Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αξιζει τελικα η αναβαθμιση σε 4.3?

 

ποιες ειναι δηλαδη οι κυριες διαφορες της με την 4.2?

 

Αξίζει γιατί διορθώνει το σφάλμα του bt,οι νέες χειρονομίες στην κάμερα,οι συντομεύσεις στον dialer και γενικά στην σπιρτάδα που βγάζει το κινητό.

 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αξιζει τελικα η αναβαθμιση σε 4.3?

 

ποιες ειναι δηλαδη οι κυριες διαφορες της με την 4.2?

 

 

+ camera, access control και ότι άλλο έχει ειπωθεί εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε 4.2.2 και άνοιξα το 3G μέσα σε 5 λεπτά κατέβασε 200 mb Χωρίς να κάνω τίποτα. Το μπετό να φταίει?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε 4.2.2 και άνοιξα το 3G μέσα σε 5 λεπτά κατέβασε 200 mb Χωρίς να κάνω τίποτα. Το μπετό να φταίει?

 

Στοκ είσαι; μήπως κατέβασε την ΟΤΑ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στοκ είσαι; μήπως κατέβασε την ΟΤΑ.

 

και εγώ αυτό υποψιάζομαι, αν και αν δεν κάνω λάθος η rom είναι 154mb

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε pitchblack με fancy kernel r36. Μάλλον πρέπει και από τα sync της Google να κάνει την δουλειά.

 

Στο my data manager δείχνει ότι έχει φάει 176 ο download manager και 33 τα OS services

 

Edit: έκλεισα το sync αλλά ακόμα κατεβάζει.

 

Edit 2: πήγα στο data usage στα setting και είδα ότι τα mb ήταν στα Google services στο background. Ξέρουμε τι είναι αυτά?

Edited by pagratios

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε pitchblack με fancy kernel r36. Μάλλον πρέπει και από τα sync της Google να κάνει την δουλειά.

 

Στο my data manager δείχνει ότι έχει φάει 176 ο download manager και 33 τα OS services

 

Edit: έκλεισα το sync αλλά ακόμα κατεβάζει.

 

Έχει αναφερθεί ότι από λάθος; bug; κατεβάζει συνέχεια την ΟΤΑ και σε custom rom. Πρέπει να πας σε 4.3 ή να παγώσεις το Google update services ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ότι από λάθος; bug; κατεβάζει συνέχεια την ΟΤΑ και σε custom rom. Πρέπει να πας σε 4.3 ή να παγώσεις το Google update services ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά.

 

Οπότε θα βάλω μια 4,3 rom γιατί δεν γίνεται να μας τρώει 300mb με το καλημέρα

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

exω την 4.2.2 rooted ακι με γαζει μηνυμα να οτι κατεβηκε η 4.3 και να κανω ρεσταρτ,οταν βγαινει το ρομποτακι και λεει εγκατασταση και γεμιζει σιγα σιγα η μπαρα μετα απο περιπου το 1/4 της μπαρας βγαζει σφαλμα και σταματαει ,τι να κανω?το κανω ρεσταρτ και ανοιγει ευτυχως στην 4.2.2,
Link to comment
Share on other sites

exω την 4.2.2 rooted ακι με γαζει μηνυμα να οτι κατεβηκε η 4.3 και να κανω ρεσταρτ,οταν βγαινει το ρομποτακι και λεει εγκατασταση και γεμιζει σιγα σιγα η μπαρα μετα απο περιπου το 1/4 της μπαρας βγαζει σφαλμα και σταματαει ,τι να κανω?το κανω ρεσταρτ και ανοιγει ευτυχως στην 4.2.2,

 

Μάλλον και έχεις πειράξει στο σύστημα και βγάζει σφάλμα όταν πάει να κάνει το update. Κατέβασε ένα toolkit ή μέσω adb και πέρασε την 4.3 μόνος σου. Κάνε backup εφαρμογές και αρχεία. Λίγες σελίδες πίσω λένε ποιο rollout έχει την 4.3, του wug απ'ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

exω την 4.2.2 rooted ακι με γαζει μηνυμα να οτι κατεβηκε η 4.3 και να κανω ρεσταρτ,οταν βγαινει το ρομποτακι και λεει εγκατασταση και γεμιζει σιγα σιγα η μπαρα μετα απο περιπου το 1/4 της μπαρας βγαζει σφαλμα και σταματαει ,τι να κανω?το κανω ρεσταρτ και ανοιγει ευτυχως στην 4.2.2,

 

Μάλλον και έχεις πειράξει στο σύστημα και βγάζει σφάλμα όταν πάει να κάνει το update. Κατέβασε ένα toolkit ή μέσω adb και πέρασε την 4.3 μόνος σου. Κάνε backup εφαρμογές και αρχεία. Λίγες σελίδες πίσω λένε ποιο rollout έχει την 4.3, του wug απ'ότι θυμάμαι.

