Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετώπισα με την ICS οφειλόταν σε κακογραμένες εφαρμογές τις οποίες και διέγραψα. Από εκεί και πέρα το κινητό δουλεύει μαι χαρά. Το πρόβλημα σύνδεσης που είχα με την 2.3 μου λύθηκε με την ICS.

 

Ναι ειναι πιθανό να δημιουργούνται προβλήματα απο ασύμβατες εφαρμογές. Ακόμα και έτσι να είναι δεν μπορείς κάθε φορά να τεστάρεις ποια εφαρμογή κάνει και ποια όχι και να αποκλείεις καποιες από αυτές που χρειάζεσαι. Επίσης είναι ξεκάθαρο πόσο προχειροδουλειά έχει γίνει από το ότι έχουν ξεχάσει μια επιλογή στα γερμανικά μέσα στο ελληνικο μενού.

Μια αλήθεια είναι αυτή που λες. Μια μεγαλύτερη αλήθεια θεωρώ έιναι το γεγονός ότι βιαστηκαν να βγάλουν μια εκδοση ICS και τελικά έγινε μια πολύ κακή υλοποίηση. Αν σου είναι οκ η ICS εντάξει, αλλά εγώ γύρισα σε gingerbread και μου λύθηκαν ΟΛΑ τα προβλήματα και αυτό πρότεινα και στον φίλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ειναι πιθανό να δημιουργούνται προβλήματα απο ασύμβατες εφαρμογές. Ακόμα και έτσι να είναι δεν μπορείς κάθε φορά να τεστάρεις ποια εφαρμογή κάνει και ποια όχι και να αποκλείεις καποιες από αυτές που χρειάζεσαι. Επίσης είναι ξεκάθαρο πόσο προχειροδουλειά έχει γίνει από το ότι έχουν ξεχάσει μια επιλογή στα γερμανικά μέσα στο ελληνικο μενού.

Μια αλήθεια είναι αυτή που λες. Μια μεγαλύτερη αλήθεια θεωρώ έιναι το γεγονός ότι βιαστηκαν να βγάλουν μια εκδοση ICS και τελικά έγινε μια πολύ κακή υλοποίηση. Αν σου είναι οκ η ICS εντάξει, αλλά εγώ γύρισα σε gingerbread και μου λύθηκαν ΟΛΑ τα προβλήματα και αυτό πρότεινα και στον φίλο.

Σεβαστή η άποψη σου, και απολύτως δεκτή για την προχειρότητα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει τροπος να εχουμε καποιου ειδους φωτεινης ειδοποιησης κατα καποιο τροπο στα εισερχομενα μυνηματα ή αναπαντητες χωρις να χρειαζεται να αναβουμε την οθονη του κινητου??:confused:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει τροπος να εχουμε καποιου ειδους φωτεινης ειδοποιησης κατα καποιο τροπο στα εισερχομενα μυνηματα ή αναπαντητες χωρις να χρειαζεται να αναβουμε την οθονη του κινητου??:confused:

 

noled από το pay store.

 

Ξέρει κανείς αν μπορώ να έχω dual boot με 1st rom τη στοκ 4.0.3 και 2nd μια custom;

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει τροπος να εχουμε καποιου ειδους φωτεινης ειδοποιησης κατα καποιο τροπο στα εισερχομενα μυνηματα ή αναπαντητες χωρις να χρειαζεται να αναβουμε την οθονη του κινητου??:confused:

 

