Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα την αναβαθμιση σε 4.1.2 μερικες φορες το κινητο,κοβει το σημα και μου ζηταει παλι να βαλω το pin.υποψιαζομαι το lightflow γιατι γενικα μου εκανε κατι χαζα.η μονη εφρμογη που εβαλα τελευταια ειναι το age of empires.εχει κανεις αναλογο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ σε εμενα με την 4.1.2 εχει χασει πανω απο 3 φορες το σημα κ δεν το ξαναβρηκε κ εκανα αναγκαστικα επανεκκινηση...εχω κ εγω lightflow αλλα δν νομιζω ν φταιει αυτο...αντε να βγει η επομενη αναβαθμιση γιατι ,δεν ξερω, δεν μου εκατσε καλα στο ματι η 4.1.2 ...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Απo τι εξαρταται αν θα ειναι google η samsung branded?H μηπως oλα τα κoμματια της ελληνικης αγoρας ειναι στανταρ samsung branded.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια παίζει ρόλο. Αν το έχεις κλειστό δεν χρησιμοποιεί κανένα πρόγραμμα bachground δεδομένα και γι αυτό δεν σου έρχονται ειδοποιήσεις...

 

Και εγω κλειστο το εχω απο την πρωτη μερα και οι ειδοποιησεις ερχονται κανονικα, κατι αλλο συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα πριν από λίγες ημέρες το galaxy nexus από το πλαίσιο. Μόλις το ενεργοποίησα 1η φορά αμέσως μου κατέβασε ΟΤΑ αναβάθμιση. Δεν πρόλαβα πριν να δω ποιο λειτουργικό είχε (υποψιάζομαι 4.0+) αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση έχει την 4.1.1. Η συσκευή μου είναι yakjuxw οπότε απ’ ότι κατάλαβα αφού διάβασα κάποια threads θα περιμένω ακόμη για την 4.1.2. Διάβασα και τον τρόπο μετατροπής σε yakju. Λέω να περιμένω λίγο μήπως και μου έρθει ΟΤΑ η 4.1.2 διαφορετικά θα επιχειρήσω να κάνω τη μετατροπή. Η αναβάθμιση με yakjuxw θα μου έρθει κάποια στιγμή ή υπάρχει περίπτωση να μη γίνει καθόλου; Η μετατροπή απ’ ότι κατάλαβα είναι λίγο δύσκολη. Την έχει κάνει κάποιος; Χρειάζεται κάποια ειδίκευση στον χώρο π.χ. να είναι κάποιος developer ας πούμε για να μπορέσει να την κάνει; Αν κατάλαβα καλά δεν χάνεται η εγγύηση στην περίπτωση μετατροπής ή χάνεται; Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα γράφοντας πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα πριν από λίγες ημέρες το galaxy nexus από το πλαίσιο. Μόλις το ενεργοποίησα 1η φορά αμέσως μου κατέβασε ΟΤΑ αναβάθμιση. Δεν πρόλαβα πριν να δω ποιο λειτουργικό είχε (υποψιάζομαι 4.0+) αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση έχει την 4.1.1. Η συσκευή μου είναι yakjuxw οπότε απ’ ότι κατάλαβα αφού διάβασα κάποια threads θα περιμένω ακόμη για την 4.1.2. Διάβασα και τον τρόπο μετατροπής σε yakju. Λέω να περιμένω λίγο μήπως και μου έρθει ΟΤΑ η 4.1.2 διαφορετικά θα επιχειρήσω να κάνω τη μετατροπή. Η αναβάθμιση με yakjuxw θα μου έρθει κάποια στιγμή ή υπάρχει περίπτωση να μη γίνει καθόλου; Η μετατροπή απ’ ότι κατάλαβα είναι λίγο δύσκολη. Την έχει κάνει κάποιος; Χρειάζεται κάποια ειδίκευση στον χώρο π.χ. να είναι κάποιος developer ας πούμε για να μπορέσει να την κάνει; Αν κατάλαβα καλά δεν χάνεται η εγγύηση στην περίπτωση μετατροπής ή χάνεται; Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα γράφοντας πολλά.

