Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc S


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας..εχω το xperia arc s και του ειχα περασει custom rom και ειχα αλλαξει την recovery τωρα ξερει κανεις πως να γυρισω πισω στην παλια recovery???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην παλιά rom θες να πεις αν καταλαβαίνω καλά. Αν θες να γυρίσεις στην εργοστασιακή τότε μέσω του SEUS αλλιώς βρίσκεις την custom rom και την φλασάρεις με το flash tool.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορουμε μονοι μας να αλλαξουμε μππροστα το καπακι του κινητου?Βρηκα μπρος-πισω σε ασπρο χρωμα αλλα δεν ξερω πως μπορω να το βγαλω το καπακι μπροστα.Εψαξα στο ιντερνετ για κανα βιντεακι να δειχνει το πως αλλαζετε αλλα δεν βρηκα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορουμε μονοι μας να αλλαξουμε μππροστα το καπακι του κινητου?Βρηκα μπρος-πισω σε ασπρο χρωμα αλλα δεν ξερω πως μπορω να το βγαλω το καπακι μπροστα.Εψαξα στο ιντερνετ για κανα βιντεακι να δειχνει το πως αλλαζετε αλλα δεν βρηκα τιποτα.

 

Δεν Νομιζω δεν εχει καπακι μπροστα εκτος αν σπασεις την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορουμε μονοι μας να αλλαξουμε μππροστα το καπακι του κινητου?Βρηκα μπρος-πισω σε ασπρο χρωμα αλλα δεν ξερω πως μπορω να το βγαλω το καπακι μπροστα.Εψαξα στο ιντερνετ για κανα βιντεακι να δειχνει το πως αλλαζετε αλλα δεν βρηκα τιποτα.

 

μου φαινεται οτι βγαζοντας το πισω καπακι οι βιδουλες που βλεπεις εχουν σχεση με το μπροστα καλυμα,γιατι μια φορα που το πηγα service και μου αλλαξαν το μπροστα εγραφε στο τιμολογιο κατι για βιδες ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-SONY-ERICSSON-XPERIA-ARC-S-FRONT-COVER-AKKU-DECKEL-2-TLG-SET-WEISS-/250980492788?pt=DE_Handy_PDA_Oberschalen_Designfolien&hash=item3a6f9a65f4

Οσο για τις βιδες γιωργο εχει εξι πισω 4ιδιες και 2 διαφορετικες.Απλα αυτος που πουλαει τα καπακια δεν δινει μαζι κατσαβιδακι για αλλαγη.(αν οντως αλλαζει με αυτο τον τροπο το καπακι το μπροστα)

 

edit: http://www.youtube.com/watch?v=EnkK268_aio θελει πολυ δουλεια για να αλλαχτει τωρα που το βλεπω

Edited by giorgos_dinamik
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!!Δύσκολο το βλέπω κ εγώ να αλλάζει! Ισως θα μπορουσαμε να το φτιαξουμε στον "Γερμανό" Edited by giorgosvolos1
4.0.4 rooted (με τη μεγαλη βοηθεια του nondaz):D
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει ένα κάρο roms και γίνει μανιακός του φλασαρίσματος κατέληξα στη jj hybrid, με το xarc v2 kernel, του Sircay, ειδικά για το Arc S.

Η rom είναι οτι πιο smooth και stable υπάρχει, με πολλά add ons, χωρίς να στερεί στη συσκευή λειτουργίες όπως το ράδιο ή το hdmi.

Με πολύ WiFi, αρκετά sms, περίπου μισή ώρα τηλεφωνήματα, μερικές λήψεις φώτο και τη συσκευή να μην κλείνει το βράδυ έχω αυτό το αποτέλεσμα αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Εχω το εξής πρόβλημα: Ενώ βάζω σε κάποιες επαφές έναν συγκεκριμένο ήχο κλήσης (πχ.ένα mp3 ringtone) τις περισότερες φορές αυτό χτυπάει με τον προεπιλεγμένο ήχο.Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για την ICS υποθέτω ρωτάς. Power button + Volume down ταυτόχρονα και για λίγη ώρα πατημένα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για την ICS υποθέτω ρωτάς. Power button + Volume down ταυτόχρονα και για λίγη ώρα πατημένα.

