Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν μερικες σελιδες ειχα αναφερθει στο προβλημα με το μεγεθος της εικονας οταν συνδεεις το κινητο με hdmi στην τηλεοραση.δηλαδη που τρωει τις ακρες γυρω γυρω και σου κοβει και τους μισους υποτιτλους.λοιπον βρηκα τη λυση και λεγεται bs player.ειναι ο μονος που εχει pinch to zoom την ωρα που παιζει οποτε μειωνεις το μεγεθος της οθονης οσο χρειαζεται.και για τους υποτιτλους επιλεγεις να παιζει με software decoding μονιμα και τους εμφανιζει ολοκληρους και σωστους στην οθονη.δοκιμασα mx και dice αλλα μονο τωρα με τον bs player ειδα σωστους υποτιτλους

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

settings>wifi>advanced>network notifications. το εχεις ΟΝ; για τα ξεκλειδωτα βγαζει ειδοποιηση, οχι για τα κλειδωμενα.

 

ναι. Το τονίζω, όταν μπαίνω απο τα settings βλέπω όλα τα wifi, όταν ανοίγω τον "διακόπτη" απο τις αρχικές οθόνες δεν βλέπω τπτ, και απλά αν έχει γνωστό wifi σε εμβέλεια θα συνδεθεί.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικες σελιδες ειχα αναφερθει στο προβλημα με το μεγεθος της εικονας οταν συνδεεις το κινητο με hdmi στην τηλεοραση.δηλαδη που τρωει τις ακρες γυρω γυρω και σου κοβει και τους μισους υποτιτλους.λοιπον βρηκα τη λυση και λεγεται bs player.ειναι ο μονος που εχει pinch to zoom την ωρα που παιζει οποτε μειωνεις το μεγεθος της οθονης οσο χρειαζεται.και για τους υποτιτλους επιλεγεις να παιζει με software decoding μονιμα και τους εμφανιζει ολοκληρους και σωστους στην οθονη.δοκιμασα mx και dice αλλα μονο τωρα με τον bs player ειδα σωστους υποτιτλους

 

Και ο dice και ειδικά ο mx (γιατί στο dice στα τελευταία update τα σκάτωσαν) έχουν sw decoding

Εγώ με mx παίζω τα avi γιατί έχει το πιο φιλικό ui από κάθε άλλο player

 

Επίσης ο mx έχει και pinch zoom , αλλά και πάλι απόλυτα σωστή δουλειά δε γίνεται.. θέλεις συγκεκριμένες τηλεοράσεις που να κάνουν σωστό resize για να είσαι 100% καλυμμένος

 

Επίσης με software decoding δε παίζεις mkv..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω(είμαι με το δάχτυλο στο enter:lol: )αυτές τις μπαταρίες που έχουν και φορτιστή http://viewitem.eim.ebay.gr/N8S-1900-mAh-Battery-x2--Main-Wall-Charger-for-Samsung-i9250-Galaxy-Nexus-Prime/170745785947/item θα μπω στρατό σε λίγο καιρό και κάνω προετοιμασία....:D τα χει αγοράσει κανείς;;;καμιά γνώμη;

 

Προσωπικά επειδή και εγώ θα μπω φαντάρος το Νοέμβριο θα πάρω φορητό φορτιστή! Και τέλος εάν δεν μπορώ να κουμπώσω το κινητό πάνω σε πρίζα τότε θα το κουμπώνω στον φορητό. Υπάρχουν με διάφορες χωρητικότητες. Από 3000 εως και 25000mAh. Αυτό μπάσε βγάλε μπαταρία εμένα μου τη σπάει πάρα πολύ!

 

ναι. Το τονίζω, όταν μπαίνω απο τα settings βλέπω όλα τα wifi, όταν ανοίγω τον "διακόπτη" απο τις αρχικές οθόνες δεν βλέπω τπτ, και απλά αν έχει γνωστό wifi σε εμβέλεια θα συνδεθεί.

