Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο πιο θετικο εννοει τινοντας προς το 0. Αρα αν εισαι σε Gsm δικτυο (2g) το -91 ειναι ασχημο. Αν εισαι με 3g ειναι οσο ειναι και τα περισσοτερα modem οποτε δεν εχεις θεμα.

 

Tip:

Γι'αυτο προτεινουν αν δεν εχεις μεγαλη αναγκη τη τρελη ταχυτητα σε data να επιλεγεις μονο GSM δικτυο, δεν αλλαζει για 3g συνεχεια, εχει πιο καλο κ σταθερο σημα το τηλεφωνο με αποτελεσμα να καταναλωνει κ λιγοτερη μπαταρια.

 

Εκτός αν έχεις Cosmote που σε κάποιες περιοχές δεν έχει καλό σήμα 2g παρά μόνο 3g ... :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύσκολα να φταίει η rom πάντως. Μπορείς να μπεις σε download mode μέσω adb, αν έχεις τους drivers.

Συνδέεις το κινητό και πατάς σε cmd: adb reboot download

 

Μολις ο φιλος μ μου ειπε οτι εβαλε azax πριν μ το φερει για να το καθαρισει κ απο οτι καταλαβα μπορει να εφταιξε και αυτο...Το adb ειναι καποιο προγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, τελικα το ανακαλυψα κ μονος μου μετα απο απειρες αλλαγες modem.. το παραεκανα βασικα.

Κατεληξα παντως πως το NEKI2 για cosmote κ μονο δεν το ξεπερναει κανενα αλλο modem. Κ μιλαω για σημαντικες διαφορες ειδικα οταν προκειται για data connection. Τραβηξα κ μερικα screenshots οποιος δεν με πιστευει μου λεει.

 

Στο να με ακουνε κ να ακουω καθαρα με ολα ημουν οκ.

 

+10000000 και πολύ παραπάνω...

 

Συμφωνούμε.:happy:

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μολις ο φιλος μ μου ειπε οτι εβαλε azax πριν μ το φερει για να το καθαρισει κ απο οτι καταλαβα μπορει να εφταιξε και αυτο...Το adb ειναι καποιο προγραμμα??

 

Τι έβαλεεεεεε;!!!!!!!:blink:

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , πριν λιγο περασα την cm9 απο αυτον τον οδηγο http://www.theandroidsoul.com/cm9-galaxy-s2/ . εχει κολισει η συσκευη στο αρχικο animation εδω και μια ωρα .... εχω πολυ καιρο να φλασαρω και ετσι μηπως υπαρχει καποια ιδεα που ισως βοη8ισει?

 

 

το εφτιαξα... αν εχει κανεις παρομοιο προβλημα ας κανει αυτο . βγαζει μπαταρια για λιγα λεπτα , wipe ολα και παλι reboot και σε 5 λεπτα ειναι ετοιμο , τουλαχιστον σε εμενα επιασε...

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να ανεβάσω το .zip αρχείο με το mod για το GPS για install μέσω CWM ??? το έχω έτοιμο και λειτουργεί άψογα !! κάνει τα mod και προσθέτει και τα αρχεία που δεν έχει το SGS2 (suplrootcert). να τα στείλω σε κάποιον μέσω mail?
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να ανεβάσω το .zip αρχείο με το mod για το GPS για install μέσω CWM ??? το έχω έτοιμο και λειτουργεί άψογα !! κάνει τα mod και προσθέτει και τα αρχεία που δεν έχει το SGS2 (suplrootcert). να τα στείλω σε κάποιον μέσω mail?

 

Ανεβασε το μεσω dropbox απο το κινητο σου κ στειλε του το link.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ήξερα στο παρελθόν ότι αν μπω με τον Root Explorer και κάνω edit το build.prop, μπορώ να ενεργοποιήσω το HW Acceleration.

 

Το έψαξα και λίγο για το SG2 και βρήκα ότι αν

 

 

debug.sf.hw=1 έχουμε launcher UI hardware acceleration (ή rendering του UI με την GPU)

video.accelerate.hw=1 έχουμε video playback hardware acceleration

 

και άλλα ωραία εδώ

 

Έχει κανείς άποψη για την αποδοτικότητα τους?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα στο παρελθόν ότι αν μπω με τον Root Explorer και κάνω edit το build.prop, μπορώ να ενεργοποιήσω το HW Acceleration.