 

Όπως έχει χιλιοειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες:

Θα πάρεις αναβάθμιση, τυπικά 1-2 μήνες αργότερα απ' ότι οι yakju.

Ο τρόπος μετατροπής από samsung σε google είναι πολύ απλός, και δεν ακυρώνει την εγγύηση. Προφανώς καλό είναι να καταλαβαίνεις τι κάνεις και τους οσοδήποτε μικρούς κινδύνους αναλαμβάνεις.

 

@xxSAKISxx : Στην Ελληνική αγορά έχουν κυκλοφορήσει και google και samsung branded GN. Τα περισσότερα φτηνά κομμάτια του δεύτερου κύματος (μετά την αρχική κυκλοφορία) ήταν yakjuxw.

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπη για καποιον ασχετο όπως ημουν και εγω ειναι λιγο δυσκολη,αλλα χαρη στον οδηγο μετατροπης που εχει στη πρωτη σελιδα θα τα καταφερεις γιατι εχει πολυ αναλυτικά το καθε βημα.Οσον αφορα την εγγυηση αυτη χανεται μονο εαν κανεις root 'η μετα τη μετατροπη αν αφησεις το bootloader ξεκλειδωτο.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση minast.Τo μoνo πoυ μενει λoιπoν ειναι να περιμενω λγες μερες ακoμα μεχρι να τo τσιμπισω ειτε απo πλαισιo ειτε απo public η ακoμα απo Media Markt και βλεπoυμε.Παντως η δικη μoυ λoγικη και μoνo δικη μoυ ειναι oτι oπoιo κινητo και να παρω πρωτα εξαντλω την εγγυηση και μετα τo "πειραζω" oπως ακριβως εκανα με τo Χ1 πoυ εχω μεχρι τωρα.Ξαναλεω για να μην παρεξειγηθω δικη μoυ λoγικη.Τελoς αυτo πoυ φoβαμαι ειναι oτι μετα απo χρoνια σε WM θα τα βρω λιγo σκoυρα σε Android.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δεν κουμπωνει το ιδιο αν εχεις τη θηκη...σε μενα τουλαχιστον.Κουμπωνει κανονικα αλλα οχι οπως διχως τη θηκη.Στην αρχη ετσι νομιζα και γω αλλα καποια στιγμη την εβγαλα και τοτε το καταλαβα.Δεν ειναι ενοχλητικο.

 

 

 

Οχι οχι αδερφε.Αλλο να εχεις ανοιχτα δεδομενα και αλλο για τις κλησεις.Οχι δε κατεβαζει δεδομενα.Για το ακουστικο πιστευω οτι λιγο πολυ το εχουμε ολοι.Για θηκη εγω εχω αυτη και μεμβρανη

και ειμαι κομπλε.

 

αυτή είναι τέλεια.. πολύ λεπτή και πολύ ποιοτική

 

επίσης δες και αυτή (μαύρη) επίσης πολύ καλές απλά πιο παχουλές απο την πρώτη

 

Για να είναι σαφέςτο θέμα με το 3g:

 

Η επιλογή για 2g only ισχύει τόσο στα δεδομένα όσο και στην ομιλία.

Το αν θα έχεις ανοιχτά δεδομένα είναι πρόσθετη επιλογή. Όταν ανοίξετε data, καλό είναι να ενεργοποιήσετε και το 3g, αλλιώς θα σέρνεται.

Πάντα με ενεργοποιημένο 3g, ακόμα και να μη μιλήσεις ή ανταλλάξεις δεδομένα, καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

:up::up:τελικα πηρα την θηκη που ειπε ο xander ,την περιμενω για να γραψω εντυπωσεις...

