Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι από τις σπάνιες φορές που δουλεύει το τηλέφωνο και με ακουνε πολύ καλά. Όλο από πηγάδι μου έλεγαν ότι μίλαγα :p

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

βασικα εγω πηγάδια κτλ δεν ειχα ποτε...:p:lol:

απλα για πρωτη φορα βλεπω το 3g σημα τοσο δυνατο οσο με neki2...

θα το κρατησω λιγες μερες και θα επιστρεψω για με εντυπώσεις για ολα τα υπολοιπα κτλ...

παντως για την ωρα φαινεται να λειτουργει αψογα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Αυτο το εφε της περιστροφης στον browser οπως φαινεται εδω
στο 6:20 γινεται απο το android 2.3.5 η γινεται απο το Note?μπορω να το κανω αυτο στο Galaxy S 2 μου?ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Αυτο το εφε της περιστροφης στον browser οπως φαινεται εδω
στο 6:20 γινεται απο το android 2.3.5 η γινεται απο το Note?μπορω να το κανω αυτο στο Galaxy S 2 μου?ευχαριστω εκ των προτερων

 

Είναι feature του Android 2.3.6 που φοράει η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!Ειστε κορυφη!! :D ρωταω επειδη ειχα κανει flash και την 2.3.5 και την 2.3.6 stock αλλα δεν το ειχε αυτο το εφε...
Link to comment
Share on other sites

είχα αναφερθεί και στο παρελθόν για την σχέση GPS και modem και για την απόδοση του modem KL1 αλλά πολλοί ειδικοί επί του θέματος το αμφισβητούσαν αυτό και με έπεισαν και εμένα.Ε λοιπών με 100% πλέων βεβαιότητα δηλώνω ότι το modem παίζει καθοριστικό ρόλο για την απόδοση του GPS.όπως σας είπα είχα πειστεί και εγώ ότι το modem δεν παίζει σημαντικό ρόλο και έτσι είχα μείνει με το kp1 modem που είχε η ROM που φορούσε. η απόδοση του GPS ήταν ικανοποιητική κλείδωνε με τα data ανοικτά σε 30 δευτερόλεπτα και με ακρίβεια από 5 έως 25 μέτρα.αυτό που μου έκανε βέβαια εντύπωση ήταν ότι ενώ έβρισκε 7 με 8 δορυφόρους κλείδωνε μόνο 3 με 5.έτσι είπα ας δοκιμάσω άλλη μια φορά το KL1, αμέσως το GPS κλείδωσε σε 2 δεύτερα με ακρίβεια 5 μέτρων και με κλείδωμα 9 στους 9 δορυφόρους.λέω τυχαίω είναι και ξανά βάζω το kp1 και πήρα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα,5 με 25 ακρίβεια και 3 με 5 δορυφόρους κλείδωμα.για να μην πολυλογώ έκανα 4 αλλαγές μεταξύ KL1 ΚΑΙ kp1 και έπαιρνα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.πλέων με σιγουριά σας λέω ότι το KL1 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ MODEM ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ GPS.

 

Όλες οι δοκιμές έγιναν με τα data ανοικτά και με τρέλη συννεφιά και βροχή

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Φίλε μου καλημερα! Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη όμως έχεις άδικο.. Οχι ως προς το ΓΕΓΟΝΟΣ οτι το μόντεμ επηρεάζει το gps αλλά ως προς τον πρόλογο του ποστ σου περι ειδικών που υποστηρίζουν το αντίθετο..

Αν θυμάμαι καλά ο άνθρωπος που υποστήριζε κάτι τέτοιο στο myphone ήταν ο StratosGR.. Και είχε πει ότι, το gps όντως δεν βελτιώνεται με ένα άλλο μόντεμ αλλά τα data μπορεί να βελτιωθούν και φυσικά να επηρεάσουν το GPS! Οπότε κρίνοντας από την τελευταία πρόταση του ποστ σου αυτός ήταν και ο λόγος για το καλύτερο /ταχύτερο gps.. ;)

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!Ειστε κορυφη!! :D ρωταω επειδη ειχα κανει flash και την 2.3.5 και την 2.3.6 stock αλλα δεν το ειχε αυτο το εφε...

