Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξανά κάντε ένα wipe όλα και ξανά φλασαρισμα τη ρομ και θα ξεκινήσει κανονικά ;)

Η ρομ παει σφαίρα,εγώ βέβαια την έβγαλα γιατί θέλω να έχω στα email μου zoom in-out. Copy-paste! Μπορώ βέβαια να βάλω αλλα προγράμματα γι αυτό αλλα δεν θέλω. Πάντως έχω κρατημένο ένα backup και κατα καιρούς το παίζω και με cyanogen:D

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με NTFS, δοκίμασα τα πάντα... η αλήθεια είναι πως δούλεψε άψογα τη πρώτη φορά αλλά έβγαλα το καλώδιο χωρίς να χρησιμοποιήσω το unmount script κ τώρα απλά μου κάνει disconnect με το που τον συνδέω.

Έχω σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Με σκάλωσες κ έκατσα κ έβγαλα άκρη :P

 

Καταρχήν Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων = τικαρισμένο.

Κατά δεύτερον πρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα Gscript (αν δεν το έχεις ήδη περασμένο).

Έπειτα κάνεις add τα ακόλουθα scripts :

 

Mounting :

 

 

Unmounting :

 

 

Εγώ άλλαξα και τα permissions στο /dev/block/platform/ γιατί αφού έτρεχα το αρχικό script μου έβγαζε πρόβλημα (αφού τρέξεις το script θα σου εμφανίσει 2 αρχεία στο /dev/block/platform/ το sda κ το sda1, αυτά στην ουσία ήθελα να έχουν full permissions γι'αυτό κ έδωσα σε όλο το platform φάκελο εγώ)

 

Τέλος θα παρατηρήσεις στο quickpanel πως θα αρχίσει να διαβάζει τον εξωτερικό κ αν πας sdcard/UsbStorage/sda1 θα βρεις τον εξωτερικό σκληρό σου.

 

Ελπίζω να ήμουν κάπως κατανοητός :p αλλιώς πες μου να το καθαρογράψω με περισσότερες λεπτομέρειες κ βήματα.

 

Απόδειξη :

 

Ανέβασα εδώ όλα τα απαραίτητα αρχεία που χρειάζονται,

Mound_ntfs.zip

το fuse.ko

το ntfs-3g

και τα δυο script

mount_ntfs.sh

unmount_ntfs.sh

κάντε εγκατάσταση μέσω CWM το Mound_ntfs.zip,

βάλτε το Gscript απο εδω

ακολουθήστε τις οδηγίες του Sofos_5 και ενημερώστε με ας σας δουλεύει.

 

EDIT

Ανεβασα νεο Mound_ntfs.zip το παλιο ειναι λαθος,

ενας που τα κατεβασε ας καταβασει και παλι το νεο.

 

Στο /dev/block/platform/ δώστε full permission και άπλα τρέξτε το script mount_ntfs.sh

 

δε θελει σε καμια περιπτωση να τρεξει συνεχεια permission denied και εννοειται πως εχω δωσει φουλ αδειες με ρουτ εξπλορερ

Link to comment
Share on other sites

παιδες πριν λιγο εβαλα αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275381 και πραγματικα η τελευταια εκδοση πεταει.εχουν διορθωσει το android os bug και υποστηριζει overclocking μεχρι το 1.6 αλλα δεν ειναι τοσο hard optimized οσο του τουρκου δηλαδη δεν εχει αλλαξει τις τασεις φορτισης κτλ.Και ειναι βασισμενος στους KI8 sources.εχει bln,bootanimation,bootlogo και cwm5!!!κατα την γνωμη μου ετσι πρεπει να ειναι οι kernel.ο kernel του τουρκου ηταν πολυ κοντα.το μονο που με χαλαγε ηταν οτι ειχε αλλαξει τις τασεις φορτισεις με αποτελεσμα σε βαθος χρονου μειωμενη διαρκεια ζωης της μπαταριας και το πολυ μεγαλο πειραγμα στα voltage.αυτος μαλλον θα κανει καιρο να φυγει απο το κινητο μου
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos!Εγκατεστησα σημερα κατενθουσιασμενος την CM 7.1 αλλα παρατηρησα ενα πολυ σημαντικο προβλημα!Δε βρισκει την εξωτερικη καρτα μνημης που εχω (sandisk 32gb).Μετα το σοκ οτι με καποιο τροπο καταφερα και την εκαψα και αυτη (εχουν προηγηθει αλλες δυο καρτες μνημης :cry:) συνδεσα το κινητο στον υπολογιστη και την αναγνωρισε κανονικα.Πηρα ενα backup για παν ενδεχομενο αλλα το προβλημα εξακολουθει να επιμενει.Γυριζω σε Leomar παλι η υπαρχει λυση?
Link to comment
Share on other sites