 

Εχω την 4.1.1,υπαρχει τροπος να ελεγχω το notification led ή πρεπει οπωσδηποτε να κατεβασω app π.χ lightflow ??

Link to comment
Share on other sites

Καμία ultra slim θήκη ρε παιδιά?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει χιλιοειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες:

Θα πάρεις αναβάθμιση, τυπικά 1-2 μήνες αργότερα απ' ότι οι yakju.

Ο τρόπος μετατροπής από samsung σε google είναι πολύ απλός, και δεν ακυρώνει την εγγύηση. Προφανώς καλό είναι να καταλαβαίνεις τι κάνεις και τους οσοδήποτε μικρούς κινδύνους αναλαμβάνεις.

 

@xxSAKISxx : Στην Ελληνική αγορά έχουν κυκλοφορήσει και google και samsung branded GN. Τα περισσότερα φτηνά κομμάτια του δεύτερου κύματος (μετά την αρχική κυκλοφορία) ήταν yakjuxw.

Το κατάλαβα αυτό τώρα αφού είχα πάρει το τηλέφωνό. Ότι τα samsung branded αργούν να παίρνουν τις αναβαθμίσεις. Να υποθέσω ότι και αυτός είναι ο λόγος της χαμηλής τιμής γιατί σε αλλά sites έβλεπα το nexus €400+. Οσο για την 4.1.2 δεν βιάζομαι να την πάρω, απλός διάβασα κάπου πιο πάνω ότι τα samsung branded επειδή υπάρχει μια διαδικασία μεταξύ google, samsung και πάροχου για λογαριασμό του οποίου έχουν βγάλει τη συσκευή ίσως κάποια από τις αναβαθμίσεις να μην την πάρουν τα samsung branded σε σχέση με τα google. Εξάλλου είμαι πολυ ικανοποιημένος με τη συσκευή εαν υποθέσεις ότι είχα πριν HTC (incredible s) και τρόμαξε να πάρει την ics λόγω του sense.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μετά τις 13 Νοεμβρίου θα λάβουμε ΟΤΑ την 4.2 ή θα την "τρέχει" μόνο το Google Nexus 4;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καμία ultra slim θήκη ρε παιδιά?

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/Sentio-Case-Samsung-Nexus-Black-SAMSUNG-NEXUS-TRANSPARENT-BLACK.htm

πολυ λεπτη και λογω χρωματος και διαφανειας δεν φαινεται οτι εχεις θηκη.και καλη τιμη

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/Sentio-Case-Samsung-Nexus-Black-SAMSUNG-NEXUS-TRANSPARENT-BLACK.htm

πολυ λεπτη και λογω χρωματος και διαφανειας δεν φαινεται οτι εχεις θηκη.και καλη τιμη

 

Καλή η συγκεκριμένη θήκη. Ενα μειονέκτημα που για μένα τουλάχιστον έχει είναι ότι στο πλαϊνό πλήκτρο ενεργοποίησης δεν έχει άνοιγμα αλλά μία εξοχή με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι λίγο ν' ανοίξω το κινητό. Το ίδιο έχει και για το πλήκτρο έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μετά τις 13 Νοεμβρίου θα λάβουμε ΟΤΑ την 4.2 ή θα την "τρέχει" μόνο το Google Nexus 4;

 

Ολες οι νεξους συσκευες θα την παρουν (ευχομαι και για τον μικροτερο αδερφο).Μεσα σ αυτες και εμεις αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι νεξους συσκευες θα την παρουν (ευχομαι και για τον μικροτερο αδερφο).Μεσα σ αυτες και εμεις αδερφε.

 

Επειδή σκέφτομαι άμεσα την αγορά ενός nexus και το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό; δηλαδή πόσο σίγουρο μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο android θελω να κανω 2-3 ερωτησεις και να μου πειτε να χρειαζομαι root.

