Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει την κρυπτογράφηση στο nexus ? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την ενεργοποιήσω ?

Μας υποχρεώνουν σχεδόν από τη δουλεία να την ενεργοποιήσουμε και προσπαθώ να καταλάβω ποια θα είναι τα προβλήματα που θα μου δημιουργήσει.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει την κρυπτογράφηση στο nexus ? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την ενεργοποιήσω ?

Μας υποχρεώνουν σχεδόν από τη δουλεία να την ενεργοποιήσουμε και προσπαθώ να καταλάβω ποια θα είναι τα προβλήματα που θα μου δημιουργήσει.

 

Η κρυπτογράφησή του android είναι αρκετά καλή και πρακτικά εξασφαλίζει ότι μη εξουσιοδοτημένοι χρήστες δεν έχουν πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. Προσθέτει μια μικρή καθυστέρηση στις διαδικασίες που διαβάζουν/γράφουν στη μόνιμη (flash) μνήμη και καταναλώνει και λίγη παραπάνω μπαταρία.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αν κλειδωθείς έξω, χάνεις και εσύ τα δεδομένα σου - αν και έχει δικλείδες ασφαλείας για να μη συμβεί αυτό. Από μνήμης δε μπορώ να πω τι γίνεται αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader, αλλά μάλλον πάλι τα χάνεις γιατί νομίζω κρυπτογραφεί ολόκληρο το σύστημα αρχείων.

Αν δεν γίνομαι πολύ αδιάκριτος, πώς ακριβώς σας το έθεσαν στη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

....

Αν δεν γίνομαι πολύ αδιάκριτος, πώς ακριβώς σας το έθεσαν στη δουλειά?

Έχω ξεκλείδωτο bootloader & rooted συσκευή. Υπάρχει πιθανότητα να τα χάσω αυτά λόγω του encryption?

 

Δεν είναι πολύ αυστηροί προς το παρόν στην εφαρμογή της πολιτικής αυτής. Λένε ότι είναι ευθύνη μου η προστασία των εταιρικών δεδομένων που υπάρχουν στο κινητό και για αυτό πρέπει μεταξύ άλλων να ενεργοποιηθεί η κρυπτογράφηση. Στο μέλλον υποψιάζομαι ότι θα το θέσουν ως υποχρέωση.

Μεταξύ μας δεν έχουν κι άδικο. Γενικά ενώ ο παραδοσιακός Server/PC/Laptop κόσμος προστατεύεται από ένα σωρό συστήματα, τα κινητά είναι μια τεράστια τρύπα ασφαλείας. Να δούμε πότε θα ξεκινήσει η υστερία με την ασφάλεια των κινητών.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

 

Έχω το nexus μου rooted στην έκδοση 4.2.1 και μου έχει έρθει εδώ και καιρό μήνυμα να περάσω στην 4.2.2

 

Θα χάσω ότι έχω μέχρι τώρα στο τηλέφωνο? Τι πρέπει να κάνω μετά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

 

Έχω το nexus μου rooted στην έκδοση 4.2.1 και μου έχει έρθει εδώ και καιρό μήνυμα να περάσω στην 4.2.2

 

Θα χάσω ότι έχω μέχρι τώρα στο τηλέφωνο? Τι πρέπει να κάνω μετά?

 

Αν δεν έχεις πειράξει bootloader (recovery) τότε θα περαστεί χωρίς να πειράξει τίποτα (θα κάνει "dirty install", δηλαδή θα περάσει πάνω την υπάρχουσα χωρίς να πειράξει δεδομένα). Αν όμως έχεις βάλει custom recovery, τότε δεν θα μπορέσει να μπει και θα πρέπει να τη βάλεις με το χέρι. Κάνε ένα backup με το Toolkit καλού-κακού και είσαι κομπλέ :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Bootloader έχω απλά ξεκλείδωτο, δεν έχω βάλει custom.

 

Οπότε απλά κάνω εγκατάσταση αφού πάρω ένα μπακαπ με το titanium

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκλείδωτο bootloader & rooted συσκευή. Υπάρχει πιθανότητα να τα χάσω αυτά λόγω του encryption?

 

Δεν είναι πολύ αυστηροί προς το παρόν στην εφαρμογή της πολιτικής αυτής. Λένε ότι είναι ευθύνη μου η προστασία των εταιρικών δεδομένων που υπάρχουν στο κινητό και για αυτό πρέπει μεταξύ άλλων να ενεργοποιηθεί η κρυπτογράφηση. Στο μέλλον υποψιάζομαι ότι θα το θέσουν ως υποχρέωση.

Μεταξύ μας δεν έχουν κι άδικο. Γενικά ενώ ο παραδοσιακός Server/PC/Laptop κόσμος προστατεύεται από ένα σωρό συστήματα, τα κινητά είναι μια τεράστια τρύπα ασφαλείας. Να δούμε πότε θα ξεκινήσει η υστερία με την ασφάλεια των κινητών.

