Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και είναι εντάξει το σήμα του?? Να το flasharo δηλαδή??

 

Βασικά δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά μου φαίνεται ότι είναι καλύτερο...Αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου στο ξαναλέω...:p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για της απαντήσεις... Πάω να flasharo και αύριο λέω και εγώ τα αποτελέσματα... Καλό βράδυ σε όλους..
Link to comment
Share on other sites

Στην 4.2.2 πλέον φτιάξανε και το εικονίδιο της μπαταρίας που όταν φόρτιζε πλήρως έλεγε <<ΧΡΕΩΘΗΚΕ>>...Πλέον λέει Φόρτιση πλήρης...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις clockworkmod 6+ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΟΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και κρατάει και το root.

 

Αν ειναι αληθεια αυτο τοτε εκανα πατατια γιατι ενω ειχα cwm 6+ καποιος φιλος πριν ειπε οτι δεν περνεις οτα και ξαναφλασαρα την 4.2.1 για να την παρω.Γμτ φτου απο την αρχη τωρα και μεχρι στιγμης χωρις 4.2.2 οτα

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αληθεια αυτο τοτε εκανα πατατια γιατι ενω ειχα cwm 6+ καποιος φιλος πριν ειπε οτι δεν περνεις οτα και ξαναφλασαρα την 4.2.1 για να την παρω.Γμτ φτου απο την αρχη τωρα και μεχρι στιγμης χωρις 4.2.2 οτα

 

Δεν σε πρόλαβα. Δεν χρειαζόταν να φλασάρεις όλη το factory image από την αρχή. Μπορείς να φλασάρεις μόνο την στοκ recovery μέσω του toolkit.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και στο σχετικό θέμα στο XDA, από 4.2.1 stock + francokernel.364 στα 1400ΜΗz πήγα σε 4.2.2 από χθες. Στο πρώτο boot έκανε κλασσικά γύρω στο 3λεπτο (αν και το update δεν έκανε ούτε 30"), αλλά από το δεύτερο boot παρατήρησα ότι το κινητό σερνόταν (ή τουλάχιστον έτσι μου έδειχνε).

 

Καθώς ο franco γράφει ότι είναι για 4.2.x, είπα να τον περάσω, με αποτέλεσμα να μην μπουτάρει καν το κινητό (στο XDA μου είπαν ότι ο franco ΔΕΝ δουλεύει με 4.2.2). Ξαναπέρασα τη stock 4.2.2 για να πάρω τον stock kernel, με αποτέλεσμα τώρα να βλέπω το εξής περίεργο: ενώ π.χ. τα benchmarks μου δείχνουν ότι το κινητό έχει χάσει περίπου το 25% των επιδόσεών του (από 4.2.1+franco), τρέχοντας κάποια παιχνίδια το κινητό φαίνεται να πηγαίνει αρκετά πιο γρήγορα. Από την άλλη όμως π.χ. το boot αργεί λίγο παραπάνω, έχω την αίσθηση ότι γενικά το UI αργεί λίγο να διαβάσει input (πχ αλλαγή οθονών), ενώ ορισμένα widgets (πχ WorldWeather) αργούν ΠΑΡΑ πολύ να φορτωθούν και να φορτώσουν data...

 

Γενικώς δηλαδή είμαι σε μια mixed κατάσταση, και δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει και τι να κάνω...Πιθανώς να πάω σε nandroid restore της 4.2.1, να κάνω backup apps+data+sdcard, να κάνω wipe/clean install την 4.2.2 και μετά restore app+data+sdcard....και αν τελικά μετά από όλο αυτό καταλήξω πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα...?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και στο σχετικό θέμα στο XDA, από 4.2.1 stock + francokernel.364 στα 1400ΜΗz πήγα σε 4.2.2 από χθες. Στο πρώτο boot έκανε κλασσικά γύρω στο 3λεπτο (αν και το update δεν έκανε ούτε 30"), αλλά από το δεύτερο boot παρατήρησα ότι το κινητό σερνόταν (ή τουλάχιστον έτσι μου έδειχνε).