 

Τι εννοείς δε σου εμφανίζει? Δηλαδή δεν εμφανίζεται πάνω αριστερά το σήμα του wifi με ένα ερωτηματικό μέσα? Ή στο note όταν κατεβάσεις την μπάρα ειδοποιήσεων σου γράφει και ποιά wifi είναι διαθέσιμα για να επιλέξεις. Για στη δεύτερη περίπτωση είναι καθαρά θέμα TouchWiz.

 

Εμένα μου εμφανίζει κανονικά το σηματάκι με το ερωτηματικό ακόμα και αν υπάρχουν κλειδωμένα δίκτυα γύρω μου. Όχι μόνο ελεύθερα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε σου εμφανίζει? Δηλαδή δεν εμφανίζεται πάνω αριστερά το σήμα του wifi με ένα ερωτηματικό μέσα? Ή στο note όταν κατεβάσεις την μπάρα ειδοποιήσεων σου γράφει και ποιά wifi είναι διαθέσιμα για να επιλέξεις. Για στη δεύτερη περίπτωση είναι καθαρά θέμα TouchWiz.

Εμένα μου εμφανίζει κανονικά το σηματάκι με το ερωτηματικό ακόμα και αν υπάρχουν κλειδωμένα δίκτυα γύρω μου. Όχι μόνο ελεύθερα!

 

α όχι, αυτό οκ. Απλά νόμιζα πως αφού ανοίξω το wifi απο τις αρχικές οθόνες θα μου έβγαζε τα κλειδωμένα για να διαλέξω σε ποιό να μπω. Τα κλειδωμένα δεν μου βγάζει. Και αναρωτιόμουν, αν πάω σε ένα σπίτι φίλου που δεν έχω αποθηκεύσει τον κωδικό αν θα μπορώ μόνο απο τις αρχικές οθόνες να ανοίξω απλά το wifi και να μου βγάλει τα κλειδωμένα να διαλέξω σε ποιό να εισάγω κωδικό να συνδεθώ.

 

Άρα όταν βρισκόμαστε σε χώρο με κλειδωμένα και μόνο δίκτυα το ανοίγουμε μόνο απο τα settings->wifi .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

[...]

Άρα όταν βρισκόμαστε σε χώρο με κλειδωμένα και μόνο δίκτυα που δεν γνωρίζει ήδη το κινητό το ανοίγουμε μόνο απο τα settings->wifi .

 

Fixed that for you :)

Link to comment
Share on other sites

πονεμένη ιστορία τα screen protector με το Nexus. Επειδή πιάνει όλη την επιφάνεια με προβληματίζει.. Και άντε να βγάλεις ΟΛΟΥΣ τους κοκους σκόνης πριν το τοποθετήσεις... λοιπόν , θέλω γνώμες για τα παρακάτω

 

1) http://www.ebay.com/itm/250966424059?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_1432wt_1393

2) http://www.ebay.com/itm/160696278399?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_1982wt_1393

3) http://www.ebay.com/itm/230804504304?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_3226wt_1159

4) http://www.ebay.com/itm/280804853314?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_2839wt_1135

5) http://www.ebay.com/itm/270857984311?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_7356wt_1159

6) http://www.ebay.com/itm/260962073967?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_7458wt_1159

 

ποιό το όφελος να πάρω ένα απο αυτά και όχι αυτό

http://www.ebay.com/itm/LCD-SCREEN-PROTECTOR-GUARD-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-S-I9250-PRIME-TRANSPARENT-/251074156666?pt=PDA_Accessories&hash=item3a752f987a

 

που κοστίζει 0.75€ . Προσωπικά σε όλα μου τα κινητά έχω screen protector ευτελούς αξίας και δεν με νοιάζει που τα αλλάζω ανά 3-4 μήνες που φθείρονται. Πάλι το συνολικό κόστος είναι ελάχιστο μπροστά στα πρώτα 6 screen protector. Καθαρίζω καλά την οθόνη με καθαρό οινόπνευμα και βαμβάκι και τοποθετώ το επόμενο. Συνεπώς τι κερδίζω απο τα πρώτα 6 που να με κάνει να τα προτιμήσω?

