Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου σου έχουν περασει official rom που προορίζεται για Ινδίες. Γι αυτο δεν στο δέχεται το Kies.

 

Δεν είχες root ποτε. Οπότε δεν χρειάζεσαι jig για να μηδενισεις. Είσαι καθαρός.

 

Άρα αφου είσαι σίγουρος οτι ειναι cosmote η συσκευη σου προχωράς με την official της cosmote.

 

Τωρα αν το αρχειο της ρομ οταν το ξεζιπαρεις περιεχει μόνο ένα tar, αυτο θα τοποθετήσεις στο PDA του Odin και θα ακολουθήσεις την διαδικασία που υπάρχει στον σχετικό οδηγο.

 

Αν όντως ειναι cosmote, μετα το φλασαρισμα θα συνδεθεί με το Kies και αν υπάρχει διαθέσιμη νεότερη εκδοση firmware θα στην δώσει.

 

αν το αφησω οπως ειναι θα μπορω να κανω αναβαθμιση μεσα απο το κινητο απο τις ρυθμισεις που λεει ενημερωση λογισμικου??? αν το πατησω τωρα μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση δηλαδη δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα δεν μ λεει οτι δεν γινεται...

 

τελικα αν το κανω να βαλω τα αρχεια που κατεβασα απο την σελιδα που ειχαμε πει???

 

και κατι αλλο σε εκεινη την σελιδα στο σημειο που ειναι τα αρχεια εχει 4 διαφορετικα ποιο απ ολα πρεπει να περασω??? λεει κατι GT-BOKG1 BORG2 και κατι αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν το αφησω οπως ειναι θα μπορω να κανω αναβαθμιση μεσα απο το κινητο απο τις ρυθμισεις που λεει ενημερωση λογισμικου??? αν το πατησω τωρα μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση δηλαδη δεν βλεπω να υπαρχει προβλημα δεν μ λεει οτι δεν γινεται...

 

τελικα αν το κανω να βαλω τα αρχεια που κατεβασα απο την σελιδα που ειχαμε πει???

 

και κατι αλλο σε εκεινη την σελιδα στο σημειο που ειναι τα αρχεια εχει 4 διαφορετικα ποιο απ ολα πρεπει να περασω??? λεει κατι GT-BOKG1 BORG2 και κατι αλλα...

Φίλε μου εδω θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που έχει cosmote συσκευη. Εγω δεν έχω οπότε δεν ξέρω ποια ειναι η σωστη rom.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδω θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που έχει cosmote συσκευη. Εγω δεν έχω οπότε δεν ξέρω ποια ειναι η σωστη rom.

 

ευχαριστω πολυ φιλε να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδω θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που έχει cosmote συσκευη. Εγω δεν έχω οπότε δεν ξέρω ποια ειναι η σωστη rom.

όταν είχε 2.3.3

PDA: I9100BOKG2

PHONE: I9100BOKG1

CSC: I9100COSKF1

PCODE: GT-I9100LKACOS

με 2.3.5 (αναβάθμιση kies)

PDA: I9100BOKK1

PHONE: I9100BOKJ1

CSC: I9100COSKJ3

Link to comment
Share on other sites

όταν είχε 2.3.3

PDA: I9100BOKG2

PHONE: I9100BOKG1

CSC: I9100COSKF1

PCODE: GT-I9100LKACOS

με 2.3.5 (αναβάθμιση kies)

PDA: I9100BOKK1

PHONE: I9100BOKJ1

CSC: I9100COSKJ3

 

 

που θα τα βρω ολα αυτα.. :O ... αν γινεται να μου στειλετε link θα με υποχρεωναται..... ετχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928 θα βρεις τα αρχεια της cosmote( BOKK1:http://www.multiupload.com/OVCKAKNS6X

)και θα τα κατεβασεις :-)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928 θα βρεις τα αρχεια της cosmote( BOKK1:http://www.multiupload.com/OVCKAKNS6X

)και θα τα κατεβασεις :-)

 

ωραια.... να κανω πριν και μετα wipe data/factory reset??? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ωραια.... να κανω πριν και μετα wipe data/factory reset??? ευχαριστω

 

Αφου δεν έχεις root δεν έχεις και recovery για πλήρες wipe. Οπότε θα κανεις επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων απο το μενου των ρυθμίσεων.

Καλύτερα καντο πριν.

Αν και το πιθανότερο ειναι να μην έχεις πρόβλημα αν αφήσεις να μεταφερθούν όλα όπως ειναι τωρα στην συσκευη σου.

Για σιγουριά όμως θα σου πρότεινα να κανεις ώστε να μην έχεις την αμφιβολία αν κάτι δεν δουλεύει σωστα. Καλύτερα να στησεις την συσκευη απο την αρχη και αν γίνεται άφησε έξω όσες εφαρμογές δεν σου χρειάζονται.

