Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με την JW1 τι κερδίζουμε με αυτές τις "value pack" , έχουμε κάτι ουσιαστικό ή είναι μόνο φρου-φρου κι αρώματα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε σχέση με την JW1 τι κερδίζουμε με αυτές τις "value pack" , έχουμε κάτι ουσιαστικό ή είναι μόνο φρου-φρου κι αρώματα?
περιπου οπως το εθεσες,μερικα μπιχλιμπιδια παραπανω,σε αλλους αρεσουν.και σε αλλους οχι,εμενα παντως.μου αρεσουν καποια απο.αυτα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Υπαρχει τροπος να παιξει ο chrome στο κινητο μας?

 

Ναι αν βαλεις ics rom...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βαλεις ics rom...

 

Οποτε προς το παρον το ξεχναω..

Και κατι ακομα αν γνωριζεις και εχει σχεση με το γνωστο boeffla theme. Θελω να κανω ext4. θα εχω κανενα προβλημα με το boeffla? Στην σελιδα του στο xda εχει ενα adon αλλα δεν με βοηθανε τα αγγλικα μου. Οποια βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Οποτε προς το παρον το ξεχναω..

Και κατι ακομα αν γνωριζεις και εχει σχεση με το γνωστο boeffla theme. Θελω να κανω ext4. θα εχω κανενα προβλημα με το boeffla? Στην σελιδα του στο xda εχει ενα adon αλλα δεν με βοηθανε τα αγγλικα μου. Οποια βοηθεια δεκτη

 

Όχι δεν παίζει ρόλο το θέμα. Αρκεί να έχεις τουλάχιστον 5ΜΒ κενό στο system. Επίσης καλού κακού κράτα ένα nandroid backup να υπάρχει για σιγουριά, γιατί τίποτε δεν είναι σίγουρο σε τέτοια πειράγματα. Το addon που πρέπει να βρεις είναι το: CF-Root-ext4-v1.3-Addon.apk. Αυτό εννοείς ότι δε καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει ρόλο το θέμα. Αρκεί να έχεις τουλάχιστον 5ΜΒ κενό στο system. Επίσης καλού κακού κράτα ένα nandroid backup να υπάρχει για σιγουριά, γιατί τίποτε δεν είναι σίγουρο σε τέτοια πειράγματα. Το addon που πρέπει να βρεις είναι το: CF-Root-ext4-v1.3-Addon.apk. Αυτό εννοείς ότι δε καταλαβαίνεις?

Οχι για το CF-Root. Εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1607706 μπερδευτικα και συγκεκριμενα εκει που αναφερει το ''Add-on 3: Ext4 Remount for Semaphore kernel users running on converted file system'' . Μήπως πρειπει να τρεξω και αυτο το addon?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από ότι κατάλαβα είναι addon που το βάζεις αν έχεις semaphore και είσαι σε ext4 και υποτίθεται ότι βελτιώνει κάποια πράγματα (smooth και ίσως μπαταρία) Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πρώτη φορά το είδα για την ακρίβεια, απλά αυτό καταλαβαίνω από αυτά που λέει.

 

Την εφαρμογή για την μετατροπή την βρήκες ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από ότι κατάλαβα είναι addon που το βάζεις αν έχεις semaphore και είσαι σε ext4 και υποτίθεται ότι βελτιώνει κάποια πράγματα (smooth και ίσως μπαταρία) Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ πρώτη φορά το είδα για την ακρίβεια, απλά αυτό καταλαβαίνω από αυτά που λέει.

 

Την εφαρμογή για την μετατροπή την βρήκες ?

 

Ναι, την κατεβασα απο τον οδηγο εγκατάστασης του Semaphore.

Οποτε εγω που εχω ηδη semaphore πρωτα κανω μετατροπη σε ext4 με το CF-Root-ext4-v1.3-Addon και μετα αν χρειαστει τρεχω και το addon του boeffla

 

edit: Σχετικα με την μετατροπη σε ext4, με τον root exlorer στο /system λεει 270,53mb used-5,28mb free. Αρκει αυτο η να σβησω κατι?

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αρκεί, αλλά πρακτικά δε ξέρω επειδή είσαι οριακά... Εγώ πάντα έχω καμια 40αριά ΜΒ ελεύθερα, δεν έχω διακινδυνεύσει με οριακά 5. Πιθανόν να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω μη σε πάρω και στο λαιμό μου :p
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αρκεί, αλλά πρακτικά δε ξέρω επειδή είσαι οριακά... Εγώ πάντα έχω καμια 40αριά ΜΒ ελεύθερα, δεν έχω διακινδυνεύσει με οριακά 5. Πιθανόν να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω μη σε πάρω και στο λαιμό μου :p

 

Τη θα μου προτεινατε να σβησω η με καποιο τροπο να ελευθερωσω μερικα mb?

