Jump to content

All about Volkswagen


nicos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υ.Γ. dj_aris το golf gt σου με dsg ειναι??? και σου το κρατανε μονο τοσο??? ποσα χιλιομετρα εςχει? μιπως πρεπει να κοιταξεις κ σε καμια αλλη αντιπροσωπεια??? το δικο μου μου ειπανε 22000 αλλα ειναι το 5-θυρο κ εχει μονο 21000χλμ.

 

Δεν έχω dsg, το μόνο που έχω extra είναι η επέκταση της εγγύσης σε 4 χρόνια. Έχω 38.000χλμ, είναι 3θυρο και μου λένε 16.000 περίπου... Είναι λίγο ξεφτίλα, γι αυτό και δεν το δίνω. Υποτίθεται ότι το Golf είναι "λεφτά στην τράπεζα"

 

Το ξέρω ότι είμαι off topic, αλλά τα λέω γιατί θέλω να πάρω το Scirocco :P

 

Το ατυχές της υπόθεσης είναι ότι η VW αποφάσισε να ρίξει τις τιμές. Το νέο Golf μόλις ανακοινώθηκε στα 22.650 για την Highline με τα 160 άλογα. Δηλαδή φαίνεται να είναι 2000 φτηνότερο από τι πήραμε εμείς τα 170ρια μας. Βέβαια, υπάρχει μια διαφορά: Το mkV GT είναι στην ουσία ένα GTI με πιο μικρό κινητήρα και κατά τι πιο μαλακή ανάρτηση. Ενώ το mkVI 160bhp είναι ένα "απλό" Golf με πιο ισχυρό κινητήρα. Εξ' ού και η διαφορά στην τιμή.

Δεν μπαίνω στο τριπάκι να πω ότι το δικό μας είναι καλύτερο από το mkVI γιατί προφανώς δε θα ισχύει, αφού είναι πολύ παλιότερο. Όμως λέω ότι το δικό μας ήταν αναλογικά καλύτερο (για την εποχή του) απότι είναι το mkVI σήμερα.

 

Έτσι εξηγείται νομίζω η χαμηλή τιμή. That said, αν θέλεις στείλε μου ένα PM με το ποιά αντιπροσωπεία στο παίρνει τόσο πολύ ώστε να κάνω κι εγώ μια επίσκεψη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σχολιάσω μόνο τι δέν μου άρεσε εκ πρώτης όψεως. ;)

 

1) Απαράδεκτος ο 1.4 με τα 80 (!!!) άλογα. Πού ζούμε? Στο 1980??

 

2) Δεν βρίσκω κάποια τρομερή διαφορά σχεδιαστικά με το προηγούμενο μοντέλο. Υπήρξαν 5 χρόνια δυντότητας βελτίωσης του μοντέλου. Θα περίμενα σημαντικότερες διαφορές-αλαγές!!! Μοιάζει περισσότερο με ''βαθύ'' face-lift του Golf V.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι θα διαθετει συστημα αυτοματου παρκαρισματος,αληθευει?Ποσο θα κοστιζει ξερουμε?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα μη-DSG μοντελα ειναι 5ταχυτα? αναφερομαι στα μοντελα με τους TSI των 122 και 160 ιππους

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ο 1.6 με τα 102 άλογα δεν είναι FSi.

+1

 

Είχαν πει οτι θα βγει και με τον 1.6 FSI 102PS αλλά

 

Δεν ειναι ο fsi αυτος αλλα ο απλος mpi που υπαρχει και στο Α3!

Ο fsi ειναι με τα 115 αλογα!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα μη-DSG μοντελα ειναι 5ταχυτα? αναφερομαι στα μοντελα με τους TSI των 122 και 160 ιππους

6 τάχυτα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αν ξεφυγει το πόδι σου και πατησεις το γκαζι τόσο ωστε να ανοιξει καλα-καλα το V-tec η καταναλωση ειναι οχι διπλασια αλλα πολλαπλασια..Πράγμα καθόλου παραξενο σε μερικά φανάρια κατα την εκκίνηση!!!

Μην ξεχνας πως αυτα που σου λεω ειναι οι ενδειξεις κατα Μέσο Όρο και πάντα 8α ειναι λιγο χαμηλότερα απο τις πραγματικες..

Θα το μετρήσω να δω διαφορες μεταξυ εικονιζόμενης και πραγματικής καταναλωσης.

Και θα επανελθω..

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

1) Απαράδεκτος ο 1.4 με τα 80 (!!!) άλογα. Πού ζούμε? Στο 1980??

 

απαραδεκτος για σενα και για μενα. Δεν ειναι ομως για καποιες γυναικες (βλεπε ελληνιδα νοικοκυρα) που θελουν με λιγα χρηματα να παρουν Golf και το τελευταιο που θα σκεφτουν ειναι οι επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτος για σενα και για μενα. Δεν ειναι ομως για καποιες γυναικες (βλεπε ελληνιδα νοικοκυρα) που θελουν με λιγα χρηματα να παρουν Golf και το τελευταιο που θα σκεφτουν ειναι οι επιδόσεις.

