Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας. Η συζυγος εχει ενα Galaxy s i9000 jvi χωρις root χωρις τιποτα. Πριν λιγο καιρο το κινητο επεσε και εσπασε η οθονη και το digiter. Τα αλλαξα. Απο τοτε εχουν ξεκινησεοι τα προβληματα σε αυτο το κινητο. Κολλαει, λαγκαρει, ιδρωνει να ανοιξει το facebook και κραταει μνημη μονιμως στο 80 - 90%!!! Του εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι τα ιδια. Διαβασα ενα μεγαλο μερος απο το forum σχετικα με αυτο και κατεληξα οτι πρεπει να γινει root με custom rom. Δηλαδη να αλλαξουν ολα μεσα στο κινητο εν ολιγοις. Να δηλωσω οτι ειμαι και λιγο ασχετος με τις ορολογιες και τα σχετικα...

Το ζητημα ειναι ομως αλλο. Το κομπιουτερ μου δεν δεχεται μεσω odin την διαδικασια ουτε για root. δεν αναγνωριζει το κινητο. Η αληθεια ειναι πως το λαπτοπ που εχω ειναι turbo x 5-ετιας και οι usb θυρες δουλευουν κατα βουληση. Ελπιζω στην καλη διαθεση καποιου φιλου συμφορουμιτη να το αναλαβει αυτος με το αζημιωτο φυσικα. Αρκει να δουλεψει παλι οπως πριν. Μπορειτε αν θελετε με pm να στειλετε και να επικοινωνησω με οποιον εχει την καλη διαθεση. Σας ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν βρεις άτομο κοντά σου Δημήτρη που να προθυμοποιηθει, στειλτο σε μένα.

Εννοείται πως δεν θέλω λεφτά και ιστορίες φυσικά :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις άτομο κοντά σου Δημήτρη που να προθυμοποιηθει, στειλτο σε μένα.

Εννοείται πως δεν θέλω λεφτά και ιστορίες φυσικά :p

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε Νικο. Καλοσυνη σου. Αν δεν βγαλω ακρη εδω κοντα με καποιο φιλο συμφορουμιτη, πολυ ευχαριστως να στο στειλω. Θα μιλησουμε pm αν ειναι. Και παλι ενα μεγαλο Ευχαριστω φιλε Νικο.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πριν αναβαθμίσω το τηλέφωνο από 2.3.3 φρόντισα να κάνω backup μέσω cwm. Μπορώ να επαναφέρω μεμονωμένα τις επαφές, το ιστορικό κλήσεων και τα sms/mms του τηλεφώνου στη νέα ROM που έχω εγκαταστήσει και με ποιον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια ειχα στο κινητο ενος φιλου περασμενη την mackay ....

περασα στην καρτα μνημης αλλη ρομ( Spirit )και εκανα φουλ φορματ (βλακεια μου) το κινητο για να την περασω ..

το θεμα ειναι οτι δεν διαβαζει καμια εξωτερικη μνημη το recovery και δεν μπορω να φλασαρω την ρομ που εχω εκει μεσα!

κανω rebbot και μου λεει οτι δεν υπαρχει λειτουργικό για να ανοιξω εστω και ετσι και να κανω copy paste τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη ...

υπαρχει καποια λυση? γιατι το να ξαναπερασω στοκ ρομ απο την αρχη ειναι οτι χειροτερο ..

 

κανεις παιδες να βοηθησει? η εστω αν την πατησε και αυτος να μου πει σε recovery της mackay σε τι φορματ πρεπει να ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης ωστε να την διαβασει?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα θελω λιγο βοηθεια εχω την 2.3.3 ι9000XXJVQ KAI ΚΕΡΝΕL 2.6.35.7 semaphore2.5.0

και θελω να περασω την SPIRIT που λετε οτι ειναι σταθερη και καλη πωσ να το κανω μπορειτε να μου πειτε τα βηματα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με το root κ έπεσε ένα S στα χέρια μου έχω την 2.3.3 Ι9000BUJV3 2.6.35.7-i9000BUJVA-CL220544root@DELL102 #2

αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.BUJVA

και θέλω να περάσω την [ROM][4.4.4][GCC 4.7][spirit ROM v1.3 OFFICIAL][i9000] .

