Jump to content

Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία


supernet
 Κοινοποίηση

Που θα θέλατε να ζείτε; Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία;  

74 members have voted

  1. 1. Που θα θέλατε να ζείτε; Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή επαρχία;

    • Aθήνα/Θεσσαλονίκη
      35
    • Επαρχία
      39


Recommended Posts

Βρήκα την αφορμή, από ένα άλλο thread που διάβασα στο "Chat & fun"

 

Που θα θέλατε να ζείτε; Στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη ή στην επαρχία;

 

Ποια τα υπέρ να ζεις στη πρωτεύουσσα ή στη συνπρωτεύουσσα και ποια, το να ζεις στην επαρχία; (Ποιότητα, ρυθμός ζωής, ευκολίες, δυσκολίες κλπ). Τεκμηριώστε την άποψη σας.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

dystyxws mexri n'allaksoun ta dedomena pou lene oti mono stin ellada (ante kai tin... tourkia) h prwteuousa einai toso aksiopoihsimi kai dynati enw pantou allou stin eurwpi den paizei toso rolo pou meneis, oloi tha theloun na menoun athina, ante kai kamia thessaloniki.

egw eimai salonikios alla an mporousa na brw mia kali douleia tha'thela na paw na meinw kapou metaksy xaniwn, naupliou, kastorias h se kapoio nisi me protimisi to ionio... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επαρχία θα ήθελα να μένω εγω πάντως απο άποψη...ηρεμίας.

Καλή η Αθήνα για δουλειές αλλά απο "ανάσες χαλάρωσης" πάσχει!

 

Τώρα για το συνπρωτεύουσα ας σταματήσει αυτή η καραμέλα.Έχετε δει χώρα αλλού στη Γη να έχει και συμπρωτεύουσα; Μόνο η Ελλάδα το κάνει,εξαιτίας ενος ανεγκέφαλου δημοσιογραφου της δεκαετίας του 80 που το ξεκίνησε και το πιπιλάνε οι γκόμενες που λένε τον καιρό ως σήμερα! :blink: ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι είναι! Athens is the capital

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καλύτερα να χώριζες την επιλογή Αθήνα/Θεσσαλονίκη σε 2 ξεχωριστές επιλογές?

 

Δηλαδή:

 

- Αθήνα

- Θεσσαλονίκη

- Επαρχία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Μήπως καλύτερα να χώριζες την επιλογή Αθήνα/Θεσσαλονίκη σε 2 ξεχωριστές επιλογές?

 

Δηλαδή:

 

- Αθήνα

- Θεσσαλονίκη

- Επαρχία?

 

 

Το σκέφτηκα αρχικά, αλλά το ερώτημα δεν εστιάζεται στο "ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ".

 

Απλώς η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, ως οι 2 μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδος παρουσιάζουν αρχκετά ίδια χαρακτηριστικά από άποψη ρυθμού ζωής :) Γι'αυτό και είδατε μόνο 2 επιλογές.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

alla an mporousa na brw mia kali douleia tha'thela na paw na meinw kapou metaksy xaniwn, naupliou, kastorias h se kapoio nisi me protimisi to ionio... :rolleyes:

 

 

Εγώ πάλι σπουδάζω Χανιά (7ος χρόνος), είμαι από Ναύπλιο και όσον αφορά το νησί του Ιονίου που λές η καταγωγή μου είναι από Ζάκυνθο. Γνωρίζοντας λοιπόν και τα τρία αυτά μέρη, που για μένα είναι πανέμορφα, πάσχουν και τα τρία από το πρόβλημα της αγοράς εργασίας, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Όπως και πάρα πολλοί άλλοι εδώ πιστεύω, έχουμε μεγαλώσει επαρχία, μας αρέσει αλλά δυστυχώς σε λίγο καιρό θα πρέπει να πάμε Αθήνα. Μακάρι να μπορούσα να κάτσω αλλά δεν γίνεται. Πέρα από πωλητής ή προσωρινός υπάλληλος τρομερά δύσκολα μπορείς να βρείς εδώ κάποια άλλη δουλειά. Βέβαια τα πάντα είναι θέμα συνήθειας θα μου πείς, τόσοι μετακόμισαν Αθήνα και είναι μια χαρά. Πάντα θα πρέπει όπου και να είσαι, αν είσαι αναγκασμένος να μείνεις, να ψάξεις και να βρείς τα θετικά του κάθε τόπου. Εγώ πάλι όμως δύσκολα συνηθίζω... :(

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο topic :) ...λοιπον εγω θα ψηφισω επαρχια....πριν απο 3 χρονια μαζεψα τα μπογαλακια μου αφησα την Αθηνα και ηρθα στην Ξανθη.....Μου προτεινε ο θειος μου μια θεση στη δουλεια του ηρθα,ειδα και μεσα σε μια βδομαδα εγκατασταθηκα χωρις δευτερη σκεψη....ο λογος ειναι απλος...ΗΡΕΜΙΑ...αλλοι ρυθμοι ζωης.....το μονο που υστερει η ξανθη ειναι η διασκεδαση ολα τ'αλλα τα εχει.....Αφου να φανταστειτε οτι αποφευγω να κατεβω στην Αθηνα οπως ο διαολος το λιβανι.Ουτε στις διακοπες μου δεν κατεβαινω....σε οποιον δοθει λοιπον η ευκαιρια να την κανει απο την Αθηνα εστω και για λιγα χρονια και να ζησει στην επαρχια να το κανει και θα με θυμηθει :cool:

