Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'ότι κατάλαβα ο siyah δεν το υποστηρίζει... :(

 

Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να αλλάξω τις τιμές για τις οποίες γίνεται η αλλαγή φωτεινότητας.

Για παράδειγμα να κάνω το διάστημα τις μικρότερης φωτεινότητας μεγαλύτερο έτσι ώστε μέσα στο σπίτι η οθόνη να μην φωτίζει πιο έντονα. Έχεις μήπως ιδέα για το πως μπορούμε να το πειράξουμε?

 

Έχω την εντύπωση ότι δε γίνεται αυτό.Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά νομίζω πως όχι, γιατί είναι θέμα sensor.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι δε γίνεται αυτό.Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά νομίζω πως όχι, γιατί είναι θέμα sensor.

 

Αν είναι θέμα του sensor τότε η μόνη λύση για να πετύχω αυτό που θέλω είναι να βάλω την ίδια τιμή φωτεινότητας για τα 2 ( ή ίσως και για τα 3) πρώτα διαστήματα. Αυτό αλλάζει έυκολα??

 

Σε ρωτάω γιατι απ'ότι κατάλαβα έχεις εμπειρία στο θέμα... :D:D:D

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα του sensor τότε η μόνη λύση για να πετύχω αυτό που θέλω είναι να βάλω την ίδια τιμή φωτεινότητας για τα 2 ( ή ίσως και για τα 3) πρώτα διαστήματα. Αυτό αλλάζει έυκολα??

 

Σε ρωτάω γιατι απ'ότι κατάλαβα έχεις εμπειρία στο θέμα... :D:D:D

 

Άμα ξέρεις να κάνεις compile/decompile δεν είναι και τραγικό.

 

*Ο jkay όπως φαίνεται παρεξηγήθηκε....

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σ όλους και χρονιά πολλά στους εορτάζοντας!

Η νέα Omega v10.1 είναι έτοιμη και την ανεβάζω, από την ταχύτητα του upload που έχω τώρα μάλλον αύριο πρωί θα είναι διαθέσιμη.

 

@NickMrg

Νίκο σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για το donate :)

 

edit : είναι για το JKay 13.3.9 που φοράει η v10

μετά έβαλα το ο νέο JKay_Deluxe_v13_4_1 , και πάει καλά

 

Γιώργο ευχαριστώ για την ενημέρωση και την βοήθεια.

 

Γιαννάκο μου καλημερα.

Χθες αργα το βραδυ περασα τον κερνελ void-echo.

Μονο που ειναι ασυμβατος με το cwm.

Μπορεις να το "γιατρεψεις¨??? :lol:

 

Το έχω κάνει. Λογικά θα έχεις τον φάκελο Omega Files στην sdcard σου.

Μπες σε CWM Recovery και flasare το CWMManager_v2.zip που θα βρεις σε αυτή την διαδρομή: sdcard\Omega Files\Utilities

 

Καλησπερα και χρονια πολλα,εβαλα το omega 10 αλλα οπως και με το 9 εχω το ιδιο προβλημα,κολαει καποιες στιγμες κανει επανεκινηση και οτι φακελους εχω φτιαξει τους αδειαζει?καμια λυση?

 

Κάποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα και μεταφέρθηκε από την v9 στην v10.

Βάλε την v10 με full wipe και πάιζε μαζί της μερικές ώρες χωρίς να βάλεις καμιά εφαρμογή.

Αν όλα είναι οκ στήσε την συσκευή από την αρχη και προσπάθησε να βρεις που είναι το πρόβλημα.

 

Γράφω για να πώ ένα μεγάλο μπράβο στον σεφ αυτής της καταπληκτικής ρομ. Εδώ και 3 μήνες δεν είχα κάνει ούτε ρουτ γιατί με το desire που είχα προηγουμένως φλάσαρα ασταμάτητα οπότε είπα να κάνω αποτοξίνωση...βέβαια ξανακύλισα!!! Λοιπόν δεν πίστευα οτι το S2 μπορούσε να γίνει καλύτερο με custom rom γιατί από τη μάνα του πάει σφαίρα. 'Ομως με την omega έχω καλύτερη μπαταρία(με τον κερνελ που έχει η ρομ δεν έχω δοκιμάσει άλλον) και μου φαίνεται οτι αποκρίνεται πιό άμεσα γενικά.

