Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε βαριεσαι ρε Νικο,μια συνηθεια ειναι :p

Για την μπαταρια,οχι,δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο,μια χαρα πηγαινε.Καμια εφαρμογη μηπως..?

 

Μπορείς να περιγράψεις τι έκανες για να το αποφύγουμε οι υπόλοιποι?

Πχ έκανες κάποια wipes πριν βάλεις τον kernel?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οχι φιλε μου δεν με πηρες καθολου στο λαιμο σου,ισα ισα που δουλευε απροβληματιστα και μου αρεσε η λειτουργια της,αυτο με στενοχωρησε περισσοτερο.Αλλα ξερεις,με τρωει το χερι μου λιγο να δοκιμασω ποτε το ενα και ποτε το αλλο και αυτη η αναθεματισμενη μολις πεσει σε bootloop,που ειναι λογικο να συμβει καποιες φορες,σε αφηνει στα κρυα του λουτρου και δεν μπορω να ειμαι συνεχεια με αυτο το φοβο.Γενικα με κουρασε η samsung.

Ξερω, ξερω φιλε μου, ισως δεν επρεπε να την πειραζεις τοσο τοτε γιαυτο σε πειραζε κι αυτη ;)

Το θεμα το δικο μου ειναι οτι με εχει κουρασει και η htc (εκτος την samsung φυσικα:mad:) αλλα μονο αυτες ειναι οι καλυτερες ως εταιρειες απ οτις υπολοιπες. Οποτε, θα τις υποστω παλι :lol:

Μπορείς να περιγράψεις τι έκανες για να το αποφύγουμε οι υπόλοιποι?

Πχ έκανες κάποια wipes πριν βάλεις τον kernel?

Παντα κανω πριν και μετα την αλλαγη κερνελ wipes, παντα χωρις κανενα προβλημα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με το HTC θα κουράζεσαι μέχρι να καταφέρεις να φλασάρεις όμως... :lol:

 

Στην slim 3.4 βλέπω την μπαταρία να ρουφιέται μόνη της για κάποιον ανεξήγητο λόγο. Γύρισα σε στοκ κερνελ αλλα πάλι το ίδιο. Έχει παρατηρήσει κάποιος πρόβλημα ή είναι η ιδέα μου?

 

Ναι το έχω παρατηρήσει κι εγώ, η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα στην 3.4 σε σχέση με την 3.3 και σίγουρα πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με την JW1.... :(

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!Εχω εγκαταστησει την CM9 ειναι πολυ καλη,δeν κολλαει κ αρκετα γρηγορη για τς δικες μου απαιτησεις!!Δυο θεματα εχω μονο οταν εγκατεστησα τον semaphore kernel!Δεν λειτουργει το μπροστα μεγαφωνο στις κλησεις,μπορω να ακουω τον αλλον μονο απο το πισω ηχειο,βαζω τα ακουστικα κ αντι να ακουω απ τ ακουστικα τοτε αρχιζει κ λειτουργει το μπροστα μεγαφωνο!Ακομα οταν βαζω μουσικη απο την εφαρμογη της rom,μου βγαζει υποχρεωτικο κλεισιμο..Αν δεν πατησω οκ παιζει το τραγουδι αλλα μολις πατησω οκ βγαινει στην αρχικη οθονη και κλεινει η εφαρεμογη!το ιδιο και στα video δεν μου τα παιζει καν!!Ξερετε τι γινεται?Χωρις τον semaphore ολα ειναι κομπλε!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιγράψεις τι έκανες για να το αποφύγουμε οι υπόλοιποι?

Πχ έκανες κάποια wipes πριν βάλεις τον kernel?

