Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω.. τελικα πετυχε!!!

Αν και χρειαστηκε να κανω επιπλεον wipe data/factory reset και wipe cache partition..

Τωρα εχω καινουριο κινητο ευχαριστω!!! :D :D

 

Super! Μεγειά το καινούργιο κινητό!!! :D

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι της NeatRom με Apolo δοκιμάστε αν θέλετε τον συνδυασμό NeoX+Sio. Σε AOSP πετάει, οπότε λογικά θα επιταχύνει ακόμα περισσότερο και τη Neat.;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δοκίμασα λιγο την Ressuruction Remix και ειχα πολλα κολληματα και δεν ειδα και τοσο τρομερη μπαταρια. Γυρισα πισω στις nightly του cm11 και περιμενω σταθερα releases :cool:
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Ξανά τα βήματα πιο αναλυτικά:

Κατέβασε αυτό: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2593141&d=1393021963

Αποσυμπίεσε το

Βάλε (μέσα στον Odin) αυτό: I9100_6GB.pit

Στο PDA την stock

Φλάσαρε

Άστο να μπεί μέσα στο Android

Θα σου ζητήσει να κάνεις Φορμάτ την εσωτερική - ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

 

μετά θα είσαι οκ...

 

 

 

Όταν λες

"Βάλε (μέσα στον Odin) αυτό: I9100_6GB.pit

Στο PDA την stock

Φλάσαρε"

Εννοείς με τον τρόπο που βάζουμε την official Rom?

Δεν καταλαβαίνω τι κάνει αυτό, θα το κάνω όμως για να το λες καλό θα είναι.

Πρώτη μέρα 6.4 πάντως μου έκανε ένα ξαφνικό αλλά μετα κράτησε αρκετη ώρα

Προσπαθώ να βάλω εικόνα της χρήσης της μπαταρίας, Ανέβασα σε image host, εβαλα διεύθυνση αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Θέλει απο συγκεκριμένα sites μόνο;

ΥΓ: Πατάω PDA αλλά δεν δείχνει τα αρχεία. Τα δείχνει μόνο στο PIT

http://postimg.org/image/ze1w80bgj//

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες

"Βάλε (μέσα στον Odin) αυτό: I9100_6GB.pit

Στο PDA την stock

Φλάσαρε"

Εννοείς με τον τρόπο που βάζουμε την official Rom?

Δεν καταλαβαίνω τι κάνει αυτό, θα το κάνω όμως για να το λες καλό θα είναι.

Πρώτη μέρα 6.4 πάντως μου έκανε ένα ξαφνικό αλλά μετα κράτησε αρκετη ώρα

Προσπαθώ να βάλω εικόνα της χρήσης της μπαταρίας, Ανέβασα σε image host, εβαλα διεύθυνση αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Θέλει απο συγκεκριμένα sites μόνο;

ΥΓ: Πατάω PDA αλλά δεν δείχνει τα αρχεία. Τα δείχνει μόνο στο PIT

http://postimg.org/image/ze1w80bgj//

 

Με το αρχείο .pit κάνεις repartition

αν δεν το έχεις ανάγκη ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις

Την stock rom την βάζεις στο PDA (πρέπει να έχει προέκταση .md5)

σε s2 eur η τελευταία stock είναι η I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100OXXLSB_HOME.tar.md5

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κρατάω την τελευταία φράση σου, θα το δω λίγες μέρες πρώτα τότε.

Δηλαδη αυτό θέλει την stock ROM και μετα περνάω την NEAT, σωστά;

Πάντως φίλε ευχαριστώ πολύ, με έχεις βοηθήσει (και στο παρελθον) αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Οι της NeatRom με Apolo δοκιμάστε αν θέλετε τον συνδυασμό NeoX+Sio. Σε AOSP πετάει, οπότε λογικά θα επιταχύνει ακόμα περισσότερο και τη Neat.;)

 

Εδώ και δύο ημέρες δουλεύει υπέροχα με το συνδυασμό που πρότεινες σε NeatRom και Apollo!