Και μία ερώτηση έχω πάρει backup με το titanium και θέλω να επαναφέρω τους κωδικούς από τα ασύρματα δίκτυα που είχα. Γίνεται αυτό? Γιατί δεν βλέπω τίποτα σχετικό να επαναφέρω!!

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και στην Omega.

Χαίρομαι που σου αρέσει η δουλειά μου :)

 

Τα συγχαρητήριά μου κι απο εμένα, γι' αυτή την εξαιρετική ρομ! :)

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ :)

 

Γιαννη οι Γερμανοι τρελαθηκαν , που το ειδαν, σε περιμενουν να γραφεις ποιο τακτικα στο φορουμ τους,.:), αναρωτιουνται επισης, αν εισαι ο ιδιος, αλλα τους το επιβεβαιωσε ο marcel2909, ο δημιουργος του θεματος και εγω.

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-samsung-galaxy-s2/152774-rom-xwkl1-01jan-omega-v10-stock-black-blue-ice-cream-sandwich-jkay-13-3-9-happy-new-2012-a-239.html

 

Έκανα ένα post άλλα θα μου είναι δύσκολο να είμαι τακτικός και εκεί, άσε που μπλόκαρα με τα pm τους :lol:

Μπορείς Γιάννη να γράψεις το πρόβλημα που έχει το theme με την περιστροφή για να το διορθώσει?

 

Γιάννη γιατί όταν μπαίνω σε recovery mode την μια μου βγαζει έκδοση 5.2.0.7 με kernel siyah 2.6.4 και όταν είχα τον siyah 2.6.3 μου έβγαζε έκδοση 5.5.0.4 ;Δηλαδή νεοτερη. Τέλος ήθελα να σου αναφέρω πως είναι πολύ ωραίο το νέο σου θέμα αλλά έχει ένα bug. Η θα το φτιάξει ο δημιουργός του η θα μάθουμε να διαβάζουμε εμείς με την μέθοδο rtl. Ολα ανάποδα μου τα βγάζει μόλις στρίβει το κινητό

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Λουκα και οι δυο έχουν την νεότερη την έκδοση 5.2.0.7 (μπλε γράμματα)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Θα τον βοηθήσω να το φτιάξει με την πρώτη ευκαιρία.

 

Παιδία την βοήθεια σας επειδή είμαι άπειρος με android και νοιώθω μαθητούδι.

Θέλω για πρώτη φορά να βάλω άλλη ρομ σε android.

-Για αρχή, με το που τρέχω το titanium backup μου βγάζει ένα μήνυμα ότι οι ρυθμίσεις του συστήματος μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα και για να το διορθώσω πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις» , «ανάπτυξη» , και στην συνέχεια να ενεργοποιήσω τον «εντοπισμό σφαλμάτων usb» . Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτή τη ρύθμιση.

- Όταν κάνω titanium backup αλλα και το Nandroid Backup που έκανα, που βρίσκονται τα συγκεκριμένα αρχεία για να τα μεταφέρω και στο pc?

- Με την ολοκλήρωση της εγκατάστασης της ρομ (σύμφωνα με τις οδηγίες ) πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον από τους kernel και modem από τις λίστες της πρώτης σελίδας, και ποια? Δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν ακριβώς.

- Επίσης, όλες μου τις εφαρμογές τις έχω μεταφέρει στην κάρτα (εκτός απο τα widget)

Δεδομένου ότι μέχρι τώρα πειραματιζόμουν και δεν έχω ιδιέτερες ρυθμίσεις στις εφαρμογές μου , είναι προτιμότερο να κάνω full wipe?

Φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δώσω το gmail μου από την αρχή άρα και οι εφαρμογές που αγόρασα από το market θα εγκατασταθούν μόνες τους κανονικά. Σωστά?

Ευχαριστώ!

 

Μιχάλη ελπίζω να σου αρέσει η νέα Omega - δοκίμασε τες και τις 3 και διάλεξε αυτή που σου αρέσει καλύτερα.

-πάτα αριστερό πλήκτρο > Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Ανάπτυξη > και κανε τικ στον Εντοπισμό σφαλμάτων,

αυτό πρέπει να είναι πάντα τικαρισμενο.

-Δες στην διαδρομή sdcard/clockworkmod/backup ή extrenal_sdcard/clockworkmod/backup

-Δεν χρειάζεται να αλλάξεις kernel για αρχη, αυτός που έχει η ρομ είναι οκ.

-Ούτε modem χρειάζεται να αλλάξεις

-Κανε full wipe και μετά πήγαινε στο market > αριστερό πλήκτρο - Οι εφαρμογές μου και τις βάζεις από εκεί.

Ότι άλλο θέλεις πες μου.

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΣ

ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΑΝΕΥ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΩΣ

ο κερνελ void echo ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΙΣ:

Φορτισα την Τεταρτη το απογευμα.

Σημερα Πεμπτη, εκανα αρκετα τηλεφωνηματα, ανοιχτο wifi ΠΑΝΤΑ, Και χρησιμοποιησα Navigon 1 Ωρα πηγαινοντας σε ενα μοναστηρι στον Καλαμο Αττικης.

Αυτη τη στιγμη γραφω απο το S2 κι εχω 11%.

Ουτε στα τρελα μου ονειρα δεν εχει συμβει κατι τετοιο με την μπαταρια.

ΥΓ. Το μονο που εκανα ειναι οτι εκλεισα το τηλ. χθες βραδυ απο τις 03:00 ως τις 11:00 το πρωι..

 

Γιώργο ευχαριστούμε για το feedback, μετά από όσα διάβασα τον έβαλα και εγώ πριν λίγο,

Όσοι τον έχετε βάλτε το παλιό cwm manager v2 (έγραψα πιο πάνω πως θα το κάνετε)

 

Πολυ καλο το νεο θεμα. Μονο που αργει λιγο να στριψει. Κανενα αλλο προβλημα μεχρι τωρα.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

><Έκανα ένα post άλλα θα μου είναι δύσκολο να είμαι τακτικός και εκεί, άσε που μπλόκαρα με τα pm τους

Μπορείς Γιάννη να γράψεις το πρόβλημα που έχει το theme με την περιστροφή για να το διορθώσει?>>

 

Γιαννη σε εναν που ειχε το προβλημα του ειπε, να παει στο

JKay =>Set misc options =>CRT Effekt και να το απενεργοποιησει ετσι δεν εμφανιζεται το προβλημα

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα post άλλα θα μου είναι δύσκολο να είμαι τακτικός και εκεί, άσε που μπλόκαρα με τα pm τους

Μπορείς Γιάννη να γράψεις το πρόβλημα που έχει το theme με την περιστροφή για να το διορθώσει?

 

Γιαννη σε εναν που ειχε το προβλημα του ειπε, να παει στο

JKay =>Set misc options =>CRT Effekt και να το απενεργοποιησει ετσι δεν εμφανιζεται το προβλημα

 