 

Ειναι εφε της συσκευης Galaxy Note κ μονο. Αν εισαι root υπαρχει καποιο mod στο xda που σου δινει αυτη τη δυνατοτητα κ στην ουσια το mod περιεχει 2αρχεια απο το Note που σου προσφερουν αυτο το εφε περιστροφης οθονης.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη διαδικασία διαβάσματος,ώστε να "ρουτάρω" τη συσκευή μου.Στην αντίστοιχη σελίδα όμως,δεν μπορώ να βρω τον insecure kernel που χρειάζομαι (XWKI4).:worry:

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημερα! Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη όμως έχεις άδικο.. Οχι ως προς το ΓΕΓΟΝΟΣ οτι το μόντεμ επηρεάζει το gps αλλά ως προς τον πρόλογο του ποστ σου περι ειδικών που υποστηρίζουν το αντίθετο..

Αν θυμάμαι καλά ο άνθρωπος που υποστήριζε κάτι τέτοιο στο myphone ήταν ο StratosGR.. Και είχε πει ότι, το gps όντως δεν βελτιώνεται με ένα άλλο μόντεμ αλλά τα data μπορεί να βελτιωθούν και φυσικά να επηρεάσουν το GPS! Οπότε κρίνοντας από την τελευταία πρόταση του ποστ σου αυτός ήταν και ο λόγος για το καλύτερο /ταχύτερο gps.. ;)

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

 

Όταν έλεγα ειδικούς πρώτα από όλα δεν το έλεγα ειρωνικά, δεύτερον δεν αναφερόμουν στον στράτο, γιατί δεν είχα διαβάσει αυτό το post του, αλλά σε κάποιους από το xda.

τρίτο και τελευταίο τα data επηρεάζουν την ταχύτητα του κλειδώματος αλλά όχι την ακρίβεια και την σταθερότητα του σήματος και όπως είπα με το kl1 είχα σταθερά 5 μέτρα accuracy

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη διαδικασία διαβάσματος,ώστε να "ρουτάρω" τη συσκευή μου.Στην αντίστοιχη σελίδα όμως,δεν μπορώ να βρω τον insecure kernel που χρειάζομαι (XWKI4).:worry:

 

Γεια σου πατριδα. πανε στο λινκ που σου δινω στο ποστ 6 και κατεβασε το cf root xwkl4 και φλασαρετο με odin και θα εισαι οκ

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Όταν έλεγα ειδικούς πρώτα από όλα δεν το έλεγα ειρωνικά, δεύτερον δεν αναφερόμουν στον στράτο, γιατί δεν είχα διαβάσει αυτό το post του, αλλά σε κάποιους από το xda.

τρίτο και τελευταίο τα data επηρεάζουν την ταχύτητα του κλειδώματος αλλά όχι την ακρίβεια και την σταθερότητα του σήματος και όπως είπα με το kl1 είχα σταθερά 5 μέτρα accuracy

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Επηρεάζουν φίλε μου την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά.Μετά από κανένα τέταρτο αδιάλειπτης λήψης όμως, όχι (γύρω στα 12 λεπτά).

Τότε όμως οι απαραίτητες πληροφορίες έχουν κατέβει δορυφορικά από το gps και δεν επηρεάζει την ακρίβεια ούτε το μόντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζουν φίλε μου την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά.Μετά από κανένα τέταρτο αδιάλειπτης λήψης όμως, όχι (γύρω στα 12 λεπτά).

Τότε όμως οι απαραίτητες πληροφορίες έχουν κατέβει δορυφορικά από το gps και δεν επηρεάζει την ακρίβεια ούτε το μόντεμ.

 

Τι να σου πω ρε στράτο μπορεί να έχεις δίκιο αλλά οι δοκιμές που έκανα δεν ήταν για ένα λεπτό, αλλά εν κίνηση στην διαδρομή από την δουλειά μου στο σπίτι η οποία είναι περίπου 15 λεπτά.Και δεν

έκανα μόνο μια δοκιμή αλλά 4 Και από ότι θυμάμαι στο xda με το galaxy s1 είχαν, ολόκληρο thread για την απόδοση του εκάστοτε modem με το GPS.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πατριδα. πανε στο λινκ που σου δινω στο ποστ 6 και κατεβασε το cf root xwkl4 και φλασαρετο με odin και θα εισαι οκ

