Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia W (I8350)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή παρακολουθώ το θέμα από καιρό (από Νοεμ - Δεκέμβριο) δεδομένου ότι χρειαζόμουν νέο κινητό-smart, το συγκεκριμένο μου είχε προκαλέσει εντύπωση μόνο για κάποια χαρακτηριστικά του. Από πλευράς εμφάνισης δεν μου έλεγε κάτι σε σχέση με το lumia. Στην συνέχεια εφόσον κατέληξα ότι θα πάρω WP (εν αντιθέσει με τις παροτρύνσεις για Android) άρχισα να το ξεχωρίζω σε σχέση με το Lumia800 για πολλούς και διαφόρους λόγους: οι περισσότεροι έχουν περιγραφεί στο forum.

Κατά την παρακολούθηση διαπίστωσα ότι η τιμή του έπεφτε ραγδαία, ιδιαίτερα μετά την έκθεση της Ισπανίας. Αυτός τελικά ήταν και ο σημαντικότερος λόγος για την απόκτηση, αν δεν μου έκανε δεν θα έχανα και πολλά. Συμπέρασμα.. Το κινητό είναι ΑΨΟΓΟ... Πολύ καλύτερο απ΄ότι το περίμενα.... Δεν ξέρω αν είναι τα WP ή η συσκευή αλλά το κινητό δεν παίζεται για την ποιότητά του σε αυτά τα λεφτά που έχει σήμερα αλλά και εν συγκρίσει απ ευθείας με τον ανταγωνισμό (μάλλον λόγο έλλειψης διαφήμισης αλλά ποσώς με ενδιαφέρει).

- Διαφωνώ κάθετα για την παραμετροποίηση UI, τα wp είναι για smart χρήση και πολύ περισσότερο για επαγγελματική χρήση και όχι για "χάζι" που έλεγαν και οι παλιοί. Δεν μου λείπει καθόλου. Εκεί στην ms για πρώτη φορά μου φαίνεται ότι έκαναν πολύ καλή δουλειά που εμένα μου κάνει περισσότερο από Android και iOS. Παρόλα αυτά είναι άποψη προσωπική.

- Η μπαταρία του για χρήση κινητού τηλ κρατά δύο μέρες άνετα με πολύ χρήση και με μικρότερες χρήσεις φτάνει και μισό της τρίτης μέρας.

- με 3G δεδομένα ή wifi και GPS κράτα άνετα ~8 ώρες (μην ξεχνάμε ότι είναι κινητό τηλέφωνο και όχι tablet) (~5ώρες για συνεχές hard core). Σημείωση: τα μέγιστα της μπαταρίας έρχονται μετά από σχεδόν μία εβδομάδα.

- τρεις εβδομάδες τώρα δεν έχει χρειαστεί ούτε reset. Δεν κολλάει με την καμία

- είναι ταχύτατο και χρονίστικε με τα δεδομένα επαφών και συνδέσεων (από google) σε dt

- η οθόνη άψογη ως s amoled. Δεν θα λείψει σε κανέναν η s amoled plus ή κάτι άλλο πλην της στιγμής της σύγκρισης σε έκθεση κινητών.

- το μοναδικό wp στις 3,7" με μπροστινή κάμερα για videο κλήση και το αναμενόμενο skype

- για την μνήμη των 8GB να θυμίσω ότι είναι smart κινητό και όχι usb stick. Στα 4,5 εναπομείναντα GB χωράει την δουλειά ολόκληρου γραφείου (δεν είναι server) ή την μουσική για 3~5 μέρες (ίσως χρειαστεί επαναφόρτιση νέων κομματιών!. Δεν θα το καταλάβει κανείς. Στην έλλειψη υπάρχει και το skydrive το οποίο λειτουργεί με αυτόματη αποστολή φωτό, κλπ από το κινητό προς το cloud.

- για την εμφάνιση του απλά θα πω ότι οι φωτογραφίες το αδικούν... ακόμα και στις εκθέσεις δίπλα στο lumia υπάρχει προκατάληψη αλλά αυτό είναι άποψη προσωπική. Τα γούστα διαφέρουν.