 

Το ευχάριστο πέρα από σταθερότητα και απόκριση είναι πως δεν έχει διαφορά στην μπαταρία από τις default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες δουλεύει υπέροχα με το συνδυασμό που πρότεινες σε NeatRom και Apollo!

 

Το ευχάριστο πέρα από σταθερότητα και απόκριση είναι πως δεν έχει διαφορά στην μπαταρία από τις default ρυθμίσεις.

Apolo για την Neat από πού κατεβάζουμε ρε παίδες;;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες δουλεύει υπέροχα με το συνδυασμό που πρότεινες σε NeatRom και Apollo!

 

Το ευχάριστο πέρα από σταθερότητα και απόκριση είναι πως δεν έχει διαφορά στην μπαταρία από τις default ρυθμίσεις.

Χαίρομαι, ελπίζω να συνεχίσει έτσι. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Apolo για την Neat από πού κατεβάζουμε ρε παίδες;;

Είναι ήδη ενσωματωμένος στην Neat. Αν θες νεότερη έκδοση, στο λινκ. Επιλέγεις για σταθερότητα την Regular έκδοση, σε CWM ή TWRP.

 

https://www.copy.com/s/yTOopqyQTUjy3vil/Apolo/Apolo%204.x%20(for%20Samsung%20ROMS%204.1.2)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη ενσωματωμένος στην Neat. Αν θες νεότερη έκδοση, στο λινκ. Επιλέγεις για σταθερότητα την Regular έκδοση, σε CWM ή TWRP.

 

https://www.copy.com/s/yTOopqyQTUjy3vil/Apolo/Apolo%204.x%20(for%20Samsung%20ROMS%204.1.2)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pedestre.confapolo

για να ενεργοποιήσεις το BLN :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pedestre.confapolo

για να ενεργοποιήσεις το BLN :)

 

Ναι ναι, βέβαια :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πας κατευθείαν με full wipe όμως πρώτα της AOSP
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πολύς κόσμος αρχίζει να κουμπώνει Neat στο μηχανάκι του, πρέπει να τονίσω:

Εαν επιλέξετε Neat 5.9 - 6.3 όλα καλά

Εαν επιλέξετε όμως Neat 6.4 καλό θα είναι να κάνετε repartition την συσκευή σας, γιατί ο Sale έκανε κάτι μαϊ*****ές και θα σας μπουκώνει συχνά το data partition (δεν θα μπορείτε να εγκαταστήσετε πολλές εφαρμογές).

 

Anyways, το repartition μόνο κάκό δεν κάνει, προσωπικά θα το πρότεινα - να φλασάρετε το 6gb .pit αρχείο παρέα με την stock rom της συσκευής σας...

Διαβάστε τις οδηγίες στο thread του developer

 

Τέλος, καλό θα είναι να επιλέξετε την lite edition της Neat, παρέα με regular Apolo kernel (για να έχετε και BLN)

 

Άντε καλό Σ/Κ παίδες! :)

 

ΥΓ To site λογοκρίνει την λέξη maim0unies :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πολύς κόσμος αρχίζει να κουμπώνει Neat στο μηχανάκι του, πρέπει να τονίσω:

Εαν επιλέξετε Neat 5.9 - 6.3 όλα καλά

Εαν επιλέξετε όμως Neat 6.4 καλό θα είναι να κάνετε repartition την συσκευή σας, γιατί ο Sale έκανε κάτι μαϊ*****ές και θα σας μπουκώνει συχνά το data partition (δεν θα μπορείτε να εγκαταστήσετε πολλές εφαρμογές).

 

Anyways, το repartition μόνο κάκό δεν κάνει, προσωπικά θα το πρότεινα - να φλασάρετε το 6gb .pit αρχείο παρέα με την stock rom της συσκευής σας...

Διαβάστε τις οδηγίες στο thread του developer

 

Τέλος, καλό θα είναι να επιλέξετε την lite edition της Neat, παρέα με regular Apolo kernel (για να έχετε και BLN)

 

Άντε καλό Σ/Κ παίδες! :)

 

ΥΓ To site λογοκρίνει την λέξη maim0unies :lol:

 

Συμφωνώ σε όλα...:dance:

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή της Neat 6.4 + Apolo 4.15 regular, κι ενώ όλα είναι μια χαρά, έχω δυο θέματα που με εκνευρίζουν.