 

Το έψαξα και λίγο για το SG2 και βρήκα ότι αν

 

 

debug.sf.hw=1 έχουμε launcher UI hardware acceleration (ή rendering του UI με την GPU)

video.accelerate.hw=1 έχουμε video playback hardware acceleration

 

και άλλα ωραία εδώ

 

Έχει κανείς άποψη για την αποδοτικότητα τους?

 

Ναι, ισχυουν κ δουλευουν θελω να πιστευω. Υπαρχουν κ αλλες εντολες που μπορεις να προσθεσεις, πχ. Το χρονο που αναβει ξανα η οθονη οταν απομακρυνεις το τηλ απ'το προσωπο σου οταν τελειωνει μια κληση κ διαφορα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους αποφασισα να το αναβαθμισω απο 2.3.3 και ειπα να παω στην κκ5....ωστοσο αυτο δεν ειναι αρκετο γτ θελω και ροοτ...ποιον kernel θα μου συστινατε?
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχυουν κ δουλευουν θελω να πιστευω. Υπαρχουν κ αλλες εντολες που μπορεις να προσθεσεις, πχ. Το χρονο που αναβει ξανα η οθονη οταν απομακρυνεις το τηλ απ'το προσωπο σου οταν τελειωνει μια κληση κ διαφορα αλλα..

 

Τώρα είδα ότι η Pulse ROM που φοράει το κινητό μου, τα έχει ενεργοποιημένα (among others) οπότε και επιβεβαιώνω ότι λειτουργούν κανονικά. Πάντως το GPU για το UI όντως κάνει δουλειά....

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους..γράφω ξανα στο myphone μετα απο αρκετα χρόνια..απεκτισα τελευταία το galaxy s2 και ήθελα να ρωτησω σχετικα με το υπερχρονισμο μέσω tegrak(ελπιζω να γράφω την απορία μου στο σωστο μέρος:O)εχω περάσει το προγραμματάκι στο κινητο(είμαι rooted)βάζω συχνότητα στα 1,452mhz όταν παταω οκ μου γράφει πανω watching stability μετράει αναποδα απο 300sec και αφου τελειώσει δεν έχει γίνει τίποτα βλέπω το setcpu παλι στην κλασσικη συχνότητα 200-1200 μπορει να μου πει κανεις τι κανω λάθος;ευχαριστω!

 

 

βρίκα το λαθος μου..παρακαλω σβήστε το μήνυμα μου..ευχαριστω πολυ!

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινουν οι επιλογες που εχει το setcpu?εννοω το ondemand,lulzactive,smartassV2...κλπ
Link to comment
Share on other sites

1)θελω να φερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση δηλ. χωρις root και να εχω τα επισημα firmware και stock kernel,κατεβασα απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928 τα αρχεα, ξεζιπαρα το αρχειο αλλα πουθενα δεν εχει αρχειο tar για να το ανοιξω στο pda...

2)και πριν και μετα που θα περασω το firmware πρεπει να κανω "factory data reset"????

3)οταν καταφερω να περασω με την δικια σας βοηθεια το firmware μετα πως θα περασω το kernel?

 

αυτα... ευχαριστω προκαταβολικα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους αποφασισα να το αναβαθμισω απο 2.3.3 και ειπα να παω στην κκ5....ωστοσο αυτο δεν ειναι αρκετο γτ θελω και ροοτ...ποιον kernel θα μου συστινατε?

 

Siyah kernel... Εγω φοραω εδω και αρκετο καιρο τον 2.5.2+ γιατι ειχα βαρεθει να φλασαρω και βασικα αυτος με καλυπτε πληρως. Ο 2.6 που ειχε κυκλοφορησει στην αρχη ειχε πολυ battery draining απο οτι ακουγα στο xda αλλα εφτασε πλεον στην 2.6.7 και πρεπει να εχει στρωσει και απο καταναλωση μπαταριας (με επιφυλαξη στο λεω ομως γιατι δεν τον εχω δοκιμασει προσωπικα).