 

Καθώς ο franco γράφει ότι είναι για 4.2.x, είπα να τον περάσω, με αποτέλεσμα να μην μπουτάρει καν το κινητό (στο XDA μου είπαν ότι ο franco ΔΕΝ δουλεύει με 4.2.2). Ξαναπέρασα τη stock 4.2.2 για να πάρω τον stock kernel, με αποτέλεσμα τώρα να βλέπω το εξής περίεργο: ενώ π.χ. τα benchmarks μου δείχνουν ότι το κινητό έχει χάσει περίπου το 25% των επιδόσεών του (από 4.2.1+franco), τρέχοντας κάποια παιχνίδια το κινητό φαίνεται να πηγαίνει αρκετά πιο γρήγορα. Από την άλλη όμως π.χ. το boot αργεί λίγο παραπάνω, έχω την αίσθηση ότι γενικά το UI αργεί λίγο να διαβάσει input (πχ αλλαγή οθονών), ενώ ορισμένα widgets (πχ WorldWeather) αργούν ΠΑΡΑ πολύ να φορτωθούν και να φορτώσουν data...

 

Γενικώς δηλαδή είμαι σε μια mixed κατάσταση, και δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει και τι να κάνω...Πιθανώς να πάω σε nandroid restore της 4.2.1, να κάνω backup apps+data+sdcard, να κάνω wipe/clean install την 4.2.2 και μετά restore app+data+sdcard....και αν τελικά μετά από όλο αυτό καταλήξω πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα...?

 

Λογικό το βρίσκω να μην δουλεύει ο franco και γενικά κανένας kernel που δεν έχει ανανεωθεί για την 4.2.2. Αυτό γίνεται σε κάθε αναβάθμιση που αναβαθμίζεται και ο στοκ kernel (σχεδόν σε όλες δλδ).

Στην θέση σου θα έκανα τα εξής:

-Πρώτα wipe cache και dalvik cache από custom recovery, μήπως και στρώσει κάπως.

-Μετά δοκίμασε το Lagfix από το playstore το οποίο εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

 

Ειμαι με CWM 6.0.2.3 + stock image 4.2.1 takju και προσπαθω να περασω 4.2.2 αλλα αρνειται πεισματικα. Διαβαζω στο XDA οτι εχουν το ιδιο προβλημα και με TWRP διορθωνεται. Φλασαρω αλλα και παλι τζιφος.

Αν ξαναπερασω 4.2.0 stock απο toolkit μπορει να δω φως;;;;; Υπαρχει πιθανοτητα να μην βλεπει τη rom σαν takju;;;;;

Το error msg ειναι : assert failed: file_getprop("system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.1/JOP40D/533553:user/release-keys" || file_getprop("/system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.2/JDQ39/573038:user/release-keys" installation aborted.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Edited by elrik428
Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

 

Ειμαι με CWM 6.0.2.3 + stock image 4.2.1 takju και προσπαθω να περασω 4.2.2 αλλα αρνειται πεισματικα. Διαβαζω στο XDA οτι εχουν το ιδιο προβλημα και με TWRP διορθωνεται. Φλασαρω αλλα και παλι τζιφος.

Αν ξαναπερασω 4.2.0 stock απο toolkit μπορει να δω φως;;;;; Υπαρχει πιθανοτητα να μην βλεπει τη rom σαν takju;;;;;

Το error msg ειναι : assert failed: file_getprop("system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.1/JOP40D/533553:user/release-keys" || file_getprop("/system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.2/JDQ39/573038:user/release-keys" installation aborted.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Βλέπω μηνύματα λάθους σχετικά με αρχεία/file system, δεν ξέρω αν έχει σχέση με το format takju και yakju (δεν θα έπρεπε πάντως...). Αν και εφόσον είσαι πλέον στον πειραματισμό, δεν θα σε βλάψει να περάσεις stock yakju και να ξαναδοκιμάσεις...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε κινητο με ρουτ και unlocked bootloader επιρεαζονται τα ota updates?δηλαδη αν εχω ετσι το κινητο υπαρχει περιπτωση να μην με ερθει το 4.2.2?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

 

Ειμαι με CWM 6.0.2.3 + stock image 4.2.1 takju και προσπαθω να περασω 4.2.2 αλλα αρνειται πεισματικα. Διαβαζω στο XDA οτι εχουν το ιδιο προβλημα και με TWRP διορθωνεται. Φλασαρω αλλα και παλι τζιφος.