Πριν περασω τον τελευταιο semaphore εκανα wipe cache+wipe dalvik (ειχα περασμενο τον semaphore 1.0.0s).Ισως να φταει ο συγκεκριμενος κερνελ γιατι αναφερθηκαν στο xda περπτωσεις παρομοιες με bootloop απ οτι ειδα,ισως και να μην φταει,δεν ξερω τι να πω.Το θεμα για μενα ειναι αλλο,τα bootloop τα εχουμε παθει ολοι και θα τα ξαναπαθουμε καποια στιγμη,μπορει να συμβουν απο το οτιδηποτε και το γνωριζουμε.Εως τωρα ομως,ξεραμε οτι σε μια τετοια περιπτωση μπορουσαμε να μπουμε στο recovery και να κανουμε διαφορα για να επαναφερουμε το συστημα,εδω τωρα χανεται το recovery και μενεις με ενα νεκρο τηλεφωνο στα χερια που θα πρεπει να το ξαναστησεις απο την αρχη.Προχθες περασα ενα θεμα που υποτιθονταν οτι θα δουλευε στην slim.Tο περασα λοιπον και δουλεψε μια χαρα,αφηνω το κινητο στο τραπεζακι και χωρις να το εχω παρει χαμπαρι,επι μιση ωρα,αυτο εκανε reboot (προφανως απο το θεμα) και αρχισε τα bootloops,οταν το ειδα μου ειχε αφησει 20% μπαταρια!!!Ελα τωρα να προσπαθησεις να φλασαρεις απο την αρχη με αυτο το ποσοστο,εκει μου την εδωσε εντελως.Δηλαδη με λιγα λογια δεν τολμας να δοκιμασεις τιποτα (μοντακια,θεματα,κερνελ κλπ),γιατι αν σου πεσει σε επανεκινηση (το εχουμε παθει πολλες φορες ολοι μας) το εχασες.Ε οχι ρε γμτ,ωραια και σταθερη η ρομ αλλα δεν μπορω να μην τολμαω να της δοκιμασω καποια απλα πραγματα και να ειμαι συνεχεια με τον φοβο μην τυχον και παει καποια στιγμη,κατι στραβα και μεινω χωρις τηλεφωνο τη στιγμη που το χρειαζομαι. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την CM9 (χωρίς sema ακόμα) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

Στην αρχή έπεσε σε bootloop και ξαναμπήκα στο recovery για να το ξαναπεράσω, αλλά ξέχασα να βγάλω την sim και την εξωτερική sd card και ενώ όλα έγιναν κομπλέ και το κινητό ξεκίνησε κανονικά, δεν μπορώ να δω τις επαφές της sim καθώς και τα αρχεία της εξωτερικής. Δοκίμασα με 2 διαφορετικούς explorers αλλά μου βγάζει πως είναι κενή(παρεμπιπτόντως όταν το είχα συνδεδεμένο στον υπολογιστή έβλεπα όλα τα αρχεία)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα βρω ή χρειάζεται πάλι flash?

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες στον φάκελο emmc;

 

Κατέβασα τον root browser για να το βρω αλλά κολλάει όταν πατάω στον φάκελο emmc και δεν ανταποκρίνεται η εφαρμογή...

 

Ναι έχεις δίκιο τα βρήκα με τον ES explorer

Τώρα για τις επαφές τι μπορώ να κάνω;

Edited by bthebest

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν είχα bootloops, πέρασα gb-slim 2.6-slim 3.0-restore nandroid-slim 3.4(μιας και μπήκα στον κόπο)-sema 1sbm.

 

Όλα αυτά εννοείται με sim+external μέσα.

Κανένα πρόβλημα.

 

Όσο για την cm9 (δεν ξέρω αν είναι δικό της θέμα) υπάρχει ξεχωριστό thread.

Link to comment
Share on other sites

Τι fonts χρησιμοποίητε? Δοκίμασα Ubuntu και είναι πολύ καλό. Σε slim 233dpI αν και ήθελε λίγο μικρότερό ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ cm9 δε ξανα βάζω. Το θέλω το ΙΜΕΙ μου :mad: :X

 

Τι fonts χρησιμοποίητε? Δοκίμασα Ubuntu και είναι πολύ καλό. Σε slim 233dpI αν και ήθελε λίγο μικρότερό ακόμα

Δεν το έχω αλλάξει το στοκ.

Που το βρήκες μπορεις να το ανεβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ cm9 δε ξανα βάζω. Το θέλω το ΙΜΕΙ μου :mad: :X

 

 

Δεν το έχω αλλάξει το στοκ.

