Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι με JW8 και στοκ κερνελ (αφου ειχα γινει ροοτ με semaphore) ενα μηνα περιπου. Όσοι έχετε το ίδιο configuration από θέμα μπαταρίας πως πάτε? Πχ. Με 3g και πλοήγηση περίπου μισή ώρα με τρία τέταρτα πέφτει 20%.Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα από κολλήματα κλπ
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι με JW8 και στοκ κερνελ (αφου ειχα γινει ροοτ με semaphore) ενα μηνα περιπου. Όσοι έχετε το ίδιο configuration από θέμα μπαταρίας πως πάτε? Πχ. Με 3g και πλοήγηση περίπου μισή ώρα με τρία τέταρτα πέφτει 20%.Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα από κολλήματα κλπ

 

Οταν ημουν στην jw8 ειχα κρατησει για λιγες ημερες κι εγω τον στοκ κερνελ και θυμαμαι οτι η μπαταρια δεν επεφτε με τιποτα ;)

Οι εντελως στοκ ρομς εχουν την καλυτερη αυτονομια φιλε μου :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν στην jw8 ειχα κρατησει για λιγες ημερες κι εγω τον στοκ κερνελ και θυμαμαι οτι η μπαταρια δεν επεφτε με τιποτα ;)

Οι εντελως στοκ ρομς εχουν την καλυτερη αυτονομια φιλε μου :)

 

Τωρα με ποιο firmware εισαι?

Μπορεί και να είναι και θέμα μπαταρίας αυτής καθ'αυτής, ειναι δυο χρονων πια.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με ποιο firmware εισαι?

Μπορεί και να είναι και θέμα μπαταρίας αυτής καθ'αυτής, ειναι δυο χρονων πια.

 

Τωρα ειμαι με cm9 stable.

Κανε δυο τρεις πληρη κυκλους φορτισης και γενικοτερα οταν αλλαζεις ρομ καλο ειναι να γινεται, και μετα θα δεις πως συμπεριφερεται η μπαταρια.

Κι η δικια μου 2χρονων κοντευει αλλα καλα αντεχει ακομη...;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι με cm9 stable.

Κανε δυο τρεις πληρη κυκλους φορτισης και γενικοτερα οταν αλλαζεις ρομ καλο ειναι να γινεται, και μετα θα δεις πως συμπεριφερεται η μπαταρια.

Κι η δικια μου 2χρονων κοντευει αλλα καλα αντεχει ακομη...;)

 

Εννοείς να την αφήσουμε 2-3 φορές να αδειάσει εώς ότου σβήσει το κινητό? Και μετά φόρτιση?

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να την αφήσουμε 2-3 φορές να αδειάσει εώς ότου σβήσει το κινητό? Και μετά φόρτιση?

 

Ναι αυτο εννοω, εγω τουλαχιστον αυτο κανω συν οτι το φορτιζω και κλειστο τις 2 πρωτες φορες,να ξερεις παντως οτι μετεπειτα να μην αφηνεις την μπαταρια να πεφτει κατω απο 20% για να την φορτισεις...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω, εγω τουλαχιστον αυτο κανω συν οτι το φορτιζω και κλειστο τις 2 πρωτες φορες,να ξερεις παντως οτι μετεπειτα να μην αφηνεις την μπαταρια να πεφτει κατω απο 20% για να την φορτισεις...

 

Ok, ευχαριστω. οπότε τώρα που θα φλασάρω θα κάνω την διαδικασία που περιγράψατε σχετικά για την μπαταρία να δω αν θα αλλάξει κάτι:)

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,

υπάρχει custom rom στην οποία να λειτουργεί το ραδιόφωνο?

 

Αν θυμαμαι καλα στην cm7 πρεπει να λειτουργουσε...αλλιως spirit fm ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Cm7 και οποιαδηποτε custom βασιζεται σε στοκ δηλαδη στην ουσια ειναι στοκ ολιγον πειραγμενη :p
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά:

 

- έχω JW6 + Semaphore 2.7.4, φρεσκότατα και τα δύο (περασμένη εβδομάδα μετά τη νίλα που έπαθα όταν πέρασα ολόκληρη rom αντί για κέρνελ μόνο:p)

 

- πάω διακοπές και χρειάζομαι πλοήγηση, οπότε λέω να βάλω το Sygic που έχει 14 μέρες full trial. Κατέβασα και χάρτες Ελλάδας, και το προγραμμα δούλεψε κανονικά. Σε κάθε εκκίνηση βγάζει οθόνη επιλογής "συνεχίστε τη δοκιμή" ή "αγορά Sygic" (λογικό, εφόσον είναι trial) και πατάς το πρωτο.

