Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Ευχαριστώ…

Αλλα…Δεν μπορεί να γίνει η “μεταφορά” στην ενσωματωμένη μνήμη τον 16gb? Μόνο σε sd?

 

Το ανάποδο, η μεταφορά γίνεται στην εσωτερική και όχι την εξωτερική.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΑΘΛΙΟ σε απόκριση πενάκι ειδικά για καταγραφή σημειώσεων

 

Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κι άλλοι αυτήν την άποψη για το πενάκι? Επίσης κυκλοφορεί κάποιο καλύτερο πενάκι για το Note στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, άν και ίσως έχει αναφερθεί ...

 

Τα Ν7000 που πουλάει το amazon.de είναι ξεκλείδωτα, και έχουν πλήρη υποστήριξη ελληνικών σε μενού και πληκτρολόγιο. Δεδομένου ότι η πανευρωπαϊκή εγγύηση της Samsung ισχύει και στην Ελλάδα και ότι σε περίπτωση κατασκευαστικής αστοχίας το Amazon αντικαθιστά την προβληματική συσκευή με καινούργια τις πρώτες ημέρες μετά την αγορά σε χρόνο dt και χωρίς καμία γραφειοκρατική διαδικασία θεωρώ παντελώς άστοχη την αγορά του από επώνυμα καταστήματα εντός Ελλάδας σε τιμές 600+ ευρώ ... Άν και ο τρόπος αποστολής του άμαζον δεν είναι παντοτε ο ίδιος, το δικό μου έφτασε 1.5 ημέρα μετά την παραγγελία στα χέρια μου μέσω UPS.

 

 

Να συνυπογραψω και εγω απο την πλευρα μου τα λεγομενα του φιλου garftech σχετικα με την συσκευη που ειναι αγορασμενη απο το αμαζον.ντε οσον αφορα την υποστηριξη της ελληνικης γλωσσας σε μενου,πληκτρολογια [αλλα και την ολη εμπειρια με το εν λογω καταστημα οπως ακαριαιο ντελιβερυ, πανευρωπαικη εγγυηση κλπ κλπ ].

Παντως μετα απο λιγες μερες χρησης του ΝΟΤΕ θα ελεγα πως η ελλειψη notification LED (δεν υπαρχει πλεον λογος να εκθειαζουμε τα -πολλα- καλουδια της, νομιζω οτι αυτα ειναι δεδομενα για ολους ) ειναι κατι που μου λειπει, μιας που με την υπαρξη του δεν θα ειμασταν αναγκασμενοι να βγαζουμε την συσκευη απο την θηκη της και μετα ν'ανοιγουμε το "τουβλακι" μας για να δουμε εαν εχουμε καποια κληση, μήνυμα κλπ κλπ.

Οπως επισης η σχετικα δυσκολη προσβαση στην επιλογη ενεργοποιησης/ απενεργοποιησης του 3g μου ειναι λιγο εκνευριστικη μιας που προερχομενος απο iOS ειχα συνηθισει στην ευκολη προσβαση σε αυτο το option ( εκτος , μιας και ειμαι τελειως newbie στο αντροιντ, δεν εχω ανακαλυψει ακομα την ευκολια προσβασης της συγκεκριμενης λειτουργιας). Πιστευω πως θα επρεπε να υπήρχε η επιλογη, στο menu προσβασης σε βασικες λειτουργιες του notification bar, διπλα δηλαδη στα options ενεργοποιησης wi-fi, Bluetooth etc etc.

Α, θα ηθελα επισης και το power button να ηταν σε αλλη θεση-πιθανοτατα στο πανω μερος της συσκευης- μιας που εκει που βρισκεται θεωρω οτι ειναι τελειως δυσλειτουργικο και συχνα, με ακουσια αγγιγματα ενεργοποιω/απενεργοποιω την συσκευη αθελα μου.

 

Δεν ξερω εαν και εσεις εχετε παρατηρησει καποια ελλειψη που πιθανως να θελατε να εχει η συσκευη. Θα ηθελα πολυ να αναφερετε τις δικες σας παρατηρησεις σχετικα με αυτα που σας λειπουν απο το ΝΟΤΕ (εαν υπαρχουν).