παιδες πριν λιγο εβαλα αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275381 και πραγματικα η τελευταια εκδοση πεταει.εχουν διορθωσει το android os bug και υποστηριζει overclocking μεχρι το 1.6 αλλα δεν ειναι τοσο hard optimized οσο του τουρκου δηλαδη δεν εχει αλλαξει τις τασεις φορτισης κτλ.Και ειναι βασισμενος στους KI8 sources.εχει bln,bootanimation,bootlogo και cwm5!!!κατα την γνωμη μου ετσι πρεπει να ειναι οι kernel.ο kernel του τουρκου ηταν πολυ κοντα.το μονο που με χαλαγε ηταν οτι ειχε αλλαξει τις τασεις φορτισεις με αποτελεσμα σε βαθος χρονου μειωμενη διαρκεια ζωης της μπαταριας και το πολυ μεγαλο πειραγμα στα voltage.αυτος μαλλον θα κανει καιρο να φυγει απο το κινητο μου

 

φιλε εχεις δοκιμάσει τον τελευταίο κερνελ του τουρκου απλα πεταει φιλε μου!!!πολυ καλος smooth και πολυ γρηγορος απο θεμα μπαταριας θα το διαπιστώσω σε μερικες μερες παντως σας το προτείνω παίδες!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos!Εγκατεστησα σημερα κατενθουσιασμενος την CM 7.1 αλλα παρατηρησα ενα πολυ σημαντικο προβλημα!Δε βρισκει την εξωτερικη καρτα μνημης που εχω (sandisk 32gb).

 

Έψαξες στην διαδρομή /mnt/eemc;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για, Jeffrey kernel 4.0,sto twitter, ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

RT @speedfrey: October 14, 2011 - SpeedFrey 4.0.0

 

Φιλε αυτο βρηκα μονο...δεν δινει πουθενα download link...

 

Sent from my iphone 4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδες πριν λιγο εβαλα αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275381 και πραγματικα η τελευταια εκδοση πεταει.εχουν διορθωσει το android os bug και υποστηριζει overclocking μεχρι το 1.6 αλλα δεν ειναι τοσο hard optimized οσο του τουρκου δηλαδη δεν εχει αλλαξει τις τασεις φορτισης κτλ.Και ειναι βασισμενος στους KI8 sources.εχει bln,bootanimation,bootlogo και cwm5!!!κατα την γνωμη μου ετσι πρεπει να ειναι οι kernel.ο kernel του τουρκου ηταν πολυ κοντα.το μονο που με χαλαγε ηταν οτι ειχε αλλαξει τις τασεις φορτισεις με αποτελεσμα σε βαθος χρονου μειωμενη διαρκεια ζωης της μπαταριας και το πολυ μεγαλο πειραγμα στα voltage.αυτος μαλλον θα κανει καιρο να φυγει απο το κινητο μου

 

Ο κερνελ του τουρκου αλλαζει τις τασεις φορτισης ΜΟΝΟ αν το ζητησεις εσυ,καλο θα ταν κιολας να μη κανεις undervolt τις τασεις του πυρηνα και το μεγαλο του υπερ για μενα ειναι ο governor smartass που κλεινει τον 1 πυρηνα σε idle κατασταση

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζει καινούργιο Κερνελ o Τούρκος http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1263838

 

Τώρα έχω τον 1.8 του τούρκου, λίγο πριν δοκίμαζα τον 2 ..απλά απίστευτοι και οι δύο σε smoothness και speed..μπαταρία στον 1.8 θα δούμε..δεν έχω κάνει uv ούτε oc..χρησιμοποιώ μόνο το minimum 100 που έχει και ondemand..ο 2 είναι beta ακόμα άλλα δουλεύει μια χαρά...τα προβλήματα του είναι στο δεύτερο ποστ του τούρκου

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ο λεομαρ εχει καιρο να ανεβασει κατι στην κουζινα η μου φαινεται?

 

Sent from my iphone 4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τρο'πος να κανουμε wipe τα battery stats εκτος α'πο cm recovery

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τρο'πος να κανουμε wipe τα battery stats εκτος α'πο cm recovery

ευχαριστω...

 

κατεβασε απο μαρκετ battery calibration και ακολουθησε τις οδηγιες που θα βρεις στην εφαρμογη..

 

Sent from my unique SGSII

Link to comment
Share on other sites

RT @speedfrey: October 14, 2011 - SpeedFrey 4.0.0

 

Φιλε αυτο βρηκα μονο...δεν δινει πουθενα download link...