- για προστασία και λοιπά δεν υπάρχει υποστήριξη από την εδώ αντιπροσωπία αλλά υπάρχει το ebay για τα πάντα σε πολύ καλές τιμές, για το λογισμικό υπάρχει η ms όσο και αν την έχουμε επικηρύξει μέχρι τώρα.

Για την παρουσίαση από το myphone, (έστω και μετά από τόσο καιρό) θα πω ότι δίνεται η εντύπωση ότι το κινητό είναι πολύ καλό αλλά είναι wp. Εγώ θα τολμήσω να πω πως ευτυχώς που είναι wp! O νέος είναι ωραίος... πολύ καλός, πραγματικά smart! :up:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ το θέμα από καιρό (από Νοεμ - Δεκέμβριο) δεδομένου ότι χρειαζόμουν νέο κινητό-smart, το συγκεκριμένο μου είχε προκαλέσει εντύπωση μόνο για κάποια χαρακτηριστικά του. Από πλευράς εμφάνισης δεν μου έλεγε κάτι σε σχέση με το lumia. Στην συνέχεια εφόσον κατέληξα ότι θα πάρω WP (εν αντιθέσει με τις παροτρύνσεις για Android) άρχισα να το ξεχωρίζω σε σχέση με το Lumia800 για πολλούς και διαφόρους λόγους: οι περισσότεροι έχουν περιγραφεί στο forum.

Κατά την παρακολούθηση διαπίστωσα ότι η τιμή του έπεφτε ραγδαία, ιδιαίτερα μετά την έκθεση της Ισπανίας. Αυτός τελικά ήταν και ο σημαντικότερος λόγος για την απόκτηση, αν δεν μου έκανε δεν θα έχανα και πολλά. Συμπέρασμα.. Το κινητό είναι ΑΨΟΓΟ... Πολύ καλύτερο απ΄ότι το περίμενα.... Δεν ξέρω αν είναι τα WP ή η συσκευή αλλά το κινητό δεν παίζεται για την ποιότητά του σε αυτά τα λεφτά που έχει σήμερα αλλά και εν συγκρίσει απ ευθείας με τον ανταγωνισμό (μάλλον λόγο έλλειψης διαφήμισης αλλά ποσώς με ενδιαφέρει).

- Διαφωνώ κάθετα για την παραμετροποίηση UI, τα wp είναι για smart χρήση και πολύ περισσότερο για επαγγελματική χρήση και όχι για "χάζι" που έλεγαν και οι παλιοί. Δεν μου λείπει καθόλου. Εκεί στην ms για πρώτη φορά μου φαίνεται ότι έκαναν πολύ καλή δουλειά που εμένα μου κάνει περισσότερο από Android και iOS. Παρόλα αυτά είναι άποψη προσωπική.

- Η μπαταρία του για χρήση κινητού τηλ κρατά δύο μέρες άνετα με πολύ χρήση και με μικρότερες χρήσεις φτάνει και μισό της τρίτης μέρας.

- με 3G δεδομένα ή wifi και GPS κράτα άνετα ~8 ώρες (μην ξεχνάμε ότι είναι κινητό τηλέφωνο και όχι tablet) (~5ώρες για συνεχές hard core). Σημείωση: τα μέγιστα της μπαταρίας έρχονται μετά από σχεδόν μία εβδομάδα.

- τρεις εβδομάδες τώρα δεν έχει χρειαστεί ούτε reset. Δεν κολλάει με την καμία

- είναι ταχύτατο και χρονίστικε με τα δεδομένα επαφών και συνδέσεων (από google) σε dt

- η οθόνη άψογη ως s amoled. Δεν θα λείψει σε κανέναν η s amoled plus ή κάτι άλλο πλην της στιγμής της σύγκρισης σε έκθεση κινητών.

- το μοναδικό wp στις 3,7" με μπροστινή κάμερα για videο κλήση και το αναμενόμενο skype

- για την μνήμη των 8GB να θυμίσω ότι είναι smart κινητό και όχι usb stick. Στα 4,5 εναπομείναντα GB χωράει την δουλειά ολόκληρου γραφείου (δεν είναι server) ή την μουσική για 3~5 μέρες (ίσως χρειαστεί επαναφόρτιση νέων κομματιών!. Δεν θα το καταλάβει κανείς. Στην έλλειψη υπάρχει και το skydrive το οποίο λειτουργεί με αυτόματη αποστολή φωτό, κλπ από το κινητό προς το cloud.