 

Με συγχωρείς αλλα δεν είναι επιχείρημα αυτο. Άς τον βγάζανε με 90~100 άλογα που έχουν τα περισσότερα 1.4. Το οτι δεν ενδιαφέρει κάποιον η ιπποδύναμη δεν σημαίνει οτι θα το βγάλουμε και με 30 άλογα. Δεν είναι δα και τόσο λίγα χρήματα τα 15.200 για ένα αμάξι με κινητήρα 80 ίππων. Να είχε 12.500 να λεγα εντάξυ :)

Link to comment
Share on other sites

1.4 160ps Comfortline DSG...

σε λευκο!

κριμα που εχει 22.400 ευρω...αυτο θα ηθελα.....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

OXI ΑΛΛΟ ΓΚΟΛΦ!!!!

 

ΕΛΕΟΣ>.....

 

Κάθε 2 χρόνια "καινούργια" γενιά... και είναι όλα ίδια...

 

:worry::worry::worry:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf

 

Παντως (επειδη το ειδα και απο κοντα) εννοειται οτι το gt sport ειναι ΠΟΛΥ ομορφοτερο σε σχεση με το 6.

Link to comment
Share on other sites

OXI ΑΛΛΟ ΓΚΟΛΦ!!!!

 

ΕΛΕΟΣ>.....

 

Κάθε 2 χρόνια "καινούργια" γενιά... και είναι όλα ίδια...

 

ε οχι και καθε 2 χρονια βρε παιδια!

Η 6 γενια ειναι εδω και πανω απο 30 χρονια!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες μικρότερου κιβισμού με τούρμπο έχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα, πολύ καλές επιδόσεις και κυρίως ρεπρίζ, πολύ καλή κατανάλωση και πλεονεκτήματα σε συντήρηση και φορολογία, λόγω μικρότερου κυβισμού.
Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες μικρότερου κιβισμού με τούρμπο έχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα, πολύ καλές επιδόσεις και κυρίως ρεπρίζ, πολύ καλή κατανάλωση και πλεονεκτήματα σε συντήρηση και φορολογία, λόγω μικρότερου κυβισμού.

 

για τα 1.4 μιλας ή για μικροτερα?

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλα δεν είναι επιχείρημα αυτο. Άς τον βγάζανε με 90~100 άλογα που έχουν τα περισσότερα 1.4. Το οτι δεν ενδιαφέρει κάποιον η ιπποδύναμη δεν σημαίνει οτι θα το βγάλουμε και με 30 άλογα. Δεν είναι δα και τόσο λίγα χρήματα τα 15.200 για ένα αμάξι με κινητήρα 80 ίππων. Να είχε 12.500 να λεγα εντάξυ :)

 

Το θεμα ειναι οτι παρ ολο που εχει 80ιππους μονο υπαρχουν πολλοι, ή μαλλον πολλες, που θα το αγορασουν. Ή μηπως νομιζεις οτι οι γυναικες κοιταζουν τον κομπρεσορα και τις ζαντες αλουμινιου; Θελουν να παρουν ενα αμαξι με με οσο λιγοτερα χρηματα μπορουν. Και αν θελουν golf θα παρουν το 1400 με τους 80 ιππους. Θα μου πεις βεβαια εσυ, αν ειχε 100ιππους θα τις χαλαγε; Ναι, υπαρχουν γυναικες που θελουν λιγα αλογα. Το γιατι βεβαια ειναι αλλο θεμα. Ξερω καποιες που φοβουνται να οδηγησουν αμαξι με πολλα αλογα. Σου λεει αν μου φυγει και πατησω λιγο παραπανω το γκαζι παει.....ενω τα 80αλογακια δεν θα αγριεψουν τοσο.

 

Και γω απαραδεκτο το θεωρω να υπαρχει αμαξι με 80αλογα και με τετοιο βαρος. Να ηταν κανενα Polo παει κι ερχεται. Δεν προκειται να εδινα ποτε τα χρηματα μου να το αγορασω. Αλλα απο τη στιγμη που βλεπουν οτι πουλαει γιατι να μην το βγαλουν; Αν το κοστολογουσαν 12.500€ το 1400 με τους 80ιππους, τοτε τα tsi κλπ θα επρεπε να τα δινουν 15.000€. Με 15.000€ δεν παιρνεις ουτε μεταχειρισμενο tsi καλα καλα....

 

Αποψη μου παντα ε....:)

Link to comment
Share on other sites

για τα 1.4 μιλας ή για μικροτερα?

Γενικότερα μιλούσα για τα προτερήματα των μικρών τούρμπο σε σχέση με τους ατμοσφαιρικούς. Πχ ο 1.4 TSI 160PS έχει την ροπή ενός ατμοσφαιρικού κινητήρα 2.4 λίτρων και την απόδοση ενός 2λιτρου στην χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλα δεν είναι επιχείρημα αυτο. Άς τον βγάζανε με 90~100 άλογα που έχουν τα περισσότερα 1.4. Το οτι δεν ενδιαφέρει κάποιον η ιπποδύναμη δεν σημαίνει οτι θα το βγάλουμε και με 30 άλογα. Δεν είναι δα και τόσο λίγα χρήματα τα 15.200 για ένα αμάξι με κινητήρα 80 ίππων. Να είχε 12.500 να λεγα εντάξυ :)

 

xaaxxaax 12500 ? Eiσαι ασοβαρος

ουτε κια σιντ δεν αγοραζεις με τοσα λευτα.