 

Δεν θα χάσεις ούτε το root ούτε to ξεκλείδωμα. Η ανησυχία μου ήταν πώς συμπεριφέρεται αν ο "κακός" το συνδέσει πχ με ADB και γράψει άλλη ROM για να προσπαθήσει να κάνει αποκρυπτογράφηση, ή πετάξει το κρυπτογραφημένο σύστημα αρχείων αλλού και προσπαθήσει να το σπάσει.

Υπάρχουν κάποιες δυνατότητες, αλλά κατά βάση είσαι ασφαλής - εκτός και αν έχεις πρόσβαση σε σούπερ-μυστικές πληροφορίες δε θα μπει κανείς στον κόπο :).

Μη θεωρείς ότι στις κλασικές φορητές συσκευές ο κόσμος προστατεύται ιδιαίτερα - πόσα ξεκλείδωτα laptops έχουν ξεχαστεί κατά καιρούς σε καφετέριες και μέσα μεταφοράς...

 

Στην ασφάλεια κινητών έχουν γίνει πολλά βήματα, και το κύμα BYOD (Bring Your Own Device) σε εταιρείες έχει δημιουργήσει και αντίστοιχες πολιτικές ασφάλειας. Σου λένε αφού δεν ελέγχουμε εμείς τη συσκευή (όπως παλιότερα με Blackberries), τουλάχιστον θα την ρυθμίσουμε εμείς ώστε να διατηρούμε κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές ασφάλειας. Επίσης πολλές εταιρείες προσθέτουν δυνατότητες εντοπισμού / απομακρυσμένης διαχείρισης / διαγραφής συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, χκεφτομαι να το κανω ασπρο το νεξους, ειναι ομορφο σε ασπρο? δενει ωραια με το μαυρο της οθονης? το κανει τελικα πιο παχυ? λερωνεται ευκολα?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

...

Στην ασφάλεια κινητών έχουν γίνει πολλά βήματα, και το κύμα BYOD (Bring Your Own Device) σε εταιρείες έχει δημιουργήσει και αντίστοιχες πολιτικές ασφάλειας. Σου λένε αφού δεν ελέγχουμε εμείς τη συσκευή (όπως παλιότερα με Blackberries), τουλάχιστον θα την ρυθμίσουμε εμείς ώστε να διατηρούμε κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές ασφάλειας. Επίσης πολλές εταιρείες προσθέτουν δυνατότητες εντοπισμού / απομακρυσμένης διαχείρισης / διαγραφής συσκευών.

Ευχαριστώ γιά την απάντηση.

Μερικές ερωτήσεις ακόμα:

Το encryption / decryption γίνεται με το power on του τηλεφώνου ή αφού φορτώσει το λειτουργικό ?

Είναι hardware supported encryption ή software only ?

Αν ενεργοποίησω το encryption υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε κανονική λειτουργία ?

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, χκεφτομαι να το κανω ασπρο το νεξους, ειναι ομορφο σε ασπρο? δενει ωραια με το μαυρο της οθονης? το κανει τελικα πιο παχυ? λερωνεται ευκολα?

 

Ως γνωστό το μαύρο "αδυνατίζει".. :p τώρα για τα υπόλοιπα, γούστα είναι..

Το άσπρο όσο κ εάν μου άρεσε στις φωτό, όταν το είδα από κοντά δε με ενθουσίασε.

Αν δε βαριέσαι την όλη διαδικασία, δοκίμασε το κ βλέπεις. Το πολύ πολύ ξαναγυρνας στο grey..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πειράξει bootloader (recovery) τότε θα περαστεί χωρίς να πειράξει τίποτα (θα κάνει "dirty install", δηλαδή θα περάσει πάνω την υπάρχουσα χωρίς να πειράξει δεδομένα). Αν όμως έχεις βάλει custom recovery, τότε δεν θα μπορέσει να μπει και θα πρέπει να τη βάλεις με το χέρι. Κάνε ένα backup με το Toolkit καλού-κακού και είσαι κομπλέ :cool:

 

Παιδιά μια διευκρίνηση μόνο. Αλλάζοντας recovery δεν πειραζεται ο bootloader. Ο bootloader μπορεί να είναι locked ή unlocked και αυτό δεν εμποδίζει την ΟΤΑ να εγκατασταθεί. Επίσης αν έχεις cwm 6+ η ΟΤΑ εγκαθίσταται κανονικά και κρατάει και το root.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στο gsm λένε για την 4.3 jb οτι θα ειναι η επομενη ενημερωση...Βρε λετε να μη παρουμε την 5.0:(
Link to comment
Share on other sites

Στο gsm λένε για την 4.3 jb οτι θα ειναι η επομενη ενημερωση...Βρε λετε να μη παρουμε την 5.0:(

 

που το λένε? βάλε ενα link να δούμε και εμείς..

