Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγαινε στο google maps -κατω δεξια τρεις τελιτσες-settings-about και δες στο platform τι λεει.maguro?

Ναι, γράφει: android:samsung-maguro-Galaxy Nexus οπότε στο κανονικό Galaxy Nexus Development κατεβάζω roms. Επίσης, είδα στο build.prop έχω yakjuxw, το οποίο από ό,τι είδα στο xda είναι "Variant for certain carriers in Western Europe". Και τέλος, πριν βάλω την πρώτη rom, πείτε μου πώς κάνω backup το φάκελο efs (μη χάσω και κανένα imei και τρέχω μετά). Επίσης αν κάνω nandroid backup και στη rom που θα βάλω χάσω το imei με restore από το nandroid επαναφέρεται και το imei;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, γράφει: android:samsung-maguro-Galaxy Nexus οπότε στο κανονικό Galaxy Nexus Development κατεβάζω roms. Επίσης, είδα στο build.prop έχω yakjuxw, το οποίο από ό,τι είδα στο xda είναι "Variant for certain carriers in Western Europe". Και τέλος, πριν βάλω την πρώτη rom, πείτε μου πώς κάνω backup το φάκελο efs (μη χάσω και κανένα imei και τρέχω μετά). Επίσης αν κάνω nandroid backup και στη rom που θα βάλω χάσω το imei με restore από το nandroid επαναφέρεται και το imei;

 

Ψαξε στο market για το ktool του hellkat.Κανει backup και restore τον φακελο με το imei.Οταν θα σου κανει το backup μετεφερε τα στο pc σου καλου κακου.

Δεν γινοταν να εχεις cdma τηλεφωνο.Κανονικα maguro κανε το και yakju για να ξεμπερδευεις με τις αναβαθμισεις :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση κρίσεως προς πάσα αποδέκτη(αν κ πιστεύω μάλλον θα απογοητευτώ)!

...υπάρχει δυνατότητα για speed dial στο τηλέφωνο (δηλ κάθε αριθμός του πληκτρολογίου να αντιστοιχεί

σε επαφή-τηλεφωνο ώστε όταν κρατάμε παρατεταμένα να παίρνει κλήσεις?) ,γιατί όλα τα χρόνια με τα ΝΟΚΙΑ κ προηγουμένως με

το GALAXY S είχα βολευτεί απίστευτα κ τώρα ζορίστηκα που δε μπορώ να το βρώ αν υπάρχει! :cry:

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@haki ναι αλλά ρώτησα αν γίνεται ετσι οπως είναι.Αλήθεια ξέρεις αν υπάρχει στο store? :D
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάλε widgets με ταχείες κλήσεις σε κάποια από τις κεντρικές σου οθόνες , αυτο υπάρχει ήδη

 

Μέχρι 16 μπορεί να πάρει η κάθε μια

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

@haki ναι αλλά ρώτησα αν γίνεται ετσι οπως είναι.Αλήθεια ξέρεις αν υπάρχει στο store? :D

 

Ψαξε για speed dial. Ολο και κατι θα βγάλει.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Στον dialer υπάρχει tab με favorites αριστερά. Όρισε όποια contacts θέλεις ως favorites (αστεράκι πάνω δεξιά, στο contact) και θα εμφανιστούν εκεί για εύκολη πρόσβαση. Άλλη λύση είναι να βάλεις widget ταχείας κλήσης σε κάποια από τις οθόνες. Επίσης κρατώντας πατημένο τον αριθμό που θέλεις (π.χ. κινητό) σε ένα contact, το ορίζεις ως προεπιλογή και καλεί αυτόν αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε λεβέντες επειδη με πηρατε απτα μουτρα (κ θα με παρουν τα κλαματα...!) πρωτον εψαξα εν ταχει το μαγαζι για εφαρμογη αλλα καμια δυστυχώς(αν καταλαβα καλα) δεν ενσωματωνετε στο μαμα πληκτρολογιο,

δευτερον στο nexus ηρθα γιατι κουραστηκα να φλασαρω τις καινουργιες rom για να ειμαι ενημερωμενος ,

τριτον με βλεπω να συμβιβαζομαι με τα widget speed dial τα οποια ηδη είχα ηδη βρει αλλα δε τα θεωρουσα βολικα.

Κ τέλος γιατι πεσατε όλοι να με φάτε για μια ερώτηση σε κάτι που το θεωρούσα αυτονόητο στη τελευταία 10ετία.