Που το βρήκες μπορεις να το ανεβάσεις?

 

http://www.mediafire.com/?8khhck1rdy0a53p

 

Μετά επανέρχεται με roboto πού υπάρχει στο xda

Link to comment
Share on other sites

Εγώ cm9 δε ξανα βάζω. Το θέλω το ΙΜΕΙ μου :mad: :X

 

Δεν ξέρω τι σου πήγε στραβά αλλά όταν κάνεις εγκατάσταση την CM9 σου κρατάει ένα backup του efs από μόνη της. Στο δικό μου υπάρχει ακόμα το IMEI μετά από τόσα φλασαρίσματα των nightlies.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/?8khhck1rdy0a53p

 

Μετά επανέρχεται με roboto πού υπάρχει στο xda

Θα το δοκιμάσω thanks :)

Δεν ξέρω τι σου πήγε στραβά αλλά όταν κάνεις εγκατάσταση την CM9 σου κρατάει ένα backup του efs από μόνη της. Στο δικό μου υπάρχει ακόμα το IMEI μετά από τόσα φλασαρίσματα των nightlies.

 

Κοίτα από χτες ήθελα να βάλω καθαρή εγκατάσταση slim 3.0. Αφού μου βγήκε η πίστη να βάλω titanium backup σπ@σμένο :X (και δεν τα κατάφερα τελικά) έφτασα στο σημείο μόλις κατεβάζω το titanium από το μάρκετ να μου λέει ότι δεν έχει χώρο να το εγκαταστήσει! Καθάρισα cache dalvik κλπ και ακόμα μου το λέει μόνο στο titanium backup... Ε αφού μου έσπασε τα νεύρα κράτησα ένα nandroid και έβαλα την τελευταία cm9 με όλα τα wipes κανονικά (αφού πρώτα πέρασα από JW5) μετά δε θυμάμαι τι έκανα, νομίζω επανφέρα τα data από το nandroid ώστε να εγκαταστήσω εκεί το titanium για να κρατήσω backup εφαρμογών. Μόλις επανέφερα τα data, το πρόγραμμα πάλι δεν γινόταν εγκατάσταση! :mad: Κράτησα ένα backup από το mybackup roοt και έφυγα για slim στην οποία μόλις εγκατέστησα το mybackup διαπίστωσα ότι δεν είχα ΙΜΕΙ γιατί μου έλεγε πως μόνο στην pro έκδοση μπορώ να κάνω restore σε άλλη συσκευή! Και λέω πως στο διάολο βλέπει τι συσκευή έχω? Προφανώς από το ΙΜΕΙ. Που είναι το ΙΜΕΙ ΟΕΟ? Δε ξέρω ποιος το έφαγε σε όλη αυτή τη διαδικασία, αλλά τώρα το επανέφερα και επανέφερα πάλι το nandroid της slim και το πρόβλημα με το titanium backup !!!

μ@μώ την ώρα και τη στιγμή που μου ήρθε η όρεξη χτες στις 2 το βράδυ να ασχοληθώ με φλασαρίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ..

Ο "Λάκης" έκανε την δουλειά μάλλον και τσάμπα παιδεύτικες..

 

Ποιος Λάκης ? Δεν το πιασα :O

Φτιάχτηκε όπως μου είπες, ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχα το πρώτο reboot στη slim με semaphore 1.1.1s αλλά στα @1100 με ondemand smooth ui. Τελικά κατέβασα στα 225dpi και η γραμματοσειρά δείχνει πολύ καλύτερα. Αν και o opera θέλει 10ώρες για να συλλέξει τα δεδομένα γραμματοσειράς και να ξεκινήσει. Είχα και κάποια fc από τον stock browser. Επίσης τώρα μου βγάζει τον opera mini μη συμβατό στο play store. Να έχει αν θα τον καταφέρω να δουλέψει στα 225dpi Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχα το πρώτο reboot στη slim με semaphore 1.1.1s αλλά στα @1100 με ondemand smooth ui. Τελικά κατέβασα στα 225dpi και η γραμματοσειρά δείχνει πολύ καλύτερα. Αν και o opera θέλει 10ώρες για να συλλέξει τα δεδομένα γραμματοσειράς και να ξεκινήσει. Είχα και κάποια fc από τον stock browser. Επίσης τώρα μου βγάζει τον opera mini μη συμβατό στο play store. Να έχει αν θα τον καταφέρω να δουλέψει στα 225dpi

