Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πηρα το nexus...Και εχω χασει τη μπαλα λιγο γιατι ειναι το πρωτο μου android...:P

Περα απο το οτι θα σας πριξω με noobικες ερωτησεις,ας ρωτησω αρχικα ποση ωρα περιπου να το αφησω στην πρωτη φορτιση του???

Μου ειπε το παιδι απο το πλαισιο 6-7 ωρες αλλα μου φαινεται λιγο για την πρωτη φορτιση...

 

Το χρησιμοποιείς μέχρι να βγάλει ότι θέλει φόρτιση, δηλαδή <20% και μετά το φορτιζεις απλά μέχρι να γεμίσει και ξανά πάλι τα ίδια. Ούτε 6 ούτε 16 :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το χρησιμοποιείς μέχρι να βγάλει ότι θέλει φόρτιση, δηλαδή <20% και μετά το φορτιζεις απλά μέχρι να γεμίσει και ξανά πάλι τα ίδια. Ούτε 6 ούτε 16 :D

 

Εγω εχω μεινει στο κλασικο που ξεραμε να το αγηνουμε κλειστο να φορτιζει παραπανω ωρες απο την πληρη φορτιση του...:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεινει στο κλασικο που ξεραμε να το αγηνουμε κλειστο να φορτιζει παραπανω ωρες απο την πληρη φορτιση του...:P

Όχι όχι λάθος είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεινει στο κλασικο που ξεραμε να το αγηνουμε κλειστο να φορτιζει παραπανω ωρες απο την πληρη φορτιση του...:P

 

Αυτο εχει παψει να ισχυει απο τοτε που βγηκαν οι μπαταριες λιθιου πολλα χρονια τωρα δηλαδη απλα στα μαγαζια στο λενε ετσι πρωτον γιατι δε ξερουν (μερικοι οχι ολοι) και δευτερον γιατι εχει μαθει ετσι ο κοσμος και θα τους φανει περιεργο :lol:

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει κανεναν τροπο να βαλω στο "quick settings" στη notification bar (android 4.2.1) δικες μου συντομευσεις και να μπορουν να ανοιξουν με ενα κλικ. Με stock kernel ομως, δε θα ηθελα να αλλαξω .
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σε save mode το κινητό για να δω αν εμποδίζει κάποια εφαρμογή το bluetouth.Τελικά όντως κάποια εφαρμογή που δεν είναι συμβατη με την έκδοση 4.2.1 την εμποδίζει.Το θέμα είναι πια;Υπάρχει κάποιος τροπος να το ξέρω γιατί έχει καταντήσει κουραστικό ώρες ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει κανεναν τροπο να βαλω στο "quick settings" στη notification bar (android 4.2.1) δικες μου συντομευσεις και να μπορουν να ανοιξουν με ενα κλικ. Με stock kernel ομως, δε θα ηθελα να αλλαξω .

 

Αν καταλαβα καλα ψαχνεις για κατι τετοιο power toggles ή notification toggle

Tα παραπανω θα εμφανιζονται με 1 finger swype. Αν ψαχνεις για να αλλαξεις τις συντομευσεις με 2 fingers swype, εχω την εντυπωση οτι κατι τετοιο γινεται με καποια custom rom η οποια το εχει σαν ρυθμιση ή με καποιο ξεχωριστο mod.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Και έφτασε το μεγάλο δίλημμα

Βρήκα σφραγισμένο από προσφορά το sony xperia s στα 227€ και λίγο περισοτερο το nexus μεταχειρισμένο

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το nexus αλλά και η τιμή του xperia s είναι πρόκληση

 

Βοήθεια για να αποφασισω

 

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το nexus...Και εχω χασει τη μπαλα λιγο γιατι ειναι το πρωτο μου android...:P

Περα απο το οτι θα σας πριξω με noobικες ερωτησεις,ας ρωτησω αρχικα ποση ωρα περιπου να το αφησω στην πρωτη φορτιση του???