Α κ @haki ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλα αν ήθελα να το παίξω μούρη θα ήμουν είτε με GALAXY SIII είτε με IPHONE(είχα αρκετα παχουλη επιδοτηση)

:X

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στον dialer υπάρχει tab με favorites αριστερά. Όρισε όποια contacts θέλεις ως favorites (αστεράκι πάνω δεξιά, στο contact) και θα εμφανιστούν εκεί για εύκολη πρόσβαση. Άλλη λύση είναι να βάλεις widget ταχείας κλήσης σε κάποια από τις οθόνες. Επίσης κρατώντας πατημένο τον αριθμό που θέλεις (π.χ. κινητό) σε ένα contact, το ορίζεις ως προεπιλογή και καλεί αυτόν αυτόματα.

 

ευχαριστώ τα εχει περασει ηδη τα favorites(αν κ τοσο μεγαλα ποιανουν πολυ χωρο στην οθονη) αυτοματα απτο λογαριασμό καθως τα ειχα κ στο galaxy.οπως κ τις προεπιλογες

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε λεβέντες επειδη με πηρατε απτα μουτρα (κ θα με παρουν τα κλαματα...!) πρωτον εψαξα εν ταχει το μαγαζι για εφαρμογη αλλα καμια δυστυχώς(αν καταλαβα καλα) δεν ενσωματωνετε στο μαμα πληκτρολογιο,

δευτερον στο nexus ηρθα γιατι κουραστηκα να φλασαρω τις καινουργιες rom για να ειμαι ενημερωμενος ,

τριτον με βλεπω να συμβιβαζομαι με τα widget speed dial τα οποια ηδη είχα ηδη βρει αλλα δε τα θεωρουσα βολικα.

Κ τέλος γιατι πεσατε όλοι να με φάτε για μια ερώτηση σε κάτι που το θεωρούσα αυτονόητο στη τελευταία 10ετία.

Α κ @haki ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλα αν ήθελα να το παίξω μούρη θα ήμουν είτε με GALAXY SIII είτε με IPHONE(είχα αρκετα παχουλη επιδοτηση)

:X

 

Ελα να το ξαναπαρουμε απο την αρχη... :)

Μπορεις να βαλεις αλλον dialer ο οποιος να ενσωματωνει τετοια λειτουργια οπως πχ τον Dialer One.

 

Εντελως φιλικα θα σου πω γιατι πεσανε ολοι να σε φανε...

Γιατι το μονο που εκανα εγω ηταν να πατησω στο Google "Android dialer speed dial" και μου το εβγαλε πρωτο πρωτο. Ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να τα συνηθιζουμε σιγα σιγα.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

ηδη κοιταγα τον eXdialer .

Ευχαριστώ πάντως για την αμεση επεμβαση!

Βλέπω οτι το forum πετάει :D

 

Υ.Γ. με βλεπω να μενω με την μαμα εφαρμογη γιατι όλες οι αλλες εχουν ελλειψεις σε βασικα πραγματα(υποστηριξη γλωσσας ,δε παιζουν αναπαντητες κ αλλα διαφορα.Εκτος αν καταφερω να περασω την εφαρμογη κλησεων του GALAXY SII (ή θα τα μαμησω όλα λετε?)

Edited by hs2000corolla
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ηδη κοιταγα τον eXdialer .

Ευχαριστώ πάντως για την αμεση επεμβαση!

Βλέπω οτι το forum πετάει :D

 

Ναι, ειδικα τα threads του Nexus εχουν πολυ κινηση τωρα με την Jelly Bean.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειδικα τα threads του Nexus εχουν πολυ κινηση τωρα με την Jelly Bean.

..και με την πτωση τιμης :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω μια εφαρμογή, η οποία όμως λέει πως δεν παίζει να το τηλέφωνο δεν είναι rooted.

Τι σημαίνει αυτό και πως το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. στη "συλλογή" μου δείχνει ο,τι φωτογραφιες έχω και απο blogs που ειναι απο το gmail account μου. Υπαρχει καποιος τροπος να μην φαινονται αυτα τα αλμπουμ? και να μην συγχρονιζονται? να βλεπω δηλαδη μονο φωτογραφιες απο την καμερα και ο,τι περναω εγω μεσα και αποθηκευω
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. στη "συλλογή" μου δείχνει ο,τι φωτογραφιες έχω και απο blogs που ειναι απο το gmail account μου. Υπαρχει καποιος τροπος να μην φαινονται αυτα τα αλμπουμ? και να μην συγχρονιζονται? να βλεπω δηλαδη μονο φωτογραφιες απο την καμερα και ο,τι περναω εγω μεσα και αποθηκευω

 

Ρωτησες το ιδιο δυο σελιδες πισω και σου απαντησε ο haki

 

Επειδή αυτά του Πλαισίου και ΜΜ περιέχουν φυλλάδιο στα Ελληνικά μπορούμε να συμπεράνουμε (σχεδόν σίγουρα) ότι έχουν αγοραστεί από την Samsung Ελλάς και είναι φορτωμένα με yakjuwx.