α) θελω να βγαλω τη μπαρα της google απο την αρχικη οθονη

β) θελω οταν κραταω πατημενο το home να μην βγαζει αυτο το google shortcut (αν μπορω να βαλω κατι αλλο θα το ηθελα)

γ) θελω στην οθονη ξεκλειδωματος να βγαλω αυτο το google που εχει παλι και να βαλω shortcut για τον dialer

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο android θελω να κανω 2-3 ερωτησεις και να μου πειτε να χρειαζομαι root.

α) θελω να βγαλω τη μπαρα της google απο την αρχικη οθονη

β) θελω οταν κραταω πατημενο το home να μην βγαζει αυτο το google shortcut (αν μπορω να βαλω κατι αλλο θα το ηθελα)

γ) θελω στην οθονη ξεκλειδωματος να βγαλω αυτο το google που εχει παλι και να βαλω shortcut για τον dialer

 

Α) Άλλαξε launcher

Β,Γ) Rom που επιτρέπει αλλαγή της navbar και της lockscreen. Σε στοκ δεν γίνεται! Ίσως έχουν βγάλει κάποιο prefixed mod αλλά αμφιβάλω. Δεν είχα βρεί τίποτα τέτοιο οπότε custom rom. Η rasbean είναι πολύ κοντά στην στοκ με μικρές αλλά υπερπολύτιμες παραμετροποιήσεις και με φοβερή μπαταρία αν συνεργαστεί με franco kernel

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι άμεσα την αγορά ενός nexus και το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό; δηλαδή πόσο σίγουρο μπορεί να είναι;

 

Είναι 100% σίγουρο ότι το GN θα πάρει 4.2 .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι άμεσα την αγορά ενός nexus και το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό; δηλαδή πόσο σίγουρο μπορεί να είναι;

 

Σε σχετικη ερωτηση δικη μου , για το ποτε θα παρουμε την αναβαθμιση με απαντησε ο SaintPetrouil (editor του φορουμ) με το που βγει το νεο νεξους με την 4,2 , κατα 99,9% περιμενουμε ολοι οι νεξαδες το update.Δε μπηκα καν στον κοπο να ρωτησω ΑΝ την παρουμε διοτι η πολιτικη της google ειναι αυτη.Σκεψου τα νεξους σαν developer s phones.Πρωτα αναβαθμιζονται αυτα(μεχρι να φτάσουν τα όρια τους από θέμα hardware) και μετα ολα τ αλλα.

 

Αν σκεφτεσαι την αγορα του samsung με την απιστευτη τιμη που εχει πεσει...παρτο.Μη σκεφτεσαι για ενημερωσεις.Θα τις εχεις πιο μπροστα απ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτεσαι την αγορα του samsung με την απιστευτη τιμη που εχει πεσει...παρτο.Μη σκεφτεσαι για ενημερωσεις.Θα τις εχεις πιο μπροστα απ ολους.

 

Να ρωτήσω, έχουμε καμιά εκτίμηση για το πόσο μπορεί να πέσει η τιμή του GN σε Ελλάδα και εξωτερικό?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με την τιμή του Nexus 4 ($349), λογικά το GN θα συμπιεστεί ακόμα περισσότερο, αλλά όχι άμεσα.

Κάτω από 250€ θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να πάει, αλλά τότε με 100€ παραπάνω θα παίρνεις το Nexus 4.

Όπως και να έχει, κερδισμένος είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Με την τιμή του Nexus 4 ($349), λογικά το GN θα συμπιεστεί ακόμα περισσότερο, αλλά όχι άμεσα.

Κάτω από 250€ θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να πάει, αλλά τότε με 100€ παραπάνω θα παίρνεις το Nexus 4.

Όπως και να έχει, κερδισμένος είσαι...

 

Επειδή το λατρεύω το GN και το θεωρώ πανέμορφο, άνετα με 200 το έπαιρνα σαν 2ο(μόνο και μόνο επειδή έχω το Note σαν πρώτο).

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...