 

Ποια αρχεία πρέπει να κατεβάσω για CF και root??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω λιγο βοηθεια εχω την 2.3.3 ι9000XXJVQ KAI ΚΕΡΝΕL 2.6.35.7 semaphore2.5.0

και θελω να περασω την SPIRIT που λετε οτι ειναι σταθερη και καλη πωσ να το κανω μπορειτε να μου πειτε τα βηματα ευχαριστω

 

Πρέπει να είσαι root και να έχεις custom recovery. Αν είσαι ακολουθάς τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ .

 

Παιδιά καλησπέρα επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με το root κ έπεσε ένα S στα χέρια μου έχω την 2.3.3 Ι9000BUJV3 2.6.35.7-i9000BUJVA-CL220544root@DELL102 #2

αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.BUJVA

και θέλω να περάσω την [ROM][4.4.4][GCC 4.7][spirit ROM v1.3 OFFICIAL][i9000] .

 

Ποια αρχεία πρέπει να κατεβάσω για CF και root??

 

Ρίξε μια ματιά εδώ. Δεν έχει τις ακριβείς οδηγίες για το firmware σου αλλά η διαδικασία είναι η ίδια.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Hellο!! Κάνω ένα ποστ ειδικά για τους παλιούς (ελπίζω να το δει ο nikos523 :p)

 

Ήμουν αρκετό καιρό με cm10 stable αλλά είχε αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα. Πολύυυ αργό. Άρχισα να παίζω προχτες και με έπιασε λίγο το μικρόβιο του φλασαρίσματος.

Δεν ήθελα να πάω σε KitKat γιατί δε μου αρέσει, οπότε έβαλα την HellyBean διότι είχε τον devil kernel για τρελό OC έπαιξα λίγο αλλά κάποια πράγματα με χάλαγαν στην ΡΟΜ οπότε τελικά έβαλα SlimBean 4,3 build 2.2 και την δούλεψα αρκετά με τον semaphore όπως ήταν (και πραγματικά είχε άλλο αέρα το κινητό σε σχέση με την CM) αλλά μετά σκέφτηκα να τσιμπήσω τον devil από την hellybean και να τον βάλω στην slim. Έτσι κι έγινε κι άρχισα να δοκιμάζω OC με τρόπο που δεν είχα ξαναδοκιμάσει ποτέ ξανά. 1400MHz + και πείραγμα σε τάσεις κλπ. Δεν έβρισκα κάτι stable όμως και σε κάποια φάση συνειδητοποιώ ότι δε δούλευε το wifi. :!: Το πρόβλημα είναι το εξής, δεν μπορώ να θυμηθώ αν το πρόβλημα προκλήθηκε μετά ή αν υπήρχε εξ αρχής με τον συνδιασμό SlimBean + Devil. Ξαναπέρασα GB και δούλευε κανονικά, μετά ξανά cm, ξανά slim και σε όλες δούλευε κανονικά. Επίσης με τον Devil στην HellyBean δουλεύει κανονικά, αλλά μόλις βάζω τον διάβολο στην Σλιμ, τότε το wifi αρνείται πεισματικά να ανοίξει! Το κουμπάκι του φαίνεται ανενεργό και αν πατήσω το εικονίδιο του από τα power widgets και πάω στις ρυθμίσεις τότε γράφει Ενεργοποίηση WiFi αλλά μένει κολλημένο και το διακοπτάκι του και γενικώς δεν ανοίγει!

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να το χάλασα με το overclocking? (η εμπειρία μου λέει όχι)

Προς το παρόν τρέχω πολύ καλά την Slimbean 4.3 όπως είναι με semaphore, αλλά δεν την έχω φορτώσει για να δω πως θα πηγαίνει.

 

Νίκο (523) αν μπορείς εσύ σαν πιο έμπειρος με το OC να μου πεις τι μπορώ να κάνω για βελτίωση τον επιδόσεων αλλά να και για να βρω που θα είναι stable η συσκευή καθώς και τι να προσέξω με τις τάσεις. Ο semaphore ειδικά μέσα από την εφαρμογή του δεν δίνει πολλές δυνατότητες! Ενώ ο devil και ειδικά από NSTools κάνει παπάδες για αυτό θέλω να βάλω devil αν μπορέσω βέβαια να δουλέψω και το wifi.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αλοοοοοζ Νικο!

Όχι δεν το χάλασες μη μασάς :p Λογικά κάποιο script η module υπάρχει στην ρομ που διαχειρίζεται διαφορετικά τον κερνελ και κατα συνέπεια το wifi (η το αντίστροφο). Τίποτα που δεν μπορεί να διορθωθεί αν ασχοληθεί ο εκάστοτε developer φυσικά.