Φιλικα ε ?

Ο,τι πληρωσεις παιρνεις σε αυτη τη ζωη , εχεις 12.500 ? παρε ενα κλιο βασικη εκδοση , μην ερχεσαι εδω να μας πεις οτι θα επαιρνες το golf αν ειχε 12.500, γιατι εχει ορθως παραπανω

Link to comment
Share on other sites

xaaxxaax 12500 ? Eiσαι ασοβαρος

ουτε κια σιντ δεν αγοραζεις με τοσα λευτα.

Φιλικα ε ?

 

Kia Ceed,βασική έκδοση, 110 άλογα, 13.800. Φιλικά πάντα ε :p

 

Το θεμα ειναι οτι παρ ολο που εχει 80ιππους μονο υπαρχουν πολλοι, ή μαλλον πολλες, που θα το αγορασουν. Ή μηπως νομιζεις οτι οι γυναικες κοιταζουν τον κομπρεσορα και τις ζαντες αλουμινιου; Θελουν να παρουν ενα αμαξι με με οσο λιγοτερα χρηματα μπορουν. Και αν θελουν golf θα παρουν το 1400 με τους 80 ιππους. Θα μου πεις βεβαια εσυ, αν ειχε 100ιππους θα τις χαλαγε; Ναι, υπαρχουν γυναικες που θελουν λιγα αλογα. Το γιατι βεβαια ειναι αλλο θεμα. Ξερω καποιες που φοβουνται να οδηγησουν αμαξι με πολλα αλογα. Σου λεει αν μου φυγει και πατησω λιγο παραπανω το γκαζι παει.....ενω τα 80αλογακια δεν θα αγριεψουν τοσο.

 

Και γω απαραδεκτο το θεωρω να υπαρχει αμαξι με 80αλογα και με τετοιο βαρος. Να ηταν κανενα Polo παει κι ερχεται. Δεν προκειται να εδινα ποτε τα χρηματα μου να το αγορασω. Αλλα απο τη στιγμη που βλεπουν οτι πουλαει γιατι να μην το βγαλουν; Αν το κοστολογουσαν 12.500€ το 1400 με τους 80ιππους, τοτε τα tsi κλπ θα επρεπε να τα δινουν 15.000€. Με 15.000€ δεν παιρνεις ουτε μεταχειρισμενο tsi καλα καλα....

 

Αποψη μου παντα ε....:)

 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λές!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παντως το vag group εχει καταντησει απροσωπο και εκνευριστικο.

οχι 122 οχι 140 οχι 160 αλογα,αποφασιστε,μια χαρτογραφηση ειναι ολα.

βγαζουν το 6,καλο και ομορφο κι ειδικα το gti,ομως ουτε 3 γεματα χρονια δε θα κατσει νομιζω στην αγορα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχαν πει οτι θα βγει και με τον 1.6 FSI 102PS αλλά δεν το βλέπω στον τιμοκατάλογο. Δεν ξέρω αν διατεθεί αργότερα. Ακόμα περιμένουμε μέσα του 2009 τον 2.0 TSI 210PS για το GTI και τέλη 2009 μπορεί να παρουσιαστούν και ο νέος 1.2 TSI με 80-105PS αλλά και ο 2.0TSI των 265PS.

 

Οι τιμές είναι ανάλογες του 5 αλλά το 6 έχει λίγο καλύτερο εξοπλισμό.

 

λετε να βγει TSI 1.2 μεσα στο 2009???

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι παρ ολο που εχει 80ιππους μονο υπαρχουν πολλοι, ή μαλλον πολλες, που θα το αγορασουν. Ή μηπως νομιζεις οτι οι γυναικες κοιταζουν τον κομπρεσορα και τις ζαντες αλουμινιου; Θελουν να παρουν ενα αμαξι με με οσο λιγοτερα χρηματα μπορουν. Και αν θελουν golf θα παρουν το 1400 με τους 80 ιππους. Θα μου πεις βεβαια εσυ, αν ειχε 100ιππους θα τις χαλαγε; Ναι, υπαρχουν γυναικες που θελουν λιγα αλογα. Το γιατι βεβαια ειναι αλλο θεμα. Ξερω καποιες που φοβουνται να οδηγησουν αμαξι με πολλα αλογα. Σου λεει αν μου φυγει και πατησω λιγο παραπανω το γκαζι παει.....ενω τα 80αλογακια δεν θα αγριεψουν τοσο.

 

η μανα ενως φιλου μου δεν βαζει 5η στο αμαξι ... :blink::blink::blink::blink:

 

μεχρι 4η φοβάται να βαλει λεει 5η για να μην τρέχει λεει !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...