Υπάρχει η εφαρμογή noled αν και κάποιοι παραπονέθηκαν για battery drain. Η άλλη λύση είναι root με συμβατό kernel με την εφαρμογη bln.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε κάποιον ύστερα από αναβάθμιση σε ICS να έχει πρόβλημα με κολληματα του τηλεφώνου?Εχω κάνει 2 φορές hard reset και συνεχίζει να το κάνει!Στα καλά καθούμενα πας να το ξεκλειδωσεις και δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση με την οθόνη σβηστεί,ο επεξεργαστής να είναι ζεστός και μόνο με βγαλσιμο της μπαταρίας ξεκολλαει!Κι αν δεν το καταλάβεις νωρίς τελειώνει η μπαταρία μέσα σε λίγες ώρες:mad:Σήμερα πέρασα gingerbread και OTA αναβαθμισα σε ICS μήπως και δεν είχε περαστεί κάτι σωστά!Αν και πιστεύω ότι κάποια εφαρμογή το κάνει αλλά δεν ξέρω ποια,γιατί τις περισσότερες τις εχω πολύ καιρό και δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα!Την Lp7 τρέχει το τηλέφωνο αυτή την στιγμή.Αν ξανακολλησει γυρίζω σε Gb κι εχω το κεφάλι μου ήσυχο μέχρι να βγει κανένα σοβαρό update! Edited by spyrosrotary
Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε κάποιον ύστερα από αναβάθμιση σε ICS να έχει πρόβλημα με κολληματα του τηλεφώνου?Εχω κάνει 2 φορές hard reset και συνεχίζει να το κάνει!Στα καλά καθούμενα πας να το ξεκλειδωσεις και δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση με την οθόνη σβηστεί,ο επεξεργαστής να είναι ζεστός και μόνο με βγαλσιμο της μπαταρίας ξεκολλαει!Κι αν δεν το καταλάβεις νωρίς τελειώνει η μπαταρία μέσα σε λίγες ώρες:mad:Σήμερα πέρασα gingerbread και OTA αναβαθμισα σε ICS μήπως και δεν είχε περαστεί κάτι σωστά!Αν και πιστεύω ότι κάποια εφαρμογή το κάνει αλλά δεν ξέρω ποια,γιατί τις περισσότερες τις εχω πολύ καιρό και δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα!Την Lp7 τρέχει το τηλέφωνο αυτή την στιγμή.Αν ξανακολλησει γυρίζω σε Gb κι εχω το κεφάλι μου ήσυχο μέχρι να βγει κανένα σοβαρό update!

Είχα παρόμοια προβλήματα και φταίγανε κακογραμμένες εφαρμογές. Προσπάθησε να βρεις ποιες εφαρμογές δεν δουλεύουν ή τρέχεουν στο παρασκήνιο αφού τις κλείσεις και να τις αφαιρέσεις.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και εγω με δυο ημερων τηλεφωνο.

το πηρα μ2 2.3.4 και εβαλα ics με μπολικες εφαρμογες, μετα απο λιγες ωρες ο επεξεργαστης ηταν 55 βαθμους και δουλευε 800-1200 με πολλα κολληματα....

με hard reset ξαναπερασα ολες τις εφαρμογες μου εκτος απο κανα δυο υποπτες και τωρα βλεπω ολα πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και εγω με δυο ημερων τηλεφωνο.

το πηρα μ2 2.3.4 και εβαλα ics με μπολικες εφαρμογες, μετα απο λιγες ωρες ο επεξεργαστης ηταν 55 βαθμους και δουλευε 800-1200 με πολλα κολληματα....

με hard reset ξαναπερασα ολες τις εφαρμογες μου εκτος απο κανα δυο υποπτες και τωρα βλεπω ολα πανε καλα...

 

Εμενα μου ζεσταινεται πολυ οταν μπαινω internet... κατα τ'αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω προβληματα... απο περιεργεια, ποιες ηταν οι "υποπτες" εφαρμογες?

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω απο bm....νομιζω το audioboost sg2 για πιο δυνατο ηχο sto akoystiko bt και μια εφαρμογη gia overclock.

αυτα ηταν που εκαναν τον επεξεργαστει να δουλευει τρελα..

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από dimourinho1 >

Καλημερα παιδια...Θα ηθελα να ρωτησω το εξης σχετικα με το GS2...Ημουν χτες σε ενα club και τραβηξα ένα βίντεο...Ενω η εικόνα ήταν πολύ λεπτομερής και τέλεια κατ'εμένα ο ήχος ήταν απαίσιος...Βούιζε πάρα πολύ...Χαλούσε αρκετά...Θέλει κάποιες ρυθμίσεις να κάνω?...Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή για καλύτερη εγγραφή βίντεο?...Σώστε με!!! :P

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ γράφοντας video από Live. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί; Είναι απαράδεχτο αυτό που ακούω όταν γράφει βίντεο, τόσο χάλια ήχο ούτε το omnia δεν έγραφε.

 

[off topik] Εδώ η κουβέντα έχει να κάνει με το SII για συγκριτικά κτλ με το SIII όχι εδώ..