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

 

Θα χρησιμοποιήσω τον τρόπο για τροποποιημένο κέρνελ από τον οδηγό,έτσι;

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε στράτο μπορεί να έχεις δίκιο αλλά οι δοκιμές που έκανα δεν ήταν για ένα λεπτό, αλλά εν κίνηση στην διαδρομή από την δουλειά μου στο σπίτι η οποία είναι περίπου 15 λεπτά.Και δεν

έκανα μόνο μια δοκιμή αλλά 4 Και από ότι θυμάμαι στο xda με το galaxy s1 είχαν, ολόκληρο thread για την απόδοση του εκάστοτε modem με το GPS.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν αμφισβητώ καμία δοκιμή και κανένα αποτέλεσμα μιας και είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στη λήψη.

Αλλά διαβάζω τόσα πολλά για το θέμα από ανθρώπους που ασχολούνται ας πούμε "ερασιτεχνικά" με το gps και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.Βάλε αυτό, εκείνο, αυτό το script κ.λ.π.

Οι αρχές λειτουργίας του gps και του agps είναι δεδομένες.

Από εκεί και πέρα τυχόν παρατηρήσεις που αποκλίνουν από τις αρχές αυτές, είναι σίγουρα λάθος και προκαλούνται από άλλους παράγοντες, που δε μπορείς να τους λάβεις υπόψιν εκ των προτέρων.

Μπορείτε να διαβάσετε για το gps και το agps μόνοι σας στη wikipedia.

Αν καταλάβετε τη λειτουργία του θα δείτε ότι πάρα πολλά που διαβάζετε ακόμα και στο xda δεν ισχύουν, για τον απλό λόγο του ότι είναι εκτός αρχών λειτουργίας.

Εκεί οι άνθρωποι ειδικεύονται στα τηλέφωνα εξάλλου και όχι στα gps.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω τον τρόπο για τροποποιημένο κέρνελ από τον οδηγό,έτσι;

 

Ακολουθησε τον οδηγο στο δευτερο ποστ και θα εισαι οκ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το GPS επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, καιρό μαγνητικά πεδία κ.ά. αυτό που πιστεύω ότι αλλάζει ουσιαστικά το modem δεν είναι την δύναμη του GPS, γιατί το hardware παραμένει το ίδιο, αλλά τον τρόπο που διαβάζει τα διάφορα δεδομένα που λαμβάνει.αν διαβάσατε το αρχικό μου post, θα δείτε ότι γράφω ότι το kp1 βρίσκει 8 δορυφόρους αλλά κλειδώνει μόνο 3 με 4 άντε μετά από ώρα να πάει 6 στους 8 και μετά μπορεί να ξανά πέσει, ενώ με το kl1 κλειδώνει άμεσα όλους τους δορυφόρους που βρίσκει.

Δηλαδή και τα 2 modem βρίσκουν τον ίδιο αριθμό δορυφόρων στο ίδιο χρόνο και με την ίδια ισχύ αλλά το kl1 κλειδώνει πιο πολλούς και πιο γρήγορα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παίδες ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΟΥ και με τα modem , ΚΑΤΑΛΑΒΑ πως τα modem ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ . πάντα με GPS ανοιχτο χωρις wifi. ΚΑΙ με KI4 και με KL1 είχα πρόβλημα , ώσπου άλλαξα τις ρυθμίσεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μονο για galaxy s2 ΑΛΛΑ για όλα τα droid , επειδή είναι κόψε ραψε και τεσταριζε απο πολλά forum για διαφορες συσκευες droid και σωθηκα. AYTO ΟΜΩΣ που μπορώ να πώ είναι ότι είδα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ διαφορα στην μπαταρια με το KL1 και τον CF ROOT KI4 κερνελ. O VOID ECHO ειναι αίσχος σε STOCK ROM 2.3.4, dissconects , reboots και οτι απιστευτη βλακεια θέλετε είδα. Ο siyah πως λέγεται είναι stable και σφαίρα ΟΜΩΣ ΤΣΑΛΑΚΩΝΕΙ την μπαταρία. ΜΕ KL1 modem και cfroot KI4 kernel σε 2.3.4 official απλά η μπαταρία δεν πέφτει ... παντα φυσικά με ενδιαμεσο wipe των settings καθε κερνελ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στρατο... Σε ευχαριστω για τον κοπο και την μεταδοση των γνωσεων,που μου προσφερεις.... Και να ξερεις οτι εγω δεν σε θεωρω ειδικο.... Αλλα σιγουρα καποιον,που διαβαζει αρκετα {και οχι μονο....}. Αυτο θα κανω και εγω,για να μαθω....

