Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανες root και η εφαρμογή ζητά άδεια για να λειτουργήσει

 

Ναι, το καταλαβα αυτο. Τι ειναι το datacreate εννοω... Δεν μου "λεει" τιποτα και στα Google/XDA που ψαχτηκα δεν βρηκα κατι ουσιαστικο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Έχω το Samsung Galaxy S2

Ο εργοστασιακός φορτιστής, μετά από χρήση ενός χρόνου, δεν κάνει καλή επαφή... Πρέπει να διπλώσω λίγο το καλώδιο για να αρχίσει να φορτίζει το κινητό.

Έχω στο σπίτι έναν ZTE stc-a22o50i700usba-z

https://www.google.gr/search?q=stc-a22o50i700usba-z&client=firefox-a&hs=pe4&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6jJMUs_EEYOH0AWny4GwBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=631&dpr=1#facrc=_&imgdii=_&imgrc=fD6Mme3kcttumM%3A%3BbhnUb5NucL1YpM%3Bhttp%253A%252F%252Fthumbs3.ebaystatic.com%252Fd%252Fl225%252Fm%252Fmybb7vSwDxURL8zM6PV7SPA.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fsch%252Fi.html%253F_kw%253Di700%252Busb%3B224%3B134

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν; Θα μου κάνει καμιά ζημιά στην μπαταρία του κινητού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπερα,

 

Δεν ειμαι ειδημων επανω στο θεμα, αλλα πιστευω πως δε θα εχεις προβλημα εαν και εφοσον ο φορτιστης αυτος ή οποιοσδηποτε αλλος παραγει σταθεροποιημενη ταση 5V DC.

 

Εδω και 2+ χρονια κι εγω χρησιμοποιω οποιον φορτιστη βρω μπροστα μου παντα 5V (οσο για την ενταση ρευματος, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο κατωτατο ή ανωτατο, αλλα φανταζομαι οτι απο 500mA που δινει και η USB Θυρα του Η/Υ, ειναι οκ) και επισης να ταιριαζει και το βυσματακι του ή παιρνω το καλωδιακι μου USB και το τοποθετω.

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανενας φιλος τι ειναι αυτο?

 

είναι το data create menu της samsung. Εμφανίζεται στο κινητό που έχει stock όταν βάλεις *#273283*255*3282*# σε stock dialer. Αν το σβήσεις, θα έχεις πρόβλημα στο boot και κάποια stock apps όπως SMS, email, stock dialer κ.α. θα κρασάρουν. Κανονικά δεν έπρεπε να ζητά SU, και ζητά SU μόνο αν κάποιο άλλο πρόγραμμα έχει αλλάξει τον μέγιστο αριθμό SMS, μέγιστο αριθμό MMS, μέγιστο αριθμό καταγραφής κλήσεων ή κάτι άλλο σχετικό με τα προγράμματα που ελέγχει. Μπορείς να του δώσεις SU και μετά να το βγάλεις από την λίστα του SU και να δεις αν στο ξαναβγάλει, ώστε να δεις πιο πρόγραμμα σου αλλάζει τις ρυθμίσεις. Επίσης, είναι άμεσα συνδεδεμένο με το samsung push service.

 

Το ίδιο αρχείο είναι στα περισσότερα κινητά samsung, από galaxyS μέχρι και S4 αλλά και σε άλλα όπως note και tablet

 

Ακόμα, μπορεί να σου ζητήσει SU αν για κάποιο λόγο την αφαίρεσες από τις εφαρμογές συστήματος (με κανένα app τύπου Titanium)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

είναι το data create menu της samsung. Εμφανίζεται στο κινητό που έχει stock όταν βάλεις *#273283*255*3282*# σε stock dialer. Αν το σβήσεις, θα έχεις πρόβλημα στο boot και κάποια stock apps όπως SMS, email, stock dialer κ.α. θα κρασάρουν. Κανονικά δεν έπρεπε να ζητά SU, και ζητά SU μόνο αν κάποιο άλλο πρόγραμμα έχει αλλάξει τον μέγιστο αριθμό SMS, μέγιστο αριθμό MMS, μέγιστο αριθμό καταγραφής κλήσεων ή κάτι άλλο σχετικό με τα προγράμματα που ελέγχει. Μπορείς να του δώσεις SU και μετά να το βγάλεις από την λίστα του SU και να δεις αν στο ξαναβγάλει, ώστε να δεις πιο πρόγραμμα σου αλλάζει τις ρυθμίσεις. Επίσης, είναι άμεσα συνδεδεμένο με το samsung push service.