1. Χρησιμοποιώ το viber, και κάποιες φορές πατώντας για να ανοίξω κάποια ειδοποίηση από τη status bar, δεν κάνει τίποτα. Κατεβάζοντας και πάλι την status bar και πατώντας την ειδοποίηση, με πηγαίνει κανονικά στο μήνυμα. Όταν γίνεται το παραπάνω, αν πατήσω στο εικονίδιο του viber μου λέει πως δεν έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή. Αν πατήσω δεύτερη φορά, όλα καλά πάλι.

 

2. Το φόντο που επιλέγω στην lock screen είναι θολό, ενώ η ανάλυση της φωτογραφίας είναι 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχει κάποιος άλλος θέμα με την εμφάνιση του cLock widget στην lockscreen σε CM11 4.4.4 KK; Καμία βοήθεια πως να το κάνω να εμφανίζεται ολόκληρο; (έχω δοκιμάσει τα πάντα). Παραθέτω photo.

https://docs.google.com/file/d/0B3LT9kV7S1zTNVhGN05qQWY2VjA/edit?usp=docslist_api

Edited by wotanmetal
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το νήμα και τους κατόχους του Galaxy S2 και μπαίνω κατ ‘ ευθείαν στο θέμα. Φίλος έχει το συγκεκριμένο τηλέφωνο αγορασμένο από Vodafone Ελλάδας και δεν το έχει σκαλίσει ποτέ άρα φοράει ice cream πιθανότατα της μαμάς …Vodafone. Προσφάτως το κινητό μπούκωσε τα 2gb της rom εφαρμογών και ο φίλος είπε για καινούργιο. Θεωρώ το τηλέφωνο λειτουργικότατο και υπεραρκετό ακόμα και σήμερα οπότε συμμεριζόμενος και αυτός την άποψή μου, αποτάθηκε σε μένα για την εξεύρεση λύσης στο πρόβλημά του. Εγώ σκαλίζω αρκετά το κινητό μου (HTC) και έχω ψάξει και για τα κινέζικα MTK όσο περιμένω να παραλάβω ένα για πρώτη επαφή με το αντικείμενο. Με Samsung όμως δεν έχω ξανασχοληθεί σε αυτό το επίπεδο αλλά διάβασα αρκετά εδώ και τις παραπομπές τους σε xda και για μια ακόμα φορά θέλω να ευχαριστήσω τους χρήστες που μοιράζονται γνώσεις και πληροφορία αλλά και τους ιδιοκτήτες του χώρου που μας φιλοξενούν.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω repartition με odin και το αρχείο που δίνει 1Gb system (από 512mb) μήπως και χρειαστεί στο μέλλον, 6gb data (από 2gb που είναι σήμερα) και τα ρέστα …τσίχλες = χώρος για αρχεία του χρήστη, χρησιμοποιώντας στο odin για rom τη μαμά Vodafone ή την (GR) EUR jelly bean και οι δύο από Sammobile.

Μετά έχω σκοπό να γίνει root με philz kernel που περιέχει και touch CWM και το αφήνω ως έχει με τη μαμά rom, ή αποφασίζει αργότερα ο φίλος να του εγκαταστήσω neat 6.4 με Apollo. Για να μπει στη λογική nightly κλπ, όπως είχα μπει (και ακόμα ψιλοείμαι) εγώ με το HTC Sensation δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση.

Δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου ακόμα και δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς ποια έκδοση του philz kernel θα διαλέξω.

