Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πειράζει αν δεν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού θες το Firmware μόνο για εγγύηση. Το θέμα είναι να γυρίσεις το Product Code σε EUR και για να το κάνεις αυτό πρέπει να λειτουργεί η οθόνη.

Βάλε το Firmware μήπως και στρώσει το κινητό.

 

Δυστυχώς τώρα δεν βλέπω τίποτα. Να ξενικήσω την διαδικασία αλλά μετά όταν θα πρεπει να επιλέξω το Product Code τι να κάνω αν δεν μπορώ και πάλι να δώ τίποτα;; Φοβάμαι μήπως κάνω καμιά βλακεία και μετά μου το βγάλουν εκτός εγγύησης.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που είσαι Root το κινητό είναι ήδη εκτός εγγύησης. Καλύτερα να βάλεις την JVI και να μην αλλάξεις το Product Code παρά να το πας με το Root.

Αυτό είναι φυσικά προσωπική μου άποψη και δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη για το τι θα επιλέξεις να κάνεις...!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι Root το κινητό είναι ήδη εκτός εγγύησης. Καλύτερα να βάλεις την JVI και να μην αλλάξεις το Product Code παρά να το πας με το Root.

Αυτό είναι φυσικά προσωπική μου άποψη και δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη για το τι θα επιλέξεις να κάνεις...!

 

Κατάλαβα. Μάλλον την πάτησα. Λογικά επειδή δεν φαίνεται τίποτα, αν οι τεχνικοί πάνε να αλλάξουν την οθόνη, την αλλάξουν και δούν ότι είναι root θα έχω τις επιπτώσεις.:wacko:

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. εχω περασει την 2.3.6 xjw4 με τον semaphore του στρατου 2.7.4 αλλα το τηλ τρωει κατι περιεργα κολληματα που δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικα. λαγγαρει για μερικα δευτερολεπτα κτλ.τι να κανω?δεν ξερω και πολλα ρε ****το ωστε να αρχισω να δοκιμαζω μια μια τις ρομ που ανεβαζουν!!!

εχετε καμια συμβουλη?

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Κάνε Backup ό,τι χρειάζεσαι και κάνε ένα Factory Reset. Αν συνεχίσει τα κολλήματα πέρνα πάλι το Firmware γιατί ίσως να μην έκατσε καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι με το kies;;; Από την ώρα που το αναβάθμισα στην τελευταία έκδοση (αναγκαστικά) δυσκολεύεται να συνδεθεί το κινητό, έχει θέμα με την επαναφορά των backed up επαφών. Επίσης ενώ πριν με τη JVO (περασμένη με το Odin) μου αναγνώριζε το κινητό και μου έβγαζε διαθέσιμη αναβάθμιση (JW4), τώρα μετά από επανειλλημμένα flashαρίσματα, με την ίδια JVO δε μου το αναγνωρίζει (μου λέει οτι το κινητό δεν υποστηρίζει αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο)..... Τι τρέχει;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Το KIES είναι γενικά για πέταμα.

Έχεις γυρίσει στο σωστό Product Code την JVO ώστε να σου βγάλει αναβάθμιση; Βασικά γιατί ασχολείσαι με το KIES αφού μπορείς να περάσεις όποιο Firmware θες μόνος σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Μάλλον την πάτησα. Λογικά επειδή δεν φαίνεται τίποτα, αν οι τεχνικοί πάνε να αλλάξουν την οθόνη, την αλλάξουν και δούν ότι είναι root θα έχω τις επιπτώσεις.:wacko:

 

Για αυτό θεωρητικά είναι καλύτερα να δουν επίσημο λογισμικό και με λάθος product code να είναι:

1) μπορεί να μην το προσέξουν καν

2) μπορεί και να μην απαγορέυεται να το αλλάξεις :p Αφού δε χρειάζεται να πειράξεις το κινητό ούτε να το ρουτάρεις για να αλλάξεις το product code, οπότε δε καταλαβαίνω γιατί να τους πειράξει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θεωρητικά είναι καλύτερα να δουν επίσημο λογισμικό και με λάθος product code να είναι:

1) μπορεί να μην το προσέξουν καν

2) μπορεί και να μην απαγορέυεται να το αλλάξεις :p Αφού δε χρειάζεται να πειράξεις το κινητό ούτε να το ρουτάρεις για να αλλάξεις το product code, οπότε δε καταλαβαίνω γιατί να τους πειράξει :mad:

Οπότε κάνω:

1) unroot με την διαδικασία που περιγράφεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 φορτώνοντας μια official rom.

