from Galaxy sII :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

S.O.S. S.O.S. ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Εδώ και καιρό είχα φορεμένη μια custom rom που βρήκα στο xda. Αποφάσισα σήμερα να βάλω μέσω του odin την επίσημη ics της samsung. έκανα κανονικά τη διαδικασία όπως και αρκετές άλλες φορές στο παρελθόν, στο odin μου έβγαλε ότι όλα OK, μόνο που στην επανεκκίνηση του τηλεφώνου σταματάει στην αρχική εικόνα του galaxy sII. υπέθεσα ότι θέλει το χρόνο του μια και πέρασα καινούργια rom, αλλά μένει εκεί. το ίδιο μου έκανε και στη συνέχεια όταν πήγα να βάλω τη 2.3.5 της cosmote, αλλά και την official 2.3.4. Πάντα μένει στην αρχική οθόνη. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ; έχω παλαβώσει και δεν έχω τηλέφωνο αυτή τη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

S.O.S. S.O.S. ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Εδώ και καιρό είχα φορεμένη μια custom rom που βρήκα στο xda. Αποφάσισα σήμερα να βάλω μέσω του odin την επίσημη ics της samsung. έκανα κανονικά τη διαδικασία όπως και αρκετές άλλες φορές στο παρελθόν, στο odin μου έβγαλε ότι όλα OK, μόνο που στην επανεκκίνηση του τηλεφώνου σταματάει στην αρχική εικόνα του galaxy sII. υπέθεσα ότι θέλει το χρόνο του μια και πέρασα καινούργια rom, αλλά μένει εκεί. το ίδιο μου έκανε και στη συνέχεια όταν πήγα να βάλω τη 2.3.5 της cosmote, αλλά και την official 2.3.4. Πάντα μένει στην αρχική οθόνη. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ; έχω παλαβώσει και δεν έχω τηλέφωνο αυτή τη στιγμή!

 

Aπό την εμπειρία μου στο Galaxy S Ι, λογικά πρέπει να φλασάρεις rom που έχει και τα 3 αρχεία με pit και repartition. Φταίει που είχες custom και όχι rom της Samsung.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aπό την εμπειρία μου στο Galaxy S Ι, λογικά πρέπει να φλασάρεις rom που έχει και τα 3 αρχεία με pit και repartition. Φταίει που είχες custom και όχι rom της Samsung.

 

αυτό δεν το έχω ξανακάνει...είχα φλασάρει rom που είχε 3 αρχεία, αλλά τα είχα βάλει στο pda, phone και csc. τι πρέπει να κάνω τώρα δλδ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...