 

Sent from my iphone 4

 

 

Λογικα εννοει οτι θα βγει στις 14 οκτ. αρα υπομονη και θα ανεβασει και λινκ.

 

Λετε να τον δεχτουν πισω στο xda αν στειλει τον κωδικα του κερνελ;

 

Speedfrey και angelom ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει τουλαχιστον στο δικο μου κινητο απο αποψη μπαταριας και smooth. Χωρις κολληματα και σχεδων καθολου force close.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο λεομαρ εχει καιρο να ανεβασει κατι στην κουζινα η μου φαινεται?

 

Sent from my iphone 4

 

Πράγματι,δεν γράφει ούτε στο νήμα όπως έκανε συνήθως.

Θα συμπράξει μάλιστα με τον Ινδό που κάνει την checkrom.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ο λεομαρ εχει καιρο να ανεβασει κατι στην κουζινα η μου φαινεται?

 

Sent from my iphone 4

 

Είχα διαβάσει στο xda ότι ηταν άρρωστος

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο xda ότι ηταν άρρωστος

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Τον έφαγε η Google που του έκλεισε το λογαριασμό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καποιος γνωστης πως να διαβαζει το κινητο ntfs με οδηγιες βημα προς βημα μπορει να βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε οσους εχετε cosmote ποιο κατα την γνωμη σας μοντεμ λειτουργεί καλυτερα?

εμενα σαν να μου φαινεται το ΝΕΚΦ2 του λεομαρ να λειτουργει καπως καλυτερα απο το xxki3!

παντα στο 3g σημα γιατι στο απλο δεν βλεπω διαφορα...

edit..

παντως ρε παιδια το σημα μου φαινεται πιο αδυνατο με cosmote..δεν ξερω...

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ή κάποιες λύσεις για το http://www.samsungdive.com/DiveMain.do

Η κατάσταση έχει ως εξής

Με τον πάροχο που έχω τώρα έκανα την εγγραφή μου στο συγκεκριμένο site για την παρακολούθηση του κινητού και όλα πάνε μια χαρά.

Από δευτέρα πρόκειται να αλλάξω πάροχο διατηρώντας όμως τον ίδιο αριθμό, αλλά το πρόβλημα είναι ότι θα αντικατασταθεί η SIM και αυτό θα δημιουργήσει με τη σειρά του πρόβλημα στο site και στη λειτουργία " Προώθηση κλήσεων/μηνυμάτων" η οποία αναγνωρίζει τον αριθμό της SIM του πάροχου που είχα όταν έκανα την εγγραφή μου στην υπηρεσία.

 

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και παλιότερα και η λύση που προτείνουν είναι η διαγραφή του λογαριασμού από το κινητό, αλλά κάτι τέτοιο για να γίνει πρέπει να επανέλθει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.... όχι και τόσο βολικό όπως καταλαβαίνεται !!!

 

Γνωρίζει μήπως κάποιος κανέναν διαφορετικό τρόπο? έστω και μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με αυτή την υπηρεσία της Samsung ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι.

 

Ο τουρκος εχει βαλει στιν κερνελ του2 νεα goverment. Αλλα δεν λεει τιποτα γι το καθενα.

Ξερει καπιος που αναφερει για τα goverment τι ειναι το καθε ενα;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο τροπος για να απενεργοποιήσουμε το HSDPA και να το αφησουμε μονο σε 3g ειναι ο ιδιος με το samsung galaxy 1?

Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

 

[*]11. Ωραία έχουμε γυρίσει το δίκτυό μας σε WCDMA μόνο (5.) αλλά μπορούμε να κάνουμε και κάτι ακόμα για να βοηθήσουμε την μπαταρία μας. Το HSDPA που πλέον έχουμε σε πάρα πολλά μέρη ειδικά μέσα στις πόλεις χρειάζεται ποιο πολύ ενέργεια για να λειτουργήσει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να το γυρίσουμε σε 3G. Έτσι έχουμε και ταχύτητα και οικονομία.

 

Ανοίγουμε τον stock dialer και γράφουμε: *#301279#

 

Πατάμε [2] CHANGE HSPA REVISION

Πατάμε [1] RELEASE 99 (HSPA OFF)

 

Βλέπουμε στην οθόνη:

CHANGE_R99

HSDPA OFF, HSUPA OFF

 

Έτοιμοι. Με τον ίδιο τρόπο το ενεργοποιούμε πάλι. Σημείωση η ρύθμιση μένει και μετά από reboot.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

 

και αν ναι εγω γιατι δεν μπορω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...