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ήθελα να ρωτήσω, έχετε κι άλλοι αυτήν την άποψη για το πενάκι? Επίσης κυκλοφορεί κάποιο καλύτερο πενάκι για το Note στην αγορά?

 

Σίγουρα η απόκρισή του απέχει πολύ από αυτό που βλέπουμε εδώ...

)%CE%BA%CE%B1%CE%B9

 

Δεν ξερω εαν και εσεις εχετε παρατηρησει καποια ελλειψη που πιθανως να θελατε να εχει η συσκευη. Θα ηθελα πολυ να αναφερετε τις δικες σας παρατηρησεις σχετικα με αυτα που σας λειπουν απο το ΝΟΤΕ (εαν υπαρχουν).

 

Πάντα και σε όλες τις συσκευές κάτι θα λείπει σε κάποιους, συνεπώς δε νομίζω να οδηγεί κάπου αυτή η συζήτηση.

 

Αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι ότι εν γένει δεν έχει σαν συσκευή την αμεσότητα στην απόκριση που έχει το GS2 και μιλάω πάντα για stock roms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδες κανω την κινηση πουπερνας το χερι σου πανω απο την οθονη για να παρει screen shot και δεν γινεται με τιποτα. Ενω με το πενακι (πατωντας το κουμπι της πενας και κλικ στην οθονη) περνει κανονικα screen shot. Ξερετε τι φταιει? Θελει καμια ρυθμιση για να πιασει με το χερι?
TCe
Link to comment
Share on other sites

Πάντα και σε όλες τις συσκευές κάτι θα λείπει σε κάποιους, συνεπώς δε νομίζω να οδηγεί κάπου αυτή η συζήτηση.

Ως το πρωτο σκελος της προτασης σου δεν θα διαφωνησω καθολου,ολοκληρωμενη συσκευη δεν υπαρχει και προφανως κατι θα λειπει παντα σε καποιους. Αυτο δεν σημαινει καλε μου φιλε οτι μια συζητηση περι των ελλειψεων μιας συσκευης (που καθε χρηστης της αντιλαμβανεται) δεν οδηγει πουθενα.

(δεν θελω να βγω οφ-τοπικ αφενος κ αφετερου μαλλον δεν εχει νοημα να ξεκινησω καποια επιχειρηματολογια επι τουτου γιατι πραγματικα "δε νομίζω να οδηγεί κάπου αυτή η συζήτηση."

Παντα φιλικα, μην παρεξηγηθω απο τις αδυναμιες του γραπτου λογου :-)

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

παιδες κανω την κινηση πουπερνας το χερι σου πανω απο την οθονη για να παρει screen shot και δεν γινεται με τιποτα. Ενω με το πενακι (πατωντας το κουμπι της πενας και κλικ στην οθονη) περνει κανονικα screen shot. Ξερετε τι φταιει? Θελει καμια ρυθμιση για να πιασει με το χερι?

 

Επειδή με ποιανεις "αδιαβαστο", εννοείς το S και ένα "χτύπημα" οπουδήποτε στην οθόνη;

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρειγγηλα απο αμαζον γερμανιας στα 532ε με τα μεταφορικα.θηκη οριτζιναλ απο e-bay στα 23 και 5 screen protectors παλι απο e-bay.ανυπομονο να ερθει ειναι κινηταρα!!

 

μια ερωτηση τωρα.το πενακι στα πιο πανω βιντεο αξιζει η αγορα του η ειναι μονο για ζωγραφικη?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μια ερωτηση τωρα.το πενακι στα πιο πανω βιντεο αξιζει η αγορα του η ειναι μονο για ζωγραφικη?