 

 

Κάποια βοήθεια εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια εδώ?

Έχει αναφερθεί πριν από πολλούς μήνες 9-12 ότι έχει πρόβλημα με τα μικρόφωνα τραβώντας σε χώρο με πολύ φασαρία. Λύση δεν υπάρχει. Ειναι κατασκευαστικό το πρόβλημα. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις ψάξε στο 1o thread του SII.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ICS έχει προβλημα με το wifi. Δεν ξέρω να σε βοηθήσω παραπάνω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρυθμιση στο πρόβλημά σου, αλλά ακούγονται πολλά προβλήματα στην 4.0.3 και όχι μόνο με το Wifi . Θα σου πρότεινα αν έχεις τον χρόνο και το κουράγιο να κάνεις downgrade σε Gingerbread .

Ευελπιστούμε ότι θα μας δώσουν την 4.0.4 γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Θυμίζω ότι η 4.0.3 είναι πολύ προβληματική και στο galaxy nexus, με την 4.0.4 να έιναι σαφώς πιο stable.

 

Απ' ότι θυμάμαι με την GB δεν είχε πρόβλημα πράγματι. Από την άλλη μεριά, το SGS1 όπως είπα, στο οποίο έχω επίσης ICS συνδέεται κανονικά με όλα τα wifi. Άρα μάλλον είναι συνδυασμός του hardware του SGS2 με τους drivers της ICS. Πάντως, απ' ότι είδα στο xda, το πρόβλημα του να συνδέεται το κινητό αλλά να μην έχει internet το έχουν πολλοί χρήστες του SGS2 και ήδη από το καλοκαίρι του 2011, όταν δεν υπήρχε ακόμη η ICS, οπότε ίσως είναι θέμα drivers για συγκεκριμένα wifi (απ' ότι διάβασα δεν έχουν όλα τα τηλέφωνα wifi από την ίδια εταιρία). Η ουσία είναι ότι τόσους μήνες μετά δεν φαίνεται να έχει βρει κανένας τη λύση. Πάντως στην GB δεν θα γυρίσω γιατί η ICS εν γένει μου αρέσει. Ίσως μπω στην διαδικασία για custom rom...

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως εχει καλυτερο σημα wifi , με την 4.03 παρα με την 2.3.5.

πως γινεται αυτο? τοχω τσεκαρει στο σπιτι και σε σημεια που δεν επιανα σημα τωρα πιανω.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω παρατηρησα καλυτερο σημα στο wifi αλλα και στην κοσμοτε. για να εφτιαξε η κοσμοτε λιγο δυσκολακι οποτε...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν κάνει δουλειά (μπαταρία κτλ) η εφαρμογή setcpu στο S2 με Omega Black Blue v12 4.0.3. ICS; Αν ναι ξέρουμε τις ιδανικές ρυθμίσεις. Kernel δεν έχω αλλάξει. Κάποια πρόταση μ' αυτή τη rom. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Ρωτησα και στο αλλο θεμα με τις εφαρμογες, αλλα επειδη δεν απαντηθηκε το ερωτημα μου, ρωταω και εδω.

Υπαρχει αντιστοιχη εφαρμογη σαν αυτην του galaxy s3 με το eye raking, οπου η συσκευη λειτουργει αναλογως

με το βλεμμα μας?

Ενας φιλος μου ειπε οτι υπαρχει κατι τετοιο, αλλα δεν θυμονταν ονομα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως εχει καλυτερο σημα wifi , με την 4.03 παρα με την 2.3.5.

πως γινεται αυτο? τοχω τσεκαρει στο σπιτι και σε σημεια που δεν επιανα σημα τωρα πιανω.

 

+1 βελτιωση και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις κοίταξες; Το ότι δεν εμφανίζεται το 3g απλά σημαίνει ότι τα APN σου είναι λάθος, ή ότι δεν το έχεις ενεργοποιήσει από τον πάροχο. Αφού είχες 3g πριν, είναι ενεργοποιημένο, οπότε μένει το πρώτο. Δεν έχεις βάλει σωστά τα APN... γι'αυτό σου είπα να διαβάσεις τον οδηγό....

Να σε ρωτησω κατι φιλε μου, επειδη κι εγω μια εχω Η+ και 3G και μια δεν εχω....