Link to comment
Share on other sites

σβησε το think office αν δεν το χρειαζεσαι

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την κατεβασα απο τον οδηγο εγκατάστασης του Semaphore.

Οποτε εγω που εχω ηδη semaphore πρωτα κανω μετατροπη σε ext4 με το CF-Root-ext4-v1.3-Addon και μετα αν χρειαστει τρεχω και το addon του boeffla

 

edit: Σχετικα με την μετατροπη σε ext4, με τον root exlorer στο /system λεει 270,53mb used-5,28mb free. Αρκει αυτο η να σβησω κατι?

Όχι δεν αρκεί και ότι μοντακια είναι να περάσεις σε συμβουλεύω να τα περάσεις πριν το convert σε ext4

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν εχει προβλημα αν εχει mod. Εξαλλου τα mods αντικαθηστουν τα στοκ αρχεια. Γιατι να εχει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση!

Αν φυσικά ξέραμε την απάντηση δεν θα περιμέναμε συνέχεια τον Ramad να βγάλει τα Firmwares με τρία αρχεία.:p

Αν ξέρει κάποιος ας το γράψει για να μάθουμε και εμείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :p

και κάτι άλλο..στην jw1 ποιος semaphore πιστεύετε ότι είναι καλύτερος?

διάβασα κάπου για τον 2.4.0...οι άλλες εκδόσεις δηλαδή δεν κάνουν??

Link to comment
Share on other sites

O 2.4.0 συνδυάζεται πολύ καλά με την JW1 απ' ότι θυμάμαι όταν την είχα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα :p

και κάτι άλλο..στην jw1 ποιος semaphore πιστεύετε ότι είναι καλύτερος?

διάβασα κάπου για τον 2.4.0...οι άλλες εκδόσεις δηλαδή δεν κάνουν??

 

Για JW1 επιλέγεις ανάμεσα σε 2.2.0, 2.3.0 και 2.4.0.

Αν βάλεις 2.5.0 θα δουλέψει αλλά θα σου φάει 3-4 ΜΒ μνήμης γιατι προοριζεται για άλλη έκδοση που περιλαμβάνει μια επιπρόσθετη λειτουργία, ενώ ο 2.7.4 είναι για τις value pack οπότε δεν κάνει για την JW1

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση!

Αν φυσικά ξέραμε την απάντηση δεν θα περιμέναμε συνέχεια τον Ramad να βγάλει τα Firmwares με τρία αρχεία.:p

Αν ξέρει κάποιος ας το γράψει για να μάθουμε και εμείς.

 

Νικο, εχει βγαλει ο Ramad εναν οδηγο για μετατροπη 1αρχειου ρομ σε 3 εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=965190, δεν το εχω δοκιμασει ομως...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Νικο, εχει βγαλει ο Ramad εναν οδηγο για μετατροπη 1αρχειου ρομ σε 3 εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=965190, δεν το εχω δοκιμασει ομως...

 

Αν μπορούσε κάποιος να απομονώσει τον kernel της Γερμανικής JW6 που έχει ανεβάσει o Τυχεράκιας στα επισημασμένα firmwares θα εξυπηρετούσε στο να επαναφέρουμε τον stock kernel μετά τον semaphore και να παραμείνουμε και root!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσε κάποιος να απομονώσει τον kernel της Γερμανικής JW6 που έχει ανεβάσει o Τυχεράκιας στα επισημασμένα firmwares θα εξυπηρετούσε στο να επαναφέρουμε τον stock kernel μετά τον semaphore και να παραμείνουμε και root!

 

Δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις αυτό, αλλά είναι πολύ εύκολο, απλά αντίγραψε το zImage αρχείο από το .tar στο τηλέφωνό σου, και μετά βάλε το sgs kernel flasher (από το play store, με τον πιγκουίνο), βρες το zImage και φλάσαρέ το. Ούτε odin ούτε τίποτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδες μαλλον αυτο ειναι το τλευταιο μου Post για το galaxy s θελω να πω οτι φοραω αυτη τη μαμα rom 2.3.6 XWJW8_XWJW1_JVC απο τον Ιουλιο και ειλικρινα τη θεωρω απο τις καλυτερες value pack (ειχα δοκιμασει σχεδον ολες τις value pack). Με αυτη το κινητο δε μου εχει κανει κανενα restart (οι αλλες λιγο πολυ εκαναν)

 

Αγορασα σημερα στη γυναικα το S2 και το galaxy s παει για πουλημα.

Δε χανομαστε θα τα λεμε στο thread του μεγαλυτερου αδελφου.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να το κάνεις αυτό, αλλά είναι πολύ εύκολο, απλά αντίγραψε το zImage αρχείο από το .tar στο τηλέφωνό σου, και μετά βάλε το sgs kernel flasher (από το play store, με τον πιγκουίνο), βρες το zImage και φλάσαρέ το. Ούτε odin ούτε τίποτα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να τεστάρω τον νέο stock kernel και να παραμείνω root!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...