 

Ευχαριστώ :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου χάνεις τα λεφτά σου με ακριβά protectors. Το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, και όσο ακριβότερα είναι, τόσο προσθέτουν έξτρα στρώσεις για προστασία/κ.α. και κάνουν την αίσθηση της αφής πάνω στην οθόνη πολύ διαφορετική (με την κακή έννοια) από ότι προόριζε ο κατασκευαστής. Για να μην μπω σε θέματα όπως αλλοίωση χρωμάτων, φουσκάλες, υφή/όψη φλοιού πορτοκαλιού, και δεν συμμαζεύεται...

Σε extreme περιπτώσεις, όπως φανταριλίκια ή αν δούλευα οικοδομή, θα έβαζα ακριβό protector για μεγαλύτερη διάρκεια και για να είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Σε νορμάλ χρήσεις, εάν οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις ένα screen protector, θα έπαιρνα τα φθηνά, ότι πιο λεπτό και διάφανο υπάρχει, και θα ξεμπέρδευα.

Από ότι διαβάζω από δω και εκεί, και από τα reviews στο youtube, όλο και περισσότεροι επιλέγουν τα φθηνά, πόσο μάλλον τώρα τελευταία που κυκλοφορούν πακετάκια με 6+ protectors μέσα, και στοιχίζουν ελάχιστα.

Το μόνο ζήτημα με το GNexus είναι η κυρτή οθόνη που είναι μπίζιλη με τα protectors γενικά και τις περισσότερες φορές δεν έχεις τέλεια εφαρμογή.

 

Πάνω από όλα θα σου έλεγα να τσεκάρεις μόνο σου στο youtube τι έχουν να πουν άτομα που ήδη αγόρασαν κάτι, γιατί στην τελική είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό.

 

Και όσοι τρέξουν να πουν κάτι αντίθετο, όποιο screen protector και αν έχετε, πάτε μια μέρα στην παραλία, 2-3 κόκκοι άμμου αρκούν για να κάνουν τον καλύτερο γυαλί/protector άχρηστο στις γρατσουνιές... Ε τότε καλύτερα να κλαίω 2-3 ευρώ, παρά 20... (και σημειωτέον ότι άμμος δεν υπάρχει μόνο στις παραλίες... για τσεκάρετε τις τσέπες σας...)

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

Ειμαι νεος χρηστης στο τηελεφωνο,και εχω καποια ερωτήματα σχετικα με το τηλεφωνο...

Υπ'οψην δεν εχω διαβάσει ολα τα νήματα της δημοσιευσης,οποτε συγχωρέστε με εαν καποιο ρωτημα μου εχει απαντηθει προηγουμενως.

1)Το κινητο έχει επάνω την 4.0.4 απο την μάνα του.Το JB έχει δοθει για το τηλέφωνο αυτο;ή πρέπει να κάνω κάτι και εγώ έτσι ώστε να πάρω JB.

2)Στο Info Tips αναφέρεται οτι: Για καλύτερη αυτονομία:Στις ρυθμίσεις του Wi-Fi να βάλετε σε off την επιλογή: Κeep Wi-Fi on during sleep.(Υπάρχει κάποια άλλη λύση σχετικά με το θέμα αυτονομία,πέραν αυτου,και προφανώς κάποιας μεγαλύτερη αποθηκευτικότητάς μπαταρίας,ή ακόμα τίποτε)

3)Υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή που να σχετίζεται άμεσα με το θέμα μπαταρία;

 

Μέχρι στιγμής το τηλέφωνο με έχει κατενθουσιάσει, με ολα του πέραν του θέματος της αυτονομίας.

Περιμένω τις απαντήσεις σας -προτάσεις σας,και ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Κάποιος κάτι έστω ρε παιδιά;;

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου χάνεις τα λεφτά σου με ακριβά protectors. Το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, και όσο ακριβότερα είναι, τόσο προσθέτουν έξτρα στρώσεις για προστασία/κ.α. και κάνουν την αίσθηση της αφής πάνω στην οθόνη πολύ διαφορετική (με την κακή έννοια) από ότι προόριζε ο κατασκευαστής. Για να μην μπω σε θέματα όπως αλλοίωση χρωμάτων, φουσκάλες, υφή/όψη φλοιού πορτοκαλιού, και δεν συμμαζεύεται...