Αν ξαναπερασω 4.2.0 stock απο toolkit μπορει να δω φως;;;;; Υπαρχει πιθανοτητα να μην βλεπει τη rom σαν takju;;;;;

Το error msg ειναι : assert failed: file_getprop("system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.1/JOP40D/533553:user/release-keys" || file_getprop("/system/build.prop" , "ro.build.fingerprint") == "google/takju/maguro:4.2.2/JDQ39/573038:user/release-keys" installation aborted.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

Είσαι τελείως stock ή εχεις φλασάρει και κανα ζιπ εκτός του root; θέλει όλο το συστημα απείραχτο εκτός της recovery του root και του bootloader που δεν πειράζει. το λάθος που βγάζει δείχνει πειραγμένο build.prop

 

παιδια σε κινητο με ρουτ και unlocked bootloader επιρεαζονται τα ota updates?δηλαδη αν εχω ετσι το κινητο υπαρχει περιπτωση να μην με ερθει το 4.2.2?

 

Έρχεται μην ανησυχείς για αυτά τα δύο μόνο

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τελείως stock ή εχεις φλασάρει και κανα ζιπ εκτός του root; θέλει όλο το συστημα απείραχτο εκτός της recovery του root και του bootloader που δεν πειράζει. το λάθος που βγάζει δείχνει πειραγμένο build.prop

 

Εχω πειραξει kernel - Franco. Λες να φταιει αυτο;;;;;

Επισης αν και ειμαι με CWM 6+ το OTA δεν παιζει.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Εχω πειραξει kernel - Franco. Λες να φταιει αυτο;;;;;

Επισης αν και ειμαι με CWM 6+ το OTA δεν παιζει.

 

Eννοείται πως ναι, δεν είσαι στοκ!Ο πιο ευκολος τροπος είναι να πας stock 4.2.1 takju και ή να περιμένεις ή να φλασάρεις μέσω cwm. Ο πιο σύνθετος είναι να φλασαρεις με fastboot τον στοκ κερνελ βγαλμένο από τη factory image και μετά βλέπεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως ναι, δεν είσαι στοκ!Ο πιο ευκολος τροπος είναι να πας stock 4.2.1 takju και ή να περιμένεις ή να φλασάρεις μέσω cwm. Ο πιο σύνθετος είναι να φλασαρεις με fastboot τον στοκ κερνελ βγαλμένο από τη factory image και μετά βλέπεις.

 

1st way all the way!!!!!!! Thanx!!!!!!:D

Ερωτηση. Για νa φλασαρω stock image μπορω να το κανω οπως ειμαι τωρα;;; Με CWM δλδ;;;; Επειδη εχω κατεβασει ηδη image και εδω που ειμαι μου εχουν κοψει το access μεσω toolkit, θα με βολευε παρα μα παρα πολυ.

Edited by elrik428
Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα για να πετύχει η ΟΤΑ πρέπει όλα τα αρχεία της αρχικής image να είναι απείραχτα, ούτε σβησμένα ούτε τροποποιημένα. μόνο recovery με cwm6.+ (που το εχω δοκιμασει σε 2 ΟΤΑ και κραταει και το root) μπορεί να είναι αλλαγμένη. root-bootloader δεν παιζουν ρόλο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με stock rom, stock recovery,root με κλειδωμένο bootloader και την εφαρμογή OTA Rootkeeper. Εχω περάσει LMT pie και PGM. Ξέρει κάποιος αν αυτά τα δυο και το root χαθούν μετά την αναβάθμιση? Edited by SCORPIOS72
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με stock rom, stock recovery,root με κλειδωμένο bootloader και την εφαρμογή OTA Rootkeeper. Εχω περάσει LMT pie και PGM. Ξέρει κάποιος αν αυτά τα δυο και το root χαθούν μετά την αναβάθμιση?