 

Σε ότι σχετίζεται με το τηλέφωνο έχεις απόλυτο δίκιο και διαβάζω πολύ και όχι μόνο.

Στο θέμα gps θεωρώ ότι είμαι ειδικός γιατί είναι μέρος της δουλειάς μου.

 

Φυσικά και το GPS επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, καιρό μαγνητικά πεδία κ.ά. αυτό που πιστεύω ότι αλλάζει ουσιαστικά το modem δεν είναι την δύναμη του GPS, γιατί το hardware παραμένει το ίδιο, αλλά τον τρόπο που διαβάζει τα διάφορα δεδομένα που λαμβάνει.αν διαβάσατε το αρχικό μου post, θα δείτε ότι γράφω ότι το kp1 βρίσκει 8 δορυφόρους αλλά κλειδώνει μόνο 3 με 4 άντε μετά από ώρα να πάει 6 στους 8 και μετά μπορεί να ξανά πέσει, ενώ με το kl1 κλειδώνει άμεσα όλους τους δορυφόρους που βρίσκει.

Δηλαδή και τα 2 modem βρίσκουν τον ίδιο αριθμό δορυφόρων στο ίδιο χρόνο και με την ίδια ισχύ αλλά το kl1 κλειδώνει πιο πολλούς και πιο γρήγορα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Φίλε μου τα data του agps (δίκτυο) μόλις κατέβουν δορυφορικά (gps) κάνουν overwrite τα προηγούμενα (του agps) και ανανεώνονται σύμφωνα με τις ανανεώσεις που εκπέμπει ο δορυφόρος.

Το agps βοηθάει στην εκκίνηση και όταν χαθεί το δορυφορικό σήμα (τούνελ, μέσα στην πόλη ανάμεσα σε ψηλά κτίρια κ.λ.π.).

Σε κάθε περίπτωση όταν αποκατασταθεί η δορυφορική λήψη, όλα είναι θέμα gps.

Έτσι δουλεύει το gps-agps.

 

Αντιγράφω από την wikipedia τις πρώτες γραμμές του τι σημαίνει AGPS :

Assisted GPS

From Wikipedia, the free encyclopedia

 

Assisted GPS, generally abbreviated as A-GPS or aGPS, is a system which can, under certain conditions, improve the startup performance, or time-to-first-fix (TTFF) of a GPS satellite-based positioning system. It is used extensively with GPS-capable cellular phones as its development was accelerated by the U.S. FCC's 911 mandate making the location of a cell phone available to emergency call dispatchers.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου valadis καλησπερα!:)

κατα την γνωμη σου για cosmote η και γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμός μοντεμ και κερνελ?

επισης με ποιο μοντεμ απο ολα αυτα που εχεις δοκιμασει ειχες καλυτερο σημα και ολα τα σχετικα!

εγω τις "γραμμουλες" που πιανω με το Neki2 δεν καταφερα να τις "πιασω" με κανενα μοντεμ!

παντα σε 3g σημα...(εδω στο σπιτι μου το σημα ειναι πανω κατω μια γραμμη με το neki ξεπερναω παντα τις 3...)

 

τελος να προσθεσω οτι με vodafone σπιτι μου (3g παντα ) ειμαι φουλ αλλα προφανως ειναι θεμα δικτύου και οχι κινητου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε κάτι πολύ απλό ώστε να καταλάβετε τι ακριβώς κάνει το agps. Το παρακάτω το έχω δοκιμάσει πάνω από 50 φορές με διάφορα κινητά και πάντα περνώ τα ίδια αποτελέσματα.

