Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!θελω να παω στην leomar revo γιατι μου φαινεται οτι απο μπαταρια ειναι λιγο καλυτερη απο omega σε gaming και σε web browsing ,την ειχα για λιγο και εβαλα μετα την omega..η ομεγκα εχει καλη αυτονομια σε κατασταση υπνου μονο απο οτι παρατηρησα και σε παιχνιδια η ιντερνετ μου ξεζουμιζει την μπαταρια..!οπως και να εχει περασα την leomar και μου φαινεται smooth μεχρι τωρα και δεν αντιμετωπιζω κανενα lag και ολα ειναι τελεια μεχρι στιγμης..κερνελ δεν πειραζω προς το παρων!θα δω αποτελεσματα μπαταριας και θα ανεβασω screenshot για εντυπωσεις!

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια...ειστε υπεροχοι ολοι που βοηθατε και μοιραζεστε τα παντα!

παω να ξεζουμισω τωρα το κινητο σε πειραματα :lol::lol:

 

Εγω δουλευω CheckRom revo 3.1 me cf-kernel kj3 μισο μηνα κ κατι και ειμαι υπερευχαριστημενος. Κανενα lag, κανενα reboot η fc, κανενα προβλημα στις κλησεις κ γενικως περασα οτι mods ηθελα κ ειμαι με 1-2 μερες κ φορτιση, αναλογα τη χρηση.

Μικροπροβληματα γενικως για να ειμαι ειλικρινης δεν αντιμετωπισα ποτε με καμια rom, παρα μονο οσες φορες τη περασα χωρις full wipe.

Το μονο προβλημα που εχω τωρα που το θυμηθηκα ειναι οτι δεν μπορω να ακουσω 5.1 οταν βλεπω καμια ταινια, αλλα μικρο το κακο.

 

Επισης δεν ξερω αν παιζει αυτο που θα πω αλλα.. Περασα Syiah 2.1.1 τον δοκιμασα κ μετα περασα cf.. Υπαρχει περιπτωση να εμειναν tweaks απο τον syiah ενω αλλαξα kernel? Γιατι κ το Aos bug φαινεται με τα ποσοστα που εδειχνε ο syiah κ γενικως σε deep sleep μου βγαζει τελεια αυτονομια αλλα κ σε χρηση δεν φαινεται να υπαρχει drain. Αυτο φυσικα μετα απο 2βδομαδες πολυ σωστη χρηση φορτιση κ αποφορτιση της μπαταριας (και ναι αν φερθεις σωστα στη μπαταρια μετα τη πρωτη βδομαδα θα δεις τβ πραγματικη αυτονομια, επισης η φορτιση με κλειστο το κινητο εχει επισης σημασια. Μπορει να ειναι κ η ιδεα μου βεβαια.)

 

Επισης πρεπει να επισημανω πως οτι drain ειχες στην omega σε gaming k browsing το ιδιο θα εχεις κ στη leomar. Δεν εχει καποια αλλαγη σε αυτο το τομεα, ειναι καθαρα θεμα kernel, προσωπικη μου αποψη.

 

Edit : Οποιος δοκιμασε τη νεα 2.3.6 μπορει να επιβεβαιωσει αν η καμερα εχει βελτιωση στη ποιοτητα ληψης φωτογραφιας κ οχι μονο στο μενου?

Ευχαριστω προκαταβολικα κ συγγνωμη για το τεραστιο ποστ.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά απο πολλές αλλαγές σε ROM και kernels, εκεί που κατέληξα και τελικά θα μείνω είναι: Checkrom 3.1.1 με Speedmod K2-18-test12 και modem ΧΧΚΙ4 (έχει καλύτερη συμπεριφορά με Vodafone - τουλάχιστον για μένα)

 

Πάρα πολύ smooth στα πάντα, δεν κολλάει πουθενά. Μπαταρία full 2 μέρες, το κινητό μόνιμα ανοιχτό (δεν το κλείνω το βράδυ) με exchange account sync, gmail sync, viber, facebook να τρέχουν και εννοείται πάντα ανοιχτά 3G και WiFi.

