Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον,για να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο, εγω εκανα τη μεθοδο revolutionary ΧΩΡΙΣ να κανω πρωτα unlock με το HTCdev και το hboot μου ειναι αυτο στο συννημένο. Ειμαι rooted και S-OFFed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Λοιπον,για να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο, εγω εκανα τη μεθοδο revolutionary ΧΩΡΙΣ να κανω πρωτα unlock με το HTCdev και το hboot μου ειναι αυτο στο συννημένο. Ειμαι rooted και S-OFFed

 

Έχεις κανονικά custom recovery δηλαδή και μπορείς να περάσεις όποια custom rom θέλεις; Έχεις δοκιμάσει κάποια;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Unlock bootloader από htcdev, μετά με fastboot από cmd εντολές στέλνεις custom recovery πχ revolutionary recovery η clockwork από την οποία φλασαρεις το superuser (install. Zip from sd)
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Unlock bootloader από htcdev, μετά με fastboot από cmd εντολές στέλνεις custom recovery πχ revolutionary recovery η clockwork από την οποία φλασαρεις το superuser (install. Zip from sd)

 

Έστω... αν και χωρίς s-off δεν μπορείς να περάσεις custom rom. Εξάλλου είτε έτσι, είτε αλλιώς είσαι εκτός εγγύησης, συνεπώς μικρό το όφελος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....μια ερωτηση θα ηθελα να κανω

ξερετε μεχρι ποτε θα το εχει προσφορα το πλαισιο στην τιμη των 349 ευρω?????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα.....μια ερωτηση θα ηθελα να κανω

ξερετε μεχρι ποτε θα το εχει προσφορα το πλαισιο στην τιμη των 349 ευρω?????

ευχαριστω

 

Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων, θα συνιστούσα να μην το αφήσεις για πολύ αν σε ενδιαφέρει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων, θα συνιστούσα να μην το αφήσεις για πολύ αν σε ενδιαφέρει.[/QUOT

 

το πολυ σε μια βδομαδα θα εχει η επιδοτηση μου,και ελπιζω να υπαρχει ακομα

 

παντος σαν συσκευη πρεπει να αξιζει και πολυ μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

Έστω... αν και χωρίς s-off δεν μπορείς να περάσεις custom rom. Εξάλλου είτε έτσι, είτε αλλιώς είσαι εκτός εγγύησης, συνεπώς μικρό το όφελος.

 

Και όμως μπορείς, υπάρχει και σχετικό post πριν καμία σελίδα.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και όμως μπορείς, υπάρχει και σχετικό post πριν καμία σελίδα.

 

Και οι rom που ζητάνε s-off; Δεν ισχύει;

 

S-Off & a Custom recovery required

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εμενα λεει

 

*LOCKED**

SHOOTER_U PVT SHIP S-ON RL

HBOOT-1.49.0018

eMMC-boot

okt 3 2011

 

πρεπει να κανω ολα αυτα που αναφερει στο xda ?

το hd2 ηταν πιο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

Και οι rom που ζητάνε s-off; Δεν ισχύει;

 

S-Off & a Custom recovery required

 

δεν το απαιτούν όλες νομίζω, και γω στο ψάξιμο είμαι ακόμη.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανονικά custom recovery δηλαδή και μπορείς να περάσεις όποια custom rom θέλεις; Έχεις δοκιμάσει κάποια;

 

Έχω custom recovery ClockworkMod Recovery, σε ρωτάει αν θες να σου την περάσει η revolutionary μέθοδος όταν τελειώσει(στο βιντεακι που εδωσα για τη revolutionary το δειχνει).Το root το έκανα φλασαροντας ένα .zip file μέσα από την custom recovery.Custom Rom φυσικά και μπορω να φλασαρω απλως δε θελω ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πρεπει να κανω ολα αυτα που αναφερει στο xda ?

το hd2 ηταν πιο ευκολο...

 

Δεν ισχύει εδώ ότι στο HD2, η κάθε συσκευή θέλει τον τρόπο της και οι οδηγίες του xda είναι μονόδρομος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει εδώ ότι στο HD2, η κάθε συσκευή θέλει τον τρόπο της και οι οδηγίες του xda είναι μονόδρομος.

και τελικα δεν καταληγουμε σε καμια μεθοδο ...αλλος ειναι locked και relocked,,αλλος ειναι root και s-on , αλλος s-off ,

αλλος λεει οτι θελει unlocked πριν το revolutionary , αλλος οτι δεν θελει ....αλλος οτι μπορει να γινει και locked ξανα με την HTC , αλλος οχι..