 

δεν έχει πειράξει τίποτα. Ακριβώς το ίδιο βγάζει και σε εμένα σε αρκετά nexus (συσκευές γενικά, όχι μόνο galaxy) που έχω δοκιμάσει για update. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά μόνο μέσω toolkit σε όλα αυτά μπόρεσα να φλασάρω το update.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει πειράξει τίποτα. Ακριβώς το ίδιο βγάζει και σε εμένα σε αρκετά nexus (συσκευές γενικά, όχι μόνο galaxy) που έχω δοκιμάσει για update. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά μόνο μέσω toolkit σε όλα αυτά μπόρεσα να φλασάρω το update.

 

Πολύ περίεργο θέμα. Το είχα διαβάσει και πιο παλιά που το είχες αναφέρει. Από περιέργεια, αν περάσεις την 4.2.2 από την αρχή μέσω toolkit πάλι όταν έρχεται το update ota σου βγάζει σφάλμα; Στο κάνει σε κάθε update κι ας είναι minor από τότε που πήρες το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο θέμα. Το είχα διαβάσει και πιο παλιά που το είχες αναφέρει. Από περιέργεια, αν περάσεις την 4.2.2 από την αρχή μέσω toolkit πάλι όταν έρχεται το update ota σου βγάζει σφάλμα; Στο κάνει σε κάθε update κι ας είναι minor από τότε που πήρες το κινητό;

 

Το έχω ρωτήσει και εγώ αυτό αλλά δεν θα το έχει δοκιμάσει φαίνεται. Αξίζει αν μπορείς γιατί το έχω άχτι!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο θέμα. Το είχα διαβάσει και πιο παλιά που το είχες αναφέρει. Από περιέργεια, αν περάσεις την 4.2.2 από την αρχή μέσω toolkit πάλι όταν έρχεται το update ota σου βγάζει σφάλμα; Στο κάνει σε κάθε update κι ας είναι minor από τότε που πήρες το κινητό;

 

Το έχω ρωτήσει και εγώ αυτό αλλά δεν θα το έχει δοκιμάσει φαίνεται. Αξίζει αν μπορείς γιατί το έχω άχτι!

 

για το κινητό δεν ξέρω, στο nexus 10 φίλου, απο την 4.2.1 δεν πήγαινε στην 4.2.2 με τίποτα (όλα official, Ούτε καν ρουτ! ). Μετά που πέρασα την 4.2.1 official απο την αρχή (μέσω τουλκιτ γιατί ακόμα δεν είχε βγει το img της 4.2.2 για το nexus 10-είχε αργήσει για κάποιον λόγο πολύ-) δεν γινόταν πάλι τίποτα. Συνέχεια το ίδιο σφάλμα. Όταν βγήκε η 4.2.2 την φλάσαρα απο τουλκιτ και ευτυχως η 4.3 περάστηκε ΟΤΑ δίχως πρόβλημα. Δεν κατάλαβα ποτέ τι έγινε και γιατί.

 

Τώρα περιμένω το τουλκιτ να βγάλει την 4.3 (για το gnexus + nexus 7 που μου κάνουν ακριβώς το ίδιο) (έχει θέματα με το ιντερνετ ο developer για αυτό και έχει αργήσει να την βγάλει) και το ρουτ της για να τα κάνω όλα μαζί.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

για το κινητό δεν ξέρω, στο nexus 10 φίλου, απο την 4.2.1 δεν πήγαινε στην 4.2.2 με τίποτα (όλα official, Ούτε καν ρουτ! ). Μετά που πέρασα την 4.2.1 official απο την αρχή (μέσω τουλκιτ γιατί ακόμα δεν είχε βγει το img της 4.2.2 για το nexus 10-είχε αργήσει για κάποιον λόγο πολύ-) δεν γινόταν πάλι τίποτα. Συνέχεια το ίδιο σφάλμα. Όταν βγήκε η 4.2.2 την φλάσαρα απο τουλκιτ και ευτυχως η 4.3 περάστηκε ΟΤΑ δίχως πρόβλημα. Δεν κατάλαβα ποτέ τι έγινε και γιατί.

 

Τώρα περιμένω το τουλκιτ να βγάλει την 4.3 (για το gnexus + nexus 7 που μου κάνουν ακριβώς το ίδιο) (έχει θέματα με το ιντερνετ ο developer για αυτό και έχει αργήσει να την βγάλει) και το ρουτ της για να τα κάνω όλα μαζί.

 

Ενδιαφέρον.