Σε extreme περιπτώσεις, όπως φανταριλίκια ή αν δούλευα οικοδομή, θα έβαζα ακριβό protector για μεγαλύτερη διάρκεια και για να είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Σε νορμάλ χρήσεις, εάν οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις ένα screen protector, θα έπαιρνα τα φθηνά, ότι πιο λεπτό και διάφανο υπάρχει, και θα ξεμπέρδευα.

Από ότι διαβάζω από δω και εκεί, και από τα reviews στο youtube, όλο και περισσότεροι επιλέγουν τα φθηνά, πόσο μάλλον τώρα τελευταία που κυκλοφορούν πακετάκια με 6+ protectors μέσα, και στοιχίζουν ελάχιστα.

Το μόνο ζήτημα με το GNexus είναι η κυρτή οθόνη που είναι μπίζιλη με τα protectors γενικά και τις περισσότερες φορές δεν έχεις τέλεια εφαρμογή.

 

Πάνω από όλα θα σου έλεγα να τσεκάρεις μόνο σου στο youtube τι έχουν να πουν άτομα που ήδη αγόρασαν κάτι, γιατί στην τελική είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό.

 

Και όσοι τρέξουν να πουν κάτι αντίθετο, όποιο screen protector και αν έχετε, πάτε μια μέρα στην παραλία, 2-3 κόκκοι άμμου αρκούν για να κάνουν τον καλύτερο γυαλί/protector άχρηστο στις γρατσουνιές... Ε τότε καλύτερα να κλαίω 2-3 ευρώ, παρά 20... (και σημειωτέον ότι άμμος δεν υπάρχει μόνο στις παραλίες... για τσεκάρετε τις τσέπες σας...)

 

δεν διαφωνώ με τπτ από όσα είπες. Και εγώ μια ζωή τα πιο φθηνά και διαφανή έπαιρνα. Απλά είπα να ποστάρω τα πιο ακριβά που βρήκα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω που αγνοώ εγώ. Προσωπικά σε Νοκια5230/Ν8/Ε7 είχα τα πιο απλά screen protector και ποτέ μου δεν είχα θέμα με γρατζουνιές. Και άλλαξα 3-4 στο καθένα , σύνολο 3-4 ευρώ κόστος. Αλλά αν αξίζει ΤΟΣΟ πια να σκάσω 20+ ευρώ, οκ, να μου το αιτιολογήσει κάποιος να το κάνω..

 

Όσο για την τοποθέτηση ισχύει. Μεγάλο μανίκι στο Nexus. Ενώ σε όλα τα άλλα τα τοποθετούσα μια ζωή μόνος. Παίζει αν πάω στο service της Samsung να μου το περάσουν τα παιδιά? Έχω ένα κοντά στο σπίτι μου.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κάτι έστω ρε παιδιά;;

 

Για θέμα μπαταρίας φίλε θαύματα δεν γίνονται.

Αν έχεις μέρα-νύχτα ανοικτά τα radios (3g, wifi), το gps και επίσης τα Sync, για να λαμβάνεις πάντα ειδοποιήσεις κτλπ, τότε το κινητό θα ρουφάει την μπαταρία με το πουρί της σόμπας...

Κατέβασε από το store το Power Toogles (εγώ το έχω λιώσει) και μοστράρισε το στο notifications bar. Με αυτό να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς ότι από τα παραπάνω χρειάζεσαι, όποτε τα χρειάζεσαι.