 

Για να θυμάσαι τι εφαρμογές είχες, κανε εγκατάσταση τον astro file explorer. Πάρε μ αυτόν backup τις εφαρμογές σου. Θα αποθηκευτουν όλα τα apk των εφαρμογών σου στην εσωτερική SD card στον φάκελο Backups/ apps

Μετα το φλασαρισμα της νέας rom, εγκατέστησε πρώτα τον astro file explorer και επανέφερε το backup σου.

Θα εγκατασταθούν ολες οι εφαρμογές αλλα χωρις τα δεδομένα τους. Έτσι δεν θα ξεχάσεις καμία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για σας.

Μια ερώτηση πως αλλάζουμε το csc σε EUR.

Ευχαριστώ.

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

Link to comment
Share on other sites

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

Σε ευχαριστώ nokospot αλλά όταν το κάνω μου βγάζει ένα COS και δεν δέχεται αλλαγές. Στο KIES (θα μου πεις τι το θέλω) μου γράφει ότι δεν υποστηρίζει αναβάθμιση. Έχω PDA BOKK1 PHONE BOKJ1 CSC COSKJ3. Η συσκευή είναι αγορασμένη από wind και έχω cosmote μήπως παίζει αυτό κάποιο ρόλο. Είναι και root το κιν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nokospot αλλά όταν το κάνω μου βγάζει ένα COS και δεν δέχεται αλλαγές. Στο KIES (θα μου πεις τι το θέλω) μου γράφει ότι δεν υποστηρίζει αναβάθμιση. Έχω PDA BOKK1 PHONE BOKJ1 CSC COSKJ3. Η συσκευή είναι αγορασμένη από wind και έχω cosmote μήπως παίζει αυτό κάποιο ρόλο. Είναι και root το κιν.

 

Έχεις ρομ της Cosmote.Αν θες να παίρνεις αναβαθμίσεις από kies θα βάλεις μία unbranded.

Κατέβασε π.χ. την XWKJ3 και θα είσαι οκ.

Αφού όμως μπαίνεις στη διαδικασία του φλασαρίσματος, γιατί δε βάζεις κατευθείαν μόνος σου μία ΚΚ5.

Από μόνος σου θα παίρνεις τις αναβαθμίσεις πιο γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχεις root δεν έχεις και recovery για πλήρες wipe. Οπότε θα κανεις επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων απο το μενου των ρυθμίσεων.

Καλύτερα καντο πριν.

Αν και το πιθανότερο ειναι να μην έχεις πρόβλημα αν αφήσεις να μεταφερθούν όλα όπως ειναι τωρα στην συσκευη σου.

Για σιγουριά όμως θα σου πρότεινα να κανεις ώστε να μην έχεις την αμφιβολία αν κάτι δεν δουλεύει σωστα. Καλύτερα να στησεις την συσκευη απο την αρχη και αν γίνεται άφησε έξω όσες εφαρμογές δεν σου χρειάζονται.

 

Για να θυμάσαι τι εφαρμογές είχες, κανε εγκατάσταση τον astro file explorer. Πάρε μ αυτόν backup τις εφαρμογές σου. Θα αποθηκευτουν όλα τα apk των εφαρμογών σου στην εσωτερική SD card στον φάκελο Backups/ apps

Μετα το φλασαρισμα της νέας rom, εγκατέστησε πρώτα τον astro file explorer και επανέφερε το backup σου.

Θα εγκατασταθούν ολες οι εφαρμογές αλλα χωρις τα δεδομένα τους. Έτσι δεν θα ξεχάσεις καμία.[/quote

 

 

τα εκανα ολα και μετα την αναβαθμιση δειχνει το σημα την samsung και δεν ανοιγει τι να κανω? να το κλεισω ????

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχεις root δεν έχεις και recovery για πλήρες wipe. Οπότε θα κανεις επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων απο το μενου των ρυθμίσεων.

Καλύτερα καντο πριν.

Αν και το πιθανότερο ειναι να μην έχεις πρόβλημα αν αφήσεις να μεταφερθούν όλα όπως ειναι τωρα στην συσκευη σου.

Για σιγουριά όμως θα σου πρότεινα να κανεις ώστε να μην έχεις την αμφιβολία αν κάτι δεν δουλεύει σωστα. Καλύτερα να στησεις την συσκευη απο την αρχη και αν γίνεται άφησε έξω όσες εφαρμογές δεν σου χρειάζονται.

 

Για να θυμάσαι τι εφαρμογές είχες, κανε εγκατάσταση τον astro file explorer. Πάρε μ αυτόν backup τις εφαρμογές σου. Θα αποθηκευτουν όλα τα apk των εφαρμογών σου στην εσωτερική SD card στον φάκελο Backups/ apps

Μετα το φλασαρισμα της νέας rom, εγκατέστησε πρώτα τον astro file explorer και επανέφερε το backup σου.