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με μηνυματα/MMS που δεν μπορεις να διαγραψεις κ σου βγαινουν περιεργες ημερομηνιες φαινεται βρεθηκε μια λυση..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21478118

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ το Galaxy S2 κι έχω μερικά ερωτήματα. Ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να κάνω root και install το CWM με σκοπό στο μέλλον να βάλω το CM9; Αν κάνω root με CF-Root θα μπόρω να βάλω το CM9 (ή άλλο rom) αφού το CWM έρχεται μαζί με τον kernel; Επίσης θα ήθελα κάτι ανατρέψιμο για σκοπούς εγγύησης, δηλαδή πως μπορώ να unroot και να γυρίσω πίσω στο stock Samsung recovery όταν χρειαστεί; Λέω να κάνω root με το S2 και να βάλω το CWM μέσω Rom Manager αλλά είναι ανατρέψιμα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Siyah kernel... Εγω φοραω εδω και αρκετο καιρο τον 2.5.2+ γιατι ειχα βαρεθει να φλασαρω και βασικα αυτος με καλυπτε πληρως. Ο 2.6 που ειχε κυκλοφορησει στην αρχη ειχε πολυ battery draining απο οτι ακουγα στο xda αλλα εφτασε πλεον στην 2.6.7 και πρεπει να εχει στρωσει και απο καταναλωση μπαταριας (με επιφυλαξη στο λεω ομως γιατι δεν τον εχω δοκιμασει προσωπικα).

 

2 μερες τωρα με Siyah 2.6.7 και το κινητο παει σφαιρα.Και απο μπαταρια συμπεριφερεται μια χαρα.Γενικα μου καθονται καλα με την Omega ολοι οι κερνελ του Τουρκου

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Επειδη απο τα πολλα φλασαρισματα διαφορων ρομ χωρις wipe τρωει κολληματα το κινητο ποια stock rom πρεπει να κατεβασω για μη τυχον παθει κανενα bootloop το κινητο μετα το wipe που θελω να του κανω? Τωρα ειμαι με την criskelo v38.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Επειδη απο τα πολλα φλασαρισματα διαφορων ρομ χωρις wipe τρωει κολληματα το κινητο ποια stock rom πρεπει να κατεβασω για μη τυχον παθει κανενα bootloop το κινητο μετα το wipe που θελω να του κανω? Τωρα ειμαι με την criskelo v38.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Όποια θες εσύ.Οπότε...την πιο καινούρια.KK5, KL1....

Φυσιολογικά αν κάνεις ένα factory reset, θα συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

1)θελω να φερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση δηλ. χωρις root και να εχω τα επισημα firmware και stock kernel,κατεβασα απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928 τα αρχεα, ξεζιπαρα το αρχειο αλλα πουθενα δεν εχει αρχειο tar για να το ανοιξω στο pda...

2)και πριν και μετα που θα περασω το firmware πρεπει να κανω "factory data reset"????

3)οταν καταφερω να περασω με την δικια σας βοηθεια το firmware μετα πως θα περασω το kernel?

 

αυτα... ευχαριστω προκαταβολικα..!!!!

 

Κατ' αρχας η συσκευη σου ειναι cosmote η αγοράσμενη απο Ελλάδα αλλα όχι branded;

Επίσης μπορει να ειναι αγοράσμενη απο παρα εισαγωγή κάποιου e-shop.

Θα πρέπει να το ξέρουμε για να δούμε ποια ρομ θα πρέπει να βάλεις.

 

Το link που δίνεις έχει τις branded rom δηλαδη αυτη της cosmote.

Στο αρχείο που κατεβαζεις, αν το ξεζιπαρεις, υπάρχουν μέσα 3 αλλα αρχεία. Το PDA, που το εισάγεις στο Odin στην θέση PDA, το Phone που το εισάγεις στην θέση Phone ( καμία φορα το ονομάζουν modem αλλα ειναι το ίδιο πράγμα) και το CSC στην θέση CSC.

 

Καλο ειναι να έχεις κάνει την συσκευη σου όλα τα wipe πριν φλασαρεις γιατι στις official rom περνάνε όλα αφου ειναι no wipe.

Δεν χρειαζεται να περάσεις kernel. Απλα τον δινουν για κάποιους που βάζουν στην official custom και θέλουν να επιστρέψουν.

 

Πριν κανεις οτιδήποτε, πρέπει να είσαι σίγουρος για το ποια ρομ φορούσε η συσκευη σου η τουλάχιστον απο που ειναι αγοράσμενη.

 

Επίσης θα πρέπει να ξέρεις οτι θα έχει ανεβεί με το root που είχες κάνει ο counter. Οπότε θα χρειαστείς ένα jig για να μηδενισεις.