Επίσης, ότι και να κάνεις, δεν υπάρχει μεγαλύτερος καταναλωτής της μπαταρίας από την οθόνη. Ότι και να σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε, αν έχεις 7 ώρες της ημέρας ανοικτή την οθόνη, και τπτ να μην κάνεις θα τελειώσει η μπαταρία στο πι και φι. Κατέβασε το brightness (και αυτό εύκολα με το παραπάνω app) στο επίπεδο που σου αρκεί κάθε φορά, και μείωσε το timeout στο κλείσιμο τις οθόνης στο ελάχιστο δυνατό (και βολικό για τις ανάγκες σου).

Σαν έξτρα μπορείς να πάρεις και την official extended μπαταρία, η οποία θα σου δώσει 2-3 ώρες παραπάνω χρήση ανά ημέρα, ανάλογα βέβαια και τι χρήση κάνεις στο κινητό. Να προσέξεις ότι σε αυτή την περίπτωση κάποιες θήκες που πιθανό έχεις ή πρόκειται να πάρεις μπορεί να μην κάθονται καλά, γιατί το σχήμα του κινητού αλλάζει ελαφρώς.

Για τις υπερμεγάλες μπαταρίες που κυκλοφορούν, εκτός του ότι πρέπει να προσέξεις τι θα πάρεις γιατί είναι ανεπίσημες, να έχεις υπόψιν σου ότι αν το κινητό τώρα σου φαίνεται παντόφλα, με μια μπαταρία 3600mah και το εξογκωμένο καπάκι της, το κινητό θα σου φαίνεται τσόκαρο.

Πάνω από όλα, και προς Θεού, μην κάθεσαι να πιστεύεις της ψευτοεφαρμογές που κυκλοφορούν στο market και λένε ότι κάνουν παπάδες. Δεν κάνουν μία. Αν θες να το προχωρήσεις περαιτέρω πρέπει να πάς σε αλλαγή kernel ή/και custom rom για να δεις τρανταχτά αποτελέσματα. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και πρέπει να γίνει σε άλλο thread...

 

Όσο για την τοποθέτηση ισχύει. Μεγάλο μανίκι στο Nexus. Ενώ σε όλα τα άλλα τα τοποθετούσα μια ζωή μόνος. Παίζει αν πάω στο service της Samsung να μου το περάσουν τα παιδιά? Έχω ένα κοντά στο σπίτι μου.

 

Τζάμπα; Μπά, δεν νομίζω... αλλά ποτέ δεν χάνεις να κάνεις μια ερώτηση. Υπάρχουν ακόμη φιλότιμοι άνθρωποι...

Τώρα, αν δεν έχεις κανένα πιο έμπειρο φιλαράκι να σε βοηθήσει και είσαι στην μοίρα σου, δες

και κάνε ότι κάνει το παλικάρι. Είναι ο πιο σωστός τρόπος που έχω δει. Απλά εσύ ξεκίνα από την πάνω μεριά για να ευθυγραμμίσεις καλά το ακουστικό, γιατί αμφιβάλλω να υπάρχει Protector που να εφαρμόζει "κουτί" στην οθόνη του Nexus... Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα; Μπά, δεν νομίζω... αλλά ποτέ δεν χάνεις να κάνεις μια ερώτηση. Υπάρχουν ακόμη φιλότιμοι άνθρωποι...

Τώρα, αν δεν έχεις κανένα πιο έμπειρο φιλαράκι να σε βοηθήσει και είσαι στην μοίρα σου, δες

και κάνε ότι κάνει το παλικάρι. Είναι ο πιο σωστός τρόπος που έχω δει. Απλά εσύ ξεκίνα από την πάνω μεριά για να ευθυγραμμίσεις καλά το ακουστικό, γιατί αμφιβάλλω να υπάρχει Protector που να εφαρμόζει "κουτί" στην οθόνη του Nexus...