ναι για την 4.0.4! Ωραία ευχαριστώ.Θα το κάνω τώρα :happy: .

 

δεν με βόλεψε καθόλου ο τρόπος αυτός..έκανε έναν αιώνα να βγει η printscreen συν ότι έβγαλε τ παράθυρο που ρωτάει για να απενεργοποιεί τ κινητό αντί γι'αυτό που ήθελα.Υπάρχει τρόπος να αλλάξει η μέθοδος αυτή ή κάποιο app;

τώρα που το δοκίμασα ξανά το έκανε σχεδόν αμέσως και σωστά,ίσως να μην πατούσα καλα τ κουμπιά.Ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Η υλοποίηση του print screen δεν είναι και η καλύτερη στην 4, δυστυχώς. Στην 2.3 τα πράγματα ήταν πιο απλά. Συνήθεια είναι βέβαια αλλά σίγουρα είναι λάθος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και πέτυχε κανονικά σε SONY XPERIA ARC ! Να είσαι καλα ευχαριστούμε πάρα πολυ...

Πρώτα απο όλα κατεβάζουμε τα αρχεια που χρειαζόμαστε (εχω link παρακάτω)

 

1) Flashtool

2) Αρχειο LT18i_4.1.A.0.562_Generic.ftf (η έκδοση 4.0.3)

3) Αρχείο LT18i_4.1.B.0.431_Generic.World.1254-2184.ftf (η έκδοση 4.0.4)

4)Αρχεια-φάκελος DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su(1) (ειναι για το ρουτ)

 

Εγκαθηστούμε το flashtool.

 

Για να κάνουμε αναβάθμιση στην 4.0.4 βάζουμε το αρχειο LT18i_4.1.B.0.431_Generic.World.1254-2184.ftf στον φάκελο firmwares του flashtool και στις επιλογές δίπλα κάνουμε τσεκάρουμε τα:

wipe data

Wipe cache

wipe apps log

και το : no final verification

 

καλό ειναι οταν τελειωσει η αναβάθμιση να το κάνουμε αλλη μια φορά με SEUS.

 

Εφοσον έχουμε την 4.0.4 πάμε για το root.

 

Για να κάνουμε root:

 

Βάζουμε το αρχειο LT18i_4.1.A.0.562_Generic.ftf στον φάκελο firmware του flashtool.

Προσοχή: Απο την δεξιά στήλη επιλέγούμε ΜΟΝΟ τα:

exlude system

exlude baseband

exlude Fota

 

Σε 10 sec εχει φλασάρει. Ανοιγουμε το κινητό, και αφού εχουμε κατεβάσει τον φάκελο DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su(1), συνδεουμε το κινητό, και τρέχουμε το αρχειο runme.bat

 

πρώτα ομως θα πάμε στο ρυθμήσεις, επιλογες για προγραμματιστες και τσεκάρουμε το εντοπισμος σφαλματων usb και μετα παλι ρυθμήσεις, ασφάλεια, και τσκεκάρουμε το "αγνωστες πηγές" (τα γράφει αυτά και οταν τρέξουμε το αρχειο bat)

 

 

To κινητό θα κανει 2-3 επανεκινησεις.

Οταν τελειωσει τσεκάρετε οτι υπαρχει το superuser στα προγράμματα.

 

Κλεινετε το κινητό, τρέχετε πάλι το flashtool αφου ξαναβάλετε το αρχειο LT18i_4.1.B.0.431_Generic.World.1254-2184.ftf (αν το είχατε σβήσει) το φλασάρετε με προσοχή πάλι να έχετε επιλέξει απο την δεξιά στήλη τα

exlude system

exlude baseband

exlude Fota

 

Σημειώσεις. Τα αρχεία ftf ή τα βάζετε απο την αρχή μέσα στον φάκελο firmwares ή καθε φορά το βάζετε ένα ενα για μη μπερδευτειτε.

