Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβασα αυτη που μου ειπες αλλα δεν εχει τα απαραιτητα αρχεια οπως λεει στον οδηγο.τι να κανω

 

odin και αρχειο pit

JW1 με 3 αρχεια και ελληνικα πληκτρολογια (εφοσον αλλαξεις το code σε EUR)

 

ολα αυτα υπαρχουν εδω, οπως και ενας ΥΠΕΡπλήρης οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις καλύτερα τον οδηγό! Πίστεψε με πως ότι υπάρχει στο θέμα του οδηγού είναι όπως πρέπει. Τόσοι και τόσοι την έχουνε περάσει... δεν γίνεται μόνο σε 'σένα να μην περιέχει τα απαραίτητα αρχεία!

 

χωρις παρεξηγηση αλλα ξερω να διαβαζω.τον διαβασα ισα με 3 φορες.

δεν εχω βρει αρχεια μεσα στο φακελο που να λεγονται "PDA" ή "CODE" και "CSC" σντιστοιχος

 

τα αρχεια που εχει μεσα ο φακελος:

boot.bin

cache.rfs

factoryfs.rfs

modem.bin

param.lfs

sbl.bin

zlImage

 

εγω για pda και csc ποια να βαλω

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,μονο μου λες πως να αλλαξω το code eur.να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ,μονο μου λες πως να αλλαξω το code eur.να σε καλα

 

υπαρχει στον οδηγο

 

Πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου

Το ΙΜΕΙ μπορείς να το βρείς πληκτρολογώντας *#06# .

Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση αλλα ξερω να διαβαζω.τον διαβασα ισα με 3 φορες.

δεν εχω βρει αρχεια μεσα στο φακελο που να λεγονται "PDA" ή "CODE" και "CSC" σντιστοιχος

 

τα αρχεια που εχει μεσα ο φακελος:

boot.bin

cache.rfs

factoryfs.rfs

modem.bin

param.lfs

sbl.bin

zlImage

 

εγω για pda και csc ποια να βαλω

ευχαριστω

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν νομίζω να λέει πουθενά στον οδηγό να αποσυμπιέσεις τα αρχεία .tar ή .md5 που θα βρεις μέσα στα .zip ή .rar αρχεία!

Πίστεψε με τον έχω διαβάσει και εγώ δεκάδες φορές τον οδηγό και δεν το είπα για να σε προσβάλω αλλά για να μην κάνεις λάθος!

Τα αρχεία .tar ή .md5 φλασάρονται με το Odin ενώ τα .zip ή .rar είναι αυτά που έχουμε βάλει μέσα τα απαραίτητα αρχεία για να μπορούμε να τα κάνουμε όλα μαζί upload.

Υπάρχει μία έκδοση με ένα αρχείο και μία άλλη με τρία αρχεία οπότε ανάλογα με το ποια κατέβασες ακολούθα και τα αντίστοιχα βήματα του οδηγού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν νομίζω να λέει πουθενά στον οδηγό να αποσυμπιέσεις τα αρχεία .tar ή .md5 που θα βρεις μέσα στα .zip ή .rar αρχεία!

Πίστεψε με τον έχω διαβάσει και εγώ δεκάδες φορές τον οδηγό και δεν το είπα για να σε προσβάλω αλλά για να μην κάνεις λάθος!

Τα αρχεία .tar ή .md5 φλασάρονται με το Odin ενώ τα .zip ή .rar είναι αυτά που έχουμε βάλει μέσα τα απαραίτητα αρχεία για να μπορούμε να τα κάνουμε όλα μαζί upload.

Υπάρχει μία έκδοση με ένα αρχείο και μία άλλη με τρία αρχεία οπότε ανάλογα με το ποια κατέβασες ακολούθα και τα αντίστοιχα βήματα του οδηγού.

 

ενα tar αρχειο εχει μονο..

Link to comment
Share on other sites

Άρα κατέβασες την έκδοση με το ένα αρχείο το οποίο το βάζεις στην θέση PDA και φλασάρεις χωρίς re-partition και pit.

 

Από τον οδηγό:

Δεύτερο βήμα (ή ίσως πρώτο βήμα, αν πήδηξες το παραπάνω):

- Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο, και το pit να είναι άδειο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο .tar (ή .tar.md5) που κατέβασες, που να έχει τα γραμματα "PDA" ή "CODE" στον τίτλο. Αν το firmware έχει μόνο ένα αρχείο, το βάζεις στο PDA, και αφήνεις τα παρακάτω κενά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Άρα κατέβασες την έκδοση με το ένα αρχείο το οποίο το βάζεις στην θέση PDA και φλασάρεις χωρίς re-partition και pit.