 

Στον semaphore ποτέ δεν ήμουν stable πάνω από τα 1200.

Με τον devil αν θυμάμαι καλά δούλευα μέχρι και 1650 (περίπου) χωρίς προβλήματα αλλά πολύ θερμοκρασία και λίγη αυτονομία.

 

Αυτό που είχα κάνει για να βρω το sweet spot ηταν να παίξω με το live oc και τον μαξ χρονισμό.

Έχουμε για αρχή τα σταθερά στεπ (100 200 300 κλπ ). Ας πούμε ότι έχουμε 14 στεπ με τον devil.

Δοκίμαζα πχ 7% live και μαξ συχνότητα 1400τοσο (ας το πούμε step 14). Αν δεν δούλευε σωστά live 11@% και συχνότητα στο 1400κατι πάλι αλλά στο στεπ 12.

 

Λίγο δύσκολο να το εξηγήσω αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω πιο απλό.

Παίξε με το live oc και διάλεξε πάντα για μαξ συχνότητα κοντά στα 1400 άσχετα αν υπάρχουν και άλλα στεπ παραπάνω. Μπορεί στα 1480 να έχεις θέμα και στα 1440 όχι.

 

Γενικά χρειάζεται να βρεις πόσο αντέχει η συσκευή, πόσο σε ικανοποιεί από θέμα ταχύτητας και πόσο δεν σε ενοχλεί σε θέμα αυτονομίας/θερμοκρασίας.

 

Δεν αναφέρω καν τα βολτ για κάθε συχνότητα όπως βλέπεις. Είναι εντελώς μοναδικά για κάθε συσκευή και βαριέμαι μόνο που τα σκέφτομαι :lol:

 

 

Υγ. Δες και για κανένα περίεργο σκριπτ στο init.d που μπορεί να είναι ξεχασμένο.

Link to comment
Share on other sites

cm-11-20140923-NIGHTLY-galaxysmtd.zip εχω αυτη και δεν εχει ουτε ραδιο ουτε google play (store) τι να κανω μπορω να τα βρω να τα περασω πουθενα η να περασω αλλη rom και αν ναι ποια να περασω που να τα εχει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

cm-11-20140923-NIGHTLY-galaxysmtd.zip εχω αυτη και δεν εχει ουτε ραδιο ουτε google play (store) τι να κανω μπορω να τα βρω να τα περασω πουθενα η να περασω αλλη rom και αν ναι ποια να περασω που να τα εχει ευχαριστω

Πως δεν έχει play store? Μήπως δε πέρασες τα google apps? Ράδιο δε θα περαστεί ούτως η άλλος, θα χρειαστεί να βάλεις το Spirit FM αλλά δεν είναι και τόσο ωραίο (τουλάχιστον πριν χρόνια που το είχα δουλέψει τελευταία φορά) και είχαν αναφερθεί προβλήματα παλιά ότι έκαιγε το ηχείο αν άκουγες από το μεγάφωνο.

 

 

Νίκο ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση :happy:

Καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό με τα steps γιατί έριξα λίγο διάβασμα χτες (άσε που ήξερα δυο πράγματα και από OC στο PC και το έπιασα γρήγορα το θέμα του multiplier στο κάθε step και στο bus speed που ανεβάζει το Live OC)

 

Κι εγώ με τον semaphore είχα προβλήματα ενώ πήγαινα και στα 1400 χωρίς πρόβλημα με τις ρομς του DamianGTO αν θυμάμαι καλά το όνομα (δε θυμάμαι ποιος έφτιαχνε τον κέρνελ και αν ήταν ο ίδιος με αυτόν που έφτιαξε τον devil)

Ο semaphore δε μου δίνει καν άλλα steps πάνω από τα 1000MHz :( Μόνο Live OC κάνει οπότε δε πρόκειται ποτέ να είμαι stable πανω από τα 1200. Σίγουρα θέλω άλλα steps πιο πάνω.