- για την εμφάνιση του απλά θα πω ότι οι φωτογραφίες το αδικούν... ακόμα και στις εκθέσεις δίπλα στο lumia υπάρχει προκατάληψη αλλά αυτό είναι άποψη προσωπική. Τα γούστα διαφέρουν.

- για προστασία και λοιπά δεν υπάρχει υποστήριξη από την εδώ αντιπροσωπία αλλά υπάρχει το ebay για τα πάντα σε πολύ καλές τιμές, για το λογισμικό υπάρχει η ms όσο και αν την έχουμε επικηρύξει μέχρι τώρα.

Για την παρουσίαση από το myphone, (έστω και μετά από τόσο καιρό) θα πω ότι δίνεται η εντύπωση ότι το κινητό είναι πολύ καλό αλλά είναι wp. Εγώ θα τολμήσω να πω πως ευτυχώς που είναι wp! O νέος είναι ωραίος... πολύ καλός, πραγματικά smart! :up:

 

Καλα τα λες ιδιαιτερα στον τομεα smartphone

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο Yiannk, για τηλέφωνο με smartphone δυνατότητες είναι πολύ καλό.

 

Για gadget/τηλέφωνο πασπαρτού που θα το σκαλίζεις συνέχεια μάλλον πρέπει να κοιτάξει κανείς αλλού (android).

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω ακομα σχετικα με την αυτονομια, αν δεν γινετε χρηση Wifi και 3G (ή γινετε ελαχιστη ισα ισα να λαβετε τα εμαιλ σας και να το κλεισετε) η αυτονομια φτανει οριακα στις 4 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα σημερα απο media markt στα 200 ευρω αλλα το ανοιγω και μου βγαζει το σημα της vodafone. Επισης εχει apn της vodafone και μια εφαρμογη vodafone Hub. Τι παιζει εδω? Branded ειναι? Γινεται να απαλλαγω απο αυτο? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου ετσι ειναι (επειδη εισαγωγεας ειναι η Vodafone.) Απο εκει και περα ειναι ξεκλειδωτο (οσο αφορα τον παροχεα). Δεν εχεις καποιο θεμα. Apn βαζεις οτι θες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! και κατι ακομα! μου εβγαλε οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση. Μου λεει να το συνδεσω στο pc. Πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα για να ενημερωθει? Το kies?

 

 

Τροποποιηση: Ακυρο! Μου ανοιξε παραθυρο να κατεβασω το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θεωρώ πολύ σημαντικό και μου είχε κάνει εντύπωση απ' την αρχή, αλλά ξέχασα να το αναφέρω, είναι το SAR 0.36!!!. Το είχε αναφέρει στο forum της παρουσίασης ένας φίλος και μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Κάνοντας σχετική έρευνα είδα ότι παρόμοιο SAR έχει το GALAXY II (ακόμα μικρότερο) και μετά το χάος (τo lumia800 έχει SAR x3 φορές και μη δείτε το lumia710 που τόλμησαν οι μανατζαρέοι να το συγκρίνουν, καίγεσαι μόνο που το διαβάζεις).

Κατόπιν της επιλογής έλεγα "ας μιλάω και κανά λεπτό λιγότερο", πιστεύοντας ότι θα έχει επίπτωση στην λήψη. Παρόλα αυτά καμία σχέση. Πιάνει καλύτερα σε σημεία που με τα προηγούμενα ψηστήρια παιδευόμουν να συνεννοηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος εδώ και δύο μέρες του samsung omnia w, όμως ενώ αυτό βλέπει τα Windows 7 64 bit, δεν το βλέπουν τα Windows. Προσπάθησα και με wifi, αλλά και με usb. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος εδώ και δύο μέρες του samsung omnia w, όμως ενώ αυτό βλέπει τα Windows 7 64 bit, δεν το βλέπουν τα Windows. Προσπάθησα και με wifi, αλλά και με usb. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ.

 

Έχεις εγκαταστήσει το zune στο PC σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το zune στο PC σου;

Ναι, αλλά το zune δεν έχει επιλογή για συγχρονισμό επαφών νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές πώς τις φυλάς αν επιτρέπεται; Π.χ. αν είναι google contacts απλά κάνεις προσθήκη λογαριασμού και sync και τις έχεις στο τηλέφωνο.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω στο Hotmail και στο Outlook.