Θα εγκατασταθούν ολες οι εφαρμογές αλλα χωρις τα δεδομένα τους. Έτσι δεν θα ξεχάσεις καμία.[/quote

 

 

τα εκανα ολα και μετα την αναβαθμιση δειχνει το σημα την samsung και δεν ανοιγει τι να κανω? να το κλεισω ????

 

Μήπως η KL1 που είχε η συσκευη σου είχε τον νέο boot loader? εδω πρέπει να μας πουν αν ειναι έτσι οι cookers του φόρουμ.

Αν όντως έχει τον νέο boot loader, τότε λογικο ειναι να μην bootάρει.

Μην ανησυχείς αν όντως ειναι έτσι θα σου πω που θα βρεις τον παλιο boot loader και θα τον φλασαρεις μέσω Odin.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως η KL1 που είχε η συσκευη σου είχε τον νέο boot loader? εδω πρέπει να μας πουν αν ειναι έτσι οι cookers του φόρουμ.

Αν όντως έχει τον νέο boot loader, τότε λογικο ειναι να μην bootάρει.

Μην ανησυχείς αν όντως ειναι έτσι θα σου πω που θα βρεις τον παλιο boot loader και θα τον φλασαρεις μέσω Odin.

 

πες μου γιατι αρχιζω να ανχονομαι

Link to comment
Share on other sites

πες μου γιατι αρχιζω να ανχονομαι

 

Μην αγχώνεσαι όλα θα φτιάξουν.Ποια έκδοση ακριβώς πέρασες στο κινητό σου;

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι όλα θα φτιάξουν.Ποια έκδοση ακριβώς πέρασες στο κινητό σου;

 

GT-I9100_COS_I9100BOKK1_I9100COSKJ3_I9100BOKJ1 αυτο περασα

Link to comment
Share on other sites

 

πες μου γιατι αρχιζω να ανχονομαι

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1348902

 

Στο πρώτο link ειναι ο παλιός bootloader.

Θα ειναι σε tar. Θα τον φλασαρεις μεσω Odin αφου βάλεις την συσκευη σε download mode βάζοντας το στην θέση PDA η στην θέση bootloader που ειναι πάνω πάνω.

 

Πες μου το αποτέλεσμα και μην αγχωνεσαι. Δεν μπρικαρει αυτη η συσκευη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1348902

 

Στο πρώτο link ειναι ο παλιός bootloader.

Θα ειναι σε tar. Θα τον φλασαρεις μεσω Odin αφου βάλεις την συσκευη σε download mode βάζοντας το στην θέση PDA η στην θέση bootloader που ειναι πάνω πάνω.

 

Πες μου το αποτέλεσμα και μην αγχωνεσαι. Δεν μπρικαρει αυτη η συσκευη.

 

ειναι ενα αρχειο winrar δεν ειναι tar

Link to comment
Share on other sites

 

ειναι ενα αρχειο winrar δεν ειναι tar

Ξεζιπαρεις το

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

εχει μεσα ενα αρχειο bin

Περίμενε θα στο ανέβασω εγω

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

GT-I9100_COS_I9100BOKK1_I9100COSKJ3_I9100BOKJ1 αυτο περασα

 

Αν δε παίξει με αυτό που σου έδωσε ο Te_salat, κατέβασε αυτό:

http://www.multiupload.com/YE0RVEXW9S

Θα το τρέξεις στον υπολογιστή και θα σου ζητήσει password.Βάλε αυτό: intratech@XDA

Θα σου αποσυμπιέσει ένα αρχείο.Βάλτο στο Odin στη θέση PDA και ξαναφλάσαρε.

 

*Το αρχείο που σου είπε ο Te_Salat το έχω εδώ: http://www.multiupload.com/3FJRNJLQ9R

Link to comment
Share on other sites

Αν δε παίξει με αυτό που σου έδωσε ο Te_salat, κατέβασε αυτό:

http://www.multiupload.com/YE0RVEXW9S

Θα το τρέξεις στον υπολογιστή και θα σου ζητήσει password.Βάλε αυτό: intratech@XDA

Θα σου αποσυμπιέσει ένα αρχείο.Βάλτο στο Odin στη θέση PDA και ξαναφλάσαρε.

 

*Το αρχείο που σου είπε ο Te_Salat το έχω εδώ: http://www.multiupload.com/3FJRNJLQ9R

 

το τελευταιο αρχειο που μου εστειλεσ ειναι αρχειο rar και μεσα εχει αρχειο bin

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εισαι ενταξη με αυτα που σου εδωσε ο Στρατος. το δικο μου ειναι εδω. http://dl.dropbox.com/u/3146130/GT-I9100_OLD_BOOTLOADER.zip
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...