 

άψογο το παλικάρι. Το μεγαλύτερο + του βίντεο είναι που μου δείχνει πως φεύγουν οι τελευταίες σκόνες μέσω του στατικού ηλεκτρισμού απο το αργό ξεκόλλημα ... Θα το δοκιμάσω. Παρήγγειλα ήδη screen protector :D

 

thanks!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βρήκα κάτι screen protectors για τα οποίο άκουσα καλά λόγια είναι και φτηνά και σκέφτομαι να τα τσιμπήσω είναι αυτά
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κάτι έστω ρε παιδιά;;

πολυ γενικα, περα απο οτι ειπε το παιδι, να αφηνεις το wifi on during sleep αντι τα mobile data και ειδικα το 3G. αν ειναι να εχεις τα data ανοιχτα αλλα δε χρειαζεσαι γρηγορη ταχυτητα, βαλε το σε 2G.

 

@xander, αυτα ομως πανω στο ακουστικο και στην καμερα, εχουν κοψιμο και μπορει να φαινεται ασχημο. λεω μπορει γιατι δεν τα εχω δει κιολας.

 

εμενα η οθονη, στο σημειο που το ακουμπαω πιο πολυ, εχει χασει το oleophobic coating δυστυχως και μενουνε δαχτυλιες συνηθως. το σημειο ειναι εκει που σερνεις για να το ξεκλειδωσεις για να καταλαβετε, δεξια πρως τα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει ενα καλο προγραμμα απο to store μεσω του οποιου μπορουμε να τραβαμε φωτογραφιες σε 16:9?

Και ενα με το οποιο να δυναμωνει η ενταση του μεγαφωνου??Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

θα φανει βλακεια αυτο που θα ρωτησω..ειμαι κατοχος νεξους σχεδον 2 μηνες κ χθες επιχειρησα να στειλω ενα τραγουδι απο το κινητο σε ενα φιλο κ δε μπορεσα..ρεζιλι εγινα..μεσω της εφαρμογης google play δεν υπηρχε πουθενα αποστολη..πως γινεται η πρεπει να κατεβασω συγκεκριμενο player?:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα φανει βλακεια αυτο που θα ρωτησω..ειμαι κατοχος νεξους σχεδον 2 μηνες κ χθες επιχειρησα να στειλω ενα τραγουδι απο το κινητο σε ενα φιλο κ δε μπορεσα..ρεζιλι εγινα..μεσω της εφαρμογης google play δεν υπηρχε πουθενα αποστολη..πως γινεται η πρεπει να κατεβασω συγκεκριμενο player?:worry:

 

μέσω τι πήγες να το στείλεις? bluetooth? email? nfc?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επιβεβαίωσα ότι το Play Music δεν έχει σε προφανές σημείο επιλογή αποστολής. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχεις ένα file explorer εγκατεστημένο, που σου δίνει τη δυνατότητα να βρεις/επεξεργαστείς/παίξεις/στείλεις τα αρχεία σου είτε είναι πολυμέσα είτε κάτι άλλο.

Καλό παράδειγμα είναι ο ES File Explorer.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

 

θα ηθελα να επανελθω στις ζελατινες προστασιας οθονης και να αναφερω οτι μετα απο πολλες δοκιμασμενες κατεληξα και στο GNex σε celly...

 

σχετικα φθηνες...τις βαζω ανετα και με ενα ζελοτειπ βγαζω τις σκονιτσες απο κατω.

 

Πολυ καλες...και στο gnex μπαινουν ακομα πιο ευκολα σε σχεση με το NS

την αλλαξα μολις σε GNex φιλου

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ζιλοτειπ μπορείς να το εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς;

 

Επίσης, σου είναι εύκολο να δώσεις κάποιο λινκ με της ζελατίνες προστασίας που αναφέρεις;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για θέμα μπαταρίας φίλε θαύματα δεν γίνονται.

Αν έχεις μέρα-νύχτα ανοικτά τα radios (3g, wifi), το gps και επίσης τα Sync, για να λαμβάνεις πάντα ειδοποιήσεις κτλπ, τότε το κινητό θα ρουφάει την μπαταρία με το πουρί της σόμπας...

Κατέβασε από το store το Power Toogles (εγώ το έχω λιώσει) και μοστράρισε το στο notifications bar. Με αυτό να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς ότι από τα παραπάνω χρειάζεσαι, όποτε τα χρειάζεσαι.