 

Το πενάκι υπάρχει ήδη στη συσκευή, δεν έχεις κάτι να αγοράσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να συνυπογραψω και εγω απο την πλευρα μου τα λεγομενα του φιλου garftech σχετικα με την συσκευη που ειναι αγορασμενη απο το αμαζον.ντε οσον αφορα την υποστηριξη της ελληνικης γλωσσας σε μενου,πληκτρολογια [αλλα και την ολη εμπειρια με το εν λογω καταστημα οπως ακαριαιο ντελιβερυ, πανευρωπαικη εγγυηση κλπ κλπ ].

Παντως μετα απο λιγες μερες χρησης του ΝΟΤΕ θα ελεγα πως η ελλειψη notification LED (δεν υπαρχει πλεον λογος να εκθειαζουμε τα -πολλα- καλουδια της, νομιζω οτι αυτα ειναι δεδομενα για ολους ) ειναι κατι που μου λειπει, μιας που με την υπαρξη του δεν θα ειμασταν αναγκασμενοι να βγαζουμε την συσκευη απο την θηκη της και μετα ν'ανοιγουμε το "τουβλακι" μας για να δουμε εαν εχουμε καποια κληση, μήνυμα κλπ κλπ.

Οπως επισης η σχετικα δυσκολη προσβαση στην επιλογη ενεργοποιησης/ απενεργοποιησης του 3g μου ειναι λιγο εκνευριστικη μιας που προερχομενος απο iOS ειχα συνηθισει στην ευκολη προσβαση σε αυτο το option ( εκτος , μιας και ειμαι τελειως newbie στο αντροιντ, δεν εχω ανακαλυψει ακομα την ευκολια προσβασης της συγκεκριμενης λειτουργιας). Πιστευω πως θα επρεπε να υπήρχε η επιλογη, στο menu προσβασης σε βασικες λειτουργιες του notification bar, διπλα δηλαδη στα options ενεργοποιησης wi-fi, Bluetooth etc etc.

Α, θα ηθελα επισης και το power button να ηταν σε αλλη θεση-πιθανοτατα στο πανω μερος της συσκευης- μιας που εκει που βρισκεται θεωρω οτι ειναι τελειως δυσλειτουργικο και συχνα, με ακουσια αγγιγματα ενεργοποιω/απενεργοποιω την συσκευη αθελα μου.

 

Δεν ξερω εαν και εσεις εχετε παρατηρησει καποια ελλειψη που πιθανως να θελατε να εχει η συσκευη. Θα ηθελα πολυ να αναφερετε τις δικες σας παρατηρησεις σχετικα με αυτα που σας λειπουν απο το ΝΟΤΕ (εαν υπαρχουν).

 

Για notifications βαλε το no led απ το market κάνει 1 χαρά δουλειά ενώ για το 3G εγώ χρησιμοποιω κ για αυτή τη δουλειά το widget soid που περνει φοβερή παραμετροποιηση και κάνει κσι αυτό που θες με 1 κλικ.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι υπάρχει ήδη στη συσκευή, δεν έχεις κάτι να αγοράσεις.
γι αυτο το πενακι λεω :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
  • Administrators
απλος ροταω αν χρησημευει σε κατι περα απο το να ζωγραφιζεις/

 

Χρησιμεύει σε οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι χρήσιμο ένα stylus σε touch screen.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για notifications βαλε το no led απ το market κάνει 1 χαρά δουλειά ενώ για το 3G εγώ χρησιμοποιω κ για αυτή τη δουλειά το widget soid που περνει φοβερή παραμετροποιηση και κάνει κσι αυτό που θες με 1 κλικ.

 

Μανο οργιασες:cool: καλυφθηκα και απο τα δυο αππς απολυτα ...Much aprecciated!

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μανο οργιασες:cool: καλυφθηκα και απο τα δυο αππς απολυτα ...Much aprecciated!

 

Πρόσεξε το το noled γιατί μπορεί να δεις επιδείνωση της κατανάλωσης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το το noled γιατί μπορεί να δεις επιδείνωση της κατανάλωσης.