 

Αν το lmt ή το pgm έχουν πειράξει αρχεία συστήματος δεν θα εγκατασταθεί η ΟΤΑ. Σε περίπτωση που εγκατασταθεί θα χασεις το root αλλα πιθανοτατα θα το κανεις restore απο το rootkeeper. Δεν ξεκλειδώνεις τον bootloader για να εξασφαλήσεις τα δεδομένα σου; αφού είσαι root χρησιμοποιησε αυτο και δεν θα σβηστουν τα δεδομενα σου οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader : https://play.google.com/store/apps/details?id=net.segv11.bootunlocker

 

1st way all the way!!!!!!! Thanx!!!!!!:D

Ερωτηση. Για νa φλασαρω stock image μπορω να το κανω οπως ειμαι τωρα;;; Με CWM δλδ;;;; Επειδη εχω κατεβασει ηδη image και εδω που ειμαι μου εχουν κοψει το access μεσω toolkit, θα με βολευε παρα μα παρα πολυ.

 

μονο αν ειναι cwm flashable η image. αν την πηρες απο την επισημη σελιδα των nexus images της google, δεν γινεται.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν το lmt ή το pgm έχουν πειράξει αρχεία συστήματος δεν θα εγκατασταθεί η ΟΤΑ. Σε περίπτωση που εγκατασταθεί θα χασεις το root αλλα πιθανοτατα θα το κανεις restore απο το rootkeeper. Δεν ξεκλειδώνεις τον bootloader για να εξασφαλήσεις τα δεδομένα σου; αφού είσαι root χρησιμοποιησε αυτο και δεν θα σβηστουν τα δεδομενα σου οταν ξεκλειδωσεις τον bootloader : https://play.google.com/store/apps/details?id=net.segv11.bootunlocker

 

Ευχαριστώ πολύ. Δεν την ήξερα την εφαρμογή αυτή και θα την εγκαταστήσω. Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να απενεργοποιήσω το lmt και το pgm πριν την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το στοκ kernel της JB 4.2.1

(είμαι με franco 361) για να την περάσω πριν την 4,2,2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το στοκ kernel της JB 4.2.1

(είμαι με franco 361) για να την περάσω πριν την 4,2,2

 

μπορείς να τον βγαλεις απο την factory image της google και να τον περασεις μεσω fastboot εντολης. αλλιως ολα απο την αρχη

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Λογικό το βρίσκω να μην δουλεύει ο franco και γενικά κανένας kernel που δεν έχει ανανεωθεί για την 4.2.2. Αυτό γίνεται σε κάθε αναβάθμιση που αναβαθμίζεται και ο στοκ kernel (σχεδόν σε όλες δλδ).

Στην θέση σου θα έκανα τα εξής:

-Πρώτα wipe cache και dalvik cache από custom recovery, μήπως και στρώσει κάπως.

-Μετά δοκίμασε το Lagfix από το playstore το οποίο εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

 

Έκανα όλα τα "τυπικά" καθαρίσματα (wipes, fix rights, άδειασμα caches κλπ), αλλά δεν έφτιαξε ούτε στο παραμικρό. Οπότε προχώρησα σε εγκατάσταση AK Pirates στα 1450MHz. Όλα ΟΚ μέχρι στιγμής, το snappy UI επανήλθε, το boot είναι πιο γρήγορο, τα benchmarks εξακολουθούν να είναι πολύ χαμηλότερα από ότι η 4.2.1 με franco στα 1400, αλλά τα παιχνίδια εξακολουθούν να είναι μάλλον καλύτερα/γρηγορότερα...

 

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι η 4.2.2 έχει κάτσει πλέον καλά και όπως θέλω, άρα συνεχίζουμε έτσι....:cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τον βγαλεις απο την factory image της google και να τον περασεις μεσω fastboot εντολης. αλλιως ολα απο την αρχη

 

Το έκανα έτσι αλλά το κινητό δεν μπουταρε. και έκανα. restore από nandroid back up .

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα έτσι αλλά το κινητό δεν μπουταρε. και έκανα. restore από nandroid back up .

 

λογικα ηθελε και wipe cache και dalvic cache πριν το reboot

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παίδες,

είμαι με AOPK maguro 4.2.1 και εσχάτως αντιμετωπίζω κάποια θέματα με την συνδεση στο bluetooth,ενώ είμαι συνδεδεμένος και έχω πραγματοποιήσει μια κλήση,στην αμέσως επόμενη αποσυνδέεται!

Έχετε καμιά λύση?!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...