Επίσης, ότι και να κάνεις, δεν υπάρχει μεγαλύτερος καταναλωτής της μπαταρίας από την οθόνη. Ότι και να σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε, αν έχεις 7 ώρες της ημέρας ανοικτή την οθόνη, και τπτ να μην κάνεις θα τελειώσει η μπαταρία στο πι και φι. Κατέβασε το brightness (και αυτό εύκολα με το παραπάνω app) στο επίπεδο που σου αρκεί κάθε φορά, και μείωσε το timeout στο κλείσιμο τις οθόνης στο ελάχιστο δυνατό (και βολικό για τις ανάγκες σου).

Σαν έξτρα μπορείς να πάρεις και την official extended μπαταρία, η οποία θα σου δώσει 2-3 ώρες παραπάνω χρήση ανά ημέρα, ανάλογα βέβαια και τι χρήση κάνεις στο κινητό. Να προσέξεις ότι σε αυτή την περίπτωση κάποιες θήκες που πιθανό έχεις ή πρόκειται να πάρεις μπορεί να μην κάθονται καλά, γιατί το σχήμα του κινητού αλλάζει ελαφρώς.

Για τις υπερμεγάλες μπαταρίες που κυκλοφορούν, εκτός του ότι πρέπει να προσέξεις τι θα πάρεις γιατί είναι ανεπίσημες, να έχεις υπόψιν σου ότι αν το κινητό τώρα σου φαίνεται παντόφλα, με μια μπαταρία 3600mah και το εξογκωμένο καπάκι της, το κινητό θα σου φαίνεται τσόκαρο.

Πάνω από όλα, και προς Θεού, μην κάθεσαι να πιστεύεις της ψευτοεφαρμογές που κυκλοφορούν στο market και λένε ότι κάνουν παπάδες. Δεν κάνουν μία. Αν θες να το προχωρήσεις περαιτέρω πρέπει να πάς σε αλλαγή kernel ή/και custom rom για να δεις τρανταχτά αποτελέσματα. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και πρέπει να γίνει σε άλλο thread...

 

 

 

Τζάμπα; Μπά, δεν νομίζω... αλλά ποτέ δεν χάνεις να κάνεις μια ερώτηση. Υπάρχουν ακόμη φιλότιμοι άνθρωποι...

Τώρα, αν δεν έχεις κανένα πιο έμπειρο φιλαράκι να σε βοηθήσει και είσαι στην μοίρα σου, δες

και κάνε ότι κάνει το παλικάρι. Είναι ο πιο σωστός τρόπος που έχω δει. Απλά εσύ ξεκίνα από την πάνω μεριά για να ευθυγραμμίσεις καλά το ακουστικό, γιατί αμφιβάλλω να υπάρχει Protector που να εφαρμόζει "κουτί" στην οθόνη του Nexus...

 

πολυ γενικα, περα απο οτι ειπε το παιδι, να αφηνεις το wifi on during sleep αντι τα mobile data και ειδικα το 3G. αν ειναι να εχεις τα data ανοιχτα αλλα δε χρειαζεσαι γρηγορη ταχυτητα, βαλε το σε 2G.

 

@xander, αυτα ομως πανω στο ακουστικο και στην καμερα, εχουν κοψιμο και μπορει να φαινεται ασχημο. λεω μπορει γιατι δεν τα εχω δει κιολας.

 

εμενα η οθονη, στο σημειο που το ακουμπαω πιο πολυ, εχει χασει το oleophobic coating δυστυχως και μενουνε δαχτυλιες συνηθως. το σημειο ειναι εκει που σερνεις για να το ξεκλειδωσεις για να καταλαβετε, δεξια πρως τα κατω.

 

 

Καλησπέρα, εψαξα να βρω το brightness αλλα μου βγαζει διαφορα σχετικα με αυτο το ονομα.Θα μπορουσες να μου πεις τον ακριβη τιτλο της εφαρμογης;

πολυ ωραιo το power toggles. Για την μεγαλυτερη μπαταρια δεν το σκεφτομαι ακομα,θέλω να εξοικιωθω με την υπάρχουσα,και εφόσον απαιτειται και εάν τοτε ναι...Πάντως σιγουρα οσο μεγαλυτερη μπαταρια παίρνεις τοσο αλλάζεις κ την μορφολογια ενος τηλεφώνου...κινιτο τσοκαρο δεν θα ηθελα να το ειχα,και φυσικα δεν θα την παλευα μαζι του.