 

Ενα tip για τη μπαταρία που τουλάχιστον εγώ το ανακάλυψα τυχαία πριν λίγο καιρό: Στο Wi-Fi Settings - Advanced έχει το Wi-Fi Sleep Policy. Εμένα πάντα εκείνο ήταν στο "Never" με αποτέλεσμα το WiFi να είναι συνέχεια ανοιχτό και το κινητό ακόμα και όταν κλειστή η οθόνη να μην μπαίνει σε deep sleep. Το άλλαξα σε "When screen turns off" και είδα θεαματική διαφορά στην μπαταρία. Το κινητό το βγάζω απο το φορτιστή στις 12 το βράδυ και στις 8 το πρωί η μπαταρία είναι στο 98-99%. 8 ώρες με drain 1-2%.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλές αλλαγές σε ROM και kernels, εκεί που κατέληξα και τελικά θα μείνω είναι: Checkrom 3.1.1 με Speedmod K2-18-test12 και modem ΧΧΚΙ4 (έχει καλύτερη συμπεριφορά με Vodafone - τουλάχιστον για μένα)

 

Πάρα πολύ smooth στα πάντα, δεν κολλάει πουθενά. Μπαταρία full 2 μέρες, το κινητό μόνιμα ανοιχτό (δεν το κλείνω το βράδυ) με exchange account sync, gmail sync, viber, facebook να τρέχουν και εννοείται πάντα ανοιχτά 3G και WiFi.

 

Ενα tip για τη μπαταρία που τουλάχιστον εγώ το ανακάλυψα τυχαία πριν λίγο καιρό: Στο Wi-Fi Settings - Advanced έχει το Wi-Fi Sleep Policy. Εμένα πάντα εκείνο ήταν στο "Never" με αποτέλεσμα το WiFi να είναι συνέχεια ανοιχτό και το κινητό ακόμα και όταν κλειστή η οθόνη να μην μπαίνει σε deep sleep. Το άλλαξα σε "When screen turns off" και είδα θεαματική διαφορά στην μπαταρία. Το κινητό το βγάζω απο το φορτιστή στις 12 το βράδυ και στις 8 το πρωί η μπαταρία είναι στο 98-99%. 8 ώρες με drain 1-2%.

 

+1 απο μενα...αυτο ηθελα καιρο να το κανω με το wifi και το ξεχασα..!με εσωσες κυριολεκτικα..να σαι καλα!

πραγματικα βοηθαει πολυ η ρυθμιση αυτη οταν κλειδωνει το τηλεφωνο να κλεινει το wifi γιατι κανει τρελη οικονομια στην μπαταρια..!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ για root της συσκευής χωρίς custom ROM κλπ. Χρήσιμο εαν θέλετε χρησιμοποιήσετε το Titanium Backup

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=18805560#post18805560

:happy:

 

Respect και σε ευχαριστώ ..... σε 2 λεπτά με ένα μόνο κλικ μόνο έκανα root το κινητό και όλα δουλεύουν άψογα...

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Εδώ για root της συσκευής χωρίς custom ROM κλπ. Χρήσιμο εαν θέλετε χρησιμοποιήσετε το Titanium Backup

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=18805560#post18805560

:happy:

 

Respect και σε ευχαριστώ ..... σε 2 λεπτά με ένα μόνο κλικ μόνο έκανα root το κινητό και όλα δουλεύουν άψογα...

Απλό root ή προσθέτει Clock Work Mod;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Τις προαλες αγορασα ενα Samsung Galaxy S2 και τις 2 πρωτες μερες ολα ηταν καλα, ΟΜΩΣ μετα αρχισαν τα προβληματα:

1. Μενω ευκολα απο μπαταρια (μετα απο 1 ωρα χρησης του) και πρεπει να κραταω συνεχεια φορτιστη στην τσεπη μου.

2. Εχει προβλημα με το σημα. Εκει που αλλα κινητα εχουν 4 γραμμες σημα (iphone), το δικο μου δεν εχει (ευτυχως για λιγο)

3. Υπαρχει σοβαρο προβλημα με το μικροφωνο (οσο και να γκαριζω, οι αλλοι δεν με ακουνε με τιποτα λεμε) και το μεγαφωνο (μ αρεσει η μουσικη να παιζει σιγα, αλλα αυτο παραπαει...)

 

Πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω? Να τ ανταλλαξω με ενα αλλο κινητο? Καποιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι τα Samsung και τα Motorola βγαζουν πολυ συχνα τετοια προβληματα.

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Just root.

 

Αυτό ήθελα μόνο για να βάλω το root explorer και να αφαιρέσω κάποια προγράμματα της samsung καθώς και να βάλω το autostart.

 

Αν κάαααποια στιγμή όμως θέλω να βάλω το CWM το κατεβάζω από το Market και απλά το βάζω σωστά?

 

Γεια σας,

Τις προαλες αγορασα ενα Samsung Galaxy S2 και τις 2 πρωτες μερες ολα ηταν καλα, ΟΜΩΣ μετα αρχισαν τα προβληματα:

1. Μενω ευκολα απο μπαταρια (μετα απο 1 ωρα χρησης του) και πρεπει να κραταω συνεχεια φορτιστη στην τσεπη μου.

