Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για 7500 έβγαλαν την 4.04 (ελληνική) ή όχι ακόμα;

 

Όταν βγει θα μπει κι αυτή στο πρώτο μήνυμα. Και πάλι, αν δεν το αργήσουν, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η πολωνική που δίνω εκεί, όπως ήταν και με το 7510.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι αναβαθμισεις ισχυουν και για τα P5100?

 

Όχι βέβαια. Μην το δοκιμάσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεσεις μετα απο 2-3 ημερες πες μας πως βλεπεις την καταναλωση.

Μετά απο 2 μέρες με την ICS δεν μπορω να πω οτι είδα μεγαλη διαφορά στην κατανάλωση απο την 3.2. :happy:Νομίζω οτι είναι ιδια χωρις να εχω μεταβαλει την χρηση του απο την 3.2 μια και το screenshot που εκανα attach ειναι μετα απο 100 % φορτιση αφου ολοκληρωσα την εγκατασταση των εφαρμογων μου και των ρυθμισεων μου (widgets, εικονιδια, μουσικη κτλ). Αυτο που εχει αλλαξει τελείως ειναι η αποδοση του 7510 :D προς το πολυ πολυ πολυ καλυτερο.

 

Ειναι πολυ κριμα που δεν θα δωσει η Samsung την jelly bean για την δικια μας σειρα (7500/7510) μια και το ταμπλετακι εχει πολυ ζωη μεσα του όπως απόδειξε η 4.04. Ελπιζω, μεχρι να λήξει η εγγυηση μου, τα παιδια του CM να μπορεσουν βγαλουν μια σταθερη 4.1 εκδοση και για την δικια μας ταμπλετα.

Link to comment
Share on other sites

Η rom που βγήκε, όπως είχα προβλέψει, είναι πανομοιότυπη με αυτήν που έδωσα εδώ και καιρό στην πρώτη σελίδα, βγήκε αρχικά για την Πολωνία και τη Βαλτική.

Όσοι βάλατε αυτή και γυρίσατε τον κωδικό σε EUR όπως έγραφα, τώρα το Kies πρέπει να σας λέει ότι έχετε κανονικά την τελευταία έκδοση. Και είστε πάλι εντός εγγύησης.

Οι υπόλοιποι (όσοι δεν τη βλέπουν στο Kies ή OTA γιατί δεν έχουν ελληνική rom), μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ.

Φίλε μου Tyxerakia, η ταμπλέτα μου συνεχίζει και "πετάει" μετά το πέρασμα του ics σύμφωνα με τις οδηγίες σου (σπασμένη οθόνη). Αποδείχτηκε τελικά πως το πρόβλημα που είχα ήταν καθαρά software. Την συνέδεσα όμως με το Κies και μου έβγαλε το εξής:

"Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού μέσω Kies. Τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού :

PDA:LP6/PHONE:LQ8/CSC:LP5 (EUR)" . Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Tyxerakia, η ταμπλέτα μου συνεχίζει και "πετάει" μετά το πέρασμα του ics σύμφωνα με τις οδηγίες σου (σπασμένη οθόνη). Αποδείχτηκε τελικά πως το πρόβλημα που είχα ήταν καθαρά software. Την συνέδεσα όμως με το Κies και μου έβγαλε το εξής:

"Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού μέσω Kies. Τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού :

PDA:LP6/PHONE:LQ8/CSC:LP5 (EUR)" . Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?

 

Γιατί δεν είναι επίσημο ακόμα το firmware που φοράς, εφόσον δεν έχει βγει στην Ελλάδα. Μη σε απασχολεί. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κι εγώ με τον P7500!Φοράει 4.0.4 οπότε πρέπει να είμαι κομπλέ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update ics για το ελληνικό P7500 γιατί εμένα δεν εμφανίζει νέο update ? Edited by Vasilis_07

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Βγήε update ics για το ελληνικό P7500 γιατί εμένα δεν εμφανίζει νέο update ?

 

Όχι. Κοίτα το πρώτο μήνυμα, όταν βγει θα τη βρεις εκεί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μου εμφανισε στη οθονη γραμμες,πριν ομως τρεμοπαιξε λιγο και μετα χαθηκε η εικονα στη οθονη βγαζοντας καθετες γραμμες!!pls help!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μου εμφανισε στη οθονη γραμμες,πριν ομως τρεμοπαιξε λιγο και μετα χαθηκε η εικονα στη οθονη βγαζοντας καθετες γραμμες!!pls help!!

 

Κράτα το power πατημένο μέχρι να κάνει επανεκκίνηση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αν συνεχισει να το κανει, πηγαινε το αμεσως στο σερβις, ειδικα αν εχεις ακομα εγγύηση.

