Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια υπαρχει τπτ πιο καλο για μενα και πιο γρηγορο και αξιοπιστο?εχω juwe 5.3 με 2.3.4 jvr....αν γνωριζει καποιος αν μπορω να του βαλω πανω κατι πιο καλο και αξιοπιστο...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, προκειμένου να κάνω το bln control pro να λειτουργήσει με την stock εφαρμογή των μηνυμάτων, βρήκα στο xda ένα mod του services.odex και το έβαλα στο κινητό. Στο πρώτο reboot μου εξαφάνισε τα widgets της αρχικής οθόνης, μου άλλαξε την κατανομή των εφαρμογών στο app drawer (TW3) και κάτω δεξιά έγραφε σε trasparent πλαίσιο "ασφαλής λειτουργία". Οταν ξαναέκανα reboot το "ασφαλής λειτουργία" είχε φύγει αλλά τα widgets δεν είχαν επανέλθει (ούτε η σειρά των εφαρμογών στον app drawer όπως τα είχα ρυθμίσει εγώ). Τα ξαναρύθμισα και εντάξει. Το bln λειτουργεί πλέον και σε κλήσεις και σε μηνύματα (στις stock εφαρμογές) και δεν έχω διαπιστώσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του κινητού. Το "στραβό" bootάρισμα όμως με ανησύχησε. Υπάρχει πιθανότητα να το προκάλεσε η αντικατάσταση του services.odex? Γενικά τι κάνει αυτό το αρχείο?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια υπαρχει τπτ πιο καλο για μενα και πιο γρηγορο και αξιοπιστο?εχω juwe 5.3 με 2.3.4 jvr....αν γνωριζει καποιος αν μπορω να του βαλω πανω κατι πιο καλο και αξιοπιστο...ευχαριστω

 

Δες την Cyanogenmod 7 :)

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προκειμένου να κάνω το bln control pro να λειτουργήσει με την stock εφαρμογή των μηνυμάτων, βρήκα στο xda ένα mod του services.odex και το έβαλα στο κινητό. Στο πρώτο reboot μου εξαφάνισε τα widgets της αρχικής οθόνης, μου άλλαξε την κατανομή των εφαρμογών στο app drawer (TW3) και κάτω δεξιά έγραφε σε trasparent πλαίσιο "ασφαλής λειτουργία". Οταν ξαναέκανα reboot το "ασφαλής λειτουργία" είχε φύγει αλλά τα widgets δεν είχαν επανέλθει (ούτε η σειρά των εφαρμογών στον app drawer όπως τα είχα ρυθμίσει εγώ). Τα ξαναρύθμισα και εντάξει. Το bln λειτουργεί πλέον και σε κλήσεις και σε μηνύματα (στις stock εφαρμογές) και δεν έχω διαπιστώσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του κινητού. Το "στραβό" bootάρισμα όμως με ανησύχησε. Υπάρχει πιθανότητα να το προκάλεσε η αντικατάσταση του services.odex? Γενικά τι κάνει αυτό το αρχείο?

 

Όταν το είχα περάσει μου έκανε και εμένα ένα κλείσιμο όλων των εφαρμογών και μετά επανεκκίνηση τους χωρίς όμως να μου χαλάσει κάτι (μετά το έβγαλα βέβαια γιατί στα stock SMS δεν υποστηρίζουν 160 χαρακτήρες). Απ'ότι κατάλαβα το αρχείο πρέπει να είναι υπεύθυνο για διαχείριση διάφορων υπηρεσιών αλλά καλύτερα να απαντήσει κάποιος σχετικός με το θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους....εχω damian gto aereus beta 2 και tornado rom jvt rc1 και ενω ειμαι κατενθουσιασμενος με τον συνδιασμο οταν παω να παρω τηλεφωνο μου βγαζει force close και οτι το android.phone δεν λειτουργει....εχει καποιος καποια ιδεα γιατι δεν θελω να ξαναφλασαρω..?
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Στο XDA παλεύουν απο εχθές να κάνουν port την Software Development Kit έκδοση του android 4.0 από το Nexus S 4G στον γαλαξία μας :)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους....εχω damian gto aereus beta 2 και tornado rom jvt rc1 και ενω ειμαι κατενθουσιασμενος με τον συνδιασμο οταν παω να παρω τηλεφωνο μου βγαζει force close και οτι το android.phone δεν λειτουργει....εχει καποιος καποια ιδεα γιατι δεν θελω να ξαναφλασαρω..?

 

Κατέβασες καποιο modpack απο το tornado addons φίλε μου; αν ναι καντο uninstall απο την εφαρμογή πάλι.