πάντος θα πρέπει να δούμε τι χαρακτηριστικά θα χρειάζεται το android 5.. αν μπορεί να το τρέξει το κινητό μας θα την πάρουμε. ;)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Το γράφουν κι εδώ οτι μάλλον πάμε για 4.3 κι όχι για 5: http://www.androidpolice.com/2013/04/26/google-is-working-on-and-testing-android-4-3-its-still-jelly-bean/ Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Παντού μέχρι στιγμής γράφουν ότι πάνε για 4.3 και όχι για την 5η οποία μάλλον θα παρουσιαστεί τέλος Νοεμβρίου όπου θα παρουσιαστεί το Nexus 5. Το μόνο θετικό είναι ότι με βάση τα γραφόμενα θα χρησιμοποιεί kernel 3.0.80 ο οποίος επιτυγχάνει απίστευτα χαμηλότερη κατανάλωση μνήμης ram και πραγματικά πιστεύουν ότι θα δούμε το πραγματικό project butter! Υπομονή λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

Στο gsm λένε για την 4.3 jb οτι θα ειναι η επομενη ενημερωση...Βρε λετε να μη παρουμε την 5.0:(

 

νομιζω οτι δεν τελικα...τη πατησαμε :lol:

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ευχομαι οποια και να ερθει(4.3 η 5.0) να ειναι ομαλη και λειτουργικη χωρις bugs στην κινηταρα μας.

Σε καμια περιπτωση το παραδειγμα της 4.2.0-1:mad:

 

Το καλο ειναι οτι υπαρχει κινητικοτητα στο λειτουργικο.

Μακαρι να δουμε τον νεο κερνελ που υποσχεται πολλα!

 

...και εχει γουστο να μη παρουμε καμια αναβαθμιση!!! ;):lol::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως καταλάβατε ότι δε θα πάρει 5. Αυτο που γράφτηκε κυρίως είναι ότι αντί για 5 τώρα το Μάιο όπως ήταν οι φήμες, θα βγει η 4.3. Και προφανώς οι πρώτες συσκευές που θα το πάρουν θα είναι τα nexus.

 

Εκτός αν έχασα κάτι γιατί το διάβασα στα γρήγορα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως καταλάβατε ότι δε θα πάρει 5. Αυτο που γράφτηκε κυρίως είναι ότι αντί για 5 τώρα το Μάιο όπως ήταν οι φήμες, θα βγει η 4.3. Και προφανώς οι πρώτες συσκευές που θα το πάρουν θα είναι τα nexus.

 

Εκτός αν έχασα κάτι γιατί το διάβασα στα γρήγορα.

 

Για να μη παρεξηγηθω απλα συζηταμε tsabasid.:)

Υποθεσεις κανω-νουμε.

Προφανως θα τα παρουμε...αλλα προφανως!

 

Ανοιξα την συζητηση γιατι ειμαστε ανενεργοι με την καλη εννοια;)

 

Ελα να ξυπναμε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για να μη παρεξηγηθω απλα συζηταμε tsabasid.:)

Υποθεσεις κανω-νουμε.

Προφανως θα τα παρουμε...αλλα προφανως!

 

Ανοιξα την συζητηση γιατι ειμαστε ανενεργοι με την καλη εννοια;)

 

Ελα να ξυπναμε:lol:

 

Καλά, μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημα, κανείς μας δε θα ξέρει τίποτα σίγουρο. Απλά έτσι ξεκινάνε αυτά και σε λίγο θα κάνουμε petition και διαμαρτυρία επειδή δεν παίρνουμε 5.:p Με βάση την προϊστορία το θεωρώ πρακτικά σίγουρο ότι θα πάρουμε 5.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημα, κανείς μας δε θα ξέρει τίποτα σίγουρο. Απλά έτσι ξεκινάνε αυτά και σε λίγο θα κάνουμε petition και διαμαρτυρία επειδή δεν παίρνουμε 5.:p Με βάση την προϊστορία το θεωρώ πρακτικά σίγουρο ότι θα πάρουμε 5.

 

Έτσι ακριβώς...με βάση την προϊστορία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως καταλάβατε ότι δε θα πάρει 5. Αυτο που γράφτηκε κυρίως είναι ότι αντί για 5 τώρα το Μάιο όπως ήταν οι φήμες, θα βγει η 4.3. Και προφανώς οι πρώτες συσκευές που θα το πάρουν θα είναι τα nexus.

 

Εκτός αν έχασα κάτι γιατί το διάβασα στα γρήγορα.

 

υποθεσεις κανουμε, παντως το 18 μηνο υποστηριξης ληγει τυπικα τον ιουλιο 2013 για αυτο και ειπα οτι μαλλον τη πατησαμε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημα, κανείς μας δε θα ξέρει τίποτα σίγουρο. Απλά έτσι ξεκινάνε αυτά και σε λίγο θα κάνουμε petition και διαμαρτυρία επειδή δεν παίρνουμε 5.:p Με βάση την προϊστορία το θεωρώ πρακτικά σίγουρο ότι θα πάρουμε 5.

 

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει πως θα λέγεται η επόμενη αναβάθμιση αρκεί να την πάρουμε, που το θεωρώ βέβαιο, αλλά ακόμα κι όταν σταματήσουμε να παίρνουμε τα επίσημα updates, έχουμε το xda. Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω μπήκα από περιέργεια στο forum android development για το nexus s στο xda και γίνεται ένας χαμός από rom. :)

 

PS: Σημαντικό αυτό που είπε ο @djtutis (το οποίο το διαβάζω παντού) για τον kernel 3.0.80 που θα καταναλώνει λιγότερη ram.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...