 

Από τον οδηγό:

Δεύτερο βήμα (ή ίσως πρώτο βήμα, αν πήδηξες το παραπάνω):

- Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο, και το pit να είναι άδειο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο .tar (ή .tar.md5) που κατέβασες, που να έχει τα γραμματα "PDA" ή "CODE" στον τίτλο. Αν το firmware έχει μόνο ένα αρχείο, το βάζεις στο PDA, και αφήνεις τα παρακάτω κενά.

 

ναι τωρα το ειδα ευχαριστο πολυ

τωρα με αυτο το code πως το κανω

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την αλλαγή του product code τότε την κάνεις όπως ακριβώς λέει ο οδηγός στο τελευταίο βήμα αφού φλασάρεις την rom. Αυτά που βλέπεις τα γράφεις στον Dialer (εκεί που πληκτρολογείς τους αριθμούς ώστε να κάνεις μία κλήση).

Επειδή φαντάζομαι ότι κουράσαμε αρκετούς με το να λέμε τι γράφει ο οδηγός αν θες κάποια άλλη βοήθεια έλα στο chat που θα είμαι για λίγο ακόμα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

εχθες περασα την 2.3.6 jw1,ολα καλα ολα ωραια

σημερα περασα τισ εφαρμογες μου και απο την ram ου,μου καταναλωνει 280mb/329mb..Ξερει κανεις γιατι τρωει τοσο πολυ?

Αυτο μου το κανε και παλια που ειχα jvo

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λειτουργεί το Android. Περνάει στην μνήμη τις πιο πρόσφατες εφαρμογές που χρησιμοποιείς ώστε να ανοίγουν πιο γρήγορα όταν τις θες. Κάθε φορά που ανοίγεις καινούργιες αντικαθιστούν τις παλιότερες στην μνήμη. Αν το κινητό σου δεν έχει lag τότε μην ασχολείσαι με την μνήμη και άσε την να κάνει την δουλειά της.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με νευριαζει ειναι οταν παταο στο τηλεφωνο κολαει λιγο και με πεταει στην αρχικη οθονη

γιατι το κανει

 

οταν εννοω τηλεφωνο εννοω το πρασινο εικονιδιο που περνουμε τηλεφωνο

Edited by ventic
Link to comment
Share on other sites

παιδες να σας ρωτησω κατι

σας εχει τυχει οσοι φορατε custom rom, η αλλον kernel να πατε να δειτε το κινητο σας και να το βρειτε κλειστο??? χωρις φυσικα να εχει κλεισει απο μπαταρια...

εχω δοκιμασει παρα πολλες ρομ και κερνελ και μπορω να πω οτι μου εχει συμβει σε καθε ρομ οπου σε καθε ρομ και φυσικα εχω και custom kernel και οχι μονο μια φορα...

 

ειμαι περιεργος να δω αν εχει συμβει και σε σας (που φανταζομαι θα εχει συμβει) και αν γινεται και αν το κινητο ειναι εργοστασιακο, αντε να του εχεις κανει ενα ρουτ μονο

ευχαριστω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Με εργοστασιακη 2.3.3 οπως κ με official αλλα οχι Ελληνικη 2.3.4 με semaphone κ τωρα με 2.3.6 με semaphone συνολικα εδω κ 1χρονο...δεν μου εχει συμβει ποτε.....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς το φαινόμενο του SOD, σε αυτή την περίπτωση είχα SOD με 2.3.3 official και με JVZ. Την JVZ την έχω περάσει δύο φορές στο κινητό, και τις δύο είχα κάθε τόσο SOD. Με JW1 και 2.4 semaphore δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ΠΟΤΕ.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα σοβαροτατο προβλημα...πηγα να περασω την stock xxjvu σε εναν φιλο που του ειχα περασει custom πριν και στο odin αφου ειχα βαλλει σωστα τα αρχεια και ηταν ξετικαρισμενο το repartition, συνδεσα το κινητο, εβγαλε το κιτρινο κουτακι που σημαινει οτι το αναγνωρισε και κολλησε εκει που ελεγε κατι για connection δεν θυμαμαι ακριβως..μετα το αποσυνδεσα εβγαλα μπαταρια και πηγα να ξανακανω την διαδικασια με odin αλλα δεν εβλεπε το κινητο ο υπολογιστης..αρα μαλλον το τουβλιασα το κινητακι..οταν παω να το ανοιξω μου βγαζει ενα σημα που δειχνει ενα κινητο και εναν υπολογιστη και επισης εχω usb jig οποτε μπορω να το βαλλω σε download mode. Παρακαλω πειτε προτασεις γιατι μου τυχαινει πρωτη φορα και το παιδι αυριο παει ταξιδι οποτε πρεπει να το φτιαξω σημερα οπωσδηποτε..ευχαριστω προκαταβολικα.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να το βάλεις σε dl mode γιατί δεν ξαναδοκιμάζεις να το φλασάρεις μέσω odin?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να το βάλεις σε dl mode γιατί δεν ξαναδοκιμάζεις να το φλασάρεις μέσω odin?