Παρακαλώ αν κάπου κάνω λάθος ή παραλείπω κάτι διορθώστε με γιατί αν του το κάνω τουβλάκι δεν είναι τα λεφτά που κάνει αλλά θα κλάψω για τη συσκευή που είναι αξιοπρεπέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το νήμα και τους κατόχους του Galaxy S2 και μπαίνω κατ ‘ ευθείαν στο θέμα. Φίλος έχει το συγκεκριμένο τηλέφωνο αγορασμένο από Vodafone Ελλάδας και δεν το έχει σκαλίσει ποτέ άρα φοράει ice cream πιθανότατα της μαμάς …Vodafone. Προσφάτως το κινητό μπούκωσε τα 2gb της rom εφαρμογών και ο φίλος είπε για καινούργιο. Θεωρώ το τηλέφωνο λειτουργικότατο και υπεραρκετό ακόμα και σήμερα οπότε συμμεριζόμενος και αυτός την άποψή μου, αποτάθηκε σε μένα για την εξεύρεση λύσης στο πρόβλημά του. Εγώ σκαλίζω αρκετά το κινητό μου (HTC) και έχω ψάξει και για τα κινέζικα MTK όσο περιμένω να παραλάβω ένα για πρώτη επαφή με το αντικείμενο. Με Samsung όμως δεν έχω ξανασχοληθεί σε αυτό το επίπεδο αλλά διάβασα αρκετά εδώ και τις παραπομπές τους σε xda και για μια ακόμα φορά θέλω να ευχαριστήσω τους χρήστες που μοιράζονται γνώσεις και πληροφορία αλλά και τους ιδιοκτήτες του χώρου που μας φιλοξενούν.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω repartition με odin και το αρχείο που δίνει 1Gb system (από 512mb) μήπως και χρειαστεί στο μέλλον, 6gb data (από 2gb που είναι σήμερα) και τα ρέστα …τσίχλες = χώρος για αρχεία του χρήστη, χρησιμοποιώντας στο odin για rom τη μαμά Vodafone ή την (GR) EUR jelly bean και οι δύο από Sammobile.

Μετά έχω σκοπό να γίνει root με philz kernel που περιέχει και touch CWM και το αφήνω ως έχει με τη μαμά rom, ή αποφασίζει αργότερα ο φίλος να του εγκαταστήσω neat 6.4 με Apollo. Για να μπει στη λογική nightly κλπ, όπως είχα μπει (και ακόμα ψιλοείμαι) εγώ με το HTC Sensation δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση.

Δεν έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου ακόμα και δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς ποια έκδοση του philz kernel θα διαλέξω.

Παρακαλώ αν κάπου κάνω λάθος ή παραλείπω κάτι διορθώστε με γιατί αν του το κάνω τουβλάκι δεν είναι τα λεφτά που κάνει αλλά θα κλάψω για τη συσκευή που είναι αξιοπρεπέστατη.

 

Ανάλογα το pit file που θα χρησιμοποιήσεις θα έχεις και διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ότι βολεύει τον φίλο σου.

Όλα καλά τα σκέφτηκες.

Η έκδοση του philz που θα εγκαταστήσεις είναι ανάλογη της έκδοσης της ρομ που θα βάλεις και δε μετράει τι έχει τώρα.

Βρες τι θα βάλεις και επιλέγεις μετά το αντίστοιχο philz.

Τουβλάκι πολύ δύσκολο να γίνει, εκτός αν του να βάλεις ρομ από διαφορετική συσκευή :p

Link to comment
Share on other sites

Καμία λύση στο δικό μου θεματάκι από πάνω παίζει;

Ρε συ για δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την έντονη γραμματοσειρά από ρολόι, ημερομηνία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το pit file που θα χρησιμοποιήσεις θα έχεις και διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ότι βολεύει τον φίλο σου.

Όλα καλά τα σκέφτηκες.

Η έκδοση του philz που θα εγκαταστήσεις είναι ανάλογη της έκδοσης της ρομ που θα βάλεις και δε μετράει τι έχει τώρα.

Βρες τι θα βάλεις και επιλέγεις μετά το αντίστοιχο philz.

Τουβλάκι πολύ δύσκολο να γίνει, εκτός αν του να βάλεις ρομ από διαφορετική συσκευή :p

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Του λέω να το φέρει για ...βελτίωση και tuning.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...