 

- Εχθές το απόγευμα αλλάζω κέρνελ και βάζω τον στοκ της JW6. ¨Όλα καλά αυτή τη φορά.

 

- Σήμερα ξανανοίγω το Sygic, και μου ζητάει ιντερνετ να κατεβάσει "απαράιτητα δεδομένα" για να τρέξει. Ακριβώς ό,τι έκανε και την πρώτη φορά που το εγκατέστησα (με εξαίρεση τους χάρτες που τους είχε ήδη μέσα), σαν να το έβαλα πρώτη φορά. Το κάνω, και από τότε το προγραμμα ξεκινάει κανονικά μεν, αλλά ΔΕΝ μου βγάζει την οθόνη επιλογής trial που ανέφερα πριν. Συμπεριφέρεται κανονικότατα σαν πλήρης έκδοση. Βέβαια η περίοδος δοκιμής λήγει σε 2-3 μέρες, αλλά δεν θα έπρεπε να επισημαίνει ότι προκειται ακόμη για trial; Και γιατί ξανακατέβασε δεδομένα προγράμματος; Υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε κάπως το licence από την αλλαγή κέρνελ;

 

Απιθανο εως αδυνατον να οφειλεται κατι τετοιο στον κερνελ. Κατι αλλο φταιει, αν και οπως το περιγραφεις δεν νομιζω οτι προκειται κιολας για "προβλημα" οποτε θα σου ελεγα να μην ανησυχεις και θα περασουν οι 2 μερες ακομη να το απεγκαταστησεις μετα :rolleyes:

 

Χρονια πολλα σε ολους !!

 

Επανέρχομαι για update

Σύμφωνα με την περιγραφή του Sygic, έχει 14 μέρες δοκιμαστική πλήρη χρήση. Ως εδώ καλά. Επίσης σύμφωνα με το log που κρατάει ο λογαριασμός μου στο Play store, η εγκατάσταση έγινε στις 4 Αυγούστου. Μετρώντας 14 μέρες, το trial έληγε στις 18, δηλαδή εχθές. Το πρόγραμμα δουλεύει ακόμη κανονικότατα και χωρίς trial screen για να επιλέξεις. Δεν ξέρω αν πρέπει να συμπληρωθεί μια ακόμη μέρα (αν και θα είναι η 15η, ουσιαστικά) για να κλείσει, ίσως μετράει US time zone ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω επίσης αν το πρόγραμμα περιμένει να μπω στο ιντερνετ όταν είναι ανοιχτό για να κάνει call home και να κλείσει. Πάντως δουλεύει. Φίλε Ηρακλή, προφανώς και δεν είναι πρόβλημα :p Απλά αν συνεχίσει να δουλεύει θα αρχίσω να αναρωτιέμαι μήπως το αγόρασα και δνε το πήρα χαμπάρι! Αν και δεν βλέπω πως θα μπορούσε να γίνει αυτο, αφού δεν έχει in-app purchase, αλλά και να είχε, δεν έχω περάσει κάρτα πουθενά (ούτε στο Play, ποτέ), ούτε και στον προχθεσινό λογαριασμό της Voda είναι χρεωμένος (έτσι, για το σενάριο επιστημονικής φαντασίας ότι η αγορά περνάει στο billing, "όπως Αμερική" :lol:).

 

Θα περιμένω και σήμερα, και αν δεν κλειδώσει μέχρι αύριο το πράγμα χρήζει μελέτης. Το πιθανότερο είναι ότι υπολογίζει την ώρα από την τοποθεσία του σέρβερ (που δεν είναι δυνατό να ξέρω που είναι) και θα πάρω τον ***** μετά. Πάντως αν έχει κανένας τηλέφωνο του θείου για το συγκεκριμένο ας μου το στείλει, γιατί εγώ παίρνω εδώ και καιρό και δεν απαντάει:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν Γαλαξία με το τελευταίο GB και το Semaphore kernel και θέλω να το φέρω σε εντελώς μαμά κατάσταση. Αυτό που ουσιαστικά θέλω να κάνω είναι να βγάλω το Semaphore και να βάλω το stock kernel. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πώς γίνεται και που να βρω το stock. Κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν Γαλαξία με το τελευταίο GB και το Semaphore kernel και θέλω να το φέρω σε εντελώς μαμά κατάσταση. Αυτό που ουσιαστικά θέλω να κάνω είναι να βγάλω το Semaphore και να βάλω το stock kernel. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πώς γίνεται και που να βρω το stock. Κάποια βοήθεια;

 

Ποια στοκ gb εχεις, την jw8..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρεπει να φλασαρεις μια custom η official ρομ που θα περιεχει και τον στοκ kernel της μεσα...(αν δεν κανω λαθος δλδ) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882
Link to comment
Share on other sites

Ποια στοκ gb εχεις, την jw8..;

 

jw6

 

βασικα πρεπει να φλασαρεις μια custom η official ρομ που θα περιεχει και τον στοκ kernel της μεσα...(αν δεν κανω λαθος δλδ) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Να θεωρήσω ότι όλες οι στοκ rom έχουν και τον στοκ kernel;

Αν όχι, ξέρεις να μου πεις ποιες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φλασάρεις όλη την ROM εκτός αν θες να βγάλεις και το root ώστε να γίνει το κινητό όπως ήταν όταν το πήρες.