Έχει αναφερθεί πως σε μερικούς τα modpack 1-2 προκαλούν fc για κάποιο λόγο, ενώ χωρίς αυτά δουλεύει άψογα το phone.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες καποιο modpack απο το tornado addons φίλε μου; αν ναι καντο uninstall απο την εφαρμογή πάλι.

Έχει αναφερθεί πως σε μερικούς τα modpack 1-2 προκαλούν fc για κάποιο λόγο, ενώ χωρίς αυτά δουλεύει άψογα το phone.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι όντως, το phone της Tornado δουλεύει άψογα :)

Ακόμα και για όσους φοράνε stock rom :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, το phone της Tornado δουλεύει άψογα :)

Ακόμα και για όσους φοράνε stock rom :lol:

 

Ακριβώς! Ότι modpack,apk,theme κλπ δουλεύει στην tornado, δουλεύει και σε στοκ γιατί είναι odex και η tornado!

 

Εννοείτε βέβαια ανάλογα και με την έκδοση!

Μην δει κανείς κανένα theme για tornado jvr και πάει να το περάσει σε στοκ jvt για παράδειγμα..!

 

(φύλαγε τα ρουχα σου.. :p )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA παλεύουν απο εχθές να κάνουν port την Software Development Kit έκδοση του android 4.0 από το Nexus S 4G στον γαλαξία μας :)

 

Πάντως από ότι διάβασα στο thread του Nexus S κάποιος που το δοκίμασε δεν ενθουσιάστηκε και από την ταχύτητα και την σταθερότητα :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι διάβασα στο thread του Nexus S κάποιος που το δοκίμασε δεν ενθουσιάστηκε και από την ταχύτητα και την σταθερότητα :p

 

Αφού «λογικά» θα την πάρουν επίσημα (ε δεν νομίζω να χαντακωσει η google το ίδιο της το κινητό. Που δεν είναι και παλιό όπως το nexus one) γιατί κάνουν έτσι για να την portαρουν;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι διάβασα στο thread του Nexus S κάποιος που το δοκίμασε δεν ενθουσιάστηκε και από την ταχύτητα και την σταθερότητα :p

 

http://www.youtube.com/watch?v=yuPuwPSYfBM

 

εντάξει δεν πάει και τέλεια αλλά δεν lagάρει και ιδιαίτερα.

Μην ξεχνάμε ότι είναι SDK έκδοση. Πιθανόν η κανονική να είναι πιο smooth.

Ενδιαφέρον θα είχε να φαινόταν κάπου η διαχείριση μνήμης απο την rom.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

νέος κάτοχος του Ι9000, και ομολογώ πως είμαι εντυπωσιασμένος!

το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Νοκια 5230 και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

 

το GPS είναι σε όλους άθλιο?

δεν εννοώ προφανώς το πότε κλειδώνει δορυφόρους αλλά την ακρίβειά του.

έχω απογοητευθεί πλήρως!! είμαι στο δρόμο σταματημένος και με πηγαίνει μπρος-πίσω!!! σταματώ, το αμάξι και δείχνει να τσουλάω για 5-10 δευτερόλεπτα ακόμα!!

το πρόβλημα εμφανίζεται και σε Sygik και σε GoogleMaps

 

το πρόβλημα είναι ότι το συγκρίνω με κινητό των 120 ευρώ και με τζάμπα πλοήγηση και μου πέφτουν τα μαλλιά!

έχω πρόβλημα? να το γυρίσω πίσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

νέος κάτοχος του Ι9000, και ομολογώ πως είμαι εντυπωσιασμένος!

το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Νοκια 5230 και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

 

το GPS είναι σε όλους άθλιο?

δεν εννοώ προφανώς το πότε κλειδώνει δορυφόρους αλλά την ακρίβειά του.

έχω απογοητευθεί πλήρως!! είμαι στο δρόμο σταματημένος και με πηγαίνει μπρος-πίσω!!! σταματώ, το αμάξι και δείχνει να τσουλάω για 5-10 δευτερόλεπτα ακόμα!!

το πρόβλημα εμφανίζεται και σε Sygik και σε GoogleMaps

 

το πρόβλημα είναι ότι το συγκρίνω με κινητό των 120 ευρώ και με τζάμπα πλοήγηση και μου πέφτουν τα μαλλιά!

έχω πρόβλημα? να το γυρίσω πίσω?