 

Και μετά, κάνω τον σταυρό μου και το πάω. Μια ιδέα που έχω είναι αν γίνεται να το συνδέσω με μια οθόνη και μέσω του "καθρεπτισμού" να μπορώ να βλέπω όχι την οθόνη του κινητού αλλά π.χ. μια τηλεόρασης. Επισημαίνω και πάλι ότι το κινητό λειτουργεί κανονικά, η οθόνη τα έπαιξε..

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχει σχέση το software με κάτι που έχει πρόβλημα και αφορά το hardware..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε Backup ό,τι χρειάζεσαι και κάνε ένα Factory Reset. Αν συνεχίσει τα κολλήματα πέρνα πάλι το Firmware γιατί ίσως να μην έκατσε καλά.[/Q

 

το εκανα δυο φορες αλλα παλι ειναι ετσι.ισως κατι να κανω λαθος εγω.δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να έχει σχέση το software με κάτι που έχει πρόβλημα και αφορά το hardware..

 

Το software το αλλάζεις παλι όπως ήταν για να μη φας άκυρο για την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θεωρητικά είναι καλύτερα να δουν επίσημο λογισμικό και με λάθος product code να είναι:

1) μπορεί να μην το προσέξουν καν

2) μπορεί και να μην απαγορέυεται να το αλλάξεις :p Αφού δε χρειάζεται να πειράξεις το κινητό ούτε να το ρουτάρεις για να αλλάξεις το product code, οπότε δε καταλαβαίνω γιατί να τους πειράξει :mad:

 

Καλημέρα,

 

ξεκινάω να φορτώσω την JVI με το αρχείο που θα κατεβάσω από εδώ: http://www.multiupload.nl/8NFLM9R4IW

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ... Πριν κάμποσες μέρες έβαλα μεσο odin την JW8 2.3.6 και semaphore 2.7.4 ...Ευχαριστημένος είμαι το κινητό έγινε καλύτερο , αλλά υπάρχουν φορές που ενώ με πέρνουν τηλεφωνο αυτό δείχνει οτι το έχω κλειστό ... Αν προσπαθήσω να πάρω εγώ μου λεει οτι δεν είναι δυνατή η σύνδεση ... Είδα και πιο πάνω οτι είχε το ίδιο πρόβλημα και άλλο μέλος και του είπατε να αλλάξει modem και του συστήσατε και κάποιο ... Εγώ να κάνω το ίδιο και αν ναι πιο να βάλω?

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα γιατι έχω και ένα nexus και μου κάνει ελάχιστες φορές όμως τα ίδια ...

Στο γαλαξία έχω ένα πρόγραμμα εκκαθάρισης μνήμης ( Smart RAM Booster Pro) μπορεί να το κάνει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να φταίει η κάρτα σου αφού σου παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο και σε άλλο κινητό. Αν θες δοκίμασε να αλλάξεις Modem αν και προσωπικά θα πόνταρα περισσότερο στην κάρτα.

Το πρόγραμμα που έχεις δεν πιστεύω ότι χρειάζεται πλέον στο Galaxy S.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι είδατε το νέο τοπικ απο τον derteufel για το πορτ της 4.2 :D :D :D
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Έχω την 2.3.6 JW8 με stock kernel και πριν λίγες μέρες εγκατέστησα την εφαρμογή Watchdog Lite για να δω ποιες εφαρμογές απασχολούν τη CPU στο background και μου τρώνε τη μπαταρία.

Ο υπαίτιος βρέθηκε και είναι η εφαρμογή Συλλογή του λειτουργικού την οποία συνεχώς την κάνω kill και ξαναφορτώνει από μόνη της και μου τα έχει κάνει τσουρέκια.

Τρώει δε πάνω από 50% της CPU.

Πως μπορώ να την απεγκαταστήσω με ασφάλεια; Θα έχω πρόβλημα αν τη βγάλω;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Θελεις root αλλα μετα με titanium backup την σουταρεις ανετα. Απλα μετα θα πρέπει να βαλεις αλλη παρομοια εφαρμογη. Quick pic κορυφαια!
Link to comment
Share on other sites

Θελεις root αλλα μετα με titanium backup την σουταρεις ανετα. Απλα μετα θα πρέπει να βαλεις αλλη παρομοια εφαρμογη. Quick pic κορυφαια!

Την Quick pic έχω από τότε που πήρα το κινητό.

