Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Μου παρουσιαστηκε το εξης: ειχα την ταμπλετα για φορτιση και ενω φορτιζε ηδη περιπου 6 ωρες και επρεπε να ειχε πληρως φορτιστει, η μπαταρια ηταν στο 50%. Αφου τελικα το αφησα μερικες ακομη ωρες και φορτισε πληρως, την επομενη μερα μου παρουσιασε το εξης: ειχε 40% ακομη μπαταρια και εκλεισε μονο του. Οταν το ξανανοιξα ελεγε πως η μπαταρια ηταν στο 3% και επρεπε επειγοντως να το φορτισω.

Να σημειωσω πως εχω περασμενο το τελευταιο firmware αυτο που εχει διορθωσει το προβλημα της μπαταριας.

Υπαρχει περιπτωση να εχει βλαβη η μπαταρια του tablet και αν ναι υπαρχει τροπος να αντικατασταθει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιζει να παρουμε καμια αναβαθμιση ατην ταμπλετα μας? Ακουσε κανεις κατι?
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Tου πέρασα το επίσημο update (250ΜΒ). Λογικά θα έχει το γνωστό πρόβλημα με την μπαταρία ? (το δούλεψα καμιά ώρα και από το 93% έπεσε στο 83%). Edited by Vasilis_07

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν εχει ξαναπαντηθει αλλα θελω να ρωτησω αν μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχει custom rom για την ταμπλετα...αν εχετε καποιο λινκ να διαβασω ..ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν εχει ξαναπαντηθει αλλα θελω να ρωτησω αν μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχει custom rom για την ταμπλετα...αν εχετε καποιο λινκ να διαβασω ..ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Πολυ υλικό θα βρεις στο xda, στα αγγλικά φυσικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά, είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος την εφαρμογή myf2g της wind, γιατί για κάποιο λόγο λέει πως δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου στο play.
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος την εφαρμογή myf2g της wind, γιατί για κάποιο λόγο λέει πως δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου στο play.

 

Καλησπέρα φίλε μου. Το myf2g δεν είναι συμβατό με την ταμπλέτα, μόνο με τηλέφωνα. Αν χρειάζεσαι μετρητή χρήσης για data (υποθέτω ότι αυτό θέλεις), μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή "Broadband Control" της WIND.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Το myf2g δεν είναι συμβατό με την ταμπλέτα, μόνο με τηλέφωνα. Αν χρειάζεσαι μετρητή χρήσης για data (υποθέτω ότι αυτό θέλεις), μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή "Broadband Control" της WIND.

 

Μετά απο mail στη wind μου επιβεβαίωσαν πως είναι συμβατό. Μέχρι και screenshots έστειλαν. Νομίζω πως έχει να κάνει με το country code στο build.prop. Το μόνο που ζητάω είναι κάποιος με rooted συσκευή, έστω smartphone να εξάγει το apk απο το /data/app και να την ανεβάσει. Και με άλλες εφαρμογές που παρουσιάζανε το ίδιο πρόβλημα έτσι έκανα και δούλεψαν κανονικότατα.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο mail στη wind μου επιβεβαίωσαν πως είναι συμβατό. Μέχρι και screenshots έστειλαν. Νομίζω πως έχει να κάνει με το country code στο build.prop. Το μόνο που ζητάω είναι κάποιος με rooted συσκευή, έστω smartphone να εξάγει το apk απο το /data/app και να την ανεβάσει. Και με άλλες εφαρμογές που παρουσιάζανε το ίδιο πρόβλημα έτσι έκανα και δούλεψαν κανονικότατα.

 

δώσε μου το email σου ( με pm ) να στο στείλω . Θα το περάσεις στο tab όπως είναι ? Στην ίδια διαδρομή ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Το tablet είναι νεκρό. Το έβαλα για φόρτιση κανονικά το βράδυ και σήμερα που το χρειάστηκα δεν ανοίγει καθόλου. Ξαναέβαλα το φορτιστή μήπως και δεν το είχα συνδέσει καλά αλλά δεν δείχνει τίποτα (ούτε το σήμα της μπαταρίας που γεμίζει).

Να υποθέσω ότι κάτι έγινε με τη φόρτιση; τον αντάπτορα; το καλώδιο; τη θέση εισαγωγής του καλωδίου (υπάρχει κάτι απλό να ψάξω;)

 

Είναι αγορασμένο από Media Markt 12/1/12.

Ξέρετε αν ισχύει εγγύηση; (η οδηγία της ΕΕ των 2 ετών είναι κάτι να στηριχθώ ή θα χάσω το χρόνο μου και θα σπάσουν τα νεύρα μου;

Αξίζει επισκευή (φαντάζομαι μέσω αντιπροσωπίας) για να ανακτήσω κάποια βίντεο και φωτογραφίες ή θα μου στοιχίσει τόσο που δεν αξίζει και να κοιτάω για επόμενο;

Ευχαριστώ

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Το tablet είναι νεκρό. Το έβαλα για φόρτιση κανονικά το βράδυ και σήμερα που το χρειάστηκα δεν ανοίγει καθόλου. Ξαναέβαλα το φορτιστή μήπως και δεν το είχα συνδέσει καλά αλλά δεν δείχνει τίποτα (ούτε το σήμα της μπαταρίας που γεμίζει).

Να υποθέσω ότι κάτι έγινε με τη φόρτιση; τον αντάπτορα; το καλώδιο; τη θέση εισαγωγής του καλωδίου (υπάρχει κάτι απλό να ψάξω;)

 

Είναι αγορασμένο από Media Markt 12/1/12.