Ευχαριστώ Γιάννη,

δοκιμάστε το όσοι το έχετε και θα βοηθήσω τον δημιουργό του να το φτιάξει στις επόμενες εκδόσεις.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στην 9,1 καταπληκτικη και πηγα στην 10 η μπαταρια μου κρατουσε λιγοτερο μετα εβαλα και την εφαρμογη easy bat την εβγαλα και αυτο ηταν χαλια μαυρα με μπαταρια εχω nandroid back up και titanium back up θελω να γυρισω παλι στην 9.1 που πηγαιναν ολα ρολοι τι ακριβως πρεπει να κανω μια βοηθεια γιατι δεν το εχω ξανακανει παρακαλω :(
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Ημουν στην 9,1 καταπληκτικη και πηγα στην 10 η μπαταρια μου κρατουσε λιγοτερο μετα εβαλα και την εφαρμογη easy bat την εβγαλα και αυτο ηταν χαλια μαυρα με μπαταρια εχω nandroid back up και titanium back up θελω να γυρισω παλι στην 9.1 που πηγαιναν ολα ρολοι τι ακριβως πρεπει να κανω μια βοηθεια γιατι δεν το εχω ξανακανει παρακαλω :(

 

Μπες σε recovery, κάνε όλα τα wipe και κάνε restore το τελευταίο nandroid backup.

Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρησα τελικα οτι στην V10 δεν δουλευει το δικτυο δεδομενων , το παταω και τιποτα . (vodafone εχω)

Στην 9 δουλευει , ξαναπερα με hard reset την V10 ... τιποτα , δεν δουλευει.

Oι ρυθμισεις "Δικτυου κινητης τηλεφωνιας" ειναι ΟΚ , οπως ειναι στην 9 ειναι και στην 10 , αρα μαλλον ειναι θεμα rom.

Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο internet της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρησα τελικα οτι στην V10 δεν δουλευει το δικτυο δεδομενων , το παταω και τιποτα . (vodafone εχω)

Στην 9 δουλευει , ξαναπερα με hard reset την V10 ... τιποτα , δεν δουλευει.

Oι ρυθμισεις "Δικτυου κινητης τηλεφωνιας" ειναι ΟΚ , οπως ειναι στην 9 ειναι και στην 10 , αρα μαλλον ειναι θεμα rom.

Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο internet της Vodafone.

μια χαρα δουλευει:)

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρησα τελικα οτι στην V10 δεν δουλευει το δικτυο δεδομενων , το παταω και τιποτα . (vodafone εχω)

Στην 9 δουλευει , ξαναπερα με hard reset την V10 ... τιποτα , δεν δουλευει.

Oι ρυθμισεις "Δικτυου κινητης τηλεφωνιας" ειναι ΟΚ , οπως ειναι στην 9 ειναι και στην 10 , αρα μαλλον ειναι θεμα rom.

Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο internet της Vodafone.

 

Εχεις βαλει την εφαρμογη που αναφερουν οι φιλοι για να γλυτωνεις μπαταρια;την easy battery;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρησα τελικα οτι στην V10 δεν δουλευει το δικτυο δεδομενων , το παταω και τιποτα . (vodafone εχω)

Στην 9 δουλευει , ξαναπερα με hard reset την V10 ... τιποτα , δεν δουλευει.

Oι ρυθμισεις "Δικτυου κινητης τηλεφωνιας" ειναι ΟΚ , οπως ειναι στην 9 ειναι και στην 10 , αρα μαλλον ειναι θεμα rom.

Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο internet της Vodafone.

 

Γιατί δεν ξαναπερνας τις ρυθμίσεις με το apn?

Όσες φορές είχα τέτοια προβλήματα η συγκεκριμένη εφαρμογή τα έλυνε πάντα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery, κάνε όλα τα wipe και κάνε restore το τελευταίο nandroid backup.

 

Ολα οκ λογικα πρεπει να βαλω και τον ομεγκα φακελο 9,1 ετσι?Το titanium back up το χρησιμοποιω η οχι?Και επειδη ειχα παρει το back up χωρις το jk settings για 9,1 αυτο που μπορω να το βρω για να το βαλω μεσα?

Edited by Yiorgos
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη,

δοκιμάστε το όσοι το έχετε και θα βοηθήσω τον δημιουργό του να το φτιάξει στις επόμενες εκδόσεις.

 

Και στο off που βάζω το crt effect πάλι γυρίζει σε μένα. Δεν κάνει τίποτα αυτή η λύση

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως προσθετεις και αλλο desktop στην 9.3. Εχω κοιταξει παντου αλλα δυστυχως δεν το εχω βρει ακομα.