Root είμαι.Εχω την εφαρμογή superuser.Με το titanium backup δηλαδή μπορώ να τη σβήσω άνετα; Χρειάζεται να κατεβάσω την Pro έκδοση η κάνει και η free;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Την Quick pic έχω από τότε που πήρα το κινητό.

Root είμαι.Εχω την εφαρμογή superuser.Με το titanium backup δηλαδή μπορώ να τη σβήσω άνετα; Χρειάζεται να κατεβάσω την Pro έκδοση η κάνει και η free;

 

Και γιατί δεν την παγωνεις να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?

Μου φαίνεται περίεργο πάντως να σου κάνει battery drain η συλλογη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σουτάρω αρκετά gapps πάντα χωρίς να παρατηρώ κάποιο πρόβλημα. Ειδικά στις stock roms όχι μόνο gapps σουτάρω, αλλά και πράγματα της samsung :lol:

Η συλλογή στις Gingerbread πιστεύω πως είναι περιττη. (στην jelly bean ενσωμάτωσαν την κάμερα μέσα στην συλλογή και αν βγάλω την Συλλογή δεν έχω και κάμερα :mad: )

Αρκεί η free του titanium για να την απεγκαταστήσεις, αλλά αν θέλεις να την παγώσεις (freeze ή "Διακοπή" όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά) νομίζω πως πρέπει να έχεις την pro.

Αλλά σιγά το πράμμα, μπορείς να την κάνεις backup πριν την απεγκαταστήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα την free και την ξύλωσα και όλα μια χαρά τώρα.

Πάντως μετά την εγκατάσταση του Watchdog Lite και την ανακάλυψη οτι η Συλλογή μου απασχολεί τη CPU στο background, κάθε φορά που άνοιγα το κινητό την έκανα kill και είδα όντως μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο) στην αυτονομία της μπαταρίας.

Τώρα, δεν μπορώ να εξηγήσω το λόγω που φόρτωνε κάθε φορά μόνη της.Πόσο μάλον που μου απασχολούσε στο 50-60% τη CPU.Κακογραμένη εφαρμογή; Ποιος ξέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολυ καλη η cm10 και ακομη καλυτερη η slimbean....αλλα αν δεν μπορεις απο το πολυ lagαρισμα να παιξεις ενα παιχνιδακι σαν το temple run (που στην gamersrom jw8 ετρεχε "νερακι" ) τι να το κανω τοσο smooth τηλεφωνο??? Καποια rom που να κανει αρκετα καλα και τα 2 αντι να κανει αριστα μονο το 1απο τα 2 ξερετε ??Αραγε αυτο γιατι συμβαινει? Εχει να κανει με τους drivers της GPU ??
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με τους drivers της GPU ??

 

ναι... ;)

εγώ βέβαια ότι δοκίμασα παίζει αρκετά ικανοποιητικά

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι... ;)

εγώ βέβαια ότι δοκίμασα παίζει αρκετά ικανοποιητικά

 

Λοιπον κρατησου...εχω ερωτησεις:

1.Με ποια rom δοκιμασες παιχνιδια και εισαι ικανοποιημενος?

2.Στοκ κερνελ ή semaphore?

3.Με τι ρυθμισεις στον κερνελ?

4.Εχεις δοκιμασει cm10 και slimbean? Ποια προτιμας? (ρωταω γιατι ετοιμαζομαι να περασω το βραδυ τη slimbean 3.0 ενω τωρα ειμαι cm10 stable)..sorry αν σε κουρασα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κρατησου...εχω ερωτησεις:

1.Με ποια rom δοκιμασες παιχνιδια και εισαι ικανοποιημενος?

2.Στοκ κερνελ ή semaphore?

3.Με τι ρυθμισεις στον κερνελ?

4.Εχεις δοκιμασει cm10 και slimbean? Ποια προτιμας? (ρωταω γιατι ετοιμαζομαι να περασω το βραδυ τη slimbean 3.0 ενω τωρα ειμαι cm10 stable)..sorry αν σε κουρασα.....

 

:lol::lol::lol: αν με κούρασες λέει...

1) με την aokp και με την slim bean

2) με στοκ κερνελ έπαιζε καλά, απο τότε που βάλανε τον semaphore μου έκανε κάτι πολύ μικρά σπασιματάκια

3) στοκ

4) ίδιες είναι, μόνο που η slim σου δίνει την αίσθηση στην αρχή ότι είναι πιο γρήγορη, μετά όταν πιάσεις και βάζεις εφαρμογές είναι τα ίδια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...