 

Το θέμα είναι να βάλω τον devil στην Slim γιατί κόλλησα σε αυτή τη ρομ τώρα και δε θέλω να αλλάξω. Στο φάκελο init.d δεν υπήρχε τίποτα και μάλιστα τον έκανα clean από το recovery πριν φλασάρω άλλο κέρνελ. Μήπως άραγε μπορώ να πάρω κάποιο αρχείο από την helly και να το πετάξω στην slim? (από το system/lib/modules) Πάντως τα ξαναέβαλα όλα από την αρχή (GB> cm> slim> devil kernel) και πάλι δε δούλευε οπότε δε μπορεί να είχε μείνει κάτι από παλιά έτσι δεν είναι; Ή μήπως καποιο μέρος της rom δε σβήνεται όπως για παράδειγμα το efs? Και πρέπει να το σβήσω χειροκίνητα για να ξαναδημιουργηθεί από την ρομ/κερνελ.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ψαχνεις ομως; Αν θες να δουλευουν ολα χωρις πολλα πολλα πηγαινε σε επισημη απο τις τελευταιες τις value pack.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα,θέλω να κάνω αναβάθμιση σε ένα s και θέλω να του περάσω την τελευταία 2.3.6 αλλά τα λινκ στην σελίδα (επίσημα firmware και οδηγός εγκατάστασης) κάποια δεν είναι ενεργά.Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση?ευχαριστώ για το χρόνο και τα λέμε. Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Η JW8 εδω: I9000XWJW8 (EUR) (έκδοση 20 Ιουνίου - αρχικά για Vodafone Αυστραλίας, εδώ τελείως sim free με ελληνικές ρυθμίσεις).
Link to comment
Share on other sites

Η JW8 εδω: I9000XWJW8 (EUR) (έκδοση 20 Ιουνίου - αρχικά για Vodafone Αυστραλίας, εδώ τελείως sim free με ελληνικές ρυθμίσεις).

 

Έγινε φίλε την κατεβάζω,σε ευχαριστώ!!!

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξαναέπεσε στα χέρια μου ένα Galaxy S και του έβαλα Slim Bean 3.1 με τα slim gapps που θυμάμαι από παλιά ότι πήγαινε πολύ καλά. Όταν παω να κατεβάσω όμως οποιαδήποτε εφαρμογή μου βγάζει το μήνυμα "Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από τον διακομιστή. [DF-SA-01]". Ό,τι και αν δοκίμασα δεν βρήκα καμιά λύση. Κάποια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναέπεσε στα χέρια μου ένα Galaxy S και του έβαλα Slim Bean 3.1 με τα slim gapps που θυμάμαι από παλιά ότι πήγαινε πολύ καλά. Όταν παω να κατεβάσω όμως οποιαδήποτε εφαρμογή μου βγάζει το μήνυμα "Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών από τον διακομιστή. [DF-SA-01]". Ό,τι και αν δοκίμασα δεν βρήκα καμιά λύση. Κάποια ιδέα;

 

δεν ειναι θεμα ρομ η συσκευης

http://forums.androidcentral.com/ask-question/446111-how-do-i-fix-google-play-store-error-df-sa-01-a.html

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα παλι τιποτα...

 

Τελικά βρήκα λύση. https://ph.news.yahoo.com/fix-google-play-store-errors-android-device-list-111044710.html

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα αλλα παλι τιποτα...

 

Τελικά βρήκα λύση. https://ph.news.yahoo.com/fix-google-play-store-errors-android-device-list-111044710.html

 

Ευχαριστημένος τώρα με τη SlimBean? Προσπαθώ να δουλέψω το δικό μου για δεύτερο και ούτε τηλέφωνο πια δεν παίρνει χωρίς να κολλήσει (με τη value pack) και σκέφτομαι τι να του βάλω. Πιο παλιά που είχα CM ήταν τα ίδια και χειρότερα

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημένος τώρα με τη SlimBean? Προσπαθώ να δουλέψω το δικό μου για δεύτερο και ούτε τηλέφωνο πια δεν παίρνει χωρίς να κολλήσει (με τη value pack) και σκέφτομαι τι να του βάλω. Πιο παλιά που είχα CM ήταν τα ίδια και χειρότερα

 

Ναι η slim bean 3.1 stable είναι πολύ καλή! Καμία σχέση με στοκ σαμσουνγκ ρομς. Και πιο ελαφριά, κατά την γνώμη μου, από Cm roms. Δοκίμασα να βάλω και slim kat αλλά έγραψε installation aborted και βαρέθηκα να το ψάξω περαιτέρω. :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ :) Πάω για δοκιμή και θα μεταφέρω και γω εντυπώσεις, μόλις περάσει λίγος καιρός.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειμαι rooted

firmware 2.3.6

Δεν δουλευει η χρηση δεδομενων πακετων. Δεν ''μπαινει'' ουτε το εικονιδιο.

Να επαναγκαταστησω κατι;

Tσεκαρε τα apn αν ειναι σωστά,μάλλον είναι κενό εκεί και πρέπει να τα βάλεις χειροκίνητα για τον πάροχο σου.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...