 

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος εδώ και δύο μέρες του samsung omnia w, όμως ενώ αυτό βλέπει τα Windows 7 64 bit, δεν το βλέπουν τα Windows. Προσπάθησα και με wifi, αλλά και με usb. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ.

 

Κάποια ιδέα για το πρόβλημα;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας.

Στην κατάσταση μενού αντί να μου δείχνει το ένα εικονίδιο κάτω από το άλλο (όπως αρχικά γινόταν) μου δείχνει πάνω από τα εικονίδια το αντίστοιχο γράμμα της αλφαβήτου,όπως στις επαφές. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Θα ήθελα και γω την βοήθεια σας.

Στην κατάσταση μενού αντί να μου δείχνει το ένα εικονίδιο κάτω από το άλλο (όπως αρχικά γινόταν) μου δείχνει πάνω από τα εικονίδια το αντίστοιχο γράμμα της αλφαβήτου,όπως στις επαφές. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική κατάσταση;

 

Δεν ειναι προβλημα αυτο θα δεις οτι θα σου αρεσει, εμφανιζεται η αλφαβητος οταν εχεις πολλες εφαρμογες για να σε διευκολυνει, τωρα που δεν εχεις παρα πολλες εγκατεστημενες καπως σου φενεται που γεμησε η λιστα γραμματα αλλα οταν εχεις παρα πολλες σχεδον δεν τα βλεπεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ααααα ,μάλιστα.Κατάλαβα.Ευχαριστώ πολύ!

Δεν παίζει δηλαδή να το αφαιρέσω ε;

 

Απο τις ρυθμησεις του κινητου οχι δεν γινεται, ισως ομως να υπαρχει τροπος με παρεμβολη στη registry δεν το εχω ψαξει, κοιτα στο νετ για κατι τετοιο, αλλα στο λεω οτι μετα θα το θες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο τις ρυθμησεις του κινητου οχι δεν γινεται, ισως ομως να υπαρχει τροπος με παρεμβολη στη registry δεν το εχω ψαξει, κοιτα στο νετ για κατι τετοιο, αλλα στο λεω οτι μετα θα το θες

 

Μπααα, άστο καλύτερα γιατί δεν τα κατέχω ακόμα τα κόλπα αυτά :p δεν το έχω ψάξει το θέμα

Θα το συνηθίσω...Ελπίζω:)Σ'ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα οτι σ ολες τις wp συσκευες οι επιλογες/ρυθμησεις ηταν το ιδιο, αλλα βλεπω οτι στο omnia w εχει επιλογη οριου κλειδωματος οθονης εχει 1,3,5 λεπτα ενω στο trophy μου εχει 30 sec, 1,3,5,15,30,ποτε λεπτα, περιεργο!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο...Όταν το βάζω για να φορτίσει μένει πάντα ανοιχτό.Ακόμα και αν το κλείνω μετά ανοίγει μόνο του.

Να φανταστώ ότι είναι φυσιολογικό έτσι;Γιατί από την πρώτη φόρτιση το έκανε,οπότε υπέθεσα ότι απλά έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο...Όταν το βάζω για να φορτίσει μένει πάντα ανοιχτό.Ακόμα και αν το κλείνω μετά ανοίγει μόνο του.

Να φανταστώ ότι είναι φυσιολογικό έτσι;Γιατί από την πρώτη φόρτιση το έκανε,οπότε υπέθεσα ότι απλά έτσι είναι.

Φυσιολογικοτατο ειναι. Μην ανησυχεις, ετσι φορτιζουν.

Link to comment
Share on other sites

ακουσα κατι κουφο και ειπα να ρωτησω.....

αν λεει τα Windows Phones κλεισουν απο μπαταρια χανονται ολα....

επαφες φωτο βιντεο... κι αλλα πολλα.

ειναι αληθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, ωστόσο δε μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει.

 

Για παράδειγμα, έφαγε μια ωραία σούπα το κινητό μου και η μπαταρία απογειώθηκε αλλά τα data στο κινητό δεν πειράχθηκαν.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...