 

Εαν πειραζεις τη συχνοτητα του επεξεργαστη τοτε τετοια φαινομενα ειναι αναμενομενα, μου εχει συμβει πολλακις στο παρελθον για αυτο πλεον τερμα το overclock.

Γιατι δεν βαζεις το dpi στο 233 ή στο 240..;Ετσι δεν θα εχεις προβλημα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχα το πρώτο reboot στη slim με semaphore 1.1.1s αλλά στα @1100 με ondemand smooth ui. Τελικά κατέβασα στα 225dpi και η γραμματοσειρά δείχνει πολύ καλύτερα. Αν και o opera θέλει 10ώρες για να συλλέξει τα δεδομένα γραμματοσειράς και να ξεκινήσει. Είχα και κάποια fc από τον stock browser. Επίσης τώρα μου βγάζει τον opera mini μη συμβατό στο play store. Να έχει αν θα τον καταφέρω να δουλέψει στα 225dpi
Σου εκανε reboot και ανοιξε?Δεν σου εκανε bootloop?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχε και στα 233.το ίδιο συνέβαινε και στην infinitum πού χρησιμοποιούσε αυτή τη γραμματοσειρά.

Έκανε reboot και έβγαλε το boot animation της slim και άνοιξε κανονικά. Γενικά σε καμία ics δεν είχε σταθερότητα με overclock με κανένα kernel απλά ήθελα να δω και με τη slim.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχε και στα 233.το ίδιο συνέβαινε και στην infinitum πού χρησιμοποιούσε αυτή τη γραμματοσειρά.

Έκανε reboot και έβγαλε το boot animation της slim και άνοιξε κανονικά. Γενικά σε καμία ics δεν είχε σταθερότητα με overclock με κανένα kernel απλά ήθελα να δω και με τη slim.

Aφου σου ανοιξε,ουτε του παππα μην το πεις :lol:

Την ιδια ιστορια ειχα με την cm9 με oc και εκει το ειπε (και δεν ημουν ο μονος που του συνεβη αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει την CM9 και έχω ένα πρόβλημα με τις επαφές της sim, δεν μπορώ να τις βρω πουθενά. Τι μπορώ να κάνω;

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά reboot είχα στο παρελθόν από υπερχρονισμός η αλλά πειράματά αλλά ποτέ δεν είχα bootloop. Σε άλλες βεβαία ics και όχι στη slim. Λοιπόν ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και midnight kernel γιατί η μπαταριά στην slim είναι χαλιά! Για να δούμε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει την CM9 και έχω ένα πρόβλημα με τις επαφές της sim, δεν μπορώ να τις βρω πουθενά. Τι μπορώ να κάνω;

 

Δοκίμασε το go contacts.

 

Αρκετά reboot είχα στο παρελθόν από υπερχρονισμός η αλλά πειράματά αλλά ποτέ δεν είχα bootloop. Σε άλλες βεβαία ics και όχι στη slim. Λοιπόν ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και midnight kernel γιατί η μπαταριά στην slim είναι χαλιά! Για να δούμε

 

Εμένα η μπαταρία μου είναι κοντά σε επίπεδο gb (~5μιση ώρες προβολή δηλαδή αντί για ~6μιση).

 

Επίσης freeze/reboot κλπ απο oc δεν είχα ποτέ σε καμιά ρομ, κανένα kernel, καμία έκδοση.

 

Πάντα είμαι στο max-safe oc του κάθε kernel και ποτέ δεν ασχολήθηκα με volt στις συχνότητες και ιστορίες.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το go contacts.

 

Υπάρχει περίπτωση μετά το flash (γιατί έπεσε σε bootloop με την sim μέσα) να χάθηκαν οι επαφές;

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...