Μου ειπε το παιδι απο το πλαισιο 6-7 ωρες αλλα μου φαινεται λιγο για την πρωτη φορτιση...

 

To "παιδί" απο το Πλαίσο βρίσκεται τεχνολογικώς 15 χρόνια πίσω....!

 

ο οδηγος κορυφη.το εκανα και ενα και ροοτ εχω 2 αποριες

1 δεν μου εμφανιζει Developer options μετα το ροοτ

2 υπαρχει καποιος τροπος για να δω ,εσα απο το κινητο αν ειναι ροοτ?

 

Θα πας Ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλέφωνο και θα κάνεις 5-6 φορές κλικ στο αριθμός έκδοσης.

 

Καλημέρα Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Και έφτασε το μεγάλο δίλημμα

Βρήκα σφραγισμένο από προσφορά το sony xperia s στα 227€ και λίγο περισοτερο το nexus μεταχειρισμένο

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το nexus αλλά και η τιμή του xperia s είναι πρόκληση

 

Βοήθεια για να αποφασισω

 

Φιλικά

Βασίλης

 

Nexus καινούργιο.

Edited by geoxraslap

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Και έφτασε το μεγάλο δίλημμα

Βρήκα σφραγισμένο από προσφορά το sony xperia s στα 227€ και λίγο περισοτερο το nexus μεταχειρισμένο

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το nexus αλλά και η τιμή του xperia s είναι πρόκληση

 

Βοήθεια για να αποφασισω

 

Φιλικά

Βασίλης

 

το xperia s έχει απο τις πιο καλές οθόνες και γενικά είναι πολύ όμορφο.. στην τιμή που το βρήκες όντως είναι πειρασμός γιατί καινούργιο νεξους έχει 300.. οπότε εγώ μάλλον θα πήγαινα για το xperia..

Link to comment
Share on other sites

το xperia s έχει απο τις πιο καλές οθόνες και γενικά είναι πολύ όμορφο..

 

Φίλος μου έχει Xperia S και τα συγκρίνουμε καθημερινά. Η οθόνη του XS είναι χειρότερη απ 'το GN και δεν το βλέπω μόνο εγώ αλλά όλη η παρέα μου γιατί έχουμε κάνει θέμα αρκετές φορές για το ποια οθόνη είναι καλύτερη. Το GN μου είτε με stock χρώματα είτε με τα χρώματα που χρησιμοποιώ εγώ είναι καλύτερη απ' του XS.

 

και γενικά είναι πολύ όμορφο..

Και το XS δεν είναι καθόλου όμορφο, είναι τετράγωνο, πολύ χοντρό σε σχέση με το GN και τα softkeys του είναι πολύ δύσχρηστα.

 

Βρήκα σφραγισμένο από προσφορά το sony xperia s στα 227€ και λίγο περισοτερο το nexus μεταχειρισμένο

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το nexus αλλά και η τιμή του xperia s είναι πρόκληση

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις 300 ευρώ και να πάρεις το GN καινούριο. Μόνο αν θες καλύτερη κάμερα κι αποθηκευτικό χώρο πάρε το XS.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω , όταν έχω την γλώσσα στα αγγλικά το google now λειτουργει άψογα και με τις φωνητικές εντολές αλλά και με την καινούργια προσθήκη των καρτελων, όταν όμως γυρναω την γλώσσα στα ελληνικά τοτε δεν δουλεύει η φωνητική εντολή αλλά ουτε και οι καρτέλες και για να μην παρεξηγηθω όταν το τηλ είναι στα ελληνικά το google now παραμένει όπως πρεπει στα αγγλικά απλα οι αναζητήσεις δεν εμφανίζονται όπως πρεπει.