χαμος...τρισδιαστατο thread οπως και το κινητο!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

χαμος...τρισδιαστατο thread οπως και το κινητο!

 

Δε βαριέσαι , τουλάχιστον το spiderman αποζημιώνει .

 

Πως ρυθμίζουμε την οθόνη να κλειδώσει άμεσα με το τέλος της κλήσης ?

 

Και αν υπάρχει εφαρμογή να ανοίγει δίχως το power θα με βόλευε , διότι στο Diamont μετά από λίγους μήνες το κουμπί έγινε ένα με το καπάκι και ήθελε πάτημα με το νύχι .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , εχοντας διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες στο xda περι unlock,root,s-off κτλ και εχοντας κανει αρκετες δοκιμες στο τηλεφωνο μου, νομιζω οτι μπορω να ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα για οσους εχουν αποριες.

1ον. Απαραιτητη ελαχιστη προυποθεση για καποιον να περασει custom rom ειναι να κανει unlock τον bootloader απο το site της htc (htcdev.com). Δεν χρειαζεται, να εισαι s-off και ο τροπος περιγραφεται εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1456855

2ον. Αν τωρα καπιος ειναι και s-0ff, μπορει να περασει την custom ρομ που επιθυμει με τον κλασικο τροπο , δηλαδη απλα φλασαροντας απο recovery το συγκεκριμενο zip.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το s-0ff βολευει απο καθε αποψη.Ειναι ανατρεψιμο ευκολα και δεν μπλεκεις με την πιο πανω διαδικασια.

 

Αυτο που δεν ειναι ανατρεψιμο , οπως λεει και η htc (το παραθετω παρακατω απο copy paste απο το htcdev.com) ειναι να κανεις να φαινεται παλι LCOKED ο bootloader (θα γραφει RELOCKED). Οποτε απο θεμα εγγυησης ειναι στην ευχερια της HTC αν θα καλληψει ενδεχομενη βλαβη, ουτως η αλλωςς.

"To re-lock your bootloader, in the command prompt, type: fastboot oem lock.

Note: This will not restore the factory default lock, but will simply re-lock the bootloader so no further changes can be made"

 

Αρα τελικα αυτο που πρεπει να επιλεξει ο καθενας μας ειναι αν θα κανει unlcock τον bootloader ή οχι (αν δεν θελει σιγουρα να χασει την εγγυηση)

 

Παντως εγω για δικη σας πληροφορηση ειναι unlocked και s-off.

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και τελικα δεν καταληγουμε σε καμια μεθοδο ...αλλος ειναι locked και relocked,,αλλος ειναι root και s-on , αλλος s-off ,

αλλος λεει οτι θελει unlocked πριν το revolutionary , αλλος οτι δεν θελει ....αλλος οτι μπορει να γινει και locked ξανα με την HTC , αλλος οχι..

χαμος...τρισδιαστατο thread οπως και το κινητο!

 

Δεν έχεις άδικο. Προσωπικά τα δικά μου διαβάσματα έχουν καταλήξει στα λεγόμενα του johmic ακριβώς από πάνω.

 

Ωστόσο ο mytie έχει διαφορετική τοποθέτηση και την παραθέτει πιο πάνω. Αν κάποιος ακολουθήσει τα βήματα που προτείνει ο mytie και περάσει custom rom χωρίς να ξεκλειδώσει τη συσκευή μέσω htcdev.com, ας μας ενημερώσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ακουω καποια πραγματα και φρικαρω,

εχτες επιασα ενος φιλου μου το evo 3d του, εκανα σε 5 λεπτα S-OFF με revolutionary και εχει και CWM και root, περναει οποια θελει rom και επανερxεται οποιαδηποτε στιγμη σε εργοστασικη κατασταση σε S-ON, LOCKED και οχι RELOCKED.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΤΕ UNLOCK ΕΙΤΕ ROOT EITE S-OΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ HTC DEV!!

Απλως στο xda και ολα τα αμερικανακια προωθουν τον επισημο τροπο της HTC. Μην πεφτετε στην παγιδα και στην αμαθεια τους. Βλεπετε οδηγους κυριως με αυτον τον τροπο γιατι εχουν οι περισσοτεροι τους HBOOT 1.50 οπου ξεκλειδωνει μονο με htc dev για να κανουν root, cwm, custom rooms κτλ. Τα ευρωπαικα εχουν ΗΒΟΟΤ 1.49.0χχ οπου ευκολα τον κανεις downgrade στον επιθυμητο HBOOT 1.49.007 και χρησιμοποιεις μετα το εργαλειο απο το REVOLUTIONARY .