2. Εχει προβλημα με το σημα. Εκει που αλλα κινητα εχουν 4 γραμμες σημα (iphone), το δικο μου δεν εχει (ευτυχως για λιγο)

3. Υπαρχει σοβαρο προβλημα με το μικροφωνο (οσο και να γκαριζω, οι αλλοι δεν με ακουνε με τιποτα λεμε) και το μεγαφωνο (μ αρεσει η μουσικη να παιζει σιγα, αλλα αυτο παραπαει...)

 

Πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω? Να τ ανταλλαξω με ενα αλλο κινητο? Καποιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι τα Samsung και τα Motorola βγαζουν πολυ συχνα τετοια προβληματα.

 

Σας ευχαριστω!

 

σε εμένα που το έχω λίγες μέρες, δεν ισχύει τίποτε από αυτά που περιγράφεις....

 

προτείνω να κάνεις software update (αν δεν έχεις την 2.3.4) από το μενού του τηλεφώνου και συνδεδεμένος στο wi-fi.

 

Αν δεν λυθεί τότε επιστροφή και να σου δώσουν άλλο (λογικά έχεις DOA 7 ημερών)

Edited by Sol_Ballads

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Τις προαλες αγορασα ενα Samsung Galaxy S2 και τις 2 πρωτες μερες ολα ηταν καλα, ΟΜΩΣ μετα αρχισαν τα προβληματα:

1. Μενω ευκολα απο μπαταρια (μετα απο 1 ωρα χρησης του) και πρεπει να κραταω συνεχεια φορτιστη στην τσεπη μου.

2. Εχει προβλημα με το σημα. Εκει που αλλα κινητα εχουν 4 γραμμες σημα (iphone), το δικο μου δεν εχει (ευτυχως για λιγο)

3. Υπαρχει σοβαρο προβλημα με το μικροφωνο (οσο και να γκαριζω, οι αλλοι δεν με ακουνε με τιποτα λεμε) και το μεγαφωνο (μ αρεσει η μουσικη να παιζει σιγα, αλλα αυτο παραπαει...)

 

Πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω? Να τ ανταλλαξω με ενα αλλο κινητο? Καποιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι τα Samsung και τα Motorola βγαζουν πολυ συχνα τετοια προβληματα.

 

Σας ευχαριστω!

Καταρχήν να ξέρεις ότι το post σου θα μεταφερθεί.

Κατα δεύτερον θα βοηθούσε να μας πεις ποιο firmware έχεις. Αν το προγραμμα της samsung (kies) στον υπολογιστή σου δίνει αναβάθμιση, να την κάνεις γιατί πιστεύω ότι έχεις παλιά. Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις. Στα ερωτήματα σου τώρα.

1. Μπορείς να πας στις ρυθμίσεις - σχετικά με το τηλ. - χρήση μπαταρίας και να δεις που καταναλώθηκε η μπαταρία.

2. Για το σήμα δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το 3g - ρυθμίσεις - ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα - ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας - λειτουργία δικτύου και επέλεξε μόνο GSM και δες αν αξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.

3. Για το μικρόφωνο

http://www.ctrlplusz.com/2011/06/fix-for-low-microphone-volume-on-the-samsung-galaxy-s-ii/

Αν δεν λυθούν πρέπει να το πας στο service.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν κάαααποια στιγμή όμως θέλω να βάλω το CWM το κατεβάζω από το Market και απλά το βάζω σωστά?

 

Αν θέλεις clockworkmod προτείνω να ακολουθήσεις τη λύση του cf-root.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware 2.3.6 το ροζ έχει σχεδόν εξαφανισθεί και γενικά έχει βελτιωθεί η ταχύτητα τόσο στο άνοιγμα της κάμερας όσο και στο focus.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δύο ερωτήσεις:

1. Χρησιμοποιώ το winamp. Υπάρχει τρόπος να "περάσει" η μουσική στο bluetooth που έχω; (Σημ. το bluetooth λειτουργεί με την προεγκατεστημένη επιλογή. Θέλω να κάνω default το winamp ή το doublewist ή το poweramp) --> Οκ, στις ρυθμίσεις υπάρχει το "allow winamp to control headset".