 

Προσπαθω να βρώ άκρη γιατι δεν μπορω να πάρω JB ολοι έχουν πάρει,και εγώ ακόμα με την 4.0.4...

 

Οχι πως βιάζομαι κ ολας,καλα ειμαι και ετσι,απλά σκέφτομαι μηπως το jb βοηθαει στην κατανάλωση και στην αυτονομια,καθαρα σε αυτο.

 

πάντως με Root και αλλαγες Rom ή Kernel έχω πλήρη μεσάνυχτα,και δέν έχω ασχοληθει με τετοια πραγματα.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Για το 1. Διαβασε εδω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

ειναι πολυ απλο.τελειωνεις με επισημη jb. 4.1.1 και το κινητο ειναι πλεον yakju:)

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ!Είναι επίσημή η εκδοση του Jb που μπαίνει;;η θα πρέπει συνέχεια να έχουμε τα ίδια και τα ίδια με καθέ εκδοση που δίδεται;;

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ!Είναι επίσημή η εκδοση του Jb που μπαίνει;;η θα πρέπει συνέχεια να έχουμε τα ίδια και τα ίδια με καθέ εκδοση που δίδεται;;

 

Από την ώρα που θα το κάνεις επίσημο 4.1.1 οι υπόλοιπες ενημερώσεις θα σου έρχονται κανονικά OTA.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εψαξα να βρω το brightness αλλα μου βγαζει διαφορα σχετικα με αυτο το ονομα.Θα μπορουσες να μου πεις τον ακριβη τιτλο της εφαρμογης;

 

Δικό μου λάθος στην διατύπωση. Εννοούσα να "κατεβάσεις" (δηλαδή να χαμηλώσεις το επίπεδο) την φωτεινότητα, το οποίο μπορείς να το πετύχεις και αυτό με το power toggles. Και μάλιστα με πολλαπλούς τρόπους, διαλέγοντας να έχεις όποιον σε βολεύει. (π.χ. με μπάρα κύλισης (slider) ή με προεπιλεγμένα επίπεδα (presets) όπως 25%-50%-75%, και άλλα)

 

καλησπερα παιδια,μολις το αγορασα κ γω απο τα multirama,αψογο το κινητακι αλλα εχω την εξης απορια...οταν παταω οπουδιποτε μεσα στο μενοθ ακουγετε στην αρχη ο ΗΧΟΣ ΑΦΗΣ κ μολις ανοιξει το οικονιδιο που εχω πατησει ξανακουγεται ενας ηχος σαν εξασθενισμενος.πχ...παταω να ανοιξω τις επαφες,ακουγετε το πρωτο ΤΙΚ κ μολις ανοιξει η εφαρμογη ξαναακουγετε ενα αλλο ΤΙΚ αλλα το ακους σε πληρης ησυχια.γνωριζει καποιος?μηπως φταιει η 4.0.4?

 

Άρχοντα, είναι η τρίτη φορά σήμερα που ποστάρεις ακριβώς το ίδιο πράγμα. Νομίζω κάποιος κάτι σου απάντησε πιο πίσω.

Όπως και να έχει δεν υπάρχει κανένας λόγως να μένεις με την ICS. Αν δεν σου βγάζει αυτόματα την αναβάθμηση σε 4.1.1 τότε ακολούθα τον εξαιρετικό οδηγό του φίλου Κώστα και βάλε την. Αν δεν δεις φώς το ξανασυζητάμε...

Πάντως αν είσαι ακόμα εντός προθεσμίας για DOA θα σου πρότεινα να κάνεις ότι κάνεις γρήγορα για να το γυρίσεις αν είναι ελλατωματικό.

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...