Αν θες μόνο τον kernel μπορείς να τον βρεις εδώ (Samsung> I9000> Kernel). Τον φλασάρεις όπως πέρασες και τον Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

χαζη ερωτηση: το Root στον Kernel καθεται τελικα η στην ROM?δλδ αμα φλασαρεις εναν Kernel πανω σε εναν αλλον δεν χανεται το Root

 

ΟFF TOPIC: αν 1)βαλω την μπαταρια του S PLUS που εχει νομιζω 1650 αντι για 1500 και ανεβασω μεσω Semaphore το cpu απο 1000 σε 1400 δεν θα ειναι σαν να εχω το PLUS?

Link to comment
Share on other sites

jw6

 

 

 

Να θεωρήσω ότι όλες οι στοκ rom έχουν και τον στοκ kernel;

Αν όχι, ξέρεις να μου πεις ποιες;

 

Κατεβασε τοκ κερνελ της jw6 απο εδω

http://www6.zippyshare.com/v/30850513/file.html

Ξερεις να τον περνας με odin ετσι..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φλασάρεις όλη την ROM εκτός αν θες να βγάλεις και το root ώστε να γίνει το κινητό όπως ήταν όταν το πήρες.

Αν θες μόνο τον kernel μπορείς να τον βρεις εδώ (Samsung> I9000> Kernel). Τον φλασάρεις όπως πέρασες και τον Semaphore.

 

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Κατεβασε τοκ κερνελ της jw6 απο εδω

http://www6.zippyshare.com/v/30850513/file.html

Ξερεις να τον περνας με odin ετσι..;

 

Ναι. Ευχαριστώ πολύ.

Edited by pavlosx68
Link to comment
Share on other sites

χαζη ερωτηση: το Root στον Kernel καθεται τελικα η στην ROM?δλδ αμα φλασαρεις εναν Kernel πανω σε εναν αλλον δεν χανεται το Root

 

ΟFF TOPIC: αν 1)βαλω την μπαταρια του S PLUS που εχει νομιζω 1650 αντι για 1500 και ανεβασω μεσω Semaphore το cpu απο 1000 σε 1400 δεν θα ειναι σαν να εχω το PLUS?

 

O kernel περνάει τα απαραίτητα αρχεία για το root στο σύστημα οπότε αν αλλάξεις kernel αυτά παραμένουν εκεί και δεν χάνεται το root.

 

Λίγο δύσκολο να το ανεβάσεις στα 1400Mhz και να συνεχίσει να σου τρέχει σταθερά. Επίσης πιστεύω ότι θα έχεις και πρόβλημα με την θερμοκρασία του κινητού.

Άλλο να βγαίνει από το εργοστάσιο στα 1400Mhz και άλλο να το πηγαίνεις εσύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξαναπερασα την jw5,να πω οτι τελικα το προβλημα με το χαμηλο wifi απ οτι φανηκε ηταν καθαρα θεμα της jw8.Επανηλθε πλεον στα γνωστα επιπεδα
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ξαναπερασα την jw5,να πω οτι τελικα το προβλημα με το χαμηλο wifi απ οτι φανηκε ηταν καθαρα θεμα της jw8.Επανηλθε πλεον στα γνωστα επιπεδα

 

Παρη, τι εννοεις με το χαμηλο wifi, το γνωστο θεμα των gb ή το network problem, please check the network..;Διοτι πριν λιγες μερες ειχα περασει στην jw5 και τα δυο παραπανω προβληματα ακομη διατηρουνταν.

Εκτος, εαν εννοεις κατι αλλο...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παρη, τι εννοεις με το χαμηλο wifi, το γνωστο θεμα των gb ή το network problem, please check the network..;Διοτι πριν λιγες μερες ειχα περασει στην jw5 και τα δυο παραπανω προβληματα ακομη διατηρουνταν.

Εκτος, εαν εννοεις κατι αλλο...

Καλησπερα Ηρακλη.Ειχα προβλημα με χαμηλο σημα στο wifi απο τοτε που περασα την jw8,μου ειχε σπασει τα νευρα.7 μετρα απο το ρουτερ και το σημα μια ερχοταν και μια χανονταν.Εβαλα παλι την jw5 και ολα παλι μια χαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...