 

Πάντως θα πρότεινα να μάθεις αν έχεις χρόνο να δουλεύεις μέσω adb, έτσι δε θα περιμένεις κάθε φορά τα toolkit και θα γίνεται και πιο σωστά η δουλειά σου. Θα παίρνεις το αντίστοιχο αρχείο και θα το φλασαρεις μόνος σου. Το είχα βάλει σκοπό να το μάθω όταν με 2 toolkit μου εμφάνιζε σφάλμα και δεν φλασαρε τη ρομ. Έχει οδηγό στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.

 

Πάντως θα πρότεινα να μάθεις αν έχεις χρόνο να δουλεύεις μέσω adb, έτσι δε θα περιμένεις κάθε φορά τα toolkit και θα γίνεται και πιο σωστά η δουλειά σου. Θα παίρνεις το αντίστοιχο αρχείο και θα το φλασαρεις μόνος σου. Το είχα βάλει σκοπό να το μάθω όταν με 2 toolkit μου εμφάνιζε σφάλμα και δεν φλασαρε τη ρομ. Έχει οδηγό στο xda.

 

Τι ενδιαφέρον. Εκνευριστικό πες :lol: ... Ήθελα να το σπάσω απλά τότε!

 

Όταν τελειώσω με τις εξεταστικές μου τώρα τον Σεπτέμβριο θα κάνω τα πειραματάκια στα Lubuntu μου :P . Άσε που το gnexus είναι της δικιάς μου και δεν το έχω σε συνεχόμενη πρόσβαση για να το πειράζω :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με τα restart έχουμε βγάλει άκρη. Απο χθες 12 restart και τα περισσότερα σε τσέπη ή τσαντακι.

 

Ξεκίνησε μετά την αναβάθμιση; Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Ξεκινά με factory reset, απ'το να ψάχνεις εφαρμογές που μπορεί να φταίνε, αν δε φτιάξει, περνάς τη 4.3 από την αρχή. Τέλος, επειδή λες ότι το κάνει στην τσέπη, τσαντάκι, ίσως είναι κάποιο hardware πρόβλημα. Αν έχεις εγγύηση και δεν θες να ασχοληθείς ή δεν ξέρεις, κάνε μόνο factory reset και μετά πήγαινε το για σέρβις.

 

 

 

 

Τι ενδιαφέρον. Εκνευριστικό πες :lol: ... Ήθελα να το σπάσω απλά τότε!

 

Όταν τελειώσω με τις εξεταστικές μου τώρα τον Σεπτέμβριο θα κάνω τα πειραματάκια στα Lubuntu μου :P . Άσε που το gnexus είναι της δικιάς μου και δεν το έχω σε συνεχόμενη πρόσβαση για να το πειράζω :lol:

 

Αφού έχεις και λίνουξ και το τερματικό δεν είναι ένα ουφο ή δεν ξέρω κι εγώ τι πιστεύουν διάφοροι, θα σου φανεί παιχνιδάκι. Μετά δεν έχει γυρισμό :-)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις και λίνουξ και το τερματικό δεν είναι ένα ουφο ή δεν ξέρω κι εγώ τι πιστεύουν διάφοροι, θα σου φανεί παιχνιδάκι. Μετά δεν έχει γυρισμό :-)

 

dual boot το χω, ta linux για την σχολή κυρίως αλλά ξέρω να τα δουλεύω με εντολές. Θα το δοκιμάσω σίγουρα, απλά το toolkit έδινε όλο το πακέτο με 2-3 κλικ και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ ποτέ. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

dual boot το χω, ta linux για την σχολή κυρίως αλλά ξέρω να τα δουλεύω με εντολές. Θα το δοκιμάσω σίγουρα, απλά το toolkit έδινε όλο το πακέτο με 2-3 κλικ και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ ποτέ. :)

 

Και από τα Windows μπορείς μέσω adb.

Καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο με το toolkit, απλά εμένα μου είχε παρουσιάσει προβλήματα μερικές φορές και με κούρασε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε μετά την αναβάθμιση; Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Ξεκινά με factory reset, απ'το να ψάχνεις εφαρμογές που μπορεί να φταίνε, αν δε φτιάξει, περνάς τη 4.3 από την αρχή. Τέλος, επειδή λες ότι το κάνει στην τσέπη, τσαντάκι, ίσως είναι κάποιο hardware πρόβλημα. Αν έχεις εγγύηση και δεν θες να ασχοληθείς ή δεν ξέρεις, κάνε μόνο factory reset και μετά πήγαινε το για σέρβις.[/quote ]

 

Ξεκινησε με την 4.2.1 της Samsung (yakjuxw). Τοτε τοχα ρουταρισμενο.Πολλά restart. Το πήγα μετα απο παρότρυνση φίλου μου που ασχολείται με το android πολύ καιρό λέγοντας μου οτι είναι hardware πρόβλημα. Κλειδωσα boot loader και τα σχετικα,το Πήγα. Μετα απο μια βδομάδα δεν κάνανε τπτ, ενα reset κάνανε και το λέγανε αναβάθμιση. Αφού το πήρα μετα απο 2 βδομάδες και ενω συνέχιζαν τα restart έκανε το κορυφαίο,10 restart στην τσεπη μου σε 1 ωρα. Απλα τραγικό. Το ξαναπηγα σέρβις,τα ίδια παλι.επαναπρογραμματισμός. άρχισα να πιστεύω οτι εκεί στη Samsung δε νιώθουν και με ενα reset νομίζουν οτι στρώνει λες και δε ξέρω να του κάνω εγώ.