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει το GPS στο δρόμο μέσα σε αμάξι αλλά γενικώς αν αντιμετωπίζεις προβλήματα υπάρχουν διάφορα πράγματα που μπορείς να κάνεις, αλλά προϋποθέτουν root και κάποια πειραγματάκια (όπως αλλαγή modem για παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Έχω φλασάρει εδώ και πολύ καιρό τον γαλαξία μου,έχω περάσει την έκδοση xxjvo (που μόλις είχε βγει με cf root). Μετά από πολύ καιρό σκέφτομαι να τον ξαναφλασάρω με κάτι φρέσκο σταθερό και γρήγορο. Τι έχετε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Έχω φλασάρει εδώ και πολύ καιρό τον γαλαξία μου,έχω περάσει την έκδοση xxjvo (που μόλις είχε βγει με cf root). Μετά από πολύ καιρό σκέφτομαι να τον ξαναφλασάρω με κάτι φρέσκο σταθερό και γρήγορο. Τι έχετε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :rolleyes:

 

Αν θες stock βάλε JVT (2.3.5) με Semaphore kernel 1.8, αλλά αν θες κάτι σε custom θα σου έλεγα να δοκιμάσεις την CM7.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ τελικα το ξαναφλασαρα γιατι βιαστηκα και τωρα ολα καλα...οπως και να χει παντως ειναι τρομερο το οτι μπορεις να παρεις απαντησεις για τα παντα πανω στο κινητο!΄)
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ τελικα το ξαναφλασαρα γιατι βιαστηκα και τωρα ολα καλα...οπως και να χει παντως ειναι τρομερο το οτι μπορεις να παρεις απαντησεις για τα παντα πανω στο κινητο!΄)

 

Θα υποθέσω πως έκανε τη ζημιά το modpack τελικά!

 

Η «παρέα» μας εδώ στο galaxy s φίλε Νίκο δεν χαλάει!

Πραγματικά το subforum μας ήταν και είναι μια καλή παρέα! Πραγματικά πιστεύω οτι είναι το καλύτερο subforum μέσα στο myphone σε όλα! :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω το galaxy s i9000

2.3.3

I9000XXJVO

2.6.35.7-I9000XXJVH-CL184813 root@DELL101#2

GINGERBREAD.XXJVH

 

Φλασαρισα με Odin:I9000XWJVH

 

Προβλήματα: Δεν μου δείχνει αναβαθμίσεις το Kies, δεν βγαζει ελληνικά το πληκτρολόγιο της samsung μια μερα κραταει περιπου η μπαταρια.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μηπως δεν εχω κανει κατι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το galaxy s i9000

2.3.3

I9000XXJVO

2.6.35.7-I9000XXJVH-CL184813 root@DELL101#2

GINGERBREAD.XXJVH

 

Φλασαρισα με Odin:I9000XWJVH

 

Προβλήματα: Δεν μου δείχνει αναβαθμίσεις το Kies, δεν βγαζει ελληνικά το πληκτρολόγιο της samsung μια μερα κραταει περιπου η μπαταρια.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μηπως δεν εχω κανει κατι καλα?

 

Γιατί φλάσαρες την JVH? Από ότι έχω ακούσει είναι από τις χειρότερες... Αλλά οκ όπως θες, άλλαξε product code όπως λέει στο τελευταίο βήμα του οδηγού για φλασάρισμα. (*#272*ΙΜΕΙ#)

Αν σκέφτεσαι να το κάνεις αυτό ώστε να γίνει επίσημη αναβάθμιση σε 2.3.3 μέσω KIES, να σε ενημερώσω πως σε εμένα δεν πέτυχε όταν το δοκίμασα :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φλάσαρες την JVH? Από ότι έχω ακούσει είναι από τις χειρότερες... Αλλά οκ όπως θες, άλλαξε product code όπως λέει στο τελευταίο βήμα του οδηγού για φλασάρισμα. (*#272*ΙΜΕΙ#)

Αν σκέφτεσαι να το κάνεις αυτό ώστε να γίνει επίσημη αναβάθμιση σε 2.3.3 μέσω KIES, να σε ενημερώσω πως σε εμένα δεν πέτυχε όταν το δοκίμασα :)

 

Να ενημερώσω πως μόλις αλλάξει το product code θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αμεσα και θα χαθούν ΟΛΑ.

 

Η jvh είναι σχετικά μάπα και παλιά.

γερός συνδυασμός είναι jvt και semaphore kernel.

Για πιο hardcore καταστάσεις jvt και tornado aureus kernel.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως μόλις αλλάξει το product code θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αμεσα και θα χαθούν ΟΛΑ.

 

Η jvh είναι σχετικά μάπα και παλιά.

γερός συνδυασμός είναι jvt και semaphore kernel.

Για πιο hardcore καταστάσεις jvt και tornado aureus kernel.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ναι ξέχασα να αναφέρω το factory reset!