 

Το ίδιο αρχείο είναι στα περισσότερα κινητά samsung, από galaxyS μέχρι και S4 αλλά και σε άλλα όπως note και tablet

 

Ακόμα, μπορεί να σου ζητήσει SU αν για κάποιο λόγο την αφαίρεσες από τις εφαρμογές συστήματος (με κανένα app τύπου Titanium)

 

Πολυ ενδιαφερον, σε ευχαριστω πολυ! Βασικα το "προβλημα" το εχει ο αδερφος μου που φοραει stock και του εσπασε τα νευρα... Του ειπα να ΜΗΝ δωσει προσβαση root και να κανει Απομνημονευση για παντα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον, σε ευχαριστω πολυ! Βασικα το "προβλημα" το εχει ο αδερφος μου που φοραει stock και του εσπασε τα νευρα... Του ειπα να ΜΗΝ δωσει προσβαση root και να κανει Απομνημονευση για παντα...

 

Ανάποδα του τα είπες :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα του τα είπες :cool:

 

Ναι, εκεινη τη στιγμη δεν ηξερα τι "επαιζε"... Θα του το διορθωσω...!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Δεν ειμαι ειδημων επανω στο θεμα, αλλα πιστευω πως δε θα εχεις προβλημα εαν και εφοσον ο φορτιστης αυτος ή οποιοσδηποτε αλλος παραγει σταθεροποιημενη ταση 5V DC.

 

Εδω και 2+ χρονια κι εγω χρησιμοποιω οποιον φορτιστη βρω μπροστα μου παντα 5V (οσο για την ενταση ρευματος, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο κατωτατο ή ανωτατο, αλλα φανταζομαι οτι απο 500mA που δινει και η USB Θυρα του Η/Υ, ειναι οκ) και επισης να ταιριαζει και το βυσματακι του ή παιρνω το καλωδιακι μου USB και το τοποθετω.

 

Γενικά όσο πιο γρήγορα φορτίζεις μια μπαταρία τόσο μειώνεις το χρόνο ζωής της. Επιπλέον η μπαταρία του SII ακόμα και με τον πάναργο φορτιστή της ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες (πάνω απο 45) ειδικά το καλοκαίρι. Προσωπικά δεν θα της έδινα ούτε 1Α ρεύμα που έχουν κάποιοι φορτιστές. Αλλά έτσι και αλλιώς ο stock kernel έχει ενα όριο (αναφέρεται κάπου πιο πίσω, νομίζω 800mA) οπότε και μεγαλύτερο φορτιστή να βάλεις δεν κάνεις ζημιά. Τώρα αν έχεις custom rom, πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το s2 μου κάτι έπαθε και ξαφνικά δεν συνδέεται μέσω data.Έκανα μια επανεκκίνηση μήπως και κόλλησε αλλα τίποτα.Τρέχω NeatROM Lite v4.6.1.Δηλαδή ενώ ανοίγω data δεν εμφανίζεται το σηματάκι πάνω δεξιά καθόλου.Κλήσεις/μηνύματα δέχομαι κανονικά.

 

Edit : Τελικά ξεκόλλησε μετά απο διαγραφή των apn και restore default.