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

egw eimai salonikios alla an mporousa na brw mia kali douleia tha'thela na paw na meinw kapou metaksy xaniwn, naupliou, kastorias h se kapoio nisi me protimisi to ionio... :rolleyes:

 

Χρήστο συμφωνώ μαζί σου! Ειδικά για την Καστοριά. :rolleyes:

Νομίζω πως αν δεν υπήρχε το θέμα της εργασίας, πολλοί θα ήθελαν να φύγουν από Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να ζήσουν σε μικρότερες πόλεις ή και χωριά.

Αν μου δίνονταν μια ευκαιρία πάντως για εργασία με καλές προοπτικές σε μικρή πόλη ή νησί θα έφευγα κατευθείαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

 

Χρήστο συμφωνώ μαζί σου! Ειδικά για την Καστοριά. :rolleyes:

Νομίζω πως αν δεν υπήρχε το θέμα της εργασίας, πολλοί θα ήθελαν να φύγουν από Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να ζήσουν σε μικρότερες πόλεις ή και χωριά.

Αν μου δίνονταν μια ευκαιρία πάντως για εργασία με καλές προοπτικές σε μικρή πόλη ή νησί θα έφευγα κατευθείαν. :)

 

 

 

Η εργασία είναι σημαντικό, αλλά όχι το μόνο πρόβλημα... Για νησιά που λέτε το χειμώνα αν αρρωστήσεις (χτύπα ξύλο) και είναι κάτι σοβαρό (χτύπα πάλι) έχετε δει τι γίνεται που δεν έχει γιατρούς και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα ήθελα επαρχία. Η ποιότητα ζωής εκεί δεν έχει καμία σχέση με αυτή της Αθήνας. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω, αλλά και σε μένα μεγάλο εμπόδιο αποτελεί η δουλεία.....Είδωμεν.... Κάποια στιγμή ίσως το καταφέρω

 

 

http://www.kingsofchaos.com/recruit.php?uniqid=88u524t4

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Η εργασία είναι σημαντικό, αλλά όχι το μόνο πρόβλημα... Για νησιά που λέτε το χειμώνα αν αρρωστήσεις (χτύπα ξύλο) και είναι κάτι σοβαρό (χτύπα πάλι) έχετε δει τι γίνεται που δεν έχει γιατρούς και τα σχετικά...

 

Ναι για τα νησιά δεν έχεις άδικο... :(

Link to comment
Share on other sites

Στα μικρά νησιά όντως υπάρχει πρόβλημα.

 

Εγώ πάντως έχοντας μεγαλώσει στα Γιάννενα και όντας φοιτητής στην Πάτρα κάποια χρόνια τώρα δεν νομίζω να έμενα σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

 

Στην επαρχία έχεις την ευκαιρία να φύγεις εύκολα και γρήγορα από την πόλη (π.χ. για μια εκδρομή στη φύση) και αυτό για μένα είναι βασικός δείκτης ποιότητας ζωής στην πόλη. Οπώς και να μπορείς να την διασχίσεις από άκρη σε άκρη σε ώρες αιχμής το πολύ σε ένα μισάωρο.

 

Τους λόγους ότι στην Αθήνα υπάρχουν δουλειές με περισσότερα χρήματα, κλπ, δεν τους λαμβάνω σοβαρά υπόψιν αφού πάλι τα ξοδεύεις λόγω του υψηλότερου κόστους διαβίωσης. Όσο για τις περισσότερες επιλογές σε διασκέδαση, ναι όντως υπάρχουν, αλλά και αυτοί που μένουν εκεί κάθε πότε πάνε ;

 

Εγώ προσωπικά τα μόνα της Αθήνας που θεωρώ ότι λείπουν από την επαρχία είναι τα θέατρα και το Μέγαρο Μουσικής. Όσο για αυτά, όταν δώ κάτι καλό (1-2 φορές το χρόνο) κάνω ένα ταξιδάκι τσακ-μπαμ (από την Πάτρα μόνο 2,5 ώρες) σε ένα σαββατοκύριακο και έφτασα εκεί.