Α ναι ε; Ωστε υπαρχει θεμα με την εφαρμογη και την καταναλωση της μπαταριας; Θανξ για το τιπ. Θα'χω το νου μου;-]

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ποιανεις "αδιαβαστο", εννοείς το S και ένα "χτύπημα" οπουδήποτε στην οθόνη;

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

ναι αυτο εννοω. Με το πενακι μια χαρα κανει screen shot. Με το χερι που το περνας πανω απο την οθονη δεν κανει σε μενα με τιποτα. Σε σας? θελει καποια ρυθμιση? κατι δεν κανω καλα?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το το noled γιατί μπορεί να δεις επιδείνωση της κατανάλωσης.

 

Γιαννη εχω κάνει τεστ και βλέπω ότι υπάρχει 1 πολύ μικρή μείωση της αυτονομίας που όμως μπροστά στην ευκολία με 1 ματια να ελέγχεις το status του κινητού δεν είναι τίποτα.

Σε αυτό βοηθάει τα μέγιστα η amoled βεβαίως και πρόταση μου είναι όποιος το βάλει να αφήσει τα εικονίδια όπως είναι μικρα γιατί όσο αυξάνεις το μέγεθος τους αυξάνεται και η κατανάλωση.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ποιανεις "αδιαβαστο", εννοείς το S και ένα "χτύπημα" οπουδήποτε στην οθόνη;

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

Οπουδήποτε και να είσαι στην οθόνη...Ιντερνετ ,εφαργογες..σε επιφανειες εργασιας κτλ..Πατάς το κουμπι στο πενακι κ κρατωντας το πατημενο ακουμπας το pen στην οθονη..Αυτόματα βγάζει screenshot και πολλες επιλογες.. :)

 

ναι αυτο εννοω. Με το πενακι μια χαρα κανει screen shot. Με το χερι που το περνας πανω απο την οθονη δεν κανει σε μενα με τιποτα. Σε σας? θελει καποια ρυθμιση? κατι δεν κανω καλα?

 

Στο 10.08 δειχνει πως γινεται το screenshot με το χερι..Το εχεις δοκιμασει ετσι ε? :)

 

το βρηκα και εγω

απλος ροταω αν χρησημευει σε κατι περα απο το να ζωγραφιζεις/

 

Πέρα απο τις σημειώσεις..screenshot και επεξεργασια, ζωγραφικη κτλ...Οχι δεν κανει κατι αλλο..Αλλα παιδια,πραγματικα σε αυτο το κινητό ολα τα λεφτα ειναι το Spen και αυτα που κανει..Σε ενα βιντεακι εαν κ λιγο μεγαλο.φαινονται καποια πραγματακια αναλυτικα...

Edited by Marios_Gian

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Μαριε τα καταφερα. Μετα απο 25+ προσπαθειες και παλι δυσκολευομαι να το ξανακανω. Λιγο να χαιδεψεις παραπανω την οθονη και να κουνηθει δεν πιανει.
TCe
Link to comment
Share on other sites

χαχα..ωραιος!!Απλα πρεπει να εχει επιφανεια το χερι σου εκεινη την ωρα για να καταλαβει τι θες και οχι απλα να γυρισει σελιδα :) αλλιως εχεις και το spen..Ευκολακι!

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται τελικά την ερχόμενη Τρίτη.Το πήρα με επιδότηση στα 379€.

Προτείνετε μου θήκη και screen protectors με link από ελληνικά μαγαζιά!

Επίσης μια γρήγορη 64αρα microsd καλώδιο για σύνδεση σε τηλεόραση με hdmi και καλώδιο για usb host...

Εάν είναι δυνατό από ελληνικά μαγαζια με σχετικά link.Αν δεν υπάρχει ακόμα εδω,τότε και από καλά και έμπιστα site του εξωτερικού...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έβαλα να φορτίσει πρώτη φόρτιση και το έχω 5-6 ώρες και ακόμα δεν έχει γεμίσει η μπαταρία. είναι στο 80% τώρα. σε πρίζα. είναι φυσιολογικό τόση ώρα;
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε γενικές γραμμές αργεί να φορτίσει σε σχέση με τις άλλες συσκευές. Την έχεις απλά να φορτίσει ή "παίζεις" κιόλας μαζί της;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...