Μετα αφού το ξαναπηρα και ενω τα restart συνεχιζαν,το γυρισα σε yakju μπας και στρώσει και ειδικα μετα το νεο update. Τίποτα παλι,τα ίδια παντελή μου,τα ίδια παντελακι μου.

Άρχισα σιγά σιγα να πιστεύω οτι είναι κάποιο hardware πρόβλημα άλλα το ψάχνω να το αποδείξω,με κάποιο log που θα αναφέρει κάτι σε κάποιο αισθητήρα κυρίως.

Καμια ιδέα πως μπορω μόνος μου να βρω αυτά τα στοιχεια μεσά απο κάποιο log που να λέει κάτι τέτοιο;

 

Το τελευταιο που θα κανω ειναι αυτο με τα application μηπως καποιο ευθυνεται για αυτο. Εχω ξεκινησει σε κατασταση safe mode και βλεπουμε.

Αν μεσα απο safe mode κανει restart τοτε μενει ενα τελευταιο.

Να ξαναπερασω την 4.3 χωρις root και να μη βαλω καμια εφαρμογη.

Edited by tsiliha5
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Το πρωί άρχισε το Galaxy Nexus να μου κάνει κάτι κουλά. Του πατούσα το power button για να κλείσει την οθόνη και αυτό το χαβά του, δεν έκανε τίποτα. Μετά από μερικές προσπάθειες δούλευε. Το μεσημέρι ενώ ήταν σε sleep δε ξυπνούσε όσο κι αν πατούσα το power button. Οπότε το σύνδεα με το usb cable (που ήταν πάνω στο λάπτοπ) και έτσι ξυπνούσε το κινητό. Μετά από λίγη έρευνα ανακάλυψα πως ύπαρχουν πάμπολλες αναφορές για αυτό το πρόβλημα στο εξωτερικό αν κάνετε ένα ψάξιμο στο γκουγκλ. Κάντε search "galaxy nexus power button".

Σε λίγες ημέρες που θα επιστρέψω Αθήνα από τις διακοπές, θα το πάω πίσω για εγγύηση. Θα ήθελα να μάθω όμως αν έχει συμβεί και σε άλλους αυτό το πρόβλημα. Έχετε ακούσει για το ίδιο πρόβλημα σε άλλους χρήστες Galaxy Nexus; Να μην δουλεύει δηλαδή το power button.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό όπως και τα άλλα κλασικά μου προβλήματα.

Δεν άνοιγε με τπτ μετα απο sleep.

Τις περισσότερες φορες εβγαζα την μπαταρία και ξάνα εκκίνηση.

Εγώ νομιζω οτι κάτι τρέχει εκείνη τη στιγμη και βαραει τελικές η CPU για κάποια εφαρμογή.

Έχει τύχει να το αφήσω το Κινητό για κάνα μισαωρο αργοτερα και ξεκόλλησε και έβγαινε απο sleep πατώντας το power button κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

Το πρωί άρχισε το Galaxy Nexus να μου κάνει κάτι κουλά. Του πατούσα το power button για να κλείσει την οθόνη και αυτό το χαβά του, δεν έκανε τίποτα. Μετά από μερικές προσπάθειες δούλευε. Το μεσημέρι ενώ ήταν σε sleep δε ξυπνούσε όσο κι αν πατούσα το power button. Οπότε το σύνδεα με το usb cable (που ήταν πάνω στο λάπτοπ) και έτσι ξυπνούσε το κινητό. Μετά από λίγη έρευνα ανακάλυψα πως ύπαρχουν πάμπολλες αναφορές για αυτό το πρόβλημα στο εξωτερικό αν κάνετε ένα ψάξιμο στο γκουγκλ. Κάντε search "galaxy nexus power button".

Σε λίγες ημέρες που θα επιστρέψω Αθήνα από τις διακοπές, θα το πάω πίσω για εγγύηση. Θα ήθελα να μάθω όμως αν έχει συμβεί και σε άλλους αυτό το πρόβλημα. Έχετε ακούσει για το ίδιο πρόβλημα σε άλλους χρήστες Galaxy Nexus; Να μην δουλεύει δηλαδή το power button.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Την μόνη φορά που το είδα είχα σύνδεση το Bluetooth με κάποιο ακουστικό. Αφού το έκλεισα μετά ήταν μια χαρά.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...