παρομοιο προβλημα ειχα και εγω που αρχισε με γραμμες, και μετα χειροτερεψε. ηταν θεμα hardware. το εστειλα αμερικη για επισκευη (αγορασμενο απο ebay) και ενα μηνα αφοτου το παρελαβα, ξαναεκανε τα ιδια. στο μεταξυ η εγγυηση εληξε.

τωρα μπορω να το χρησιμοποιώ μονο σε portrait και με παραμορφωμενα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

πατησα το power αλλα δεν κανει τιποτα δηλ συνεχιζονται οι γραμμες,ενω ακουω το tablet να λειτουργει μεσα δηλ κανει συνδεσεις κ λοιπα!!
Link to comment
Share on other sites

Το ρουταρα,του περασα yoda kernel και χρονισα τον επεξεργαστη στα 1,5 Ghz.Πραγματικα αλλο ταμπλετ!Με στοκ ICS.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

πατησα το power αλλα δεν κανει τιποτα δηλ συνεχιζονται οι γραμμες,ενω ακουω το tablet να λειτουργει μεσα δηλ κανει συνδεσεις κ λοιπα!!

 

Tότε έχει πρόβλημα η οθόνη σου και πρέπει να το πας για επισκευή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ρουταρα,του περασα yoda kernel και χρονισα τον επεξεργαστη στα 1,5 Ghz.Πραγματικα αλλο ταμπλετ!Με στοκ ICS.

 

Τότε γράψε μας εντυπώσεις από μπαταρία & ζέσταμα (ελπίζω δηλ. να μη γίνεται ζεματιστό) μήπως το κάνουμε και εμείς.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω ics σε ταμπλέτ φιλου 7500 θα product code να του βάλω για να κάνει αναβάθμιση; του έβαλα eu, αλλά δεν βρήκε ota αναβάθμιση.. Θα ήθελα να αποφύγω τη διαδικασία του odin..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Το ρουταρα,του περασα yoda kernel και χρονισα τον επεξεργαστη στα 1,5 Ghz.Πραγματικα αλλο ταμπλετ!Με στοκ ICS.

Φίλε μου μια ερώτηση, αν έχεις την καλοσύνη (ή οποιοσδήποτε ξέρει)

Ο kernel μπαίνει μέσω odin?

Υπάρχουν τίποτα bugs, απ' ότι έχεις παρατηρήσει?

(Μου έδωσε ένας φίλος το p7500 του χθες, που είχε έκδοση 3.2

Του έβαλα ICS, τα mods για ενεργοποίηση του τηλεφώνου και το ρούταρα.. Λέτε να βάλω και τον kernel για λίγο overclocking, ή να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω ics σε ταμπλέτ φιλου 7500 θα product code να του βάλω για να κάνει αναβάθμιση; του έβαλα eu, αλλά δεν βρήκε ota αναβάθμιση.. Θα ήθελα να αποφύγω τη διαδικασία του odin..

 

Ποιο firmware έχει τώρα; Δε φτάνει μόνο να αλλάξεις το pcode

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα καλη διαφορα με τον κερνελ και το overclocking.

Μεχρι στιγμης κανενα bug η' υπερθερμανση η' κατι το παραξενο.

Δουλευουν ολα ρολοι και πιο γρηγορα.

Επισης μου φανηκε οτι κανει καλυτερη διαχειριση μνημης αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ο κερνελ μεσω cwm περνιεται,οχι Odin,απλα σιγουρευτειτε οτι κατεβασατε τον σωστο γιατι εχει και για το P7510.

Θα χρειαστειτε κι μια εφαρμογη μετα οπως το setcpu για o/c.

Εγω παντως τον προτεινω αρκει να ξερετε τι κανετε.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παρατήρησα ότι το odin δεν είχε επιλογή για zip, οπότε υπέθεσα ότι θα είναι μέσω CWM..

Τον εγκατέστησα λοιπόν, έβαλα και NoFrills CPU και το έβαλα στο 1,2GHz..

Έχεις δει αν κάτι δεν δουλεύει με αυτό τον πυρήνα? (Ελπίζω να μην επηρεάσει τη δυνατότητα για χρήση σαν τηλέφωνο)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δει διαφορα οπως ειπα και πριν αλλα συνηθως ειναι δουλεια της ρομ οτσν δεν λειτουργει κατι κι οχι του κερνελ.

Τσιμπα το λιγο ακομη.Στα 1.4 ειναι καλα και δεν ξεφευγεις.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?

Απλά δεν θέλω να ξεσκίζει την μπαταρία μωρέ...

Θα το βάλω εκεί πάντως και αν μου πει ο φίλος μου ότι δεν κρατάει η μπαταρία θα του δείξω πως να το μειώνει..

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...