Ξέρετε αν ισχύει εγγύηση; (η οδηγία της ΕΕ των 2 ετών είναι κάτι να στηριχθώ ή θα χάσω το χρόνο μου και θα σπάσουν τα νεύρα μου;

Αξίζει επισκευή (φαντάζομαι μέσω αντιπροσωπίας) για να ανακτήσω κάποια βίντεο και φωτογραφίες ή θα μου στοιχίσει τόσο που δεν αξίζει και να κοιτάω για επόμενο;

Ευχαριστώ

 

λογικα δεν θα εχεις προβλημα μην ανησυχεις. η σαμσουνγκ δινει δυο χρονια αρκει να ειναι απο την ευρωπαικη αγορα (απ οσο ξερω).

παρε τηλ σε καποιο απ τα service πχ smartec εχοντας την αποδειξη και το s/n του μηχανηματος και θα σου πουν τι ακριβως να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Σήμερα επικοινώνησα με Samsung μου επιβεβαίωσαν ότι είναι εντός εγγύησης και μου έδωσαν διεύθυνση service (one hour). Ομολογώ ότι αισθάνομαι ανακούφιση γιατί είχα ακούσει ότι δεν είχε καλό support.

Edited by manoula_2008
Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια καλησπερα ..πηρα προσφατα στα χερια μου το P7500 ,θα ηθελα να ρωτησω..τα καλωδια otg που κυκλοφορουν στην αγορα δουλευουν κανονικα ? Εκτος απο το πλαισιο ξερει κανενας που μπορω να το βρψ πιο φτηνα εκτος απο αμαζον κλπ ? Ευχαριστω !! :O

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ..πηρα προσφατα στα χερια μου το P7500 ,θα ηθελα να ρωτησω..τα καλωδια otg που κυκλοφορουν στην αγορα δουλευουν κανονικα ? Εκτος απο το πλαισιο ξερει κανενας που μπορω να το βρψ πιο φτηνα εκτος απο αμαζον κλπ ? Ευχαριστω !! :O

 

Ρίξε μια ματιά στο ebw και στο eshop ή γενικά σε τέτοιου είδους μαγαζιά, πανω από 10 € δεν αξιζει να δώσεις

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση.Μπορει καποιος να βοηθησει για το προγραμμα,αν το λεω καλα, που ειχε ανεβασει ο "Τυχερακιας" και εκανε εξοικονομηση στην μπαταρια?Αν θυμαμαι καλα, επειδη δεν εχω πολυ χρονο για να ψαξω ολο το thread, ηταν χωρις την αναγκη να ειναι η συσκευη rooted. Αν θυμαμαι καλα, ηταν απο την Samsung για το deep sleep. Να βοηθησω λεγοντας πως εχω περασει την ics, και η μπαταρια κατεβαινει πολυ γρηγορα. Ενος χρονου tablet ειναι.Αν γινεται να παραθεσετε link η παραθεση σε σημειο του thread. Σας ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει κανένας περάσει καμία stable ρομ 4.2 ή 4.3 στο tablet ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια..Περασε στα χερια μου ενα tab 10.1 το οποιο εκλεισε καποια στιγμη και τωρα δεν λεει να ξαναανοιξει..Το εχω βαλει να φορτισει,το συνδεσα στο pc,δοκιμασα power+vol down αλλα τπτ,εχει κανενας καμια ιδεα??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια..Περασε στα χερια μου ενα tab 10.1 το οποιο εκλεισε καποια στιγμη και τωρα δεν λεει να ξαναανοιξει..Το εχω βαλει να φορτισει,το συνδεσα στο pc,δοκιμασα power+vol down αλλα τπτ,εχει κανενας καμια ιδεα??

 

Πατησε και κρατα το κουμπι του power on-off για 10 με 15 δευτερολεπτα.Μου το εκανε κι εμενα μια φορα κι επανηλθε.Μην το αφησεις ομως, συνεχομενα πατημενο.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα πρόσφατα πήρα το p7500 έχει έκδοση 3.2 και θέλω να βάλω 4 και πάνω δοκίμια όλους τους τρόπους από kies και αυτόματο update από την ταμπέλα αλλά πάντα δεν υπάρχει λέει διαθέσιμη ενημέρωση αλλά στο ίντερνετ διάβασα ότι υπάρχει τι μπορώ να κάνω για να το ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την περάσεις μέσω Odin.

To firmware και το Odin υπάρχουν στο xda. Ρίξε εδώ μια ματιά

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-10-1/development

 

Πρόσεχε μόνο γιατί υπάρχει άλλο firmware για το 3G και άλλο για το wifi only

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εμενα εχει και wifi και sim

 

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι σου γράφει.

Υπάρχει άλλη έκδοση για το 3g και άλλη για το WiFi only

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εμενα εχει και wifi και sim

 

μπορεις να βαλεις αυτη.... http://dfiles.eu/files/opnwpo5xm

Galaxy S4 i9500 Purple Mirage

Galaxy tab 10.1 gt-p7500 3g

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις αυτη.... http://dfiles.eu/files/opnwpo5xm

 

Αυτη που παρεθετεις ειναι η rom του Τυχερακια με την διορθωμενη λειτουργια για εξοικονομηση της μπαταριας?Μπορω να την περασω κι εγω που εχω ηδη την ics που ειχε βγαλει η samsung ως αναβαθμιση πριν λιγο καιρο?

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...