 

Σε download mode μπαινω με το usb jig αλλα και παλι ο υπολογιστης δεν το βλεπει..και προφανως ουτε το κουτακι κιτρινιζει στο odin.

 

edit: Ολα οκ παιδια του εβγαλα την μπαταρια για αρκετη ωρα και ειρθε στα ισια του...ευχαριστω για καθε βοηθεια.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τον υπολογιστή και άνοιξε τον. Άνοιξε το Odin (ως administrator) και βεβαιώσου ότι δεν τρέχει το KIES. Βγάλε την μπαταρία του κινητού σου, βάλε την πάλι, μπες σε Download Mode και σύνδεσε το με τον υπολογιστή. Λογικά θα σου το αναγνωρίσει.

Αν δεν το αναγνωρίσει τότε απεγκατέστησε τα Drivers του κινητού από τον υπολογιστή, ξαναπέρασε τα και δοκίμασε να το συνδέσεις πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια το sod εννοω

μου εχει τυχει σε ολες σχεδον τις ρομ και ειναι απο τα πιο σπαστικα πραγματα (να θες να χρησιμοποιησεις το κινητο σου σαν τηλεφωνο και να μην μπορεις :mad: )

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν φταιει η ιδια η rom που μαλλον δεν φταιει γιατι ειναι επισημη, αν φταιει ο κερνελ η αν φταιει καποια εφαρμογη...

στο ιντερνετ διαβασα οτι σε πολλες περιπτωσεις εχει να κανει με το wifi turn on/off policy

 

@nikos92

δοκιμασε να μπεις κανονικα στο download mode

βαλε βγαλε τη μπαταρια μερικες φορες, αστο λιγο, και μετα κρατα τα κουμπια πατημενα και βαλε την μπαταρια

καποια στιγμη θα στρωσει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Ξερει κανενας αν υπαρχει τροπος να βαλουμε στο κινητο μας τον tw launcher απο το galaxy s plus? (επαιξα με το κινητο σε ενα μαγαζακι και μου αρεσε που μεσα στο μενου δεν ειχε βαλει καποιο φοντο στα εικονιδια οπως στο δικο μας!) Ειμαι σε jw1 rooted αν παιζει καποιο ρολο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Ξερει κανενας αν υπαρχει τροπος να βαλουμε στο κινητο μας τον tw launcher απο το galaxy s plus? (επαιξα με το κινητο σε ενα μαγαζακι και μου αρεσε που μεσα στο μενου δεν ειχε βαλει καποιο φοντο στα εικονιδια οπως στο δικο μας!) Ειμαι σε jw1 rooted αν παιζει καποιο ρολο!

 

Έχω την εντύπωση πως έχει τον ίδιο launcher.

Anyway,

στο μάρκετ υπάρχουν δεκάδες καλύτεροι launchers, με εκατοντάδες θέματα/εικονίδια για τον καθένα.

Με τον άθλιο tw κόλλησες εσύ?! :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως έχει τον ίδιο launcher.

Anyway,

στο μάρκετ υπάρχουν δεκάδες καλύτεροι launchers, με εκατοντάδες θέματα/εικονίδια για τον καθένα.

Με τον άθλιο tw κόλλησες εσύ?! :p

 

δες στο μενου πως ειναι τα εικονιδια!

Εχω τον adw launcher ex ο οποιος ειναι καταπληκτικος, απλα ηθελα μια αλλαγη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποια εφαρμογη για το εμπρος φωτακι να λειτουργησει ως φωτεινή ένδειξη για τις αναπαντητες κλησεις και μηνυματα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...