Edited by mi3s

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχριστω ολους σας παιδια για την ανταποκριση σας!

airtim: Θα το δοκιμασω και εγω με Sony και LG φορτιστη

gkas1973: Την εχεις αγορασει εσυ την μπαταρια αυτη?

enigma84: Η αληθεια ειναι οτι το ταλαιπωρω αρκετα το κινητο. Θα δοκιμασω σε πρωτη φαση να το φορτισω με αλλης μαρκας φορτιστη και μετα βλεπουμε για την μεγαλυτερη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχριστω ολους σας παιδια για την ανταποκριση σας!

airtim: Θα το δοκιμασω και εγω με Sony και LG φορτιστη

gkas1973: Την εχεις αγορασει εσυ την μπαταρια αυτη?

enigma84: Η αληθεια ειναι οτι το ταλαιπωρω αρκετα το κινητο. Θα δοκιμασω σε πρωτη φαση να το φορτισω με αλλης μαρκας φορτιστη και μετα βλεπουμε για την μεγαλυτερη μπαταρια.

 

Καλημέρα, αγόρασα την μεγαλύτερη μπαταρία της samsung και βρήκα την υγειά μου.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Ηταν τοσο αισθητη η διαφορα? απο που την αγορασες και ποσο?

 

Εκανε τη διαφορά που χρειαζόταν η jb. Προσοχή είμαστε off topic, υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

 

Αποφάσισα να κάνω downgrade το S2 , επαναφορά στην αρχική του εργοστασιακή κατάσταση μέσω Odin .

Το πρόβλημα είναι πως στο Sammobile δεν μπορώ να βρώ το firmware γιά το S2 , που αν δεν απατώμαι ήταν η version 4.0.3

Που αλλού μπορώ να το βρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να κάνω downgrade το S2 , επαναφορά στην αρχική του εργοστασιακή κατάσταση μέσω Odin .

Το πρόβλημα είναι πως στο Sammobile δεν μπορώ να βρώ το firmware γιά το S2 , που αν δεν απατώμαι ήταν η version 4.0.3

Που αλλού μπορώ να το βρώ ?

 

Στην πρώτη σελίδα των επίσημων firmwares κοίταξες;

Link to comment
Share on other sites

Το hangouts μπορούμε να το διαγράφουμε αν δεν το χρησιμοποιούμε ή υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στο λειτουργικό; Ρωτάω επειδή κάτι τέτοιο θυμάμαι από εποχής google talk όχι όμως με απόλυτη σιγουριά.. (εννοείται είμαι root κλπ κλπ) :p
Link to comment
Share on other sites

Στείλ'το από εκεί που 'ρθε.;)

 

Αει στο καλο, το'χω τοσο καιρο και μου τρωει τις μπαταριες!:p

Link to comment
Share on other sites

Αει στο καλο, το'χω τοσο καιρο και μου τρωει τις μπαταριες!:p

 

Τρώει μπαταρία όντως; Όταν είμαι root, ποτέ δεν το εγκαθιστώ αν πρόκειται για custom rom, και στη stock είναι από τα πρώτα που βγάζω, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τρώει μπαταρία όντως; Όταν είμαι root, ποτέ δεν το εγκαθιστώ αν πρόκειται για custom rom, και στη stock είναι από τα πρώτα που βγάζω, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Αστειεύομαι βρε, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διακρίνει κάτι τέτοιο. Σίγουρα πάντως δεσμεύει μέρος της μνήμης (όσο μικρό κι αν είναι αυτό) κι απ'τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω δεν μπορω να κατεβασω η να κανω ενημερωση απο το store?

 

Μολις δοκιμασα και δουλευει κανονικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

Νέος κάτοχος Galaxy s2 GT-I9100 με έκδοση android 2.3.5 έκδοση βασικού φάσματος i900xxki3 και έκδοση kernel 2.6.35.7-i900xxki3-cl577579 se.infra@Sep-55#2 αγορασμένο από το ebay.

Λόγω του ότι είμαι άσχετος θέλω να το αναβαθμίσω σε android 4 αλλά δεν μου βγάζει καμιά διαθέσιμη αναβάθμιση από το ψάξιμο που έχω κάνει,υπάρχει τρόπος να γίνει ??

Πρώην κάτοχος iphone 3gs όπου όλα είναι πιο απλά,θα ήθελα τώρα να το ψάξω λίγο περισσότερο. Βοηθήστε με σας παρακαλώ μπας και βρω λύση .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...