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει την εφαρμογη που αναφερουν οι φιλοι για να γλυτωνεις μπαταρια;την easy battery;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

την εβαλα και την απεγκατεστησα μετα !!!

 

Γιατί δεν ξαναπερνας τις ρυθμίσεις με το apn?

Όσες φορές είχα τέτοια προβλήματα η συγκεκριμένη εφαρμογή τα έλυνε πάντα.. :)

 

τι ειναι το apn και που το βρησκω? και πως γηνεται ?

Edited by ioathe
Διπλο post
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το apn και που το βρησκω? και πως γηνεται ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335607#post3335607

 

κανε οτι λεει και κατα 99% δεν θα εχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και την απεγκατεστησα μετα !!!

 

 

 

τι ειναι το apn και που το βρησκω? και πως γηνεται ?

 

Αργα...εχει αναφερθει εδω πολλες φορες το ιδιο,για μενα αν δεν εχεις κρατησει nandroid πριν τη βαλεις ωστε να το επαναφερεις καλο θα ταν να ξαναφλασαρεις τη ρομ ευτυχως εκανα το πρωτο εγω

Επεισης δοκιμασε το εξης...

Καλο θα ταν να βρεις τα apn να τα κατεβασεις κ να τα ξαναπερασεις με το apn back up restore

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω την εφαρμογη easy battery, μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω? Και επισης οπως ρωτησα το πρωι πως βαζω και αλλο desktop γιατι δεν μου φτανουν τα 5?

Είμαι Ninja ... ΤΕΛΟΣ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω την εφαρμογη easy battery, μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω? Και επισης οπως ρωτησα το πρωι πως βαζω και αλλο desktop γιατι δεν μου φτανουν τα 5?

 

Την εφαρμογη θα την βρεις στο market μην την βαλεις καθολου ομως εγω αναγκαστικα να κανω restore γιατι ειχε τρελλο bat drain με το που την εβγαλα

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω την εφαρμογη easy battery, μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω? Και επισης οπως ρωτησα το πρωι πως βαζω και αλλο desktop γιατι δεν μου φτανουν τα 5?

 

οταν εισαι στην κεντρικη πατα αριστερο κλικ προσθηκη θα το βρεις εκει την easy battery θα τη βρεις στο μαρκετ η γνωμη μου ειναι ξεχνατην οπως την ακουσες

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογη θα την βρεις στο market μην την βαλεις καθολου ομως εγω αναγκαστικα να κανω restore γιατι ειχε τρελλο bat drain με το που την εβγαλα

 

σοβαρα??

εγω δεν ειχα κανενα προβλημα..

βασικα την εβγαλα γιατι μου εκλεινε τα data αλλα και παλι δεν ειχα κανενα προβλημα μετα το unistall

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω την εφαρμογη easy battery, μπορει να μου πει καποιος που να κοιταξω? Και επισης οπως ρωτησα το πρωι πως βαζω και αλλο desktop γιατι δεν μου φτανουν τα 5?

 

Τελικά όλοι μου φαίνεται βάλαμε το easy batery και όλοι το βγάλαμε. Εγώ δεν το κράτησα ούτε μισή ώρα.

Οι οθόνες στον default launger μπορεί να γίνουν έως 7. Για να προσθέσεις πάτησε το κάτω αριστερό πλήκτρο και μετά επεξεργασία. Για πιο γρήγορα μπορείς να κάνεις σαν να τσιμπάς την οθόνη (βάζεις 2 δάκτυλα στις 2 άκρες τις οθόνης και τα ενώνεις) και θα εμφανιστούν αμέσως όλες οι οθόνες.

 

@Eddiex:πότε θα τα στήσουμε;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει που ακριβως θα βρω το jkay και το ice cream theme για την 9,1 γιατι ψαχνω αλλα δεν :mad: στο back up δεν το ειχα βαλει ο μακακας Edited by Yiorgos
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...