 

@gοkarbou: Ρυθμίσεις>Λογαριασμοί>Google>Πάτα πάνω στο όνομα του λογαριαμού και θα σου εμφανίσει το τι θες να συγχρονίζεται.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Desire S και λέω να εκμεταλλευτώ την προσφορά και να πάω στο nexus.

Τι λέτε? Αξίζει τον κόπο? Είμαι μεταξύ του nexus και του one s, το οποίο βέβαια δεν συζητάω για καινούργιο με αυτή την τιμή που έχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, ειδα χτες στη MediaMarkt το τηλ, πρωτη φορα μπορεσα να το πιασω στα χερια μου κ να το δουλεψω.

Εχω μια ερωτηση:

Δεν μπορεσα πουθενα να βγαλω ελληνικο πληκτρολογιο. Εκανα κατι λαθος?

Τι και αν αλλαξα το μενου τι κ αν εψαχνα μανιωδως να αλλαξω μονο το πληκτρολογιο, τιποτα.

Ζαλιστηκα καπου, εκνευριστηκα, η κοπελα εκει, με υφος κονιορδου στην αρχη μου ειπε οτι "φυσικα κ εχει" αλλα οταν της ειπα "αλλαξε το μου" αρχισε κ ιδρωνε.

 

Μου ξεφευγει κατι η απλα κ μονο δεν εχει? Υπαρχει περιπτωση το Mediamarkt να κανει παραεισαγωγη?

 

Ηταν ωραιο διοτι οταν ειπα στην κοπελα το εξης απλο : "Δηλαδη αν το αγορασω κ παω σπιτι πιθανον να μην εχει ελληνικα?" η κοπελα απλα μου χαμογελασε κ εφυγε!!!!:wacko:

 

Θελω παρα πολυ να το παρω, αλλα ηθελα να βεβαιωθω οτι μπορω να γραψω ελληνικα κ 160 χαρακτηρες. (ξερω οτι πιθανον με αγγλικο μενου, το ελληνικο πληκτρολογιο στα sms χρεωνει 60 χαρακτηρες)

Στην JellyBean υπαρχει ο ιδιος περιορισμος?

Link to comment
Share on other sites

Απο την JB (4.1.x) υπάρχει Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά χωρις ελληνικο λεξικο. Αλλα εννοειται πως βαζεις πληκτρολογια απο αλλου εαν θελεις..
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Desire S και λέω να εκμεταλλευτώ την προσφορά και να πάω στο nexus.

Τι λέτε? Αξίζει τον κόπο? Είμαι μεταξύ του nexus και του one s, το οποίο βέβαια δεν συζητάω για καινούργιο με αυτή την τιμή που έχει...

 

Με 1000! Η οθόνη του One S είναι μία κλάση παρακάτω σε όλα τα επίπεδα.

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Απο την JB (4.1.x) υπάρχει Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά χωρις ελληνικο λεξικο. Αλλα εννοειται πως βαζεις πληκτρολογια απο αλλου εαν θελεις..

 

Ευχαριστω πολυ!

Ειναι εφικτο να εχεις αγγλικο μενου κ ελληνικο πληκτρολογιο με 160 χαρακτηρες στα Sms? η πεφτει στους 60?

 

Στην JB αφαιρειται το widget της αναζητησης απο την κεντρικη οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γράφω greeklish οπότε απενεργοποιώ όλα τα λεξικά!!! Άρα δεν θέλω κανένα Swiftkey αν και όντως είναι καλό στην πρόβλεψη. Αλλά θέλω ελληνικά μήπως κάνω καμιά αναζήτηση ή να γράψω σε φόρουμ... Πλεόν με την JB δεν χρειάζεται extra εφαρμογή όμως ;)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος πως περναμε την jb ;σε περιπτωση που δεν μου την βγαλει

 

Ορίστε... έχει όλες τις Official ROM και πιο κάτω τη διαδικασία!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20843237

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...