Μέσα σε εσωτερικό χώρο και όχι κοντά σε παράθυρο ώστε να μην μπορεί να βρει δορυφόρους και με τα data ανοικτά (όχι το wifi) ανοίγω το google maps και με βγάζει πάντα σε ένα δρόμο περίπου στα 1000 μέτρα μακριά, όσοι ώρα και να το έχω ανοικτά όσες φορές και να ανοίξω το maps με βγάζει πάντα στον ίδιο συγκεκριμένο δρόμο.Στον συγκεκριμένο δρόμο έχει κεραία η Cosmote. Στην συνέχεια ενεργοποιώ το wifi , άρα το agps παίρνει δεδομένα από την γραμμή του internet, ανοίγω το maps και με βγάζει στον δρόμο μου με ακρίβεια 20 μέτρων. Η τεράστια διάφορα αυτή οφείλετε καθαρά στον τρόπο που λειτουργεί το agps.ουσιαστικά το agps παίρνει τα δεδομένα για το που βρίσκεσαι η από την κεραία της κινητής τηλεφωνίας (data) ή από την γραμμή του internet (wifi) ώστε να περιορίσει την περιοχή που βρίσκεσαι και να σε εντοπίσει πιο γρήγορα.φανταστείτε να ψάχνεται μια βελόνα σε ακτίνα 100 και μια άλλη σε ακτίνα 10000 μέτρων.ποια θα βρείτε πιο γρήγορα;

Στην πρώτη περίπτωση με τα data,οι κεραίες καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος περιοχής γι αυτό και με βγάζει στον δρόμο κοντά στην κεραία και με ακρίβεια κοντά στα χίλια μέτρα, ενώ η γραμμή του internet είναι δηλωμένη σε πιο συγκεκριμένη περιοχή, γιαυτό και με βγάζει σε μια απόσταση 20 μέτρων από την θέση μου.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά,ξέρω ότι μερικοί γινόμαστε κουραστικοί στην ημιμάθειά μας,αλλά κατεβάζω το CF-Root-SGS2_XW_NEE_KI4- 42-v4.2-CWM4.zip από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

και όταν το ξε-ζιπάρω έχει κι άλλο αρχείο ζιπαρισμένο,το ξε-ζιπάρω κι αυτό και καταλήγω σε ένα αρχείο zImage,το οποίο το odin δεν το βλέπει όταν πατάω το PDA.Πόσο άσχετος είμαι;;;;;

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά,ξέρω ότι μερικοί γινόμαστε κουραστικοί στην ημιμάθειά μας,αλλά κατεβάζω το CF-Root-SGS2_XW_NEE_KI4- 42-v4.2-CWM4.zip από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

και όταν το ξε-ζιπάρω έχει κι άλλο αρχείο ζιπαρισμένο,το ξε-ζιπάρω κι αυτό και καταλήγω σε ένα αρχείο zImage,το οποίο το odin δεν το βλέπει όταν πατάω το PDA.Πόσο άσχετος είμαι;;;;;

ξεζιπάρεις μόνο την πρώτη φορά το rar... το tar το αφήνεις όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια,επειδή το δοκίμασα με το πρώτο ραρ και το έβλεπε,είχα την υποψία αυτή,αλλά έπρεπε να βεβαιωθώ.Ευχαριστώ πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ,δεν μου πήρε πάνω από ένα λεπτό.

Edited by Sol_Ballads

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε κάτι πολύ απλό ώστε να καταλάβετε τι ακριβώς κάνει το agps. Το παρακάτω το έχω δοκιμάσει πάνω από 50 φορές με διάφορα κινητά και πάντα περνώ τα ίδια αποτελέσματα.

Μέσα σε εσωτερικό χώρο και όχι κοντά σε παράθυρο ώστε να μην μπορεί να βρει δορυφόρους και με τα data ανοικτά (όχι το wifi) ανοίγω το google maps και με βγάζει πάντα σε ένα δρόμο περίπου στα 1000 μέτρα μακριά, όσοι ώρα και να το έχω ανοικτά όσες φορές και να ανοίξω το maps με βγάζει πάντα στον ίδιο συγκεκριμένο δρόμο.Στον συγκεκριμένο δρόμο έχει κεραία η Cosmote. Στην συνέχεια ενεργοποιώ το wifi , άρα το agps παίρνει δεδομένα από την γραμμή του internet, ανοίγω το maps και με βγάζει στον δρόμο μου με ακρίβεια 20 μέτρων. Η τεράστια διάφορα αυτή οφείλετε καθαρά στον τρόπο που λειτουργεί το agps.ουσιαστικά το agps παίρνει τα δεδομένα για το που βρίσκεσαι η από την κεραία της κινητής τηλεφωνίας (data) ή από την γραμμή του internet (wifi) ώστε να περιορίσει την περιοχή που βρίσκεσαι και να σε εντοπίσει πιο γρήγορα.φανταστείτε να ψάχνεται μια βελόνα σε ακτίνα 100 και μια άλλη σε ακτίνα 10000 μέτρων.ποια θα βρείτε πιο γρήγορα;