 

Ο τροπος που εχει μπει σαν οδηγος απο τον mytie, ειναι σωστος και δεν χρειαζεται σε καμια περιπτωση και σε κανενα σημειο να χρησιμοποιεισετε το εργαλειο απο το HTC DEV.

Edited by DoctorM
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το παραπανω post, το εψαξα και εγω εκτενεστερα το θεμα και οφειλω να πω οτι εχει δικιο ο φιλος. Ας σβηστει το δικο μου post,για να μην παραπληροφορειται ο κοσμος. Εγω τη πατησα ας μην την πατησουν κι'αλλοι....
Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

κάποιος μικρός οδηγός για κάποιες βασικές έννοιες για τα android htc.

 

Τι είναι το S-OFF;

S-OFF σημαίνει ότι το τμήμα NAND της συσκευής είναι ξεκλείδωτο και μπορεί να γραφτεί. Η προεπιλεγμένη ρύθμιση για HTC συσκευές S-ON (προστασία εγγραφής), πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε ορισμένες περιοχές του συστήματος, ούτε μπορεί να σας εγγυηθεί μόνιμο Root.

 

Χρειάζομαι Root;

Μια συσκευή που δεν εχει Root είναι όπως κάνεις είσοδο στα Windows με τον λογαριασμό του επισκέπτη (guest), μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα, απλά δεν έχεις δυνατότητα να κάνεις τα πάντα.

Σκεφτείτε την απόκτηση Root ως πρόσβασης διαχειριστή της συσκευής, ώστε να μπορείτε να εγκαταστήσετε / τροποποιήσετε / διορθώσετε / ξεκλειδώσετε ότι επιθυμείτε.

 

Τι σημαίνει ClockWork Recovery;

Clockwork σας επιτρέπει να κάνεις φλασάρισμα ανεπίσημες Roms και θέματα (themes) μέσω αρχείων zip στην κάρτα SD, μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας των τρεχουσών rom σας και να κάνετε ''καθάρισμα'' ορισμένους τύπους μνήμης. (Τα δεδομένα χρήστη, του συστήματος, εκκίνησης, cache, Dalvik cache)

 

Τι ειναι flashing ''φλασάρισμα'';

Φλασάρισμα αναφέρεται στην λήψη θέματων (themes) ή εφαρμογών ή Roms στην SD κάρτα σας και κατόπιν στην συνέχεια η εγκατάσταση αυτών χρησιμοποιώντας ClockWork ή οποιαδήποτε άλλο εργαλείο που σου επιτρέπει το λειτουργικό σύστημα του τηλεφώνου να τροποποιηθεί.

Edited by DoctorM
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Aπο μπαταρια πως πατε ?

 

Εμενα με Leedroid δε βγαζει πανω απο 7 ωρες, και το σημα το εχω στο GSM και οχι auto (κατι που συνηθως δινει αρκετες ωρες στη μπαταρια).

 

To Sensation εβγαζε κανα διημερο, οπως και το desere HD και Desire S.

 

Απο την αλλη βεβαια το κινητο δουλευει σφαιρα και τελειως απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε σε κανέναν ΟΤΑ update? Μου έβγαλε ειδοποίηση για ένα update 47,65 ΜΒ, δεν το έκανα για να μη χάσω το root.Είμαι στην έκδοση 1.20.401.2

 

Aπο μπαταρια πως πατε ?

 

Εμενα με Leedroid δε βγαζει πανω απο 7 ωρες, και το σημα το εχω στο GSM και οχι auto (κατι που συνηθως δινει αρκετες ωρες στη μπαταρια).

 

To Sensation εβγαζε κανα διημερο, οπως και το desere HD και Desire S.

 

Απο την αλλη βεβαια το κινητο δουλευει σφαιρα και τελειως απροβληματιστα.

 

Εγώ με στοκ βγάζω μέρα άνετα,μετά από 24 ώρες είχα 46% με μέτρια χρήση (κανα μισάωρο 3g καμια ώρα wifi)

Edited by mytie
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρε παιδια, αν κανω downgrade με τον τροπο που λεει στο xda, και μετα με το revolutionary τελειωσα?

εγω θελω μονο να απεγκαταστησω εφαρμογες και να μην βαλω custom rom.

 

εχει πεσει και ο σερβερ του multiupload ρε γμτ την τυχη μου.

το κατεβαζω απο αλλου αλλα το revolutionary τα γραφει μπερδεμενα, θελει και το αρχειο htc driver , superuser3.0.7

Edited by makiskat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...