Να είστε σίγουροι οτι έχουν εγκατασταθεί οι drivers για το κινητό

 

Εγω δεν έχασα τιποτα απο τα αρχεια και τισ ρυθμήσεις.

Ο οδηγός δεν ειναι δικός μου τον πήρα απο εδώ απλα τον γράφω στα ελληνικά.

τα αρχεία τα εχω ανεβάσει στο google drive και ειναι διαθέσιμα σε αυτο το λινκ.

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....

 

Για οποιον θελει να το αγορασει...

 

Σημερα μου ειπαν στο mediamarkt οτι σε 7-10 μερες θα το πανε απο 350€ στα 260€!!! (εντολη της sony μπας και ενισχυσει τις πωλησεις...)

 

269 απο αυριο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου έχει σπάσει τα νεύρα το κινητό.Ενώ βάζω συγκεκριμένο ήχο κλήσης για κάποιες επαφές,αυτό τις περισσότερες φορές χτυπάει με τον ήχο της προεπιλογής.Θα το πετάξω απο το μπαλκόνι στο τέλος.Ξέρει κανένας τίποτα σχετικά?:dash:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα εχω το Arc S με την 2.3.4 rooted (4.0.2.A.0.62) το ειχα κανει root πριν 2 μηνες, εδω ομως και 2 μερες εκει που ειναι σε standby mode με μαυρη την οθονη.......... ξαφνικα αρχιζει η οθονη να αναβοσβηνει το κανει 5-6 φορες και μετα μενει παλι μαυρη για καμποση ωρα και μετα παλι αρχιζει και αναβοσβηνει :blink::worry: Αλλαξα μπαταρια τπτ τι να παιζει ρε γμτ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα εχω το Arc S με την 2.3.4 rooted (4.0.2.A.0.62) το ειχα κανει root πριν 2 μηνες, εδω ομως και 2 μερες εκει που ειναι σε standby mode με μαυρη την οθονη.......... ξαφνικα αρχιζει η οθονη να αναβοσβηνει το κανει 5-6 φορες και μετα μενει παλι μαυρη για καμποση ωρα και μετα παλι αρχιζει και αναβοσβηνει :blink::worry: Αλλαξα μπαταρια τπτ τι να παιζει ρε γμτ?

Καποια εφαρμογη στο κανει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Τον τελευταίο καιρό όταν πάω να βάλω μία καινούρια εφαρμογή ή να κάνω update σε app μου εμφανίζει το μήνυμα "insufficient storage room".

Κοιτάω την εσωτερική μνήμη και έχω 80-100mb free.

Γιατί μου το κάνει αυτό; Τι πρέπει να κάνω;

Δεν είναι τελείως μ^*#*(%ια που συμβαίνει αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Σε 4.0.4 προσπαθω να κάνω το facebook σε Xperia κ μόλις το πατάω να προσθέσω μάλλον λογαριασμό,Ρο κινητό τρελαίνεται..πετάει όλη την ώρα το συμφωνητικό..και μετά.....κόλλημα..Που ούτε reboot δεν κάνει τ κινητό..Μόνο άμα βγάλω την μπαταρία νοιώθει.Μνήμη έχω ελεύθερη 160mb.Το γίνεται_; θέλω από περιέργεια να το ενεργοποιήσω,άλλα δεν νοιώθει.Κολλάει το σύμπαν.Γιατί;μια βοήθεια παρακαλώ..:-)

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! έχει ασχοληθει κανένας με το overclocking? Ηθελα να πειραματιστώ! Αν το ανεβάσω πολυ μπορει το τηλεφωνο να μου μεινει?
4.0.4 rooted (με τη μεγαλη βοηθεια του nondaz):D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...