Στην πρώτη περίπτωση με τα data,οι κεραίες καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος περιοχής γι αυτό και με βγάζει στον δρόμο κοντά στην κεραία και με ακρίβεια κοντά στα χίλια μέτρα, ενώ η γραμμή του internet είναι δηλωμένη σε πιο συγκεκριμένη περιοχή, γιαυτό και με βγάζει σε μια απόσταση 20 μέτρων από την θέση μου.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk[/QUO

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

για βοηθηστε με λιγο!

εχω και παλι το γνωστο μπαγκ με τα sms και το 01/01/1970!

οτι συνομιλία διαγραφω δεν διαγραφεται στην ουσια απλα δημιουργείται μια νεα συνομιλία κενη με την παραπανω ημερομηνια!

εχω ψαξει ολο το νετ και βλεπω οτι πολυ κοσμος εχει το συγκεκριμενο προβλημα!

προσωπικα εχει αρχιζει να με κουραζει το θεμα γιατι ειναι η τριτη φορα που μου παρουσιάζεται!

δεν θελω να σβησω τα sms μου αλλα θελω να τα κρατησω!

υπαρχει καποιος τροπος?

την ειχαμε ξανακανει παλιοτερα την κουβεντα αλλα ακρη νομιζω δεν βρηκαμε...

 

EDIT

πο πο πο πο παιδια τα νευρα μου!

εχει γινει ο χαμος με τα sms πραγματικα!!!

καλος χρυσος ο γαλαξιας αλλα σε αυτα αστα να πανε!!

 

πως θα γινει τωρα να κρατησω τα sms μου μπορειτε να μου πειτε???

εχω δοκιμασει τα παντα και παλι καταληγω στο καταραμενο 01/01/1970 κενο!!!!

μια την προηγουμενη βδομαδα το λαθος mms που πηγε στο αφεντικο μου και τωρα αυτο εχω χτυπήσει κοκκινο μιλαμε τωρα...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1118269

 

το ιδιο θεμα εχω και εγω! μολις επαναφερω τα mms μου δεν σβηνονται οι συνομιλιες...

αν επαναφερω μονο τα mms..ολα οκ....

 

χαος δηλαδη...

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Freddaras, ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις? Αυτο που ειχε δουλεψει σε'μενα κ το εφτιαξα οταν επαθα την ιδια ζημια ηταν το GoSms.

 

Με καποια εφαρμογη διεγραψα ολα τα sms, ουτε κενα τιποτα. Επειτα επανεφερα το backup με τα μηνυματα μου, μετα μετεφερα μια μια τη καθε συζητηση στον ιδιωτικο φακελο(χωρις κλειδωμα για να μην κολλαει), οποτε δεν φαινοταν κανενα μηνυμα κανονικα, τελος επανεκκινηση κ μετα τα επανεφερα ξανα στη θεση τους. Μετα οτι δοκιμασα να διαγραψω εφευγε κανονικα.

Μια φορα μου συνεβει κ απο τυχη το ελυσα ετσι, αν βρω κατι αλλο θα σου πω.. Ειχα παρατηρησει πως οταν εσβηνα ολα τα μηνυματα μετα δεν ειχα θεμα, οταν ομως επανεφερα το backup κ μετα, ακομα κ τα νεα μηνυματα εμεναν κενα κ το προβλημα συνεχιζοταν πριν το διορθωσω.

 

Δεν γνωριζω κ πως να δημιουργησω το προβλημα ωστε να ψαξω για λυση..

 

Edit: Μολις ανακαλυψα τι κανει το Secure Mode στο Jkay panel, βολικο ωστε να μην κλειδωνεις οταν εισαι σπιτι κ με ενα κλικ να κλειδωνεις οταν εισαι εξω.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...