Απάντησε στις ερωτήσεις μου και θα σου πω τι πρέπει να κανεις και ποια rom να βάλεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας η συσκευη σου ειναι cosmote η αγοράσμενη απο Ελλάδα αλλα όχι branded;

Επίσης μπορει να ειναι αγοράσμενη απο παρα εισαγωγή κάποιου e-shop.

Θα πρέπει να το ξέρουμε για να δούμε ποια ρομ θα πρέπει να βάλεις.

 

Το link που δίνεις έχει τις branded rom δηλαδη αυτη της cosmote.

Στο αρχείο που κατεβαζεις, αν το ξεζιπαρεις, υπάρχουν μέσα 3 αλλα αρχεία. Το PDA, που το εισάγεις στο Odin στην θέση PDA, το Phone που το εισάγεις στην θέση Phone ( καμία φορα το ονομάζουν modem αλλα ειναι το ίδιο πράγμα) και το CSC στην θέση CSC.

 

Καλο ειναι να έχεις κάνει την συσκευη σου όλα τα wipe πριν φλασαρεις γιατι στις official rom περνάνε όλα αφου ειναι no wipe.

Δεν χρειαζεται να περάσεις kernel. Απλα τον δινουν για κάποιους που βάζουν στην official custom και θέλουν να επιστρέψουν.

 

Πριν κανεις οτιδήποτε, πρέπει να είσαι σίγουρος για το ποια ρομ φορούσε η συσκευη σου η τουλάχιστον απο που ειναι αγοράσμενη.

 

Επίσης θα πρέπει να ξέρεις οτι θα έχει ανεβεί με το root που είχες κάνει ο counter. Οπότε θα χρειαστείς ένα jig για να μηδενισεις.

Απάντησε στις ερωτήσεις μου και θα σου πω τι πρέπει να κανεις και ποια rom να βάλεις.

 

την συσκευη την εχω αγορασει μεσω internet απο ελληνικο καταστημα(tech n easy) και ειναι cosmote,

το αρχειο το κατεβαζω σε μορφη εφαρμογης (7z SFX), κανω extract τα αρχεια και μου βγαζει ενα αρχειο rar και μεσα σε παρενθεση λεει tar.... αυτο λογικα πρεπει να ανοιξω στο pda...???

 

κατι αλλο επιδη χτες εκανα κινηση να το κανω αυτο οταν το εβαλα σε download mode πανω αριστερα εγραφε μεταξι αλλον και αυτα¨

custom binary: NO

current binary: samsung official

 

δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι rooted εχω μπερδευτει, αν και το ειχα παει σε καταστημα και μου περασε λεει τα επισημα αλλα επιδη οταν το συνδεω στο kies μου λεει οτι δεν υποστηριζει η συσκευη μου αναβαθμιση μεσω kies, γι αυτο πιστεω οτι δεν εκαναν δουλεια στο καταστημα, επισης περασα και το "titanium back up root" και οταν ανοιξε η εφαρμογη μου ελεγε οτι δεν μπορει να εχει λειτουργια root και να βεββαιωθω οτι η συσκευη ειναι rooted κατι τετοιο... αλλα αν η συσκευη δεν ειναι rooted τοτε γιατι δεν με αφηνει να κανω αναβαθμιση μεσω kies, αν και δεν υπαρχει ακομα πιο καινουργια αλλα θα μου το ελεγε...τωρα απλα δεν με αφηνει!!!

 

η εκδοση που φοραω ειναι η: 2.3.6 I9100XXKL1

 

αυτα....περιμενω βοηθεια...ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

την συσκευη την εχω αγορασει μεσω internet απο ελληνικο καταστημα(tech n easy) και ειναι cosmote,

το αρχειο το κατεβαζω σε μορφη εφαρμογης (7z SFX), κανω extract τα αρχεια και μου βγαζει ενα αρχειο rar και μεσα σε παρενθεση λεει tar.... αυτο λογικα πρεπει να ανοιξω στο pda...???