2. Εαν περάσω custom Rom. Σε επερχομένη official αναβάθμιση τι γίνεται; και γιατί η 2.3.5/6 δεν έχει βγει για όλους;

Αφού απαντήθηκε η πρώτη ερώτηση ας κάνω άλλη μία:

Βασει της εμπειρίας σας και επειδή έχω "χαθεί" με όλες τις ROM που κυκλοφορούν: Για σταθερότητα και μπαταρία τι θα προτείνατε;

 

ευχαριστώ,

 

υ.γ.An Easter egg you didn’t know about (it’s from Google), if you go to preferences >about phone and click three times fast on Android Version you get an Artwork .

Edited by blekos
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο firmware 2.3.6 το ροζ έχει σχεδόν εξαφανισθεί και γενικά έχει βελτιωθεί η ταχύτητα τόσο στο άνοιγμα της κάμερας όσο και στο focus.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

2.3.6??εμενα ακομα να κανει την εμφανιση της η 2.3.5. :p:pζηλευωωω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2. Εαν περάσω custom Rom. Σε επερχομένη official αναβάθμιση τι γίνεται; και γιατί η 2.3.5/6 δεν έχει βγει για όλους;

 

Θα πρέπει να είσαι με stock rom για να κάνεις αναβάθμιση.

 

Βασει της εμπειρίας σας και επειδή έχω "χαθεί" με όλες τις ROM που κυκλοφορούν: Για σταθερότητα και μπαταρία τι θα προτείνατε;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316681

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει καινουργια μπαταρια για το κινητο κ παρατηρω οτι τελειωνει πολυ γρηγορα.μηπως πρεπει να κανω επαναφορα ρυθμησεων μετα απο μια τετοια αλαγη???

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φενεται γνησια.την πειρα απο ebay απο top saler χωρις συσκευασια.εχει s/n κ ημερομηνια παραγωγης κανονικα.απο χονκ-κονκ.το προγραματακι αυτο τι ακριβως κανει???

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το προγραματακι αυτο τι ακριβως κανει???

 

Αρκεί να διαβάσεις τις οδηγίες στο link που σου έδωσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να διαβάσεις τις οδηγίες στο link που σου έδωσα.

 

Οκ ευχαρηστω πολυ!!!

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις ελαβα το mhl καλωδιο και δουλευει υπεροχα.μπορουμε με καποιο τροπο να κανουμε stream ταινιες απο το σταθερο στο κινητο μεσω lan και να τις βλεπουμε στην τν μεσω του καλωδιου?δεν εχω τν με dlna.

 

Αν καταλαβα καλα θελεις να streamαρεις ταινιες απο το pc στο κινητο..Το καλυτερο προγραμμα που εχω βρει ειναι το emit στο μαρκετ -το βαιζεις και στο pc - και δουλευει καλα. Το free βεβαια εχει adds..

 

Chryssa

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το emit.Προς το παρών συνδεσα με dlna το pc με το κινητο αλλά ο player του galaxy δεν παιζει τα περισσοτερα βιντεο που δοκίμασα και φυσικά δεν συζητάω για υπότιτλους.Μπορώ να αντικαταστήσω τον default player με καποιον αλλο?
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...σήμερα μου παρουσιάστηκε το εξής με τα ακουστικα του κινητού...ενώ άκουγα κ με άκουγαν μια χαρά,σήμερα ενώ κανω μια κλήση και ακούγονται οι ήχοι των πληκτρων κ ότι ανοίγει η σύνδεση μολις το σηκώνουν δεν ακούγεται τίποτα..μόλις αποσυνδεσω τα ακουστικα είναι όλα μια χαρά..ξερυθμιστηκε τίποτα;;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το emit.Προς το παρών συνδεσα με dlna το pc με το κινητο αλλά ο player του galaxy δεν παιζει τα περισσοτερα βιντεο που δοκίμασα και φυσικά δεν συζητάω για υπότιτλους.Μπορώ να αντικαταστήσω τον default player με καποιον αλλο?

 

δοκίμασε αυτόν

 

https://market.android.com/details?id=afzkl.development.mVideoPlayer

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καποιο προγραμμα που να μετραει τα λεπτα των κλησεων (οπως stats free κλπ) αλλα, να μπορω να ρυθμισω ωστε σε καθε εξερχομενη κληση να εχει ελάχιστη μετρηση 3 λεπτα. (Ειμαι σε προγραμμα συμβολαιου αλλα εχω ελαχιστο οριο ανα κληση 3 λεπτα. Δηλαδη αν μιλησω 1 λεπτο μου αφαιρει 3 απο τον δωρεαν χρονο, και ετσι δε μπορω να ξερω σιγουρα ποσο ελευθερο χρονο εχω ακομη.)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...