 

Να μη συνεχίσω για τα υπόλοιπα καλά της επαρχίας (βλ. καθαρός αέρας, φως, εξοχή, κλπ) γιατί θα χρειαστούν 5 scroll για να διαβαστούν.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

Εγώ πάλι σπουδάζω Χανιά (7ος χρόνος), είμαι από Ναύπλιο και όσον αφορά το νησί του Ιονίου που λές η καταγωγή μου είναι από Ζάκυνθο.

ti les twra re niko! an eixes vgalei kai kana xrono stin kastoria tha me eixes steilei :p

 

Γνωρίζοντας λοιπόν και τα τρία αυτά μέρη, που για μένα είναι πανέμορφα, πάσχουν και τα τρία από το πρόβλημα της αγοράς εργασίας, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

 

e afto lew kai gw, EAN ypirxe kapoia kali thesi ergasias TOTE tha pigaina euxaristws... :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

 

 

Νομίζω πως αν δεν υπήρχε το θέμα της εργασίας, πολλοί θα ήθελαν να φύγουν από Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να ζήσουν σε μικρότερες πόλεις ή και χωριά.

elate re paidia, min koroidevomaste tora... an itan mono i douleia...

entaksei an tin xortaseis tin athina, exeis zisei os ta 40kati sou, na fygeis, alla an oxi, xlomo to vlepo.

den xortainetai i roufiana, kai einai kaki fasi pou akoma kai se alles mikres poleis den exeis para 2-3 meri na vgeis... kai opos kai na to kaneis tha varetheis ligaki.. e?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν οι δουλειές και για αυτό το λόγο, με το δίκιο τους μαζεύονται όλοι εκεί!

Εγώ θα ήθελα να κατοικώ στην Αθήνα, αν και σπουδάζω Θεσ/νίκη! Πιστεύω οτι μπορείς να ξεφεύγεις κάνοντας κάποιες εκδρομές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζω στην κοζάνη αλλά αν έβρισκα μια δουλειά στην Αθήνα θα την έκανα άνετα για εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια όσοι είναι στην επαρχία θέλουν να πάνε στην Αθήνα, ενώ οι Αθηναίοι θέλουν να φύγουν :p

 

Και μάλιστα όλοι για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο:

 

Καλύτερη ποιότητα ζωής :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Με λίγα λόγια όσοι είναι στην επαρχία θέλουν να πάνε στην Αθήνα, ενώ οι Αθηναίοι θέλουν να φύγουν :p

 

Και μάλιστα όλοι για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο:

 

Καλύτερη ποιότητα ζωής :whistle:

 

Ακριβώς! :blink:

Πάντως εμένα το μόνο που με κρατάει να μην πάω σε μια μικρότερη πόλη και ειδικά στην αγαπημένη μου Καστοριά, είναι η εργασία. Τίποτε άλλο.

Έχω βαρεθεί την βαβούρα, το καυσαέριο και ένα σωρό άλλα "καλά" των μεγαλουπόλεων...

Είναι και θέμα του τι θεωρεί κάποιος ως ποιότητα ζωής βέβαια... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα επαρχεια, όμως ειναι τρομερα δυσκολο...

 

προσπαθησα στις αρχες του χρονου να βρω δουλεια στην Συρο, εχοντας πααααρα πολλες γνωριμιες, και το maximum που μπορει να βρεις ενας πληροφορικαριος ειναι δουλεια πωλητη με 200 χιλιαρικα τον μηνα, και κοστος ζωης σχεδον οσο και της αθηνας... οποτε εμεινα πισω...

Link to comment
Share on other sites

Hello :)

 

Κι εγώ πιστεύω ότι η ζωή στην επαρχία δε συγκρίνεται με τη ζωή στην Αθήνα. (Για Θεσσαλονίκη δε μπορώ να πώ.. never been there..)

 

Το πιο βασικό πλεονέκτημα είναι οι πιο ήρεμοι ρυθμοί ζωής που συμβάλλουν στην καταπολέμηση του άγχους καθώς και ο πολύ περισσότερος ελεύθερος χρόνος για να ξοδεύεις στην προσωπική σου ζωή :cool:

 

Η εύρεση δουλειάς με αποδοχές είναι τεράστιο κίνητρο... και η ποιότητα ζωής επίσης.. ;)

 

Επομένως το θέμα είναι τι προτεραιότητες έχει ο καθένας..

 

Εγώ ψηφίζω επαρχία, Πάτρα! :)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Λόγω γάμου και επειδή η μέλλουσα γυναίκα είχε καλή δουλειά στην Αθήνα και δεν ήταν εύκολο να έρθει Ηράκλειο ήρθα κι εγώ στην Αθήνα (λόγω επαγγέλματος ήταν πιο εύκολο).

Κάθε μέρα που κάνω τη διαδρομή Χαλάνδρι - Μαρούσι προκειμένου να πάω στη δουλειά μου, κοπανάω το κεφάλι μου που άφησα την Κρήτη.

Και η ειρωνία είναι ότι τον περασμένο μήνα έγινε ανακοίνωση στην εταιρία της γυναίκας μου ότι άνοιξε μια θέση για Ηράκλειο.

 

Το κοπανάς ή δεν το κοπανάς;

Ειδικά εγώ που έμενα σε θέρετρο έξω από το Ηράκλειο, η παραλία ήταν σε απόσταση 30 μέτρων από το σπίτι μου και η απόσταση από το Ηράκλειο (14Km) καλυπτόταν πιο γρήγορα και με λιγότερο πονοκέφαλο απ'ότι τα 5 χιλιόμετρα της Κηφισίας...

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...