Εσύ τελικά τι εχεις Νικο? cm7, MIUI, ή JVT Tornado? Σε λίγο σε έχω ικανό να κάνεις tripple boot να διαλέγεις εκείνη την ώρα τι τραβάει η όρεξη σου :lol:

Αλλά πλάκα πλάκα ίσως δοκιμάσω την Tornado. Μπαίνει εύκολα? Πάνω απο JVT απλά μέσω cwm?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να αναφέρω το factory reset!

Εσύ τελικά τι εχεις Νικο? cm7, MIUI, ή JVT Tornado? Σε λίγο σε έχω ικανό να κάνεις tripple boot να διαλέγεις εκείνη την ώρα τι τραβάει η όρεξη σου :lol:

Αλλά πλάκα πλάκα ίσως δοκιμάσω την Tornado. Μπαίνει εύκολα? Πάνω απο JVT απλά μέσω cwm?

 

Για να την περάσεις, φλασαρεις jvt, tornado aureus kernel και κάνεις wipe απο cwm (δεν μένει τίποτα ούτε στην sd ούτε στο κινητό! Μόνο modem,bootloaders,efs,kernel! δεν είναι απλο wipe η format! Super πατέντα του damian! Όσο f%cked up και να είναι το σύστημα σου, μετά απο αυτό το wipe είναι 100% πεντακάθαρο! Συνιστάται ανεπιφύλακτα απο μένα πάντως!)

Μετά από αυτό, βγάζεις μπαταρία και μπαίνεις cwm. Βάζεις usb, mounts & storage, mount usb και περνάς την tornado απο το πσ στο κινητό. Unmount usb και το βγάζεις. βγάζεις μπαταρία. Cwm, instal τη ρομ και reboot!

Έτοιμος και πεντακάθαρος! Μπορεί να κάνει 2-3 bootloops. Μην ανησυχεις! Θα bootαρει κανονικά! Αν δεν γίνει και κάνει συνέχεια bootloops (δεν μου έτυχε) κάνεις ξανά instal τη ρομ απο cwm!

 

 

Τώρα έχω tornado jvt.

Μπορεί να μην έχω dual-triple boot, αλλα έχω miui,cm7, tornado και simply σε έτοιμο nandroid.. Ανάλογα με τα κέφια, περνάω μια ρομ με το οντιν και κάνω ρεστορ απο πάνω όποια θέλω! :lol::lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να την περάσεις, φλασαρεις jvt, tornado aureus kernel και κάνεις wipe απο cwm (δεν μένει τίποτα ούτε στην sd ούτε στο κινητό! Μόνο modem,bootloaders,efs,kernel! δεν είναι απλο wipe η format! Super πατέντα του damian! Όσο f%cked up και να είναι το σύστημα σου, μετά απο αυτό το wipe είναι 100% πεντακάθαρο! Συνιστάται ανεπιφύλακτα απο μένα πάντως!)

Μετά από αυτό, βγάζεις μπαταρία και μπαίνεις cwm. Βάζεις usb, mounts & storage, mount usb και περνάς την tornado απο το πσ στο κινητό. Unmount usb και το βγάζεις. βγάζεις μπαταρία. Cwm, instal τη ρομ και reboot!

Έτοιμος και πεντακάθαρος! Μπορεί να κάνει 2-3 bootloops. Μην ανησυχεις! Θα bootαρει κανονικά! Αν δεν γίνει και κάνει συνέχεια bootloops (δεν μου έτυχε) κάνεις ξανά instal τη ρομ απο cwm!

 

 

Τώρα έχω tornado jvt.

Μπορεί να μην έχω dual-triple boot, αλλα έχω miui,cm7, tornado και simply σε έτοιμο nandroid.. Ανάλογα με τα κέφια, περνάω μια ρομ με το οντιν και κάνω ρεστορ απο πάνω όποια θέλω! :lol::lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Θα την περάσω κάποια στιγμή, αν βγάλω άκρη από το φόρουμ του δημιουργού... Εντομεταξύ όλα beta είναι ακόμα και κέρνελ, δεν πιστεύω να κάνει καμιά έκρηξη το κινητό? :p Η simply λέει τίποτα?

 

Edit: Δηλαδή βάζω αυτόν και μετά από το wipe που λες, αυτή είναι η latest version? Λέει non-wipe πάντως! Υποτίθεται πως το καραwipe το κάνεις πριν ε? :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

H JVT όπως είχα προβλέψει, είναι πια επίσημη. Το Kies τη δίνει πια στην Αγγλία ως αναβάθμιση. Όσοι λοιπόν βάλανε leaked JVT, τώρα έχουν (έχουμε) επίσημη.

 

http://img249.imageshack.us/img249/6898/jvtofficial.jpg

 

Αυτό σε σύγκριση με το όταν την έβαλα όταν βγήκε, εδώ

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...