 

κατι αλλο επιδη χτες εκανα κινηση να το κανω αυτο οταν το εβαλα σε download mode πανω αριστερα εγραφε μεταξι αλλον και αυτα¨

custom binary: NO

current binary: samsung official

 

δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι rooted εχω μπερδευτει, αν και το ειχα παει σε καταστημα και μου περασε λεει τα επισημα αλλα επιδη οταν το συνδεω στο kies μου λεει οτι δεν υποστηριζει η συσκευη μου αναβαθμιση μεσω kies, γι αυτο πιστεω οτι δεν εκαναν δουλεια στο καταστημα, επισης περασα και το "titanium back up root" και οταν ανοιξε η εφαρμογη μου ελεγε οτι δεν μπορει να εχει λειτουργια root και να βεββαιωθω οτι η συσκευη ειναι rooted κατι τετοιο... αλλα αν η συσκευη δεν ειναι rooted τοτε γιατι δεν με αφηνει να κανω αναβαθμιση μεσω kies, αν και δεν υπαρχει ακομα πιο καινουργια αλλα θα μου το ελεγε...τωρα απλα δεν με αφηνει!!!

 

η εκδοση που φοραω ειναι η: 2.3.6 I9100XXKL1

 

αυτα....περιμενω βοηθεια...ευχαριστω!!!!

Φίλε μου σου έχουν περασει official rom που προορίζεται για Ινδίες. Γι αυτο δεν στο δέχεται το Kies.

 

Δεν είχες root ποτε. Οπότε δεν χρειάζεσαι jig για να μηδενισεις. Είσαι καθαρός.

 

Άρα αφου είσαι σίγουρος οτι ειναι cosmote η συσκευη σου προχωράς με την official της cosmote.

 

Τωρα αν το αρχειο της ρομ οταν το ξεζιπαρεις περιεχει μόνο ένα tar, αυτο θα τοποθετήσεις στο PDA του Odin και θα ακολουθήσεις την διαδικασία που υπάρχει στον σχετικό οδηγο.

 

Αν όντως ειναι cosmote, μετα το φλασαρισμα θα συνδεθεί με το Kies και αν υπάρχει διαθέσιμη νεότερη εκδοση firmware θα στην δώσει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

την συσκευη την εχω αγορασει μεσω internet απο ελληνικο καταστημα(tech n easy) και ειναι cosmote,

το αρχειο το κατεβαζω σε μορφη εφαρμογης (7z SFX), κανω extract τα αρχεια και μου βγαζει ενα αρχειο rar και μεσα σε παρενθεση λεει tar.... αυτο λογικα πρεπει να ανοιξω στο pda...???

 

κατι αλλο επιδη χτες εκανα κινηση να το κανω αυτο οταν το εβαλα σε download mode πανω αριστερα εγραφε μεταξι αλλον και αυτα¨

custom binary: NO

current binary: samsung official

 

δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι rooted εχω μπερδευτει, αν και το ειχα παει σε καταστημα και μου περασε λεει τα επισημα αλλα επιδη οταν το συνδεω στο kies μου λεει οτι δεν υποστηριζει η συσκευη μου αναβαθμιση μεσω kies, γι αυτο πιστεω οτι δεν εκαναν δουλεια στο καταστημα, επισης περασα και το "titanium back up root" και οταν ανοιξε η εφαρμογη μου ελεγε οτι δεν μπορει να εχει λειτουργια root και να βεββαιωθω οτι η συσκευη ειναι rooted κατι τετοιο... αλλα αν η συσκευη δεν ειναι rooted τοτε γιατι δεν με αφηνει να κανω αναβαθμιση μεσω kies, αν και δεν υπαρχει ακομα πιο καινουργια αλλα θα μου το ελεγε...τωρα απλα δεν με αφηνει!!!

 

η εκδοση που φοραω ειναι η: 2.3.6 I9100XXKL1

 

αυτα....περιμενω βοηθεια...ευχαριστω!!!!

 

Δεν εισαι rooted.

Δεν εχεις χασει την εγγυηση μιας κ ο μετρητης δεν βλεπει κατι σε download mode.

Σου περασαν μια επισημη οπως τους ζητησες κ μαλιστα απο τις τελευταιες αλλα οχι την τελευταια επισημη που εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα κ εχεις κ διαφορετικο CSC.

 

Βρες τη τελευταια που κυκλοφορησε στην Ελλαδα κ φλασαρε την μεσω Odin κ Download mode αν τοσο πια αγαπας το KIES, αλλαξε το csc σε EUR και θα στο αναγνωρισει το KIES χωρις να γραψει ο μετρητης, χωρις να χασεις την εγγυηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...