Τι γίνετε σε αυτήν την περιπτωση; αν θέλω να χω το googλe now θα πρεπει η γλώσσα του συστηματος να παραμένει στα αγγλικά;

 

Αδερφέ στα ελληνικά δε δουλεύει. Στα αγγλικά αν θες το now.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορω να `χω την γλώσσα του συστηματος του τηλεφωνου στα ελληνικά και απλα το google now να δουλεύει με αγγλικά;

 

Προφανως απο οτι σου ειπε πιο πανω ο φιλος left_ace δεν λειτουργει ετσι.ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΝ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορω να `χω την γλώσσα του συστηματος του τηλεφωνου στα ελληνικά και απλα το google now να δουλεύει με αγγλικά;

 

Όχι.Πρεπει να είναι στα αγγλικά...Καλες γιορτές να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω , όταν έχω την γλώσσα στα αγγλικά το google now λειτουργει άψογα και με τις φωνητικές εντολές αλλά και με την καινούργια προσθήκη των καρτελων, όταν όμως γυρναω την γλώσσα στα ελληνικά τοτε δεν δουλεύει η φωνητική εντολή αλλά ουτε και οι καρτέλες και για να μην παρεξηγηθω όταν το τηλ είναι στα ελληνικά το google now παραμένει όπως πρεπει στα αγγλικά απλα οι αναζητήσεις δεν εμφανίζονται όπως πρεπει.

Τι γίνετε σε αυτήν την περιπτωση; αν θέλω να χω το googλe now θα πρεπει η γλώσσα του συστηματος να παραμένει στα αγγλικά;

Σε μένα το γύρισα μια φορά στα αγγλικά για να μου εμφανιστούν κάποιες καρτέλες όπως ο καιρός και όταν το γύρισα πάλι στα ελληνικά τον καιρό π.χ. της Πάτρας που είμαι τον δείχνει στα ελληνικά. Φωνητικές εντολές στα ελληνικά δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Μια ερωτησούλα... ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βλέπω τις 360 φωτογραφίες στον υπολογιστή; Όχι όμως σαν μία μονοκόματη φωτογραφία, αλλά όπως και στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρονια πολλα.Θα ηθελα να ρωτησω πως τραβαω screenshoot στο Gnex;Καπου το ειχα διαβασει αλλά δε το θυμάμαι.Ευχαριστώ.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρονια πολλα.Θα ηθελα να ρωτησω πως τραβαω screenshoot στο Gnex;Καπου το ειχα διαβασει αλλά δε το θυμάμαι.Ευχαριστώ.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους σας.

Volume down + power button

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρονια πολλα.Θα ηθελα να ρωτησω πως τραβαω screenshoot στο Gnex;Καπου το ειχα διαβασει αλλά δε το θυμάμαι.Ευχαριστώ.

 

Κρατας πατημένο το volume down κ στα καπάκια πατημένο το power button.

Επί της ευκαιρίας χρόνια πολλά σε όλους κ καλές γιορτές!!

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει άψογα στην 4.2.1 την οποία έχω.

 

Κανεναν μικρο οδηγο για να το κανουμε και εμεις που δεν ξερουμε και πολλα Αγγλικα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους σας.

Volume down + power button

 

Κρατας πατημένο το volume down κ στα καπάκια πατημένο το power button.

Επί της ευκαιρίας χρόνια πολλά σε όλους κ καλές γιορτές!!

Σας ευχαριστω και τους δυο και παλι Χρονια πολλα σε ολους με υγεια!

Edited by Superuser
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το volume down + power button για screen shot ισχύει μονο για ροοτ η και για συσκευές χωρίς ρουτ?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το volume down + power button για screen shot ισχύει μονο για ροοτ η και για συσκευές χωρίς ρουτ?

 

Για όλες τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Μια ερωτησούλα... ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βλέπω τις 360 φωτογραφίες στον υπολογιστή; Όχι όμως σαν μία μονοκόματη φωτογραφία, αλλά όπως και στο κινητό.

Μόνο στο Google+..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...