Μηπως οι ονομασιες που εχει ο οδηγος εχουν αλλαξει...?? Γιατι σ'εμενα χωρις να εχω κανει κατι (απο την μανα του) εχει ονομα-> Vf Mobile Internet (οχι Vodafone GR), APN->webonly.vodafone.gr (οχι internet.vodafone.gr) και επισης τυπος APN->internet (default επιλογη δεν εχει)...Τα αλλα δυο ειναι ιδια (202, 05)...

Δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αλλα ηθελα να ρωτησω...Ευχαριστω.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι φιλε μου, επειδη κι εγω μια εχω Η+ και 3G και μια δεν εχω....

Μηπως οι ονομασιες που εχει ο οδηγος εχουν αλλαξει...?? Γιατι σ'εμενα χωρις να εχω κανει κατι (απο την μανα του) εχει ονομα-> Vf Mobile Internet (οχι Vodafone GR), APN->webonly.vodafone.gr (οχι internet.vodafone.gr) και επισης τυπος APN->internet (default επιλογη δεν εχει)...Τα αλλα δυο ειναι ιδια (202, 05)...

Δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αλλα ηθελα να ρωτησω...Ευχαριστω.

 

Όχι δουλεύει μια χαρά και το internet.vodafone.gr. H voda για κάποιο λόγο έχει διάφορα apn, στην pay as you go ας πούμε έβαζα webkarta.vodafone.gr. Δεν ξέρω από τι εξαρτάται αλλά αν δε συνδέεται καθόλου δεν είναι σωστά τα apn. Εσύ έχεις απλά κακή λήψη γιαυτό σου αλλάζει από h σε 3g. Ελλάδα είσαι... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται και απο μενα μολις απεκτησα και γω το galaxy s2. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ενω ολα τα games που κατεβαζω απο το μαρκετ μου παιζουν οταν κανω install καποιο apk απο την καρτα μνημης κανενα παιχνιδι δεν μου τρεχει

να πω οτι εχω την τελευταια εκδοση android.

Kατα τα αλλα το κινητο το σπαει απλα :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται και απο μενα μολις απεκτησα και γω το galaxy s2. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι ενω ολα τα games που κατεβαζω απο το μαρκετ μου παιζουν οταν κανω install καποιο apk απο την καρτα μνημης κανενα παιχνιδι δεν μου τρεχει

να πω οτι εχω την τελευταια εκδοση android.

Kατα τα αλλα το κινητο το σπαει απλα :D

 

Έχεις τικαρει το unknown sources ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα μου τα κανει install

 

δοκιμασες να αλλαξεις τα permission ? μηπως και ειναι λαθος ,κανε και μια επανεκκίνηση μετα

δεν ξέρω τι άλλο να σου πω γιατι τα παιχνίδια τα κατεβάζω κατευθείαν απο το store

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι δουλεύει μια χαρά και το internet.vodafone.gr. H voda για κάποιο λόγο έχει διάφορα apn, στην pay as you go ας πούμε έβαζα webkarta.vodafone.gr. Δεν ξέρω από τι εξαρτάται αλλά αν δε συνδέεται καθόλου δεν είναι σωστά τα apn. Εσύ έχεις απλά κακή λήψη γιαυτό σου αλλάζει από h σε 3g. Ελλάδα είσαι... :)

Σ'ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

 

Δηλαδη εγω να μην τα αλλαξω λες ετσι...???

Σ'εμενα οπως σου ειπα δεν ειναι οτι δεν συνδεεται καθολου αλλα οτι γινεται μια ετσι και μια αλλιως....Ειναι λογικο να εναλλασονται οι ενδειξεις...??

 

Και κατι αλλο φιλε μου...Ειχα διαβασει πιο πισω οτι αν θελω να εχω καλο σημα 3g να το βαζω μονο σε WCDMA...Το δοκιμασα και αυτο που εγινε ηταν να μην εχει καθολου σημα, τιποτα...Οταν το επανεφερα στην επιλογη GSM/WCDMA (αυτοματη λειτουργια) τοτε ειχα ξανα σημα αλλα σπανια Η+ και 3g...Δηλαδη κυριως G σκετο...

Αν εχεις καποια αποψη ευχαριστως να την διαβασω...

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...